Stihl Cash Back

Mydlnica bazyliowata. Uprawa i rozmnażanie

Mydlnica bazyliowata (Saponaria ocymoides) to bylina zachwycająca obfitym kwitnieniem, łatwością w uprawie i wszechstronnością wykorzystania. Świetnie nadaje się na skalniaki, gdyż ma skromne wymagania i szybko się rozrasta. Poznaj zasady uprawy mydlnicy bazyliowatej oraz sprawdzone sposoby na jej rozmnażanie. Podpowiadamy też gdzie najlepiej posadzić mydlnicę w ogrodzie!

Mydlnica bazyliowata
Mydlnica bazyliowata - Saponaria ocymoides
Fot. depositphotos

Jak wygląda mydlnica bazyliowata?

Mydlnica bazyliowata (Saponaria ocymoides) należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W stanie naturalnym występuje we Włoszech, Hiszpanii i Francji.

Ta wieloletnia, płożąca roślina tworzy grube, miękkie poduchy osiągające 20-30 cm wysokości. Owłosione pędy mydlnicy porośnięte są przez lancetowate, ciemnozielone liście. Drobne, pachnące, czerwono-różowe, gwiazdkowate kwiaty tworzą na szczytach pędów kwiatostany w postaci wierzchotek. Kwiaty mydlnicy bazyliowatej utrzymują się od maja do lipca. W sprzyjających warunkach mydlnica zakwita ponownie jesienią.

Mydlnica bazyliowata - zastosowanie

Mydlnica bazyliowata świetnie sprawdza się w alpinariach i w ogrodach skalnych. Jest idealną rośliną na obwódki wieloletnie. Ze względu na zwarty pokrój i przewieszające się pędy nadaje się także do obsadzania murków, szczelin, wiszących donic oraz tworzenia kwietnych dywanów. Świetnie prezentuje się w towarzystwie roślin z tak zwanej wiosennej piątki skalnej.

Mydlnica bazyliowata - uprawa

Mydlnica bazyliowata najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku oraz glebach przepuszczalnych, przeciętnych, żwirowych, o odczynie pH zbliżonym do obojętnego.

Podlewanie mydlnicy bazyliowatej powinno być umiarkowane, gdyż roślina ta jest bardzo wrażliwa na stagnację wody w obrębie korzeni. W deszczowe lata korzenie mydlnicy mogą gnić.

Mydlnicę bazyliowatą nawozimy stosując nawozy mineralne potasowo-fosforowe. Robimy to dwukrotnie: z początkiem wegetacji i na początku kwitnienia. Gdy mydlnica rośnie w żyznej glebie można jej w ogóle nie nawozić.

Mydlnica bazyliowata
Mydlnica bazyliowata - Saponaria ocymoides
Fot. depositphotos

W trakcie wegetacji konieczne jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów mydlnicy, aby zapobiec samosiewom i przedłużyć okres kwitnienia. Jesienią, przed nadejściem chłodów, pędy mydlnicy skraca się o jedną trzecią długości.

Mydlnica bazyliowata dobrze znosi niskie temperatury (należy do strefy mrozoodporności roślin 5) i może zimować pod pokrywą śnieżną bez dodatkowych osłon. Jeśli spodziewana jest bezśnieżna zima lepiej jest rośliny osłonić np. stroiszem lub agrowłókniną.

W jednym miejscu mydlnica bazyliowata może rosnąć nie dłużej niż 8 lat. Silnie się rozrasta, więc z czasem wymaga odmłodzenia. Zabieg ten wykonujemy wiosną, wykopując kępę mydlnicy z ziemi i dzieląc na mniejsze części, które od razu sadzimy na miejsce docelowe.

Mydlnica bazyliowa - rozmnażanie

Mydlnica bazyliowata może być rozmnażana zarówno wegetatywnie, jak i przez nasiona.

Rozmnażanie mydlnicy z nasion - nasiona mydlnicy wysiewamy w połowie III do skrzynek wypełnionych wilgotnym, luźnym podłożem. Do kiełkowania nasiona potrzebują co najmniej 20°C. Kiełkują w świetle po ok. 2 tygodniach. Gdy siewki mają 2-4 liści właściwych pikujemy je do pojedynczych doniczek. Nasiona możemy też wysiać na rozsadniku na przełomie IV/V.

Siewki mydlnicy nie wymagają szczególnej opieki. Należy je chronić przed przeciągami i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych oraz podlewać. Rozsadę sadzimy do gruntu w połowie maja. Na 14 dni przed przesadzeniem rozpoczynamy hartowanie roślin.

Uzyskane z nasion sadzonki mydlnicy należy sadzić grupami w rozstawie co 30 cm. Z czasem rozrosną się i pokryją całą wolną przestrzeń. Na 1 m² potrzeba około 7 roślin.

Rozmnażanie mydlnicy przez podział - do podziału bryły korzeniowej przystępujemy wiosną. Roślinę dzielimy na części tak, aby każda z nich miała kilka wierzchołków wzrostu. Następnie skracamy liście i korzenie. Uzyskane rośliny sadzimy bezpośrednio na miejsce stałe, po czym obficie podlewamy.

Opracowano na podstawie:
1. Marcinkowski J., Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002, s. 352-343;
2. Richter M.E., Rośliny do ogródka skalnego, Oficyna wydawnicza MULTICO, Warszawa 1999, s. 60;
3. Grabowska B., Kubala T., Encyklopedia bylin t. II, Zysk i S-ka, Poznań 2011, s. 764;
4. Katalog Bylin - Kwiaty Trawy I Paprocie, praca zbiorowa pod red. Joanny Filipczak, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2018, s. 142.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Wystarczy je posiać lub posadzić i gotowe! Więcej...

Rośliny wieloletnie na skalniakRośliny wieloletnie na skalniak
Choć popularnie kojarzy nam się on ze słonecznym stanowiskiem, ciekawy ogród skalny można założyć także w miejscu cienistym lub choćby w donicy. Poznaj sprawdzone rośliny wieloletnie na skalniak w słońcu oraz w cieniu. Oto TOP 30 niezawodnych roślin, które sprawdzą się na różnych typach skalniaków! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie niskieKwiaty ogrodowe wieloletnie niskie
Kwiaty ogrodowe wieloletnie stanowią w ogrodzie przysłowiową "kropkę nad i", bowiem dopełniają kompozycje na rabatach. Wśród ogromnej ilości ciekawych gatunków można znaleźć rośliny, które są niskie i świetnie będą prezentować się na brzegu rabaty lub na skalniaku. Więcej...