Stihl Cash Back

Mączniak prawdziwy i rzekomy - zwalczanie

Mączniak to choroba roślin o podłożu grzybowym, występująca bardzo powszechnie w rozmaitych rodzajach upraw, zarówno w ogrodzie ozdobnym, w sadzie, jak i w uprawie warzyw. Roślinom ogrodowym może zagrażać jeden z dwóch rodzajów mączniaka - mączniak prawdziwy oraz mączniak rzekomy. Zobacz jak rozpoznać objawy mączniaka prawdziwego oraz mączniaka rzekomego. Poznaj skuteczne sposoby na zwalczanie mączniaka w ogrodzie!

mączniak prawdziwy na liściach róży
Mączniak prawdziwy na liściach róży

Czym się charakteryzuje mączniak i jak go rozpoznać? Jest to stosunkowo łatwa do rozpoznania choroba oraz dość dobrze poznana. Mączniaki możemy podzielić na dwa zasadnicze rodzaje: mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy.

Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy charakteryzuje się wystąpieniem na różnych częściach rośliny, nie wyłączając łodyg i pąków, białego, mączystego nalotu. Początkowo nalot jest niewielki i łatwy do usunięcia przez potarcie palcem. Następnie szybko się rozprzestrzenia, gęsto pokrywając zaatakowany fragment oraz kolejne części rośliny. Nalot jest bardzo charakterystyczny, wygląda jak gdyby ktoś grubo posypał liść lub łodygę mąką. Zaatakowane liście zaczynają od spodu brunatnieć i zwijać się, a następnie opadają. Łodygi w miejscu nalotu zamierają, a pąki nie rozwijają się.

Choroba ma też objawy charakterystyczne dla wybranych gatunków lub grup roślin. I tak np. na winorośli charakterystycznym objawem jest pękanie winogron w okresie wzrostu i dojrzewania owoców.

Ten rodzaj mączniaka niezwykle upodobał sobie róże, ale oczywiście atakuje też mnóstwo innych roślin. Można go więc spotkać na winogronach, porzeczkach, malinach, drzewach owocowych (np. jabłoniach), drzewach (np. klon, dąb), warzywach (np. pietruszka, pomidory, dynia), roślinach ozdobnych (azalia ogrodowa, berberys, begonia, werbena, rudbekia, petunia ogrodowa), a nawet roślinach łąkowych czy chwastach (np. nawłociach kanadyjskich czy babkach lancetowatych). Nie gardzi również roślinami w naszych mieszkaniach, takimi jak np. fiołek afrykański. Mączniak prawdziwy potrafi zniszczyć uprawy traw ozdobnych, a nawet zbóż.

mączniak prawdziwy na różach
Objawy mączniaka mogą być widoczne również na pędach, szypułkach i płatkach kwiatowych

Mimo, iż choroba nosi uniwersalną nazwę mączniaka prawdziwego i powoduje podobne objawy, na różnych gatunkach roślin wywołują ją nieco inne gatunki grzyba. I tak np. na różach na ogół chorobę wywołuje grzyb Sphaerotheca pannosa var. Rosae, na trawach i zbożach Erysiphe graminis lub Blumeria graminis, na winoroślach Uncinula necator, a na jabłoniach Podosphaera leucotricha. Zwalcza się je podobnie, używając odpowiednich preparatów dla danego rodzaju upraw.

rzy niewielkim nasileniu choroby, możemy spróbować skorzystać z środków bardziej naturalnych i charakteryzujących się mniejszą szkodliwością dla środowiska, np. biopreparatów. Jest to szczególnie istotne, kiedy choroba zaatakuje krzewy i drzewa owocowe czy warzywa. Przykładowe biopreparaty, pomocne w walce z mączniakiem, to: Bioczos (wyciąg z czosnku) oraz Biosept Active (wyciąg z pestek grejpfruta).

mączniak prawdziwy na liściach dyni
Mączniak prawdziwy na liściach dyni

Z całkiem naturalnych sposobów na zwalczanie mączniaka prawdziwego, można polecić wyciągi, wywary lub gnojówki z chwastów i ziół, takich jak: pokrzywa, skrzyp polny, krwawnik pospolity. Preparaty te przygotowuje się samodzielnie.

Jednak kiedy mączniak rozprzestrzenił się już dość mocno, musimy skorzystać z preparatów chemicznych, zwanych fungicydami. Opryski należy powtórzyć kilka razy w pewnym odstępie czasu (w zależności od preparatu, sposób użycia jest nico inny), a nawet użyć dwóch preparatów naprzemiennie. Przykładowe środki: Topas 100 EC, Score 250 EC, Nimrod 250 EC, Topsin M 500 EC. Warto też sięgnąć po stosunkowo nowy i bardzo dobrze sprawdzający się preparat o nazwie Kendo 50 EW.

mączniak rzekomy dyniowatych
Mączniak rzekomy dyniowatych

Mączniak rzekomy

Mączniak rzekomy w wyglądzie i objawach nieco różni się od prawdziwego. Jego objawy nie od razu rzucają się w oczy tak bardzo, jak przy mączniaku prawdziwym. Ponadto początkowo nietrudno pomylić je z powszechnymi plamistościami. Dlatego też jest on znacznie groźniejszy - łatwo można przeoczyć początek choroby, a ta rozprzestrzenia się niezwykle ekspansywnie.

mączniak rzekomy winorośli
Mączniak rzekomy winorośli - górna strona liścia

Mączniak rzekomy najczęściej atakuje liście. Na wierzchniej stronie blaszki liściowej pojawiają się okrągłe lub nieregularne plamy, lekko przeźroczyste, brązowe lub lekko czerwone. Na spodzie liścia, w miejscu plam pojawia się białawy, mączysty nalot. Liście z czasem żółkną i opadają, a choroba przenosi się na inne części rośliny jak pąki czy kwiaty. Tak jak w przypadku mączniaka prawdziwego, atakuje różne gatunki roślin i tak samo, w zależności od zaatakowanego gatunku, wywołują ją nieco inne grzyby. Przykładowo mączniaka rzekomego u winorośli wywołuje grzyb Plasmopara viticola, u róż jest to Peronospora sparsa, u cebuli Peronospora destruktor, a mączniaka rzekomego dyniowatych wywołuje grzyb Pseudoperonospora cubensis. Zwalczanie mączniaka rzekomego jest podobne jak w przypadku mączniaka prawdziwego. Przykład zwalczania mączniaka rzekomego na wirośli podany jest na naszym forum, w wątku plamy na lisciach winorosli - mączniak rzekomy.

mączniak rzekomy winorośli
Mączniak rzekomy winorośli - dolna strona liścia

Mączniak - zwlaczanie i zapobieganie

Oba mączniaki łatwo rozwijają się i przenoszą na kolejne rośliny w szczególnych warunkach pogodowych. Sprzyjają temu wysokie temperatury i duża wilgotność. Dlatego w czasie występowania choroby, należy bezwzględnie unikać zraszania rośliny przy podlewaniu (podlewamy bezpośrednio na glebę). Zarodniki grzyba lub nawet grzybnie bardzo dobrze zimują w porażonych częściach rośliny - łodygach, pąkach i w opadłych liściach.

Dlatego do niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, ograniczających rozprzestrzenianie się mączniaka należą:

  • usuwanie chorych części roślin (wycinanie gałęzi lub pędów),
  • grabienie opadłych liści, a następnie usuwanie ich z ogrodu lub głębokie zakopywanie w ziemi.

Pamiętajmy, że zabranone jest jest palenie liści i gałęzi na działkach i w ogrodach, co do niedawna było powszechnie stosowaną praktyką. Choć spalenie skutecznie eliminuje ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów, niestety wiąże się z emisją dymu i zanieczyszczaniem powietrza. Obecnie usuwane chore części roślin musimy oddawać jako odpady zielone zgodnie z zasadami segregacji i odpadów obowiązującymi w naszej gminie.

Nie powinno się wykorzystywać części porażonej rośliny do składowania na kompoście. W ten sposób zapewnimy sobie bowiem porażenie roślin, pod które ów kompost następnie użyjemy oraz źródło, z którego zarodniki grzybów będą się bez przeszkód rozprzestrzeniać po wszystkich okolicznych roślinach. Poza tym rozmnażając rośliny wegetatywnie, należy zwrócić uwagę, by roślina mateczna była zdrowa.

Środki ochrony roślin do zwalczania mączniaka, wymienione w artykule, można zamówić w naszym sklepie. Gwarantujemy niskie ceny, dobrą obsługę i szybką wysyłkę zamówionego towaru. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej :-)

Przeczytaj również:

amerykański mączniak agrestuAmerykański mączniak agrestu
Amerykański mączniak agrestu to choroba dość powszechnie atakująca agrest. Objawy choroby widać na liściach, pędach, a także na owocach agrestu. Owoce zaatakowane przez mączniaka niestety nie nadają się już do spożycia. Dlatego warto bliżej poznać metody walki z tą chorobą, program ochrony agrestu przeciw mączniakowi oraz dowiedzieć się jak zapobiec pojawieniu się mączniaka amerykańskiego w naszym ogrodzie. Więcej...

Jak zwalczać choroby grzybowe roślin bez stosowania chemii w ogrodzie?
Szara pleśń na owocach i kwiatach, mączniaki, plamistości liści, zamieranie trawników, fytoftoroza powodująca zamieranie różaneczników i iglaków - to tylko niektóre spośród chorób roślin, spędzających nam sen z oczu. Na szczęście dziś przeciw tym problemom nie musimy wytaczać całej artylerii chemicznych środków ochrony roślin. Właśnie przekonałem się jak skuteczny może być nowy, w pełni naturalny sposób na ochronę roślin przed chorobami grzybowymi. Więcej...

Szara pleśń - objawy, zwalczanie naturalne, opryskiSzara pleśń - objawy, zwalczanie naturalne, opryski
Szara pleśń to jedna z najczęściej występujących chorób grzybowych roślin. W ogrodzie szara pleśń bardzo szybko się rozprzestrzenia. Dlatego warto wiedzieć jak wygląda zwalczanie szarej pleśni i co robić gdy zobaczymy pierwsze objawy szarej pleśni na naszych roślinach. Poznaj najlepsze naturalne metody zapobiegania tej chorobie roślin oraz dowiedz się jakie opryski przeciw szarej pleśni są najskuteczniejsze. Więcej...