Stihl Cash Back

Kocanka włochata - właściwości, uprawa, rozmnażanie

Kocanka włochata, ze względu na płożące pędy, pokryte filcowatymi liśćmi, doskonale sprawdza się jako roślina doniczkowa lub okrywowa. Łatwa w uprawie kocanka stanowi tło dla rozmaitych gatunków roślin, zwłaszcza ozdobnych z kwiatów lub liści. Poznaj więcej właściwości kocanki i dowiedz się jak wygląda uprawa kocanki włochatej w ogrodzie. Podpowiadamy sposoby na rozmnażanie kocanki i wyjaśniamy jak ją przezimować.

Kocanka włochata
Kocanka włochata - Helichrysum petiolare
Fot. depositphotos

Jak wygląda kocanka włochata?

Kocanka włochata (Helichrysum petiolare) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z Południowej Afryki i w swoim naturalnym środowisku jest gatunkiem wieloletnim. Ze względu na wysokie wymagania termiczne, w Polsce kocanka jest uprawiana zazwyczaj jako roślina jednoroczna.

Kocanka włochata dorasta do 45 cm wysokości, a jej pędy mogą osiągnąć do 1 m długości. Płożące pędy porośnięte są niewielkimi, eliptycznymi liśćmi. Cała roślina pokryta jest krótkimi włoskami, które zapobiegają utracie wody i chronią przed ostrym światłem słonecznym. Dzięki temu roślina ta ma niewielkie wymagania wodne.

Drobne, bladożółte koszyczki kwiatowe kocanki pojawiają się latem. Niezbyt dekoracyjne kwiaty o miodowym zapachu przyciągają różne owady zapylające. Nasiona kocanki są małe, lekkie, z kępką szczeciniastych włosków na jednym końcu. Z łatwością są roznoszone przez wiatr.

Kocanka nie kwitnie zbyt efektownie, a jej głównym atutem są dekoracyjne, filcowate liście, srebrzyste lub złociste, wyrastające na płożących pędach.

Gdzie posadzić kocankę włochatą?

Kocanki włochate najczęściej sadzone są w pojemnikach w towarzystwie gatunków o efektownych kwiatach, czy barwnych liściach, takich jak: celozja, koleus Blumego, pelargonie, aksamitki czy lobelie.

Na rabacie kocanka włochata świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa. Szybko wypełnia puste przestrzenie, dobrze komponując się z gatunkami takimi jak: jasnota plamista, niecierpek gwinejski, przetacznik ogrodowy, aksamitka czy rogownica kutnerowata.

Kocanka włochata
Kocanka włochata - Helichrysum petiolare
Fot. depositphotos

Kocanka włochata - właściwości

W odróżnieniu od swojej kuzynki, kocanki piaskowej (Helichrysum arenarium), kocanka włochata w Polsce nie jest wykorzystywana leczniczo. W Afryce, skąd pochodzi, jest natomiast stosowana w leczeniu astmy, przeziębień i kaszlu. Wdychany dym z palonych liści kocanki włochatej jest uznawany za środek przeciwbólowy. Dym z mieszanki liści kocanki włochatej i piołunu afrykańskiego skutecznie odstrasza muchy i komary.

Kocanka włochata - uprawa

Kocanka włochata lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Jest zatem doskonałą rośliną na słoneczny balkon. Można ją także uprawiać w półcieniu, lecz nie będzie kwitła zbyt obficie. Preferuje glebę przepuszczalną, żyzną i dość wilgotną. Kocanka nie jest szczególnie wrażliwa na odczyn gleby i dobrze rośnie w przedziale od lekko kwaśnego do zasadowego pH 5,5-7,2.

Kocanka włochata - podlewanie i nawożenie

Kocanka nie lubi przelania (powoduje ono zagniwanie korzeni), ani przesuszenia (wywołuje więdnięcie końców pędów). Roślina wymaga regularnego, lecz niezbyt obfitego podlewania, częstszego w uprawie pojemnikowej. Rośliny podlewamy dopiero, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Podczas podlewania kocanki włochatej należy unikać moczenia liści, ponieważ roślina ta łatwo ulega porażeniu przez choroby grzybowe. Co 1-2 tygodnie możemy zasilić rośliny nawozami wieloskładnikowymi.

Kocanka włochata
Kocanka włochata - Helichrysum petiolare
Fot. depositphotos

Kocanka włochata - przycinanie

Kocanka szybko się rozrasta, dlatego zalecane jest przycinanie kocanki włochatej 2-3 razy w sezonie. Pozwala to na zachowanie ładnego pokroju oraz odpowiedniego zagęszczenia rośliny. Jeśli będziemy uszczykiwać wierzchołki pędów, roślina ładnie się rozkrzewi.

Kocanka włochata - zimowanie

Kocanka nie toleruje spadku temperatury poniżej 0°C. Na zimę możemy przenieść kocankę do chłodnego (10-15°C), widnego pomieszczenia i spróbować przechować ją do następnego roku. Nie udaje się to jednak zbyt często i rośliny zazwyczaj przechowuje się jedynie w celu pobrania z nich sadzonek.

Kocanka włochata - rozmnażanie

Kocankę włochatą po sezonie przenosimy do chłodnego (10-15°C), widnego pomieszczenia, a w lutym pobieramy z wierzchołków pędów sadzonki. Łatwo ukorzeniają się w przepuszczalnym podłożu. Może to być np. torf wymieszany z piaskiem. Optymalna temperatura do ukorzeniania kocanki to 23-25°C. Ukorzenione sadzonki uszczykujemy, żeby się ładniej rozkrzewiały. Sadzimy je na miejsce stałe w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków.

Opracowano na podstawie:
1. Śmigielska M., Nieśmiertelne kocanki w Działkowiec 8/2010, s. 18-19.
2. Czajka E., Kocanki o ozdobnych liściach w Hasło Ogrodnicze 6/2005.
3. Brookes J., Wielka księga kwiatów, Wydawnictwo Debit, Katowice, 1994, s. 230.

Przeczytaj również:

Kocanki ogrodowe - odmiany, uprawa, zastosowanieKocanki ogrodowe - odmiany, uprawa, zastosowanie
Kocanki ogrodowe, zwane także nieśmiertelnikami lub suchołuskami, to niezawodne rośliny o wszechstronnym zastosowaniu. Te ciepłolubne, odporne na suszę rośliny jednoroczne są także cenione za urocze kwiaty w jaskrawych kolorach. Poznaj sekrety uprawy kocanek ogrodowych i ich wymagania. Więcej...

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Wystarczy je posiać lub posadzić i gotowe! Więcej...

Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesieniąByliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oto zestawienie 20 najciekawszych wieloletnich bylin kwitnących całe lato i jesienią! Więcej...