Stihl Cash Back

Asparagus pierzasty. Uprawa i pielęgnacja asparagusa w doniczce

Asparagus pierzasty to wspaniała, łatwa w uprawie i niezwykle odporna roślina doniczkowa, lubiąca lekko zacienione i chłodne pomieszczenia. Delikatne i intensywnie zielone pędy asparagusa przypominają liście paproci i bardzo często są wykorzystywane jako ozdobna zieleń w bukieciarstwie. Zobacz jak wygląda uprawa asparagusa w doniczce. Oto sekrety pielęgnacji asparagusa pierzastego, dzięki którym będzie on zdobił Twój dom przez wiele lat!

asparagus pierzasty
Asparagus pierzasty - Asparagus setaceus
Fot. ©Agnieszka Lach

Asparagus pierzasty - opis

Asparagus pierzasty (Asparagus setaceus, syn. A. plumosum), nazywany często szparagiem ozdobnym lub zupełnie niepoprawnie "paprotką", to ciekawa roślina pokojowa, pochodząca z Południowej Afryki. Asparagus pierzasty rośnie intensywnie, tworząc sztywne, początkowo wzniesione, a później przewieszające się, soczyście zielone pędy. Pędy asparagusa pierzastego porośnięte są igiełkowatymi, zielonymi tworami, noszącymi nazwę gałęziaków (inaczej kladod lub kladofili), które nadają roślinie delikatnego wyglądu. Właściwe liście asparagusa przekształcone są w łuski. Asparagus pierzasty może zakwitnąć w mieszkaniu, tworząc niepozorne białe kwiatki, z których rozwijają się atrakcyjne czerwone, ale niestety trujące jagody.

W domowej uprawie najczęściej spotykana jest karłowa postać asparagusa pierzastego, nosząca nazwę 'Nanus' (Asparagus plumosus var. nanus). Roślina jest chętnie wykorzystywana w nowoczesnych dekoracjach roślinnych, takich jak np. las w szkle.

Aspragus pierzasty - uprawa i wymagania

Asparagus pierzasty preferuje stanowiska z dużą ilością rozproszonego światła słonecznego. Toleruje również miejsca cieniste, jednak lepsze oświetlenie gwarantuje intensywne wybarwienie i szybszy wzrost rośliny. Bezpośrednie, zbyt silne nasłonecznienie powoduje żółknięcie, zasychanie i opadanie igiełkowatych gałęziaków.

Asparagus pierzasty przez cały rok powinien rosnąć w domu. Dobrze czuje się w chłodnych i dobrze wietrzonych pomieszczeniach. Optymalna temperatura uprawy asparagusa pierzastego to 12-18°C w lecie i około 8°C w zimie. Maksymalna temperatura uprawy to 21°C, ale przy zapewnieniu roślinie dobrego wietrzenia. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu powoduje żółknięcie i osypywanie się gałęziaków. Zimą należy uważać na przeciągi. Gwałtowne spadki temperatury poniżej 8°C powodują uszkodzenia pędów i zamieranie asparagusa. Przemarzniętego asparagusa można jednak uratować poprzez ścięcie wszystkich pędów i dalszą uprawę podziemnej części rośliny, z której z czasem odbije, w jasnym miejscu i temperaturze około 13°C.

asparagus pierzasty Nanus
Asparagus pierzasty 'Nanus'
Fot. depositphotos

Do uprawy asparagusa pierzastego doskonale nadaje się uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych. Takie podłoże warto wzbogacić jedną dawką ziemi gliniastej i piasku.

Pielęgnacja aspragusa - podlewanie i nawożenie

Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji asparagusa pierzastego jest odpowiednie podlewanie. Zarówno przesuszenie, jak i zalanie bryły korzeniowej prowadzi do żółknięcia i osypywania się igiełkowatych gałęziaków.

W okresie intensywnego wzrostu, asparagus pierzasty potrzebuje dużej ilości wody. Roślinę, w zależności od stanowiska uprawy, należy podlewać 2-3 razy w tygodniu, aby utrzymać ziemię w doniczce stale umiarkowanie wilgotną, ale nigdy nie można pozwolić, aby doniczka stała w wodzie. W miejscach słabiej oświetlonych asparagusa podlewa się rzadziej. Asparagus pierzasty toleruje krótkotrwałe przesuszenie podłoża, jednak zdecydowanie lepiej dla rośliny jest, gdy ziemia w doniczce przez cały czas jest umiarkowanie wilgotna. W miesiącach zimowych asparagusa podlewa raz w tygodniu tak, aby nie dopuścić do przesychania ziemi w doniczce.

Asparagus lubi wysoką wilgotność powietrza i codzienne zraszanie (zwłaszcza w okresie grzewczym). Z tego względu jest to bardzo dobra roślina doniczkowa do łazienki, byle tylko była to łazienka jasna, z oknem.

Asparagus pierzasty ma wysokie wymagania pokarmowe. Dlatego w okresie wegetacji (marzec-wrzesień) co 2 tygodnie trzeba zasilać asparagusa rozcieńczonym w wodzie nawozem do roślin zielonych.

Przesadzenie, odmładzanie i rozmnażanie asparagusa

Asparagus pierzasty najlepiej rośnie w nieco za ciasnej doniczce. Roślinę przesadza się, gdy korzenie wydostają się przez otwory w dnie doniczki. Asparagusa najlepiej przesadzać wiosną.

W trakcie przesadzania roślinę można przy okazji podzielić na kilka części, uzyskując w ten sposób rośliny potomne. Jest to najłatwiejszy sposób na rozmnażanie sparagusa. Bryłę korzeniową rozrywa się, a powstałe w ten sposób sadzonki sadzi do oddzielnych doniczek i obficie podlewa. Świeżo posadzone rośliny ustawia się na 48 godzin w zacienionym miejscu.

Gdy asparagus traci ładny wygląd, jego łodygi zaczynają się silnie przewieszać i ogołacać, można go odmłodzić. Ścina się wówczas wszystkie jego pędy kilka centymetrów nad ziemią, a doniczkę wraz z bryłą korzeniową ustawia się w chłodnym (ok. 13°C) i dobrze oświetlonym miejscu. Przez cały okres regeneracji należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny. Ten sam zabieg można przeprowadzić, gdy dojdzie do zasuszenia asparagusa.



Opracowano na podstawie: D. Longman, Pielęgnowanie roślin pokojowych, Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1993, str. 32-33; Praca zbiorowa pod red. D. Longman, Encyklopedia zdrowia roślin pokojowych, PWRiL, Warszawa 1993, str. 94-95; D. Metera, Kwiaty w domu, Prószyński i S-ka, Warszawa 1992, str. 95.

Przeczytaj także:

Paprocie doniczkowe - pielęgnacja i polecane gatunkiPaprocie doniczkowe - pielęgnacja i polecane gatunki
Wybór gatunków paproci doniczkowych jest bardzo szeroki, jednak nie wszystkie dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniach. Poznaj najlepsze paprocie do uprawy domowej i zobacz jak powinna wyglądać pielęgnacja paproci doniczkowych. Więcej...

nawożenie roślin doniczkowychNawożenie roślin doniczkowych
Nawożenie roślin doniczkowych jest ważnym zabiegiem w pielęgnacyjnym, wpływającym na obfitość kwitnienia, zabarwienie liści oraz tempo wzrostu roślin, a także ich zdrowotność i ogólną kondycję. W jakim terminie wykonuje się nawożenie roślin doniczkowych, jak dawkować nawozy i które z nich są najlepsze? Więcej...

kwiaty doniczkowe do sypialniKwiaty doniczkowe do sypialni - najzdrowsze, nawilżające i oczyszczające powietrze
Kwiaty doniczkowe uprawiane w domu wprowadzają miły, naturalny akcent, uspokajają nerwy i posiadają wiele pozytywnych właściwości. Jako kwiaty do sypialni warto wybrać te, które posiadają walory terapeutyczne, nawilżają i oczyszczają powietrze, są korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Więcej...