Stihl Cash Back

Goździk kropkowany - odmiany, uprawa, przycinanie

Goździk kropkowany to krótkowieczna bylina o niewielkich wymaganiach oraz wysokiej odporności na mróz, suszę oraz choroby. Kwitnie całe lato niewielkimi kwiatami w intensywnych barwach. Poznaj zasady uprawy goździka kropkowanego, dzięki którym ta wdzięczna roślina będzie kwitła długo i obficie. Podpowiadamy także, które odmiany goździka kropkowanego warto wybrać do ogrodu lub na balkon, kiedy konieczne jest przycinanie goździków oraz jakie właściwości lecznicze ma ta bylina.

goździk kropkowany
Goździk kropkowany - Dianthus deltoides
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Jak wygląda goździk kropkowany?

Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) jest byliną należącą do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) i w naturze występuje w Azji i Europie, w tym także w Polsce. Goździk porasta suche zbocza, nieużytki, łąki i zarośla.

Goździk kropkowany jest niską rośliną, tworzącą kępy dorastające do 20-30 cm. Liście goździka są długie, lancetowate, trawiastozielone i pokryte krótkimi włoskami. Latem na rozgałęzionych, omszonych, pokładających się pędach rozwijają się drobne kwiaty zebrane w luźne wiechy. Kwiaty mają intensywne barwy, jasne plamki i ciemny pierścień w środku. Kwitnienie goździka kropkowanego trwa od czerwca do września.

Warto wiedzieć!
Dekoracyjne kwiaty goździka kropkowanego zamykają się na noc i są bezwonne.

Goździk kropkowany - zastosowanie

Mało wymagający i odporny goździk kropkowany obficie kwitnie zdobiąc rabaty, murki, skalniaki, ogrody wrzosowe oraz skarpy. Bylina doskonale sprawdza się uprawiana w pojemnikach oraz na zielonych dachach i tworzy ciekawe kompozycje z roślinami o podobnym pokroju i wymaganiach, takimi jak: rogownica kutnerowata, kocanka włochata, macierzanka, przetacznik, dzwonek, zatrwian wrębny i krwawnik ogrodowy.

goździk kropkowany
Goździk kropkowany - Dianthus deltoides
Fot. pixabay

Goździk kropkowany - właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze goździka kropkowanego mają zastosowanie w chorobach płuc, kaszlu, zapaleniu oskrzeli i krtani. Działanie wykrztuśne i antyseptyczne goździka sprawia, że napar przygotowany ze świeżego lub suszonego ziela skutecznie wspomaga leczenie anginy, przeziębienia i grypy.

Napar z ziela goździka kropkowanego - 1-2 łyżki ziela zalewamy 2 szklankami wrzącej wody. Po 20-30 minut przecedzamy i pijemy po 0,5-1 szklanki naparu co 4-6 godzin.

goździk kropkowany
Goździk kropkowany - Dianthus deltoides
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Goździk kropkowany - odmiany

Goździk kropkowany 'Albus' - dorasta do 20 cm wysokości i szybko się rozrasta tworząc luźne poduszki obsypane białymi kwiatami. Kwitnie od czerwca do września. Odmiana sprawdza się w naturalistycznych ogrodach, jako obwódka oraz w pojemnikach.

Goździk kropkowany 'Arctic Fire' - o białych kwiatach tworzy zwarte poduchy w intensywnie zielonym kolorze. Białe kwiaty są większe niż u gatunku i odznaczają się czerwonym pierścieniem wokół białego środka. Rośliny dorastają do 15 cm wysokości.

goździk kropkowany
Goździk kropkowany - Dianthus deltoides
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Goździk kropkowany 'Brillant' - dorasta do 20 cm wysokości i szybko się rozrasta tworząc zwartą darń. Od czerwca do września rośliny są obsypane karminowymi kwiatami o ząbkowanych płatach. Odmiana doskonała do zadarniania oraz na zielone dachy.

Goździk kropkowany 'Flashing Light' - tworzy zwartą darń dorastając do15-20 cm wysokości. Karminowe kwiaty utrzymują się od czerwca do września. Roślina całkowicie mrozoodporna, pięknie wygląda w ogrodach skalnych i alpejskich oraz na rabatach.

Goździk kropkowany 'Splendens Erecta' - to odmiana o dekoracyjnych, ciemnoróżowych kwiatach zebranych w luźne wiechy. Rośliny tworzą gęste dywany sprawdzające się zwłaszcza na skarpach, murkach oraz zielonych dachach.

Goździk kropkowany 'Vampir' - wyróżnia się szkarłatnymi kwiatami doskonale wyglądającymi na tle roślin o intensywnie zielonych liściach. Goździk kropkowany 'Vampir' dorasta do 20 cm wysokości i jest idealny na słoneczne stanowiska do uprawy w donicach i pojemnikach balkonowych.

Goździk kropkowany - uprawa

Goździk kropkowany uwielbia miejsca ciepłe i pełne słońca, niezbędnego do szybkiego wzrostu i bujnego kwitnienia tej rośliny. Bylina nie toleruje ciężkich, gliniastych i mokrych gleb, najlepiej rośnie na lekkim, przepuszczalnym podłożu o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

goździk kropkowany
Goździk kropkowany - Dianthus deltoides
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Goździk kropkowany jest odporny na suszę i całkowicie mrozoodporny - wytrzymuje spadki temperatur do -40°C. Roślina nie ma także dużych potrzeb pokarmowych. Jeśli zauważmy, że nasze goździki tracą gęsty pokrój i słabiej kwitną, możemy je zasilić dojrzałym kompostem ściółkując warstwą grubą na 2-3 cm. Przed kwitnieniem możemy także zastosować nawóz mineralny do roślin kwitnących.

Aby rośliny dobrze się prezentowały i miały miejsce do rozrastania, niezmiernie ważna jest odpowiednia rozstawa sadzenia goździka. Goździki kropkowane najładniej prezentują się sadzone w grupach w rozstawie od 10x10 do 20x20 cm.

Warto wiedzieć!
Goździk kropkowany nie toleruje świeżego obornika. Posadzony w pierwszym roku po oborniku może nawet całkowicie obumrzeć.

Goździk kropkowany - przycinanie

Goździk kropkowany nie wymaga przycinania. Wystarczy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, co przedłuży okres kwitnienia rośliny.

Goździk kropkowany - odmładzanie i rozmnażanie

Goździki mają tendencję do przerzedzania się kępy od środka, dlatego co kilka lat powinniśmy je odmłodzić. Wiosną, w maju lub czerwcu, wykopujemy 3-4 letnią kępę i dzielimy ją na 3-5 części. W ten sposób nie tylko odmładzamy starsze egzemplarze, ale też pozyskujemy nowe sadzonki. Każda z części powinna mieć 2-3 pąki i silne korzenie. Nowe rośliny od razu sadzimy na miejsce stałe.

Goździk kropkowany jest także rozmnażany poprzez wysiew nasion na rozsadniku. Nasiona wysiane w czerwcu kiełkują w ciągu 10 dni i już pod koniec sierpnia można posadzić rozsadę na miejsce stałe.

Możemy także w lutym lub marcu wysiać nasiona goździka do skrzynek pod osłonami lub w mieszkaniu. Po wykiełkowaniu goździka kropkowanego pikujemy siewki do oddzielnych doniczek, a gotową rozsadę sadzimy do gruntu wiosną, gdy pozwolą na to warunki klimatyczne.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. J. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002 s. 196;
2. M. E. Richter, Rośliny do ogródka skalnego, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 1999, s. 54;
3. M. Ulczycka, Pierzaste, kropkowane, brodate w Działkowiec 10/2011, s. 17-19.