Stihl Cash Back

Bakopa, sutera - właściwości, uprawa, rozmnażanie

Bakopa, inaczej określana też jako sutera, to płożąca roślina balkonowa, charakteryzująca się długim okresem kwitnienia i niewielkimi wymaganiami co do uprawy. Bakopa nie wymaga silnego nasłonecznienia i dobrze sprawdza się łączona z innymi roślinami balkonowymi. Poznaj najciekawsze odmiany bakopy oraz zasady ich uprawy. Podpowiadamy też jak wykonać rozmnażanie bakopy we własnym zakresie.

bakopa sutera
Bakopa, Sutera
Fot. depositphotos

Bakopa - właściwości i zastosowanie

Bakopa (Chaenostoma cordatum, syn. Sutera cordata, syn. Bacopa speciosa) to zwyczajowa nazwa rośliny balkonowej, która z właściwa bakopą (Bacopa monnieri) niewiele ma wspólnego. W sprzedaży pod nazwą handlową bakopa oferowane są różne odmiany mieszańcowe roślin z rodzaju sutera i śledzionka (Chaenostoma).

Sutera jest jednym z 60 gatunków z rodzaju trędownikowatych (Scrophulariaceae). Pochodzi z południowej Afryki i jest delikatną rośliną płożącą, najczęściej hodowaną w amplach (wiszących donicach). Małe, ciemnozielone, sercowate liście porastają delikatne, kruche pędy bakopy. Niewielkie, okrągłe, pięciopłatkowe, niebieskie, różowe lub białe kwiaty bakopy pojawiają się w maju i utrzymują aż do przymrozków. Te dekoracyjne byliny w naszych warunkach klimatycznych są uprawiane jako rośliny jednoroczne, gdyż ich zimowanie nie ma większego sensu.

Bakopa jest jedną z najbardziej cenionych roślin doniczkowych. Bujne rośliny obsypane kwiatami, przez całe lato stanowią efektowną ozdobę każdego balkonu. Bakopę sadzi się samodzielnie lub tworząc kompozycje kwiatowe na balkon z gatunkami takimi jak: lobelia, koleus, barwinek, pelargonia czy fuksja.

Mieszańcowe bakopy, uprawiane na naszych balkonach, są roślinami wyłącznie ozdobnymi i w żadnym wypadku nie wolno ich spożywać. Warto jednak wiedzieć, że prawdziwa bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri) jest rośliną jadalną i posiada liczne właściwości zdrowotne. Dlatego bardzo ważne jest aby roślin tych ze sobą nie mylić.

bakopa sutera
Bakopa, Sutera
Fot. pixabay

Bakopa - odmiany

Ze względu na dużą popularność bakopa doczekała się wielu odmian. Oto najpopularniejsze odmiany bakopy:

  • bakopy o kwiatach białych: Snowflake, Giant Snowflake, Great White, Abunde Gigant White, Cabana, Olympic Gold
  • bakopy o kwiatach niebieskich: Great Regal Blue, Blue Sensation , Bluetopia, Blue Showers
  • bakopy o kwiatach fioletowych: Bacoble, Great Deep Violet, Copa Dark Blue
  • bakopy o kwiatach różowych: Pink Domino, Great Rose, Snowstorm Pink Improved

Seria SuteraNova charakteryzuje się jędrnymi i mocnymi łodygami oraz bardzo obfitym kwitnieniem od wiosny do jesieni. W porównaniu z tradycyjnymi odmianami bakopy, rośliny z serii SuteraNova mają znacznie większe kwiaty. Polecane są na stanowiska półcieniste.

Bakopa, sutera - uprawa

Bakopa dobrze czuje się na jasnych oraz półcienistych stanowiskach. Bezpośrednio operujące ostre promienie słoneczne mogą poparzyć delikatne kwiaty i liście sutery. Dla bakopy najlepiej przeznaczyć żyzną, ogrodową ziemię o lekko kwaśnym odczynie. Rośliny sadzimy w drugiej połowie maja w rozstawie 25x25 cm.

Bakopa ma spore wymagania wodne i nie toleruje przesuszenia gleby. Rośliny należy regularnie podlewać, gdy tylko wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Powinniśmy uważać na zastoje wody, gdyż korzenie bakopy nie znoszą nadmiaru wilgoci. W unikaniu tego problemu pomogą otwory w dnie doniczki oraz drenaż w postaci keramzytu lub drobnych kamyków wysypanych na dno doniczki (ułatwia odpływanie nadmiaru wody).

bakopa sutera
Bakopa, Sutera
Fot. pixabay

Unikajmy moczenia liści bakopy, gdyż roślina ta jest bardzo wrażliwa na choroby grzybowe. Najlepiej do podlewania używać konewki z długim dzióbkiem. Żeby zatrzymać wodę warto wyściółkować glebę w donicach. Uszczykiwanie wierzchołków pędów sutery sprawia, że rośliny ładnie się krzewią i bujnie rosną.

Bakopa, sutera - rozmnażanie

Rozmnażanie bakopy z siewu nasion - nasiona bakopy wysiewamy w lutym i marcu do skrzynek wypełnionych ziemią do siewu nasion. Gdy siewki wytworzą 2-4 liście właściwe pikujemy je do pojedynczych doniczek. W maju sadzimy rośliny na miejsce docelowe.

Rozmnażanie bakopy przez sadzonki - wraz końcem wegetacji najładniejsze okazy bakopy przenosimy do chłodnego pomieszczenia z dostępem światła. Wraz z końcem zimy rośliny przenosimy tam, gdzie panuje temperatura pokojowa (ok. 20°C), obficiej podlewamy i zaczynamy nawozić. Kiedy bakopa wypuści nowe pędy, ucinamy je i sporządzamy z nich sadzonki. Umieszczamy je w żyznym i przepuszczalnym podłożu do sadzonkowania i regularnie podlewamy. Powinny zacząć się ukorzeniać po ok. 10-14 dniach.

Opracowano na podstawie:
1. Mayer J., Rośliny balkonowe, Wydawnictwo Hachette Livre, Warszawa, 2005, s. 110
2. Śmigielska M., Balkon latem w Działkowiec 7/2013, s. 58
3. Krzymińska A., Balkonowi giganci w Działkowiec 2/2017, s. 39-42

Przeczytaj również:

Kwiaty balkonowe zwisające
Kwiaty balkonowe zwisające, kwitnące przez całe lato, dodają naszym balkonom i tarasom szczególnego uroku. Mogą zwisać z balustrad oraz doniczek wiszących, z których ich pędy swobodnie opadają. Rośliny te zazwyczaj szybko się rozrastają i obficie kwitną, o ile zapewnimy im odpowiednie warunki uprawy. Więcej...

Kwiaty balkonowe cieniolubne. Co posadzić na balkonie w cieniu?
Balkon położony w cieniu wcale nie oznacza rezygnacji z kwitnących roślin. Zobacz co posadzić na balkonie w cieniu aby był on równie kolorowy i ciekawy, jak ten położony w pełnym słońcu. Więcej...

Sanwitalia rozesłana - odmiany, uprawa, wymaganiaSanwitalia rozesłana - odmiany, uprawa, wymagania
Sanwitalia rozesłana to niska roślina, która szybko się rozrasta, tworząc gęste kaskady zwisające z donic lub kwiatowe dywany na rabatach. Zwraca uwagę obfitym kwitnieniem, łatwością w uprawie i wszechstronnością wykorzystania. Więcej...