Stihl Cash Back

Floks szydlasty - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Floks szydlasty (Phlox subulata), nazywany również płomykiem szydlastym, to mało wymagająca i łatwa w uprawie bylina pochodząca z Ameryki Północnej. Tworzy niskie (do 10 cm wysokości), zwarte kobierce, zbudowane z płożących się, gęsto obsianych sztywnymi listkami pędów, które od kwietnia do maja okrywają się jasnoróżowymi kwiatami. Poznaj odmiany floksa szydlastego o najładniej wybarwionych kwiatach. Zobacz, jak wygląda uprawa floksa szydlastego i poznaj amatorskie sposoby na rozmnażanie floksa szydlastego we własnym ogrodzie.

floks szydlasty
Floks szydlasty
Fot. pixabay

Floks szydlasty - odmiany

Czysty gatunkowo floks szydlasty wytwarza kwiaty w kolorze jasnoróżowym. W uprawie spotyka się wiele odmian floksa szydlastego o ciekawie wybarwionych kwiatach. Do odmian floksów o najatrakcyjniejszym ubarwieniu należą:

  • Amazing Grace - kwiaty białe z różowym oczkiem
  • Candy Stripes - kwiaty białe z 2 różowymi liniami na każdym płatku
  • G. F. Wilson - kwiaty szaroniebieskie
  • White Delight - kwiaty śnieżnobiałe
  • Temiskaming - kwiaty intensywnie purpurowo-czerwone
  • Coral Eye - kwiaty jasnoróżowe z koralowym oczkiem
  • Emerald Cushion Blue - kwiaty jasnoniebieskie
  • Bavaria - kwiaty kremowe kremowej z ciemnoniebieskim oczkiem
  • Purple Beauty - kwiaty różowe z ciemnoniebieskim oczkiem

Floks szydlasty - uprawa i pielęgnacja

Floks szydlasty jest mało wymagającą rośliną i doskonale sprawdza się u początkujących ogrodników. Wystarczy zapewnić mu glebę przepuszczalną, najlepiej piaszczystą, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym oraz zaciszne i słoneczne stanowisko. Floks szydlasty może rosnąć również w półcieniu, ale wówczas kwitnie mniej obficie. Floks szydlasty dość dobrze znosi suszę, jednak w upalne i wyjątkowo suche lata może wymagać podlewania. W wyniku długotrwałej suszy jego pędy zasychają i roślina traci ładny wygląd.

Floks szydlasty może rosnąć wiele lat w jednym miejscu, co bardzo upraszcza uprawę tej byliny. Co kilka lat wymaga jednak odmłodzenia, ponieważ jego pędy mają tendencję do zasychania i wówczas roślina traci atrakcyjny wygląd. Cięcie odmładzające floksa szydlastego najlepiej przeprowadzić pod koniec zimy.

floks szydlasty G. F. Wilson
Floks szydlasty G. F. Wilson
Fot. ©Herbi

Floks szydlasty nie wymaga przycinania pędów kwiatowych po przekwitnięciu. Samoistnie powtarza kwitnienie w drugiej połowie lata, gdy dzień stopniowo się skraca. Po zakończonym kwietniu wzrost pędów floksa szydlastego jest bardzo intensywny. Jeżeli jego pędy zaczynają nadmiernie rozchodzić się po rabacie, można je skrócić sekatorem.

Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu floksów na zimę, ponieważ nie są one całkowicie mrozoodporne. W tym celu należy je okryć materiałem ściółkowym, np. słomą lub suchymi liśćmi.

Floks szydlasty chętnie wykorzystywany jest w ogrodach skalnych (należy to tzw. wiosennej piątki skalnej), do obsadzania murków i rabat z niskimi bylinami. Dobrze sprawdza się też jako roślina okrywowa, do zadarniania dużych powierzchni, np. do sadzenia zamiast trawnika.

Floks szydlasty - rozmnażanie

Floks szydlasty można rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe lub podział roślin.

Sadzonki floksa szydlastego pobiera się w sierpniu - wrześniu z wierzchołków pędów. Ukorzenia się je pod osłonami w skrzynkach wypełnionych torfowym podłożem. Sadzonki ukorzeniają się po 30 - 40 dniach. Wczesną wiosną są gotowe do wysadzenia na miejsce stałe.

Sadzonki floksa szydlastego można przygotować również w inny sposób. Wystarczy wiosną rozłożyć wokół rośliny warstwę torfu wymieszanego z piaskiem i utrzymywać stale umiarkowaną wilgotność podłoża. Na pędach pokładających się na warstwie wilgotnego torfu szybko rozwijają się korzenie przybyszowe. Pod koniec lata ukorzenione pędy odcina się od rośliny matecznej i sadzi do doniczek. Na miejsce stałe młode rośliny wysadza się wiosną kolejnego roku.

Innym sposobem rozmnażania floksa szydlastego jest podział roślin. Można robić to od lipca do września. Zabieg ten jest jednak bardziej zawodny, rośliny trudniej się przyjmują po posadzeniu.



Przeczytaj również:

Floks wiechowaty - odmiany, uprawa, rozmnażanieFloks wiechowaty - odmiany, uprawa, rozmnażanie
Floks wiechowaty jest wysoką byliną ogrodową o sztywnych pędach. Kwitnie latem okazałymi, jaskrawo wybarwionymi, uroczymi kwiatami, zebranymi w okazałe kwiatostany, których zapach zwabia mnóstwo motyli. Zobacz, jak wygląda uprawa tej rośliny i poznaj amatorskie sposoby rozmnażania floksów w ogrodzie. Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące sprawią, że rabata kwiatowa będzie wypełniona barwnymi kwiatostanami niemal przez cały sezon od wiosny do jesieni. Oto nasze zestawienie - 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które ozdobią rabaty w Twoim ogrodzie od maja do października! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie niskieKwiaty ogrodowe wieloletnie niskie
Kwiaty ogrodowe wieloletnie stanowią w ogrodzie przysłowiową "kropkę nad i", bowiem dopełniają kompozycje na rabatach. Wśród ogromnej ilości ciekawych gatunków można znaleźć rośliny, które są niskie i świetnie będą prezentować się na brzegu rabaty lub na skalniaku. Oto 10 najciekawszych wieloletnich niskich kwiatów ogrodowych! Więcej...

Opracowano na podstawie: J. Marcinkowski, Katalog bylin, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o., Warszawa 2005, str. 64; J. Marcinkowski, Byliny, Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2015, str. 221-222.