nawozy z m¹czk¹ bazaltow¹ Target

Choroby pelargonii. Dlaczego pelargonie żółkną i usychają?

Choroby pelargonii mogą zniweczyć trud włożony w pielęgnację tych pięknych kwiatów. W wyniku ataku patogenów pelargonie żółkną i usychają, tracą kwiaty lub liście. Objawy te mogą świadczyć o ataku choroby grzybowej lub bakteryjnej ale czasem też po prostu są wynikiem błędów w pielęgnacji rośliny. Zobacz dlaczego pelargonie żółkną i usychają i jakie są najlepsze sposoby na zwalczanie chorób pelargonii!

choroby pelargonii
Choroby pelargonii. Dlaczego pelargonie żółkną i usychają?

Jak zapobiegać chorobom pelargonii?

Aby nie przywlec chorób pelargonii do naszego ogrodu czy na balkon, zadbajmy aby nowo kupowane rośliny pochodziły ze sprawdzonego źródła. W momencie ich nabycia w miarę możliwości przyjrzyjmy się czy nie występują na nich szkodniki lub oznaki chorób.

Szczególnie szkodliwe dla pelargonii jest narażenie ich na nadmierną ilość wilgoci w ziemi i powietrzu, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Dlatego sadząc pelargonie zachowajmy odległość między roślinami około 25cm i dbajmy o pH gleby na poziomie 6-7. Warto na dnie doniczki umieścić keramzyt, który będzie służył jako drenaż. Ułatwi to pozbycie się nadmiaru wody i zapobiegnie gniciu korzeni pelargonii. Gdy jest to możliwe, doniczki z pelargoniami wstawiajmy pod zadaszenie przed nadejściem ulew i burz. Roślin nie narażajmy też na wysoką temperaturę, gdyż to prowadzi do poparzeń liści.

Pelargonie najlepiej podlewać rano. Dzięki temu, nawet jeśli zmoczymy liście i pędy, w czasie ciepłego dnia obeschną one na słońcu. Jeżeli pelargonie zostaną podlane wieczorem, a w nocy obniży się temperatura otoczenia, może dojść do pękania liści. W wyniku tych pęknięć na liściach pojawiają się pęcherze, które następnie zmieniają kolor na brązowy i korkowacieją. To nie jest choroba infekcyjna (nie wynika z ataku patogenu), a fizjologiczna, znana jako endema pelargonii lub korkowatość liści pelargonii. Wieczorne podlewanie pelargonii jest konieczne tylko wówczas, gdy są duże upały i jedno podlewanie rankiem nie wystarczy. Przy takiej pogodzie nadmierny spadek temperatury w nocy i doprowadzenie do korkowatości liści raczej jednak nie grozi.

Nie bez znaczenia jest też odpowiednie nawożenie. Szczególnie przenawożenie pelargonii azotem sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Dlatego warto stosować specjalny nawóz do pelargonii lub roślin kwitnących, o zmniejszonej dawce azotu, zaś bogaty w fosfor i potas - związki które wspomagają obfite kwitnienie.

Pamiętajmy też, że pelargonia bluszczolistna ma cienkie pędy, które łatwo ulegają uszkodzeniom. Zaś do nadłamanych pędów bez trudu mogą wniknąć patogeny. Dlatego pelargonie bluszczolistne lepiej sadzić wyłącznie w miejscach osłoniętych od wiatrów.

Zachowanie tych zasad pomoże nam uniknąć chorób pelargonii, powodujących żółknięcie i usychanie liści pelargonii.

pelargoniePelargonie - odmiany, uprawa, zimowanie
Pelargonie są jednymi z najczęściej uprawianych roślin ozdobnych. Na ich popularność zapewne wpłynęły niewielkie wymagania uprawowe większości pelargonii, długi okres kwitnienia, a także rozmaitość odmian, o różnej barwie kwiatów i liści. Poznaj sekrety uprawy pelargonii i zobacz co robić aby pelargonie kwitły długo i obficie! Więcej...

Choroby grzybowe pelargonii

Jedną z najczęstszych chorób pelargonii jest szara pleśń. Pojawia się podczas zbyt wysokiej wilgotności zarówno powietrza jak i podłoża. Częste zraszanie oraz obfite podlewanie jest idealnym środowiskiem dla rozwoju tej choroby pelargonii.

Szara pleśń objawia się brunatnieniem liści, wodnistymi plamami oraz mączystym szarym nalotem. Plamy pojawiają się od brzegu liścia i zwężają się do środka blaszki liściowej. Patogen szybko rozprzestrzenia się na inne rośliny przez zarodniki przetrwalnikowe.

choroby pelargonii - szara pleśń
Liść pelargonii porażony szarą pleśnią

Aby zapobiec występowaniu szarej pleśni na pelargonii, należy przede wszystkim zapewnić roślinie właściwe warunki uprawy. Po zauważeniu objawów choroby porażone części rośliny usuwamy, a następnie wykonujemy opryski preparatem naturalnym Biosept Active.

Podobnie objawia się fuzarioza pelargonii. Choroba rozpoczyna się u podstawy pędu. Liście żółkną oraz pojawiają się wodniste plamy. Wraz z upływem czasu roślina staje się karłowata i więdnie. Fungicydy zwalczające tą chorobę to: Topsin M 500 SC oraz Dithane NeoTec 75 WG.

Równie często pelargonie atakuje mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy. Nieleczone objawy mączniaków prowadzą do całkowitej degradacji rośliny. Tym chorobom sprzyja wysoka temperatura i wilgotność powietrza. Dlatego najczęściej pojawiają się latem, przy dużych opadach deszczu.

Mączniak prawdziwy pelargonii objawia się białym nalotem na liściach zarówno na górnej jak i na dolej blaszce liściowej, który z czasem brunatnieje. Zalecanym preparatem do zwalczania mączniaka prawdziwego na pelargonii są Fungimat AL Spray (gotowy do użycia preparat w opakowaniu z opryskiwaczem) oraz Fungimat Koncentrat (koncentrat do przygotowania roztworu do oprysku).

Mączniak rzekomy pelargonii ukazuje się tylko na spodniej części liści, w postaci białego nalotu. Preparaty zalecane do zwalczania mączniaka rzekomego to: Miedzan 50WP, Dithane NeoTec 75WG.

mÄ…czniak prawdziwy i rzekomyMÄ…czniak prawdziwy i rzekomy - zwalczanie
Mączniak to choroba roślin o podłożu grzybowym, występująca bardzo powszechnie w rozmaitych rodzajach upraw, zarówno w ogrodzie ozdobnym, w sadzie, jak i w uprawie warzyw. Zobacz jak rozpoznać objawy mączniaka prawdziwego i rzekomego. Poznaj skuteczne sposoby na zwalczanie mączniaka w ogrodzie! Więcej...

Chorobą, którą dość łatwo rozpoznać, jest rdza pelargonii. Charakteryzuje się ona żółtymi, okrągłymi plamami na liściach. Często w obrębie plam widoczne są brązowe skupiska zarodników rdzy. Liście brązowieją i odpadają. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność oraz zbyt gęste nasadzenia roślin. Zainfekowane części rośliny usuwamy. Fungicydami polecanymi do oprysku są przeciwko rdzy pelargonii, np. Amistar 250 SC.

Czasami na liściach i łodygach pelargonii można zaobserwować czarne okrągłe plamy z czerwoną obwódką. Jest to objaw plamistości liści pelargonii. Z czasem roślina więdnie i usycha. Do ochrony zalecane są preparaty: Miedzan 50WP i Topsin M 500SC.

choroby pelargonii
Zgnilizna podstawy pędu pelargonii

Chorobą grzybową, która objawia się w momencie przelewania pelargonii jest zgnilizna podstawy pędu. Grzyb bytuje w podłożu. Atakuje dolną część pędu. W wyniku ataku tej choroby łodyga oraz liście stają się wodniste i brunatnieją. Gdy zauważmy pierwsze objawy, warto zastosować preparat Magnicur Energy 840 SL.

magnicur energy

Choroby bakteryjne pelargonii

Bakteryjna zaraza pelargonii jest bardzo trudna do zwalczenia. Objawia się na młodych sadzonkach w postaci brunatnych lub czarnych nekroz u nasady, które powiększają się na całą roślinę. Na liściach starych okazów choroba ukazuje się w postaci brunatnych plam z jasną obwódką. Roślina bardzo szybko obumiera. Najskuteczniejszą metodą walki z bakteryjną zarazą pelargonii jest pozbycie się chorych roślin oraz dezynfekcja podłoża lub całkowita jego wymiana. Po nabyciu nowych roślin, zalecane są zapobiegawcze opryski środkiem Biosept Active.

Choroby wirusowe pelargonii

Kolejną chorobą pelargonii jest wirus żółtej plamistości pelargonii. Na liściach ukazują się małe żółte plamki przypominające gwiazdy, prowadzi to do nekrozy. Liście strzępią się, często ten objaw mylony jest z atakiem szkodnika. Dodatkowo kwiaty pelargonii tracą swój naturalny wygląd i ulegają deformacji. Podobnie objawia się wirus wzorzystej plamistości pelargonii oraz wirus pstrości pelargonii. Takie wirusy przenoszone są z ziemią oraz podczas rozmnażania roślin. Aby pozbyć się choroby usuwamy chore okazy wraz z zainfekowanym podłożem.

Martyna Cieślińska

Przeczytaj również:

Dlaczego pelargonie nie mają kwiatów?Dlaczego pelargonie nie mają kwiatów?
Pelargonie stanowią kwitnącą ozdobę naszych ogrodów, balkonów i parapetów. Czasami jednak pelargonie nie mają kwiatów lub ich kwitnienie jest bardzo osłabione. Jakie są przyczyny tego zjawiska i jak im zaradzić? Oto 7 częstych powodów dlaczego pelargonie nie kwitną! Więcej...

Jak przezimować pelargonie
Pelargonie to najpopularniejsze rośliny balkonowe. Jeżeli nie chcemy pozbywać się pelargonii, które cieszyły nas swoimi kwiatami od wiosny do jesieni, musimy je odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Poniższy artykuł krok po kroku wyjaśnia jak prawidłowo przezimować pelargonie. Jeżeli zrobimy to poprawnie, rośliny nie tylko zakwitną ponownie w przyszłym roku ale i będziemy mogli wyhodować z nich nowe sadzonki. Więcej...

Sadzonki pelargonii - jak zrobićSadzonki pelargonii - jak zrobić
Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych w skrzynkach na balkonach i tarasach. Obsypane kwiatami, stanowią ozdobę przez całe lato, aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Aby pięknie kwitły i zdrowo rosły, warto co roku sadzić do skrzynek świeże sadzonki pelargonii. Zobacz jak zrobić sadzonki pelargonii, kiedy jest najlepszy termin na sadzonkowanie pelargonii oraz co jest do tego potrzebne. Więcej...

Opracowano na podstawie: A. Wojdyła, Zwalczanie rdzy Puccinia pelargonii-zonalis na pelargonii, Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa, 2008, s. 1-2; J Floryszak-Wieczorek, B Kulek, Wpływ syntetycznych induktorów odporności nabytej na hamowanie rozwoju szarej pleśni u pelargonii i poinsecji, Acta Agrobotanica, 1/2002, tom:55, s. 69-78; 3. T. Cieslak, M. Schollenberger, C. Zamorski, Bakteryjna zaraza pelargonii – etiologia i podatność odmian, Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej w Krakowie, 2/1998, tom: 57, s: 681-685; S. Szczepaniak, Owoce, Warzywa, Kwiaty – Choroby fizjologiczne pelargonii, Hortpress, 12/2007, s. 38-39; Ch. Hofmann, Pelargonie. Najpiękniejsze odmiany, rozmnażanie i pielęgnacja, choroby i szkodniki, Bauer-Weltbild, 2008, s: 45-72.