Stihl Cash Back

Pietruszka korzeniowa. Uprawa w ogrodzie i polecane odmiany

Pietruszka korzeniowa (Petroselinum crispum) to jedno z najpopularniejszych warzyw w polskiej kuchni. Korzeń pietruszki jest niezwykle aromatyczny, a ponadto bogaty w składniki odżywcze. Podpowiadamy jak powinna być prowadzona uprawa pietruszki korzeniowej w ogrodzie, a także które odmiany pietruszki korzeniowej warto wybrać do uprawy na działce. Zobacz jak pielęgnować pietruszkę korzeniową aby uzyskać jak najwyższe zbiory :-)

Pietruszka korzeniowa
Pietruszka korzeniowa
Fot. pixabay

Pietruszka korzeniowa - właściwości

Wszystkie części pietruszki korzeniowej wydzielają olejek eteryczny, który nadaje jej specyficzny smak i zapach. Olejek ten pobudza nasz system trawienny, a ponadto ma właściwości lecznicze. Pietruszka korzeniowa zawiera dużo witaminy C oraz wapnia, magnezu, fosforu i żelaza. Korzeń pietruszki wchodzi w skład włoszczyzny, co oznacza, że pietruszka zaliczana jest do grupy warzyw przyprawowych - poprawia smak i aromat potraw.

Oprócz korzenia, niezwykle cenna jest natka pietruszki. Wystarczy spożyć zaledwie 30 g dziennie natki pietruszki, aby zaspokoić całodzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C. Nać pietruszki korzeniowej nadaje się do spożycia, choć oczywiście do pozyskiwania samej naci lepsza będzie pietruszka naciowa.

Pietruszka korzeniowa - uprawa w ogrodzie

1. Wymagania glebowe pietruszki korzeniowej

Do uprawy pietruszki korzeniowej najlepiej nadaje się gleba żyzna, piaszczysto-gliniasta o dużej zawartości próchnicy. Odczyn pH gleby powinien być obojętny lub lekko kwaśny. Optymalne pH gleby dla pietruszki wynosi 6,5. Pod uprawę pietruszki korzeniowej nie nadają się gleby kwaśne, kamieniste, ciężkie, podmokłe, łatwo zaskorupiające się. W takim podłożu pietruszka korzeniowa rośnie słabo i często ma rozwidlone korzenie.

2. Wymagania klimatyczne pietruszki korzeniowej

Pietruszka korzeniowa jest rośliną klimatu umiarkowanego. Jest to warzywo odporne na niską temperaturę. Stosunkowo dobrze znosi przymrozki nawet do -9°C (zarówno siewki jak i dorosłe rośliny). Jednak dla prawidłowego wzrostu pietruszka korzeniowa wymaga optymalnej temperatury na poziomie 16-18°C.

Pietruszkę korzeniową możnanajlepiej uprawiać na stanowisku słonecznym i ciepłym. Takie stanowisko uprawy umożliwia uzyskanie najwyższego plonu. Uprawa pietruszki korzeniowej udaje się również w miejscach półcienistych ale rośliny nie będą tak dorodne.

Pietruszka korzeniowa
Pietruszka korzeniowa
Fot. depositphotos

3. Wysiew nasion pietruszki korzeniowej

Nasiona pietruszki korzeniowej wysiewamy od końca marca do początku kwietnia bezpośrednio do gruntu. Odmiany wczesne można wysiewać też jeszcze w maju. Zaprawione nasiona wysiewa się na głębokość 1,5-2 cm w wytyczone znacznikiem rzędy oddalone od siebie o 10-20 cm. U odmian późnych odległość między rzędami powinna wynosić 30 cm.

Pikowanie pietruszki korzeniowej oraz jej wysadzanie z rozsady nie są wskazane. Takie postępowanie może być szkodliwe dla tego warzywa i utrudni uzyskanie dobrej jakości zgrubień korzeniowych (ewentualne pikowanie stosuje się tylko w przypadku uprawy pietruszki naciowej).

Po wschodach siewki należy przerwać. Zalecana rozstawa w uprawie pietruszki korzeniowej, czyli odległości między roślinami, powinny wynosić 4-6 cm.

Nasiona pietruszki korzeniowej kiełkują bardzo wolno (15-20 dni od siewu). Dlatego warto łączyć siew pietruszki z siewem rzodkiewki w tym samym rzędzie. Rzodkiewka wschodzi prędzej, spulchnia ziemię, a gdy jest gotowa do zbioru, pietruszka jest jeszcze malutka. Dopiero po zbiorze rzodkiewki pietruszka zaczyna rosnąć szybciej.

Wschody pietruszki korzeniowej można przyspieszyć poprzez podkiełkowywanie. Zabieg ten polega na moczeniu nasion pietruszki w ciepłej wodzie (20-30°C) przez 24 godziny. Po tym czasie wilgotne nasiona przetrzymuje się na szalkach w tej samej temperaturze przez kolejne 1-2 dni. Tak przygotowane nasiona wysiewa się do wilgotnego gruntu. Innym sposobem na szybsze wschody pietruszki korzeniowej okrycie grządki z wysianymi nasionami folią perforowaną lub agrowółkniną.

Najwcześniejsze zbiory pietruszki korzeniowej uzyskuje się z siewu ozimego. Nasiona wysiewa się wówczas do gruntu na przełomie listopada i grudnia. Wysiane nasiona okrywa się agrowłókniną. Pietruszkę z siewu ozimego można zbierać o kilka tygodni wcześniej niż z siewu wiosennego.

4. Pielęgnacja pietruszki korzeniowej

Pietruszka korzeniowa jest bardzo wrażliwa na zachwaszczenie. Konieczne jest więc regularne pielenie grządek z pietruszką i usuwanie chwastów.

Niezwykle ważne w uprawie pietruszki korzeniowej jest nawadnianie. Pietruszka korzeniowa jest wrażliwa zarówno na niedobór, jak i nadmiar wody. W glebie zbyt suchej wytwarza rozwidlone korzenie i daje niskie plony. Dlatego należy pamiętać o codziennym zraszaniu roślin, które jest szczególnie istotne w początkowym okresie wzrostu. Z kolei podłoże zbyt wilgotne powoduje zagniwanie korzeni. Dlatego planując uprawę pietruszki korzeniowej należy unikać miejsc, w których po deszczu długo utrzymują się kałuże.

Pietruszkę korzeniową najlepiej jest siać w drugim roku po oborniku. Jeśli w poprzednim roku nie zastosowaliśmy obornika, do nawożenia pietruszki korzeniowej najlepiej zastosować kompost.

W towarzystwie pietruszki korzeniowej warto uprawiać rzodkiewkę, pomidory i cebulę, która chroni pietruszkę przed połyśnicą marchwianką.

Pietruszka korzeniowa
Zbiór pietruszki korzeniowej
Fot. depositphotos

5. Zbiory pietruszki korzeniowej

Nać pietruszki korzeniowej można zbierać od wiosny do jesieni. Pierwsze zbiory korzeni można przeprowadzać już pod koniec czerwca. Korzenie odmian pietruszki przeznaczonych do przechowywania zbiera się pod koniec października.

Zbiory pietruszki korzeniowej z siewu ozimego przeprowadza się w maju, a zieloną natkę można zbierać już w kwietniu.

Odmiany pietruszki korzeniowej

Odmiany pietruszki korzeniowej dzieli się na wczesne, średnio późne i późne. Wśród nich można wyróżnić odmiany pietruszki korzeniowej do długotrwałego przechowywania oraz nadające się do siewu ozimego. Porównanie najlepszych odmian pietruszki korzeniowej do uprawy w przydomowym warzywniku to przedstawimy w tabeli poniżej. Pod tabelą znajdują się opisy wybranych odmian.

Pietruszka korzeniowa odmiany

Pietruszka korzeniowa 'Cukrowa' - odmiana wczesna, nadająca się do siewu ozimego. Tworzy korzeń średniej długości (14-17 cm) o regularnym, stożkowatym kształcie. Miąższ jest zwarty, jędrny o dużym aromacie. Skórka tej odmiany pietruszki jest biała. Nać jest bujna i gęsta. Odmiana do bezpośredniego spożycia, przechowuje się słabo.

Pietruszka korzeniowa 'Kaśka' - to odmiana średniowczesna o wydłużonych, stożkowatych korzeniach długości 15-20 cm. Miąższ jest jędrny, kremowobiały. Nadaje się do bezpośredniego spożycia, jak i przechowywania. Wysiewa się ją od trzeciej dekady marca do drugiej dekady kwietnia.

Pietruszka korzeniowa 'Jagienka' - odmiana średnio późna. Tworzy stożkowate, wydłużone korzenie o długości 17-22 cm. Miąższ jest jędrny, kremowobiały, gładka skórka ma barwę jasnokremową. Nadaje się do bezpośredniego spożycia i długiego przechowywania.

Pietruszka korzeniowa 'Lenka' - odmiana średnio późna, nadająca się również do siewu ozimego. Wytwarza stożkowate korzenie długości 22 cm. Miąższ jest jędrny, słodki i dość łagodny w smaku. Ta odmiana pietruszki korzeniowej jest bardzo plenna i nadaje się do przechowywania.

Pietruszka korzeniowa 'Vistula' - odmiana późna z przeznaczeniem na użytek jesienny i zimowy. Dobrze zimuje i znosi przechowywanie. Wytwarza korzeń stożkowaty długości 19-22 cm. Miąższ jest jędrny, kremowy.

Pietruszka korzeniowa 'Gazela' - odmiana średnio późna, tworząca wyrównany, mało karbowany korzeń o klinowatym kształcie. Miąższ aromatyczny, zwarty (bez pustych przestrzeni), kremowobiały. Nadaje się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i przechowywania.

Pietruszka korzeniowa 'Roksana' - odmiana średnio późna, nadająca się zarówno do bezpośredniego spożycia jak i przechowywania. Wytwarza stożkowato wydłużone korzenie długości 15-20 cm. Miąższ jest jędrny, kremowobiały.

Pietruszka korzeniowa 'Warta' - odmiana późna przeznaczona do bezpośredniego spożycia i przechowywania. Wytwarza stożkowaty korzeń długości 21-23 cm. Skórka jest gładka, bez ordzawień, miąższ ścisły, kremowobiały. Wysiew nasion od marca do kwietnia.

Pietruszka korzeniowa 'Ołomuńcka' - odmiana późna, uprawiana zarówno dla korzeni, jak i smacznej naci. Korzenie długie (22-24 cm), regularnie zwężające się ku dołowi. Miąższ jest zwarty, bez pustych przestrzeni, aromatyczny, białokremowy. Jest to odmiana tego warzywa odporna na suszę i choroby przechowalnicze. Najlepszy plon daje uprawiana w redlinach.



Opracowano na podstawie:
1. A. Gawłowska, Ogródek warzywny, Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015, str. 42-43;
2. Z. Legańska, J. Balcerzak, Warzywnictwo, Hortpress Sp. z o.o., Warszawa 2000, str. 242-245;
3. E. Kołota, M. Orłowski, A. Biesiada, Warzywnictwo, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław 2007, str. 276-280.

Przeczytaj również: