Stihl Cash Back

Żagwin ogrodowy - odmiany, sadzenie, uprawa

Żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum) to należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae) niewielka ale bardzo dekoracyjna bylina. Dzięki upodobaniu do suchego i skalistego podłoża oraz obfitemu kwitnieniu, żagwin ogrodowy jest popularną ozdobą ogrodów skalnych, tworzącą piękne, kwitnące kaskady na skałach czy murkach. Poznaj najciekawsze odmiany żagwinu ogrodowego oraz zobacz jak wygląda sadzenie i uprawa żagwinu w ogrodzie.

żagwin ogrodowy
Żagwin ogrodowy - Aubrieta cultorum
Fot. pixabay

Jak wygląda żagwin ogrodowy?

Żagwin w stanie naturalnym występuje na Bałkanach, Kaukazie i w Azji Mniejszej. W uprawie znajdują się cenne odmiany ogrodowe żagwinu otrzymane przez krzyżowanie żagwinu zwyczajnego (Aubrieta deltoidea) z innymi gatunkami tej byliny.

Żagwin ogrodowy szybko się rozrasta, a dość krótkie, zwieszające się pędy tworzą gęste kobierce jajowatych, owłosionych liści oraz niewielkich czteropłatkowych kwiatów o intensywnych barwach w odcieniach różu, fioletu, purpury i bieli. Żagwin kwitnie od kwietnia do czerwca pokrywając się tak obficie drobnymi kwiatami, że nie widać spomiędzy nich liści.

Kępki tej byliny osiągają wysokość zazwyczaj około 10 cm wysokości i dość mocno rozrastają się na boki, dzięki czemu dostępne w sprzedaży rozmaite odmiany żagwinu ogrodowego to świetne rośliny okrywowe. Roślina ta nalezy do tzw. wiosennej piątki skalnej.

Żagwin ogrodowy - odmiany

Najciekawsze odmiany żagwinu przedstawiamy w tabeli. Ze względu na ich ilość oraz różnorodność z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

żagwin ogrodowy odmiany

Pobierz tę tabelę w wersji do wydrukowania:

Żagwin ogrodowy - sadzenie

Żagwin ogrodowy może być sadzony od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najlepiej sadzić go w grupach po 9 roślin na 1m² w rozstawie 25x30 cm. Roślina bardzo szybko wypełni puste przestrzenie. Żagwin uprawiany w pojemnikach najlepiej zasadzić wiosną i nie przesadzać z liczbą sadzonek, gdyż ze względu na szybkie rozrastanie, wymaga on sporo przestrzeni.

Decydując się na sadzenie żagwinu w ogrodzie, warto w jego sąsiedztwie posadzić rośliny o podobnych wymaganiach, obok których żagwin będzie dobrze rósł i ładnie się prezentował. Żagwin ogrodowy należy do klasyki roślin polecanych do obsadzenia ogrodów skalnych obok smagliczki skalnej, płomyka szydlastego, gęsiówki kaukaskiej, ubiorka wiecznie zielonego, czy mydlnicy bazyliowatej.

żagwin ogrodowy
Żagwin ogrodowy - Aubrieta cultorum
Fot. depositphotos

Ale to nie jedyna możliwość wykorzystania żagwinu. Doskonale będzie wyglądał w donicach na słonecznych tarasach czy balkonach, sadzony w szczelinach murków, jako obwódka żwirowych rabat czy też w roli zadarniającej.

Żagwin ogrodowy świetnie się prezentuje w towarzystwie takich roślin, jak: tojeść rozesłana, rojnik murowy, goryczka bezłodygowa, bergenia sercowata czy goździk kropkowany. Wraz z zawciągiem nadmorskim, rogownicą czy macierzanką piaskową, żagwin ogrodowy może stanowić piękny akcent kolorystyczny na tle krzewów iglastych, takich jak jałowce czy cyprysiki.

Żagwin ogrodowy - uprawa

Żagwin ogrodowy nie jest specjalnie wymagający, ale żeby szybko się rozrastał i obficie kwitł należy zapewnić mu właściwe warunki. Jest rośliną suchych, słonecznych, kamienistych stanowisk więc najlepiej rośnie na osłoniętych stanowiskach, w pełnym słońcu i na przepuszczalnych, dość żyznych, umiarkowanie wilgotnych i zasadowych glebach. Nie toleruje gleb ciężkich i mokrych oraz źle reaguje na zalanie.

żagwin ogrodowy
Żagwin ogrodowy - Aubrieta cultorum
Fot. depositphotos

Żagwin nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Po pierwszym kwitnieniu dobrze jest roślinę przyciąć tuż poniżej pędów kwiatowych, zasilić i podlewać, a wtedy zakwitnie ponownie w jesienią. Za pomocą cięcia można skorygować kształt żagwinu i nie dopuścić do nadmiernego rozrostu.

Żagwin ogrodowy jest wrażliwy na wysokie temperatury, więc warto ściółkować glebę w celu ochrony systemu korzeniowego oraz by powstrzymać nadmierne parowanie wody z podłoża.

Nawożenie żagwinu ogrodowego wykonujemy przede wszystkim używając nawozy organiczne, takie jak obornik oraz kompost. Dojrzały kompost rozkładamy dookoła rośliny 2,5 cm warstwą zyskując dodatkową ochronę korzeni zarówno przed wysoką jak i niską temperaturą. Mimo, iż żagwin jest gatunkiem mrozoodpornym (strefa mrozoodporności roślin 4), w regionach kraju o ostrzejszym klimacie, zaleca się na zimę okryć rośliny stroiszem lub agrowłókniną, aby uniknąć uszkodzeń liści przez ostre słońce.

Opracowano na podstawie:
1. Czuchaj P., Żagwin w Rośliny Ozdobne 4/2016;
2. Richter M., Rośliny do skalnego ogródka, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 1999, s. 53;
3. Brickell C., Wielka encyklopedia roślin, Świat Książki, Warszawa 1996 s. 441.

Przeczytaj również:

Kwiaty na skalniak długo kwitnąceKwiaty na skalniak długo kwitnące
Chcesz aby Twój skalniak był atrakcyjny cały sezon, od wiosny do jesieni? Oto warte polecenia kwiaty na skalniak długo kwitnące, które zachwycają swą urodą przez wiele miesięcy. Te 10 roślin sprawi, że twój skalniak będzie cały obsypany kwiatami! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie niskieKwiaty ogrodowe wieloletnie niskie
Kwiaty ogrodowe wieloletnie stanowią w ogrodzie przysłowiową "kropkę nad i", bowiem dopełniają kompozycje na rabatach. Wśród ogromnej ilości ciekawych gatunków można znaleźć rośliny, które są niskie i świetnie będą prezentować się na brzegu rabaty lub na skalniaku. Oto 10 najciekawszych wieloletnich niskich kwiatów ogrodowych! Więcej...

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Wystarczy je posiać lub posadzić i gotowe! Więcej...