Stihl Cash Back

Rogownica kutnerowata - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Rogownica kutnerowata jest byliną okrywową o obfitym i długim kwitnieniu. Ponieważ jest łatwa w pielęgnacji i ma niewielkie wymagania uprawowe doskonale sprawdza się w każdym ogrodzie. Dowiedz się jak uprawiać i rozmnażać rogownicę kutnerowatą oraz które odmiany rogownicy warto sadzić w ogrodzie i na balkonie. Oto wszystko, co warto wiedzieć o rogownicy kutnerowatej.

Rogownica kutnerowata
Rogownica kutnerowata - Cerastium tomentosum
Fot. depositphotos

Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum) należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) i w naturze występuje na Sycylii i w Apeninach. Tworzy puchate poduszki dorastające do 30 cm wysokości i 60 cm szerokości. Wzniesione łodygi pokryte są niewielkimi, lancetowatymi, biało filcowanymi liśćmi o lekko zawiniętych brzegach. W maju i czerwcu na szczytach pędów pojawiają się niewielkie białe kwiaty rogownicy zebrane w luźne grona. Po przekwitnięciu rogownica kutnerowata tworzy torebki nasienne o zawiniętych brzegach.

Rogownica kutnerowata - zastosowanie

Ta roślina okrywowa jest atrakcyjna ze względu na intensywne krzewienie i niewielkie wymagania uprawowe oraz bujne kwitnienie. Rogownica kutnerowata sprawdza się sadzona na skalniakach i w ogrodach alpejskich, szybko wypełnia szczeliny między kamieniami, oraz porasta murki. Jest idealna do zadarniania suchych, niegościnnych powierzchni oraz skarp.

Na rabacie rogownica doskonale prezentuje się z gatunkami takimi jak: dzwonek karpacki, floks wiechowaty, przegorzan, żagwin ogrodowy, szałwia omszona, przetacznik czy mydlnica. Ładnie kontrastuje z krzewami iglastymi oraz liściastymi takimi jak: berberys, trzmielina Fortune'a czy jałowiec płożący. Uprawia się ją również w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Rogownica kutnerowata
Rogownica kutnerowata - Cerastium tomentosum
Fot. Rob Hille, Public Domain, Wikimedia Commons

Rogownica kutnerowata - odmiany

Rogownica kutnerowata 'Columnae' - to odmiana o wolniejszym wzroście dorastająca do 15 cm wysokości. Liście tej odmiany są bardziej białe niż szare.

Rogownica kutnerowata 'Cristal Waterfall' - osiąga ok. 20 cm wysokości, a białe kwiaty na krótkich, smukłych pędach obficie pokrywają puszyste poduchy.

Rogownica kutnerowata 'Silberteppich' - tworzy zwarte poduchy lub kobierce dorastającą do 15 cm wysokości. Wyjątkowo obficie kwitnie w maju i czerwcu.

Rogownica kutnerowata 'Silver White' - to odmiana wysoka, a jej lekko pokładające się pędy mogą dorastać do 30 cm wysokości. Odmiana bujnie kwitnie od maja do lipca.

Rogownica kutnerowata 'Yo Yo' - tworzy zwarte kobierce o wysokości do 10 cm. Nie rozprzestrzenia się zbyt szybko, dzięki czemu łatwiej ją kontrolować.

Rogownica kutnerowata
Rogownica kutnerowata - Cerastium tomentosum
Fot. Rob Hille, Public Domain, Wikimedia Commons

Rogownica kutnerowata - uprawa

Rogownica kutnerowata jest jedną z najbardziej światłolubnych roślin okrywowych, dlatego można ją sadzić na stanowiskach słonecznych i oświetlonych przez cały dzień. Najlepiej wybrać miejsce zaciszne i osłonięte od wiatru. Odpowiednia lokalizacja powinna być zawsze chroniona przed silnymi podmuchami wiatru.

Rogownica nie ma dużych wymagań glebowych, jednak najlepiej udaje się na podłożu luźnym, przepuszczalnym o odczynie pH gleby obojętnym lub lekko zasadowym (6,6-7,3 pH).

Rogownica kutnerowata to roślina ekspansywna - jedna sadzonka może rozrosnąć się pokrywając powierzchnię o średnicy około 70 cm. Należy zatem wybrać dla niej odpowiednie stanowisko lub zastosować bariery korzeniowe. Rośliny powinny być sadzone w niezbyt głębokich dołkach co 30-40 cm. Pierwsze kwitnienie rogownicy będzie miało miejsce dopiero w drugim roku uprawy.

Rogownica kutnerowata
Rogownica kutnerowata - Cerastium tomentosum
Fot. Wouter Hagens, Public Domain, Wikimedia Commons

Rogownica kutnerowata może być uprawiana w pojemnikach balkonowych lub donicach. Ze względu na szybki wzrost oraz intensywne ukorzenianie, powinna być sadzona samodzielnie, w innym wypadku wyprze i zadusi pozostałe rośliny. Ziemia dla rogownicy powinna być lekka i przepuszczalna, a na dnie donicy wysypujemy grubą warstwę drenażu (w tym celu warto zastosować keramzyt). Co 2-3 lata rośliny powinny być dzielone i rozsadzane.

Rogownica kutnerowata to roślina odporna na suszę, ale warto ją systematycznie podlewać, jeśli chcemy by długo kwitła. Nie ma potrzeby nawożenia rogownicy, choć roślina ta dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Można także stosować nawozy mineralne wieloskładnikowe 2-3 razy w sezonie wegetacyjnym. Nawozy mogą stymulować oraz przedłużać okres kwitnienia roślin.

Rogownica jest mrozoodporna (strefa mrozoodporności roślin 3A) i bez problemu przezimuje w gruncie oraz w solidniejszych donicach np. ceramicznych lub kamiennych. Donice z tworzyw sztucznych warto na zimę ocieplać styropianem lub owijać agrowłókniną.

Rogownica kutnerowata
Rogownica kutnerowata posadzona przy ścieżce (po lewej)
Fot. Dan Keck, CC0, Wikimedia Commons

Rogownica kutnerowata - przycinanie

Rogownica kutnerowata ma tendencję do nadmiernego rozrastania się i dlatego wymaga przycinania. Wiosną wykonuje się cięcie sanitarne rogownicy w celu usunięcia pędów uschniętych, uszkodzonych i chorych. Również w okresie wiosennym należy przeprowadzić cięcie formujące oraz w razie potrzeby przerzedzające.

Po przekwitnięciu rogownicy kutnerowatej przycinamy silnie pędy, skracając je o 2/3 długości. Jeśli roślina zostanie prawidłowo przycięta, zakwitnie ponownie w ostatnich tygodniach lata. Należy jednak pamiętać, że powtórne kwitnienie rogownicy jest już mniej obfite.

Rogownica kutnerowata - rozmnażanie

Rogownicę najlepiej rozmnażać z nasion, z sadzonek wierzchołkowych i przez podział.

Rozmnażanie rogownicy kutnerowatej przez sadzonki - w sierpniu lub wrześniu pobieramy 5-10 cm sadzonki wierzchołkowe i umieszczamy w skrzynkach lub doniczkach wypełnionych podłożem do sadzonkowania. Pojemniki umieszczamy w jasnym miejscu w szklarni lub na parapecie. Regularnie podlewamy i wietrzymy siewki. Młode rośliny sadzimy na miejsce stałe przed nadejściem przymrozków.

Rozmnażanie rogownicy kutnerowatej z nasion - nasiona rogownicy możemy wysiewać wiosną i jesienią. Lepszy jest termin jesienny, ponieważ potrzebują niskich temperatur do skiełkowania. Wysiewamy je do skrzynek lub do doniczek wypełnionych podłożem do sadzonkowania. Dość szybko i łatwo kiełkują. Młode rośliny sadzimy na miejsce stałe pod koniec kwietnia albo pod koniec października, tuż przed nastaniem chłodniejszych temperatur.

Rozmnażanie rogownicy kutnerowatej przez podział - rogownica może być uprawiana w tym samym miejscu w ogrodzie bardzo długo, jednak co kilka lat rośliny należy odmłodzić. Podczas tego zabiegu rogownicę można rozmnożyć. Najlepiej jest to zrobić na początku wiosny. Na początek należy mocno przyciąć rośliny ok. 10 cm nad ziemią, a następnie delikatnie wykopać całe kępy i podzielić na części. Sadzonki od razu sadzimy na miejsce docelowe.

Opracowano na podstawie:
1. J. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002, s. 178; 2. K. Jóźwiak, Zakładamy skalniak cz. 2 w Działkowiec 11/2010, s. 26-28;
3. B. Grabowska, T. Kubala, Encyklopedia bylin, Zysk i S-ka, Poznań 2011, s. 233-234;
4. Katalog Bylin - Kwiaty Trawy I Paprocie, praca zbiorowa pod red. Joanny Filipczak, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2018, s. 61.

Przeczytaj również:

Kwiaty na skalniak długo kwitnąceKwiaty na skalniak długo kwitnące
Chcesz aby Twój skalniak był atrakcyjny cały sezon, od wiosny do jesieni? Oto warte polecenia kwiaty na skalniak długo kwitnące, które zachwycają swą urodą przez wiele miesięcy. Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie niskieKwiaty ogrodowe wieloletnie niskie
Kwiaty ogrodowe wieloletnie stanowią w ogrodzie przysłowiową "kropkę nad i", bowiem dopełniają kompozycje na rabatach. Wśród ogromnej ilości ciekawych gatunków można znaleźć rośliny, które są niskie i świetnie będą prezentować się na brzegu rabaty lub na skalniaku. Więcej...

Rośliny wieloletnie na skalniakRośliny wieloletnie na skalniak
Choć popularnie kojarzy nam się on ze słonecznym stanowiskiem, ciekawy ogród skalny można założyć także w miejscu cienistym lub choćby w donicy. Poznaj sprawdzone rośliny wieloletnie na skalniak w słońcu oraz w cieniu. Więcej...