Stihl Cash Back

Goździk ogrodowy - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Goździk ogrodowy to atrakcyjnie kwitnąca roślina uprawiana jako jednoroczna. Urocze, pachnące kwiaty w intensywnych kolorach oraz mnogość odmian sprawiają, że goździk ogrodowy stał się niezwykle popularny. Polecamy najpiękniejsze odmiany goździka ogrodowego oraz objaśniamy zasady ich pielęgnacji. Zobacz jak powinna wyglądać uprawa goździka w ogrodzie aby roślina długo i obficie kwitła.

goździk ogrodowy
Goździk ogrodowy - Dianthus caryophyllus
Fot. depositphotos

Jak wygląda goździk ogrodowy?

Goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus) należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) i w stanie naturalnym jest byliną, którą można spotkać w krajach Europy południowej. Odmiany tego gatunku goździka dostępne w sprzedaży to mieszańce, które w naszych warunkach klimatycznych uprawiane są jako rośliny jednoroczne.

Goździk ogrodowy dorasta do 60 cm wysokości, a jego rozgałęzione pędy są pokryte lancetowatymi, szarozielonymi liśćmi. W maju na szczytach pędów rozkwitają pojedyncze, półpełne lub pełne kwiaty o postrzępionych płatkach. Pachnące kwiaty utrzymują się do września.

Goździk ogrodowy - odmiany

Hodowcy stworzyli wiele odmian ozdobnych goździka o kwiatach pojedynczych lub pełnych w szerokiej palecie barw: czerwonej, różowej, niebieskiej, żółtej, białej, kremowej.

Goździk ogrodowy 'Szabo' (Dianthus caryophyllus semperflorens chabaud) - jest bardzo często uprawiany w naszym kraju. Ta mieszanka wysokich, dorastających do 60 cm roślin odznacza się pełnymi, dużymi kwiatami osadzonymi pojedynczo na szczytach łodyg.

goździk ogrodowy chabaud
Goździk ogrodowy 'Szabo' - Dianthus caryophyllus semperflorens chabaud
Fot. depositphotos

Dużym powodzeniem cieszą się także karłowe odmiany goździka ogrodowego należące do grup 'Lillipot' i 'Gandalf' dorastające do 20-25 cm, o zwartym pokroju i kwiatach średniej wielkości. Z wyższych odmian goździków ogrodowych polecane są te należące do grupy 'Grenadin' o okazałych, wielobarwnych kwiatach i wysokości 30-60 cm.

Goździk ogrodowy - uprawa

Goździk dobrze rośnie w jasnym i słonecznym miejscu. Nie lubi wysokich temperatur, preferuje chłodną i słoneczną pogodę. Gatunek ten, w porównaniu do innych goździków, ma spore wymagania glebowe. Potrzebuje podłoża cięższego, piaszczysto gliniastego, wapiennego, wilgotnego, z dużą zawartością próchnicy.

Ten jednoroczny goździk wymaga starannie uprawianej gleby, regularnego spulchniania oraz odchwaszczania. Roślina jest odporna na okresowe niedobory wody, więc podlewamy ją wyłącznie podczas długotrwałej suszy. Pamiętajmy, żeby nie podlewać roślin nazbyt obficie i unikajmy moczenia liści - goździk jest wrażliwy na przelanie i bywa często porażany przez choroby grzybowe.

goździk ogrodowy
Goździk ogrodowy - Dianthus caryophyllus
Fot. depositphotos

Nawożenie goździków jest zabiegiem niezbędnym by uzyskać zdrowe i bujnie kwitnące rośliny. W tym celu co 2-3 tygodnie zasilamy goździki nawozem mineralnym dla roślin kwitnących. Również regularne usuwanie przekwitłych kwiatów może przedłużyć okres kwitnienia.

Goździk ogrodowy jest w naszych warunkach uprawiany jako jednoroczny, jednak w rejonach kraju o najłagodniejszym klimacie można pokusić się o próbę przezimowania rośliny w gruncie. W tym celu przed nadejściem chłodów należy osłonić rośliny stroiszem lub agrowłókniną białą.

Goździk ogrodowy - rozmnażanie

Goździki ogrodowe rozmnażamy z nasion. Ze względu na długi okres wegetacji wysiewa się je już w lutym lub marcu. Nie trzeba przykrywać pojemnika z nasionami folią ani szkłem, aby podnieść temperaturę, gdyż do skiełkowania wystarczy temperatura 15-17°C. Jednak zimą, gdy dostęp światła słonecznego jest ograniczony, siewki potrzebują dodatkowego oświetlenia np. lampami LED do roślin. Gdy rośliny wytworzą 2-3 pary liści właściwych, przesadzamy je do pojedynczych doniczek. Możemy lekko uszczknąć końcówki pędów, żeby sadzonki goździków się silniej rozkrzewiły.

Rozsadę goździka ogrodowego sadzimy do gruntu pod koniec maja. Pamiętajmy przy tym aby wcześniej przeprowadzić hartowanie rozsady. Rozstawa sadzenia goździków zależy od ich wysokości. Generalnie odstępy między nimi powinny wynosić ok. 25-30 cm.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. K. Oszkinis, Kwiaty od A do Z, PWRiL, Warszawa 1979, s. 134;
2. Rośliny ozdobne, Skrypt dla studentów wydziałów ogrodniczych akademii rolniczych, PWN, Warszawa 1987, s. 268-269;
3. M. Ulczycka, Pierzaste, kropkowane, brodate w Działkowiec 10/2011, s. 17-19.