Szałwia omszona - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) to jedna z najbardziej znanych bylin mająca szerokie zastosowanie ozdobne. Dzięki jej strzelistym kwiatostanom, łatwości w uprawie oraz dostępności ciekawych odmian, roślina ta coraz częściej gości w naszych ogrodach. Dowiedz się jak wygląda uprawa szałwii w ogrodzie, oraz jak przycinać szałwię, żeby pięknie i długo kwitła. Poznaj najciekawsze odmiany szałwii omszonej oraz najlepsze sposoby jej rozmnażania.

Szałwia omszona Salvia nemorosa
Szałwia omszona - Salvia nemorosa
Fot. depositphotos.com

Szałwia omszona - opis wyglądu i zastosowanie

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest byliną z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) występującą w stanie naturalnym prawie w całej Europie oraz na obszarze Azji zachodniej. Porasta suche łąki, stepy, przydroża i nieurodzaje.

Eliptyczne liście o gęsto omszonej dolnej stronie blaszki i karbowanym brzegu tworzą gęste rozety, z których późną wiosną wyrastają długie kłosy grzbiecistych kwiatów o barwie niebieskiej, fioletowej, różowej lub białej. Termin kwitnienia szałwii omszonej zależy od odmiany i zamyka się w przedziale od maja do października. Roślina osiąga 60-80 cm wysokości i formuje kępy, które w zależności od odmiany mogą być zwarte bądź luźne. Jako roślina miododajna szałwia omszona przyciąga do ogrodu motyle i owady zapylające.

Szałwia omszona jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu, sprawdzającą się zarówno w uprawie w gruncie (klomby, obwódki, skalniaki, murki) jak i w pojemnikach. Efektownie prezentuje się sadzona w większych grupach w towarzystwie innych kwitnących bylin czy gatunków iglastych. Szałwia omszona dobrze komponuje się z roślinami takimi jak: róże, goździki, wiesiołek, przywrotnik, jeżówka, liliowce, lobelia szkarłatna, kłosowiec czy trawy ozdobne.

Szałwia omszona - odmiany

W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele odmian szałwii omszonej, które różnią się pokrojem, wysokością, terminem kwitnienia i barwą kwiatów. Najciekawsze odmiany szałwii omszonej polecane do uprawy amatorskiej w ogrodach i na balkonach przestawiamy w tabeli poniżej.

przetacznik odmiany

Pobierz tę tabelę w wersji do wydrukowania:

Szałwia omszona - uprawa

Szałwia omszona preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione oraz glebę przepuszczalną, dość suchą i żyzną, najlepiej o odczynie zasadowym. Roślina ta nie toleruje zwartego, gliniastego, ciężkiego podłoża i bardzo źle reaguje na zalanie korzeni. Dobrze zaś znosi suszę.

W uprawie ogrodowej szałwia omszona nie jest wymagająca. Rośliny sadzimy w rozstawie 30x30 cm. Nowo posadzone szałwie trzeba regularnie podlewać. Dorosłe okazy nie wymagają nawadniania, o ile warunki pogodowe nie są ekstremalnie suche. Zbytnie wysuszenie podłoża odbija się na jakości kwiatostanów szałwii.

Szałwia omszona Salvia nemorosa
Szałwia omszona w ogrodzie
Fot. reniap, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Szałwia dobrze reaguje na silne przycinanie. Jeśli wykonamy je po pierwszym kwitnieniu, pobudzimy roślinę do wypuszczania nowych pędów, oraz do ponownego zakwitnięcia jesienią. Aby przedłużyć kwitnienie szałwii omszonej, warto na bieżąco usuwać zamierające kwiatostany, a gdy roślina przekwitnie - usunąć wszystkie pozostałe kwiatostany.

Szałwia omszona Salvia nemorosa
Szałwia omszona posadzona obok róży
Fot. depositphotos.com

Jeżeli sadziliśmy szałwię na zasobnym podłożu, nie musimy jej dodatkowo nawozić. Jednak na słabszym, przepuszczalnym gruncie warto wykonać nawożenie szałwii omszonej. Sprawdzi się nawóz o przedłużonym działaniu, a zalecaną dawkę podzielmy na 2 części, stosując je w 2-tygodniowych odstępach czasu. Warte uwagi są także naturalne nawozy, takie jak kompost i biohumus, które nie tylko odżywiają roślinę, ale także poprawiają strukturę gleby.

Szałwia omszona jest rośliną mrozoodporną (strefa mrozoodporności roślin 5), jednak młode okazy warto zabezpieczyć przed silnymi mrozami osłaniając je agrowłókniną bądź stroiszem.

Szałwia omszona - rozmnażanie

Rozmnażanie szałwii możemy przeprowadzić na 3 sposoby:

Podział dojrzałych roślin - szałwia może rosnąć wiele lat w tym samym miejscu, jednak mimo dobrych warunków wegetacji zaczyna po kilku latach tracić atrakcyjny wygląd, co oznacza, że należy ją odmłodzić. Zabieg najlepiej przeprowadzić pod koniec lata lub bardzo wczesną wiosną, dzieląc kępę na mniejsze części. Można wykorzystać ten moment i rozmnożyć bylinę sadząc powstałe po dzieleniu sadzonki bezpośrednio na nowe miejsce, bądź najpierw wysadzając je na rozsadniku, jeśli nie były wystarczająco ukorzenione. Więcej na ten temat w artykule rozmnażanie bylin przez podział.

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Szałwia omszona
Fot. AnRo0002, CCO, Wikimedia Commons

Sadzonki pędowe szałwii omszonej - innym sposobem na rozmnażanie szałwii jest pobranie sadzonek pędowych. W tym celu pod koniec wiosny (maj-czerwiec) ze zdrowiej rośliny pobieramy sadzonkę wraz z piętką. Sadzonka powinna mieć ok. 10 cm długości. Po usunięciu dolnych liści końcówkę sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu, a następnie sadzimy ją na rozsadniku i po ukorzenienu, wysadzamy na miejsce stałe. Przed pierwszą zimą zalecane jest ich okrycie np. stroiszem lub agrowłókniną.

Wysiew nasion szałwii - nasiona wysiewamy wprost do gruntu w maju lub do ciepłego inspektu. Robimy to wczesną wiosną albo zimą, najwcześniej jednak na przełomie stycznia i lutego. Po wykiełkowaniu młode siewki pikujemy do pojedynczych doniczek i przechowujemy w inspekcie do połowy maja. Uzyskane siewki wysadzamy do wilgotnej ziemi i regularnie podlewamy.

mgr inż. Anna Błaszczuk

Opracowano na podstawie:
1. Marcinkowski J., Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Warszawa, 2002 s. 8, 246, 251;
2. Grabowska B., Kubala T., Encyklopedia bylin, Zysk i S-ka, Poznań 2011 s.755, 756;
3. Czuchaj P., Szałwia omszona w Rośliny Ozdobne 2/2015.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Wystarczy je posiać lub posadzić i gotowe! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące sprawią, że rabata kwiatowa będzie wypełniona barwnymi kwiatostanami niemal przez cały sezon od wiosny do jesieni. Oto nasze zestawienie - 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które ozdobią rabaty w Twoim ogrodzie od maja do października! Więcej...

Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesieniąByliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oto zestawienie 20 najciekawszych wieloletnich bylin kwitnących całe lato i jesienią! Więcej...