Kocimiętka Faassena - uprawa, odmiany, rozmnażanie

Kocimiętka Faassena to łatwa w uprawie roślina odstraszająca komary i kleszcze, przyciągająca za to pszczoły. Zobacz jak wygląda uprawa kocimiętki Faassena na ogrodowych rabatach oraz w pojemnikach i donicach. Poznaj ciekawe zastosowania dla kocimiętki w ogrodzie, najlepsze odmiany kocimiętki na kwiatowe rabaty oraz poznaj sposób na rozmnażanie kocimiętki Faassena, dzięki któremu sprawnie powiększysz liczbę posiadanych egzemplarzy tej rośliny!

Kocimiętka Faassena
Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii)

Kocimiętka Faassena - opis, zastosowanie

Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii) jest niepozorną z wyglądu byliną, należącą do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Tworzy gęste kępy silnie rozgałęzionych pędów, które osiągają wysokość 30-45 cm. Łodygi i liście kocimiętki pokryte są warstwą kutnerową, która nadaje im srebrzystoszary odcień.

Kocimiętka Faassena kwitnie od maja do września, a zatem to wspaniała bylina długo kwitnąca - od wiosny do jesieni. Kwiaty, zebrane w kłosy na szczytach łodyg, mogą być koloru fioletowego, niebieskiego, różowego lub białego. Ich delikatny zapach przyciąga motyle i pszczoły, a odstrasza komary i muchy. Kocimiętka jest też ceniona jako roślina odstraszająca kleszcze (a takich roślin jest niewiele). Dlatego warto sadzić ją w okolicy miejsc relaksu w ogrodzie. Tym bardziej, że aromat kocimiętki na człowieka działa uspokajająco :-)

Zastosowanie kocimiętki Faassena w ogrodzie jest wszechstronne. Roślina ta doskonale prezentuje się zarówno na rabatach kwiatowych, jak i w pojemnikach i donicach. Sprawdza się świetnie jako roślina miododajna i ozdobna.

Warto wiedzieć!
Kocimiętki to rośliny uwielbiane przez koty. Zazwyczaj, gdy kot wyczuje kocimiętkę, zaczyna się w niej tarzać, chwytać ją łapami, gryźć, lizać, głośno mruczy i miauczy. To nietypowe zachowanie zwierzęcia trwa kilka minut. Przyczyną jest prawdopodobnie zawarty w kocimiętce nepetalakton, uważany za koci feromon.
Trzeba jednak dodać, że stężenie nepetalaktonów jest największe u innego gatunku kocimiętki, a mianowicie u kocimiętki właściwej (Nepeta cataria). U kocimiętki Faassena jest ono znacznie mniejsze i działanie nęcące na koty jest znikome. Dlatego nie musimy się obawiać, że sadząc kocimiętkę Faassena ściągniemy wszystkie koty z okolicy. Zazwyczaj na kocimiętkę Faassena koty nie zwracają większej uwagi.

Uprawa kocimiętki w ogrodzie

Kocimiętka Faassena jest łatwą w uprawie byliną ogrodową i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze rośnie w każdej glebie, szczególnie w słonecznych i suchych miejscach. Znosi także półcień, jednak okazy rosnące na słonecznych stanowiskach zakwitają wcześniej i obficiej, a ich pokrój jest bardziej zwarty. Kocimiętka Faassena dobrze radzi sobie z krótkotrwałą suszą. Ma niewielkie wymagania pokarmowe, wystarczy raz w roku podsypać kępę kompostem.

Kocimiętka Faassena
Kwitnąca kocimiętka Faassena

Aby przedłużyć kwitnienie kocimiętki, przekwitnięte kwiatostany usuwamy, przycinając pędy ok. 10 centymetrów nad ziemią. Taki zabieg spowoduje krótkotrwałą przerwę w kwitnieniu, jednak roślina zakwitnie ponownie obficiej. Jeżeli nie chcemy robić przerwy, możemy na bieżąco usuwać przekwitające pędy. Jest to jednak bardziej pracochłonne, a efekty są słabsze.

Przed zimą przycinamy pędy kocimiętki Faassena blisko nad ziemią. Większość dostępnych w Polsce odmian kocimiętki jest mrozoodporna, jednak warto zabezpieczyć roślinę przed mrozem słomą, suchymi liśćmi lub agrowłókniną. Możemy także pozostawić pędy na zimę, wówczas karpa nie będzie wymagała dodatkowego zabezpieczenia. W tym przypadku suche pędy ścinamy na przedwiośniu, zanim jeszcze ruszy wegetacja.

Rośliny odstraszające koty w ogrodzieRośliny odstraszające koty w ogrodzie
Nieprzyjemny zapach kocich odchodów oraz widok rozkopanych grządek towarzyszy każdej Twojej wizycie w ogrodzie? Koniecznie posadź rośliny, których koty nie lubią. Wybór takich roślin jest niewielki ale warto spróbować. Oto 5 roślin odstraszających koty, dzięki którym zwierzęta te będą omijać Twój ogród z daleka! Więcej...

Kocimiętka Faassena - odmiany

Odmiany kocimiętki Faassena różnią się między sobą wysokością pędów kwiatostanowych, kolorem kwiatów oraz wybarwieniem liści. Wśród dostępnych na rynku odmian do najbardziej efektownych należą:

Kocimiętka Faassena 'Six Hills Gigant' - ta odmiana kocimiętki Faassena wyróżnia się wyjątkowo bujnym wzrostem. Jej pędy dorastają do 60 cm wysokości. Jej liście posiadają charakterystyczne żółte zabarwienie brzegów, utrzymujące się przez całe lato. Jesienią żółte przebarwienie zanika.

Kocimiętka Faassena 'Snowflake' - odmiana o dużych śnieżnobiałych kwiatach. Pędy dorastają do 35 cm wysokości, po lekkim poruszeniu wydzielają charakterystyczny zapach. Kwitnie od maja, aż do października.

Kocimiętka Faassena 'Limelight' - odmiana kocimiętki Faassena o niskich (15-25 cm) pędach kwiatostanowych. Cechą charakterystyczną tej odmiany są jaskrawe żółtozielone liście, pięknie kontrastujące z niebieskimi kwiatami. Jest to odmiana o płożących pędach, doskonale prezentująca się na skarpach lub w skrzynkach balkonowych.

Kocimiętka Faassena 'Purrsian Blue' - odmiana o silnie zwartym pokroju, dzięki czemu może być uprawiana w pojemnikach. Pędy kwiatostanowe dorastają do 30 cm wysokości. Liście tej odmiany są pokarbowane, a kwiaty fioletowe. Odmiana ta może być uprawiana zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych.

Kocimiętka Faassena
Kocimiętka Faassena jest rośliną miododajną, przyciągającą pszczoły. Unikają jej zaś szkodniki, takie jak komary, muchy i kleszcze!

Rozmnażanie kocimiętki Faassena

Ponieważ kocimiętka Faassena nie zawiązuje nasion, możemy rozmnażać ją jedynie poprzez podział karp lub sadzonki pędowe.

Podział karp jest najszybszym sposobem rozmnażania kocimiętki Faassena. Podziału karp dokonujemy od kwietnia do czerwca. Dorosłe okazy (około 3 letnie) można łatwo rozdzielić ręcznie, na mniejsze kępki, które sadzimy bezpośrednio na miejsce stałe. Posadzone rośliny obficie podlewamy.

Sadzonki kocimiętki Faassena pobieramy wiosną (marzec-kwiecień) lub późnym latem (sierpień-wrzesień). Sadzonki pobieramy z pędów, które jeszcze nie wytworzyły pąków kwiatowych. Sadzonki sadzimy w skrzynkach, w uniwersalnym podłożu ogrodniczym. Skrzynki przykrywamy folią i ustawiamy w słonecznym miejscu. Gdy sadzonki się ukorzenią, przesadzamy je do oddzielnych pojemników. Wiosną następnego roku rośliny są gotowe do posadzenia w ogrodzie.

mgr inż. Agnieszka Lach

Przeczytaj również:

Aksamitka. Uprawa i odmiany aksamitki
Aksamitka (Tagetes) to stosunkowo łatwa w uprawie roślina jednoroczna, która przez całe lato cieszy swoimi żółtymi lub pomarańczowymi kwiatami o karbowanych płatkach. Doskonale sprawdza się na ogrodowych rabatach, sadzona na obwódki oraz w donicach na balkonach i tarasach. Zobacz jak wygląda uprawa aksamitki oraz wybierz najlepsze odmiany aksamitek do ogrodu, na balkon lub taras. Więcej...

petunia ogrodowaPetunia ogrodowa - odmiany, uprawa, rozmnażanie, choroby
Petunia to rodzaj roślin z rodziny psiankowatych, do którego należy około 40 gatunków, pochodzących głównie z ciepłych regionów Ameryki Południowej. Jako rośliny ozdobne uprawiane są petunie ogrodowe (Petunia x hybrida), będące mieszańcami dwóch gatunków petunii: P. axillaris i P. violacea. Kolorowe, trąbkowate kwiaty petunii, które można podziwiać od wiosny aż do jesieni, stanowią doskonałą ozdobę ogrodowych rabat, kwietników i skrzynek na balkonach i tarasach. Więcej...

Żeniszek meksykański, Ageratum houstonianum - uprawa z nasion
Żeniszek meksykański to niewysoka roślina, pochodząca z Meksyku i Ameryki Południowej, u nas uprawiana jako jednoroczna z siewu nasion w terminie zimowym. Żeniszki charakteryzują się ładnym, krzaczastym pokrojem. Największą ozdobą tych roślin są jednak kwiaty zebrane na szczytach pędów w luźne wiechy lub baldachogrona, barwy niebieskiej, purpurowej, fioletowej lub białej. Więcej...

Opracowano na podstawie: J. Marcinkowski, Byliny, Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2015, str. 71, 210; J. Marcinkowski, Przywrotnik i kocimiętka, Działkowiec nr 5 (681), str.13; A. Kupska, Kocimiętka na topie, Działkowiec nr 1 (785), str. 11.