Stihl Cash Back

Smagliczka skalna - uprawa, cięcie, rozmnażanie

Smagliczka skalna to popularny gatunek atrakcyjnej i obficie kwitnącej byliny. Ta wytrzymała, mrozoodporna i dekoracyjna roślina należy do najcenniejszych gatunków sadzonych w ogrodach skalnych. Podpowiadamy jak wygląda uprawa smagliczki skalnej i jakie wymagania ma ta roślina, jak wykonać cięcie pędów smagliczki aby roślina jak najobficiej kwitła, a także zdradzamy sposoby na rozmnażanie smagliczki skalnej rosnącej w ogródku.

smagliczka skalna
Smagliczka skalna - Aurinia saxatilis
Fot. depositphotos

Smagliczka skalna - opis i zastosowanie

Smagliczka skalna (Aurinia saxatilis) należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae), to jedna z najcenniejszych i najpopularniejszych bylin występujących w naszych ogrodach. Jest rośliną klimatu górskiego, w stanie naturalnym w Polsce występuje w Pieninach.

Wzniesione pędy smagliczki skalnej dorastają do wysokości 30 cm. Porośnięte są łopatkowatymi liśćmi tworzącymi gęste rozety. Pędy lekko się pokładają, a u podstawy z czasem drewnieją. Drobne, intensywnie żółte kwiaty smagliczki skalnej, zebrane w luźne wiechy, pojawiają się w kwietniu i maju. Przy dobrych warunkach pogodowych i odpowiednim cięciu smagliczka skalna ponownie kwitnie jesienią.

Intensywnie żółte kwiaty smagliczki dobrze komponuje się z innymi roślinami, ożywiając rabaty i ogrody skalne. Smagliczka skalna szybko się rozrasta wypełniając wolne przestrzenie między kamieniami, płytami czy na rabatach.

Smagliczka skalna sprawdza się jako roślina na obwódki wieloletnie i murki ogrodowe. Można ją sadzić w skrzynkach balkonowych i donicach. Dekoracyjnie wygląda na tle takich gatunków jak: niezapominajka, szafirki, werbena, szałwia błyszcząca, tojeść rozesłana, przetacznik kłosowy, mikołajek płaskolistny, żeniszek meksykański czy goździk kropkowany.

smagliczka skalna
Smagliczka skalna na murku oporowym
Fot. depositphotos

Smagliczka zaliczana jest do tzw. wiosennej piątki skalnej. Oznacza to, że jest jedną z pięciu podstawowych bylin kwitnących wiosną, które najczęściej sadzimy w ogrodach skalnych. Do tego grona zaliczają się również: gęsiówka kaukaska, floks szydlasty, ubiorek wiecznie zielony i żagwin ogrodowy.

Smagliczka skalna - odmiany

Poza roślinami czystymi gatunkowo, spotykane są też ciekawe odmiany ogrodowe smagliczki skalnej, uzyskane dzięki pracy hodowców. Do 3 najpopularniejszych odmian smagliczki należą:

Smagliczka skalna 'Compactum' - jest nieco niższa od gatunku i ma bardziej zwarty pokrój, jej złocistożółte kwiaty zebrane są w gęste wiechowate grona.

Smagliczka skalna 'Plenum' - tworzy kwiaty pełne, intensywnie żółte, zebrane w gęste, wypukłe grona.

Smagliczka skalna 'Summit' - spośród innych odmian smagliczki skalnej wyróżnia się wczesnym kwitnieniem, zwartym pokrojem i wyrównaniem roślin otrzymanych z siewu nasion.

smagliczka skalna Summit
Smagliczka skalna 'Summit'
Fot. Ruff tuff cream puff, CC0, Wikimedia Commons

Smagliczka skalna - uprawa

Smagliczka skalna jest wytrzymała na suszę, mrozoodporna (roślina przypisana jest do strefy mrozoodporności roślin 6) oraz ma niewielkie wymagania zarówno uprawowe jak i pielęgnacyjne.

Smagliczka preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska. Obficie kwitnie wyłącznie w pełnym słońcu, zaś w półcieniu kwiatów jest mniej.

Warto wiedzieć!
Dla obfitego kwitnienia bardzo ważne jest odpowiednie cięcie smagliczki skalnej. Po pierwszym kwitnieniu trzeba smagliczkę przyciąć na wysokość ok. 10 cm nad ziemią, a wtedy zakwitnie ponownie we wrześniu. Za pomocą cięcia można też skorygować kształt rośliny i nie dopuścić do nadmiernego rozrostu.

Rośliny sadzimy jesienią lub wiosną. Smagliczka dobrze wygląda sadzona pojedynczo lub w grupach po 2-3 sztuki. Żeby osiągnąć efekt zadarnienia rośliny sadzimy w ilości do 11 sztuk/m².

Smagliczka skalna jest mało wybredna w stosunku do podłoża. Doskonale potrafi przystosować się do stanowiska, chociaż najlepiej rośnie na podłożu suchym, kamienistym i przepuszczalnym o odczynie pH gleby zasadowym do obojętnego.

Smagliczki są mało wymagającymi roślinami, więc, na co dzień nie trzeba ich nawozić. Warto jednak zastosować niewielką dawkę nawozu do roślin kwitnących tuż po przekwitnięciu i przycięciu, by roślina pięknie zakwitła po raz kolejny.

Smagliczka skalna - rozmnażanie

Smagliczkę skalną możemy rozmnażać na 2 sposoby:

Rozmnażanie smagliczki z siewu nasion - w cieplejszych rejonach kraju nasiona możemy wysiewać w kwietniu od razu na miejsce stałe, ale wtedy rośliny mogą nie zdążyć zakwitnąć ponownie jesienią. Najlepiej wysiać ją w rzędy odległe, co 15 cm, a po wzejściu roślin, przerwać, pozostawiając rośliny w odstępach 5 centymetrowych. Nasiona kiełkują po około tygodniu, a rośliny zakwitają po około 2 miesiącach od siewu. Korzystnej jednak przygotować rozsadę wysiewając nasiona w marcu do zimnego inspektu. Sadzonki w kwietniu wysadza się na miejsce stałe.

Rozmnażanie smagliczki z sadzonek pędowych - po przekwitnięciu rośliny (od września do października) przygotowujemy z jednorocznych bocznych pędów sadzonki o długości ok. 10 cm. Umieszczamy je bezpośrednio w doniczkach wypełnionych podłożem, najlepiej w mieszaninie torfu z piaskiem i przechowujemy w zacienionym i chłodnym miejscu zapewniając im odpowiednią wilgotność. Ukorzenione sadzonki sadzimy na miejsce stałe wiosną.

Opracowano na podstawie:
1. Marcinkowski J., Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Warszawa 2002, s. 30;
2. Rośliny do ogródka skalnego, Oficyna wydawnicza MULTICO, Warszawa 1999, s. 52;
3. Grabowska B., Kubala T., Encyklopedia bylin, Zysk i S-ka, Poznań 2011 s. 78.

Przeczytaj również:

Smagliczka nadmorska - odmiany, uprawa, chorobySmagliczka nadmorska - odmiany, uprawa, choroby
Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) to delikatna roślina jednoroczna o drobnych kwiatach, wyróżniająca się pięknym miodowym zapachem. Świetnie sprawdza się zarówno jako roślina doniczkowa jak i sadzona na ogrodowych rabatach. Poznaj tajniki uprawy smagliczki oraz najładniejsze odmiany tej uroczej rośliny. Więcej...

Kwiaty na skalniak długo kwitnąceKwiaty na skalniak długo kwitnące
Chcesz aby Twój skalniak był atrakcyjny cały sezon, od wiosny do jesieni? Oto warte polecenia kwiaty na skalniak długo kwitnące, które zachwycają swą urodą przez wiele miesięcy. Te 10 roślin sprawi, że twój skalniak będzie cały obsypany kwiatami! Więcej...

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Wystarczy je posiać lub posadzić i gotowe! Więcej...