Stihl Cash Back

Wiesiołek krzewiasty - uprawa, przycinanie, rozmnażanie

Wiesiołek krzewiasty to łatwa w uprawie bylina, która świetnie sprawdza się rosnąc w pojemnikach i na rabatach. Ten wytrzymały i mrozoodporny gatunek jest coraz częściej spotykany dzięki niewielkim wymaganiom. Zobacz jak wygląda sadzenie i uprawa wiesiołka krzewiastego. Omawiamy podstawowe zabiegi, takie jak: podlewanie, nawożenie i przycinanie wiesiołka. Odkryj też najlepsze sposoby na rozmnażanie wiesiołka krzewiastego.

wiesiołek krzewiasty
Wiesiołek krzewiasty - Oenothera fruticosa
Fot. depositphotos

Wiesiołek krzewiasty - właściwości i zastosowanie

Wiesiołek krzewiasty (Oenothera fruticosa) należy do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae) i w stanie naturalnym występuje we wschodniej części Ameryki Północnej. Porasta suche lasy, łąki i tereny skaliste. Jako roślina ozdobna, uprawiany jest od 1737 roku. Jest cenną rośliną miododajną, która przyciąga pszczoły i motyle.

Wzniesione, często rozgałęzione pędy wiesiołka dorastają do 60-80 cm wysokości. Mogą być lekko omszone o delikatnym, czerwonym zabarwieniu. Pędy porośnięte są przez drobne, ciemnozielone, owalne liście. Żółte kwiaty zebrane są w grona i wyrastają na wierzchołkach pędów. Wiesiołek krzewiasty kwitnie od lipca do września. W przeciwieństwie do wielu gatunków wiesiołków np. wiesiołka missouryjskiego czy wiesiołka trwałego, kwiaty wiesiołka krzewiastego są otwarte przez całą dobę.

Niektóre z wiesiołków, jak np. wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis), są cenione ze względu na właściwości lecznicze oraz kosmetyczne. Tłoczony z nasion olejek z wiesiołka jest od dawna powszechnie wykorzystywany zwłaszcza w kosmetyce. Jednak omawiany w tym artykule wiesiołek krzewiasty pełni wyłącznie funkcje dekoracyjne.

wiesiołek krzewiasty
Wiesiołek krzewiasty - Oenothera fruticosa
Fot. Mason Brock, Public Domain, Wikimedia Commons

Mrozoodporny (strefa mrozoodporności roślin 5), odporny i łatwy w utrzymaniu wiesiołek krzewiasty doskonale prezentuje się w ogrodach skalnych oraz na mieszanych rabatach. Żółte kwiaty wiesiołka dobrze komponują się z fioletowymi kwiatami kosaćca, dzwonka karpackiego, kocimiętki, szałwii omszonej czy przywrotnika. W naturalistycznych ogrodach wiesiołek krzewiasty tworzy piękne kompozycje z gatunkami takimi jak: łubin, złocień, mak czy wyka. Niższe odmiany wiesiołka mogą być hodowane w donicach lub balkonowych skrzynkach.

Wiesiołek krzewiasty - uprawa

Wiesiołek krzewiasty nie jest specjalnie wymagający. Rośnie równie dobrze na stanowisku lekko ocienionym, jak i w pełnym słońcu. Należy jedynie unikać sadzenia go w miejscach cienistych, bo przy braku wystarczającej ilości światła słonecznego słabo kwitnie.

Podłoże dla wiesiołka powinno być lekkie, dobrze zdrenowane, świeże, próchnicze o odczynie lekko kwaśnym. Miejsca podmokłe lub nadmiernie wilgotne zdecydowanie nie są odpowiednie dla tego gatunku. Jest to jedna z tych roślin, które lepiej znoszą suszę niż przelanie i stagnującą wodę.

wiesiołek krzewiasty
Wiesiołek krzewiasty - Oenothera fruticosa
Fot. pixabay

Sadząc wiesiołka w ogrodzie, należy zapewnić mu odpowiednią ilość miejsca, pamiętając, że roślina ta szybko i silnie się krzewi. Żeby wiesiołek nie tłumił innych roślin na rabacie, można ograniczyć jego rozrost stosując bariery korzeniowe.

Wiesiołek krzewiasty - podlewanie

Młode rośliny wiesiołka krzewiastego należy podlewać systematycznie co kilka dni, aż do całkowitego ukorzenienia. Dojrzałe okazy wymagają podlewania tylko podczas długotrwałych okresów suszy. Podlewanie wiesiołka warto połączyć ze spulchnieniem podłoża oraz odchwaszczaniem.

Wiesiołek krzewiasty - nawożenie

Byliny te nie mają dużych wymagań pokarmowych. Jeżeli jesienią wyściółkujemy ziemię dojrzałym kompostem, nie musimy już więcej dokarmiać wiesiołka przez cały następny sezon wegetacyjny. Ściółkowanie ochroni także młode rośliny przed silnymi zimowymi mrozami. Wiosną kompost pozostały po okryciu na zimę można delikatnie zagrabić z ziemią.

Wiesiołek krzewiasty - przycinanie

Wiesiołek krzewiasty tworzy zwarte, gęste kępy, które nie wymagają formowania. Tak jak większość bylin jesienią przycinamy wiesiołka około 10 cm nad powierzchnią gruntu, żeby pozostałości roślinne nie stanowiły źródła infekcji.

Wiesiołek krzewiasty - rozmnażanie

Wiesiołek najczęściej rozmnażany jest wegetatywnie, przez podział oraz sadzonki wierzchołkowe.

Rozmnażanie wiesiołka przez podział - wiesiołek krzewiasty jest byliną krótkowieczną. Już po 3-4 latach słabiej rośnie i kwitnie - konieczne jest jego odmłodzenie. Zabieg ten możemy połączyć z pozyskaniem sadzonek i rozmnożeniem rośliny. Gdy wiesiołek wytworzy duże i silne kępy, wiosną (w kwietniu lub maju) wykopujemy je i dzielimy na klika części. Każda powinna mieć silny system korzeniowy oraz 2-3 pąki. Najlepiej posadzić nowe sadzonki od razu na docelowe miejsce.

Rozmnażanie wiesiołka przez sadzonki wierzchołkowe - aby rozmnożyć wiesiołka przez sadzonki należy w kwietniu pobrać wierzchołkowe fragmenty młodych pędów. Tniemy ja na odcinki około 10 cm długości i umieszczamy w doniczkach wypełnionych podłożem do sadzonkowania. Proces ukorzeniania pod osłonami nie trwa długo - zajmuje około 3 tygodni.

Opracowano na podstawie:
1. Marcinkowski J., Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa, 2002, s. 319
2. Grabowska B., Kubala T., Encyklopedia bylin t. II, Zysk i S-ka, Poznań 2011, s. 627
3. Katalog bylin - kwiaty, trawy, paprocie, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o., Warszawa, 2018, s. 123

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Wystarczy je posiać lub posadzić i gotowe! Więcej...

Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesieniąByliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oto zestawienie 20 najciekawszych wieloletnich bylin kwitnących całe lato i jesienią! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie niskieKwiaty ogrodowe wieloletnie niskie
Kwiaty ogrodowe wieloletnie stanowią w ogrodzie przysłowiową "kropkę nad i", bowiem dopełniają kompozycje na rabatach. Wśród ogromnej ilości ciekawych gatunków można znaleźć rośliny, które są niskie i świetnie będą prezentować się na brzegu rabaty lub na skalniaku. Więcej...