Stihl Cash Back

Goździk pierzasty - odmiany, uprawa, przycinanie

Goździk pierzasty to niska bylina tworząca niebieskozielone poduchy, latem obsypane postrzępionymi, pachnącymi kwiatami. Niewielkie wymagania i pełna mrozoodporność sprawiły, że goździk pierzasty stał się bardzo popularną rośliną ogrodową. Podpowiadamy jak wygląda uprawa goździka pierzastego w ogrodzie oraz jak go przycinać aby pięknie i długo kwitł. Przedstawiamy najpiękniejsze odmiany goździka pierzastego i sposoby na ich rozmnażanie.

goździk pierzasty
Goździk pierzasty - Dianthus plumarius
Fot. pixabay

Jak wygląda goździk pierzasty?

Goździk pierzasty (Dianthus plumarius), zwany też goździkiem postrzępionym, należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) i w naturze występuje w środkowej i południowo-wschodniej Europie, w tym także w Polsce. Goździk pierzasty to niewielka bylina o niebieskozielonych, wąskich liściach osiągająca do 30-40 cm wysokości. Rośliny tworzą gęste poduchy i są polecane do zadarniania.

Późną wiosną na szczytach wzniesionych łodyg pojawiają się niewielkie kwiaty goździków o postrzępionych płatkach - białe, czerwone lub różowe. Intensywnie pachnące, miododajne kwiaty goździka przyciągają pszczoły, motyle oraz inne zapylacze. W zależności od odmiany, goździk pierzasty kwitnie od czerwca do sierpnia.

Warto wiedzieć!
W związku z tym, że goździkowi pierzastemu grozi wyginięcie, został w Polsce objęty częściową ochroną gatunkową. Pod groźbą grzywny nie wolno zrywać goździków rosnących w naturalnym środowisku ani niszczyć siedlisk tej rzadko spotykanej rośliny.

Goździk pierzasty - odmiany

W sprzedaży znajduje się wiele odmian goździka pierzastego o pojedynczych lub pełnych kwiatach, jedno- lub dwubarwnych. Poniżej przedstawiamy te najciekawsze.

Goździk pierzasty 'Angel of Hope' - to niewysoka bylina, która dorasta do 25 cm wysokości podczas kwitnienia. Od maja do czerwca zakwita półpełnymi różowymi kwiatami z ciemniejszym środkiem. Odmiana polecana na skalniaki, rabaty, obwódki oraz do pojemników.

goździk pierzasty
Goździk pierzasty - Dianthus plumarius
Fot. pixabay

Goździk pierzasty 'Double Rose' - zachwyca pełnymi, różowymi kwiatami przypominającymi różyczki. Odmiana tworzy gęste poduchy srebrzystych liści i osiąga do 30 cm wysokości. Bylina jest polecana na rabaty oraz do uprawy w pojemnikach.

Goździk pierzasty 'Heidi' - osiąga 35 cm wysokości i wyróżnia się pełnymi, intensywnie czerwonymi kwiatami pojawiającymi się w maju i utrzymującymi aż do lipca. Odmiana doskonale prezentuje się na rabatach, murkach oraz jako obwódka.

Goździk pierzasty 'Ine' - to długo kwitnąca bylina, której białe, pełne kwiaty utrzymują się aż do lipca. Niebieskawozielone kępy mogą być wykorzystywane do zadarniania niewielkich powierzchni oraz do uprawy w pojemnikach i ogrodach skalnych.

Goździk pierzasty 'Maggie' - odznacza się pełnymi, różowymi kwiatami z ciemniejszym środkiem, które pięknie kontrastują z srebrzystymi liśćmi. Okres kwitnienia goździka nie jest zbyt długi - od maja do czerwca. Goździk pierzasty 'Maggie' sprawdzi się na rabatach, w ogrodach wiejskich oraz uprawiany w pojemnikach.

goździk pierzasty
Goździk pierzasty - Dianthus plumarius
Fot. pixabay

Goździk pierzasty 'Munot' - w okresie kwitnienia dorasta do 20-30 centymetrów. Półpełne, różowe kwiaty goździka podkreślają ładny, niebieskozielony odcień liści. Zwarte, gęste poduchy goździka pierzastego 'Munot' wspaniale wyglądają sadzone na murkach, w ogrodach skalnych, alpejskich oraz w formie niskich obwódek.

Goździk pierzasty - gdzie sadzić

Łatwy w uprawie i mało wymagający goździk pierzasty uprawiany jest na naturalistycznych rabatach, gdzie doskonale łączy się z takimi roślinami jak: lawenda, szałwia omszona, floks szydlasty, przegorzan i krwawnik ogrodowy.

Goździk jest także doskonałą rośliną zadarniającą, pokrywającą murki oraz dachy. Szczególnie korzystnie komponuje się z gatunkami takimi jak: szarotka alpejska, rozchodnik ostry, tojeść rozesłana, czyściec wełnisty czy driakiew kaukaska.

Na rabatach goździk pierzasty prezentuje się korzystnie w towarzystwie innych bylin, z których najpopularniejsze są: macierzanka, żagwin ogrodowy, ubiorek wiecznie zielony, smagliczka skalna i kocimiętka Faassena.

Goździk pierzasty
Goździk pierzasty

Goździk pierzasty - uprawa

Goździk postrzępiony preferuje miejsca bardzo jasne, gdzie może cieszyć się co najmniej sześcioma godzinami słońca każdego dnia. Oczywiście może też rozwijać się na nieco ocienionym stanowisku, jednak wtedy jego kwitnienie nie będzie takie spektakularne. Bylina potrzebuje dobrze przepuszczalnej gleby o lekko zasadowym odczynie.

Goździk pierzasty - podlewanie

Goździk pierzasty jest odporny na suszę i nie toleruje nadmiaru wody, dlatego należy unikać zbyt częstego podlewania. W przeciwnym razie można doprowadzić do pojawienia się zgnilizny korzeni. Goździki podlewamy tylko podczas dłuższych okresów bezdeszczowych, pilnując by nie przelać roślin.

Goździk pierzasty - nawożenie

Regularne nawożenie sprawi, że byliny będą się silnie korzeniły i ładnie rozrastały. Możemy stosować co 2-3 tygodnie mineralne nawozy dla roślin kwitnących, podlewać goździki roślinną gnojówką z pokrzywy lub podsypywać dojrzałym kompostem.

goździk pierzasty
Goździk pierzasty - Dianthus plumarius
Fot. pixabay

Goździk pierzasty - zimowanie

Roślina jest w pełni mrozoodporna i nie wymaga ochrony zimowej. Może być sadzona w całej Polsce - goździk pierzasty wytrzymuje spadki temperatur do -34,4°C.

Goździk pierzasty - przycinanie

Łatwy w pielęgnacji goździk wymaga regularnego usuwania przekwitłych kwiatostanów, zabieg ten przedłuża kwitnienie i korzystnie wpływa na pokrój rośliny.

Goździk pierzasty - rozmnażanie

Rozmnażanie goździka pierzastego przez podział - dojrzałe goździki mają tendencję do przerzedzania się od środka kępy, dlatego co kilka lat powinniśmy je odmłodzić. Po ustaniu kwitnienia wykopujemy 4-5 letnią kępę i dzielimy ją na 3-5 części w wyniku czego nie tylko odmładzamy starsze egzemplarze goździka, ale też pozyskujemy nowe sadzonki. Każda z części powinna mieć 2-3 pąki i silne korzenie. Nowe rośliny od razu sadzimy na miejsce stałe.

Rozmnażanie goździka pierzastego przez sadzonki pędowe z piętką - kolejnym sposobem na rozmnożenie goździka pierzastego są sadzonki pędowe z piętką (zdrewniałym fragmentem pędu). Sadzonki przygotowujemy we wrześniu i ukorzeniamy w ciepłym, słonecznym miejscu, aż do wiosny.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. J. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002 s. 197;
2. Rośliny ozdobne, Skrypt dla studentów wydziałów ogrodniczych akademii rolniczych, PWN, Warszawa 1987, s. 366;
3. M. Ulczycka, Pierzaste, kropkowane, brodate w Działkowiec 10/2011, s. 17-19.