Stihl Cash Back

Pikowanie roślin. Co to znaczy? Jak i kiedy pikować rośliny?

Pikowanie roślin sprawia, że dobrze się ukorzeniają oraz prawidłowo rozwijają. Przenoszone do doniczek siewki mają lepszy dostęp do światła, wody i składników odżywczych, dzięki czemu stają się krępe, a ich korzenie mocne i silne. W tym artykule wyjaśniamy na czym polega pikowanie oraz jak i kiedy pikować rośliny, aby uzyskać zdrowe i dorodne sadzonki!

pikowanie roślin
Pikowanie roślin
Fot. depositphotos

Pikowanie roślin - co to znaczy

Pikowanie roślin oznacza przesadzanie gęsto rosnących siewek warzyw, ziół i kwiatów z pojemników, w których zostały wysiane, do pojedynczych doniczek lub skrzynek, w których będą się rozwijały aż do czasu posadzenia w docelowym miejscu.

Po co pikuje się rośliny?

Zabieg pikowania wykonujemy zanim rosnące siewki zaczną ze sobą konkurować o dostęp do światła, wody i składników odżywczych. Przesadzając rośliny do pojedynczych doniczek zapewniamy im lepsze warunki uprawowe. Wraz ze wzrostem rozsady możemy w taki sposób ustawiać doniczki, żeby wszystkie rośliny miały wystarczająco dużo miejsca i światła na każdym etapie rozwoju. Pikowanie wpływa korzystnie na system korzeniowy roślin, który staje się mocny i rozbudowany. Dzięki pikowaniu wyprodukowana rozsada będzie silna, krępa i dobrze ukorzeniona.

pikowanie roślin
Siewki gotowe do pikowania
Fot. depositphotos

Jakie rośliny warto pikować?

Warto pamiętać, że nie wszystkie rośliny wymagają pikowania, a niektóre wręcz nie tolerują przesadzania na wczesnym etapie wzrostu. Dlatego jeszcze przed wysianiem nasion należy sprawdzić, które z gatunków dobrze znoszą pikowanie, a które należy wysiewać od razu do doniczek.

Warzywa i zioła przyprawowe, takie jak: sałata, warzywa kapustne, pomidory, papryka, bazylia, majeranek, oregano zazwyczaj pikujemy, gdyż w ten sposób stymulujemy je do rozwijania silniejszego systemu korzeniowego i zwiększamy szanse na obfity plon.

Także kwiaty jednoroczne, takie jak: petunia, lobelia, gazania lśniąca, kobea pnąca, lewkonia letnia, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański są często uprawiane z nasion i pikowane, aby rośliny ładniej się rozkrzewiały i obficie kwitły.

Nie poleca się pikowania warzyw o korzeniach podatnych na uszkodzenia, takich jak warzywa dyniowate, czyli dynia, ogórek, cukinia, kabaczek czy kawon. Nasiona tych roślin wysiewamy od razu do doniczek o średnicy 8-10 cm, w których pozostaną aż do czasu sadzenia do gruntu.

pikowanie roślin
Pikowanie roślin
Fot. depositphotos

Nie powinno się też pikować roślin ozdobnych, które wytwarzają w fazie siewek palowy system korzeniowy - uszkodzony nie jest w stanie się zregenerować. Dlatego rośliny takie jak: mak polny, łubin, nasturcja, orlik należy siać do doniczek lub bezpośrednio do gruntu.

Kiedy pikować rośliny?

Młode siewki pikujemy, gdy poza liścieniami wytworzą 2-3 liście właściwe, czyli po 2-6 tygodniach od wysiewu nasion. Nie należy odwlekać przesadzania siewek z kilku istotnych powodów:

  • siewki, które rosną zbyt gęsto zaczynają konkurować o przestrzeń i składniki odżywcze co prowadzi do ich osłabienia i wyciągnięcia;
  • gdy siewki pozostaną zbyt długo w zagęszczeniu ich korzenie mogą się splątać co utrudni prawidłowy rozwój korzeni oraz uniemożliwi przepikowanie siewek bez ich znacznego uszkodzenia;
  • siewki są wrażliwe na zmiany środowiskowe, w tym na przesadzanie, a im dłużej zwleka się z pikowaniem, tym bardziej rośnie ryzyko stresu i szoku dla roślin. Przesadzenie w odpowiednim momencie pozwala im łatwiej przyzwyczaić się do zmiany i lepiej przystosować do nowych warunków.

pikowanie roślin
Siewki po przepikowaniu do doniczek
Fot. depositphotos

Jak pikować rośliny?

Przystępując do pikowania roślin przygotowujemy najpierw:

  • odpowiednią ilość doniczek,
  • materiał drenażowy do wsypania na dno każdej doniczki (np. keramzyt),
  • ziemię do sadzonkowania;
  • cienki patyczek lub specjalistyczny pikownik.

Przed pikowaniem należy obficie podlać rośliny, a gdy obeschną, wyjmować je ze skrzynek, w razie potrzeby delikatnie podważając. Do doniczek pikujemy siewki przy pomocy pikownika. Drobne siewki jednorocznych kwiatów balkonowych, takich jak lobelia czy bakopa, możemy pikować niewielkimi kępkami (zamiast pojedynczo).

Podczas pikowania należy dbać aby nie podwijać korzeni roślin. W przypadku, gdy korzenie są za długie, można je po prostu przyciąć. Siewki pikujemy głęboko, po liścienie, po czym mocno dociskamy ziemię do korzeni. Po przesadzeniu obficie podlewamy rośliny i umieszczamy je w miejscu o odpowiedniej dla danego gatunku temperaturze i oświetleniu.

Na 14 dni przed sadzeniem na miejsce stałe rozsadę należy poddać procesowi hartowania siewek, czyli stopniowego przyzwyczajania do warunków panujących na zewnątrz.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Praca zbiorowa, ABC Moja działka, Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców, Warszawa 1990, s. 81-84;
2. Praca zbiorowa, Encyklopedia ogrodnictwa, Wydawnictwo Elipsa, Warszawa 1995, s. 75-77;
3. R. Wrzodak, Robimy rozsadę w Działkowiec 2/2015, s. 54-55.