Stihl Cash Back

Szałwia błyszcząca - właściwości, odmiany, uprawa

Szałwia błyszcząca, zwana także szałwią ogrodową (Salvia splendens), to dekoracyjny gatunek uprawiany na rabatach i w doniczkach. Zwarty pokrój oraz bujne i długie kwitnienie to niezaprzeczalne zalety tej rośliny. Poznaj bliżej właściwości szałwii błyszczącej oraz jej wymagania co do uprawy. Podpowiadamy też jakie odmiany szałwii błyszczącej najlepiej nadają się do ogrodów i na balkony.

Szałwia błyszcząca
Szałwia błyszcząca - Salvia splendens
Fot. depositphotos

Szałwia błyszcząca - właściwości i zastosowanie

Pochodząca z Brazylii szałwia błyszcząca należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) i w stanie naturalnym jest byliną. W Polsce najlepiej uprawiać szałwię błyszczącą jako roślinę jednoroczną.

Szałwia błyszcząca odznacza się zwartym pokrojem i osiąga do 50 cm wysokości. Ciemnozielone liście o ząbkowanych brzegach porastają rozgałęzione, wzniesione łodygi.

Ozdobę szałwii stanowią dzwonkowate kwiaty zebrane w bujne kłosy. Najpopularniejsze są odmiany o kwiatach czerwonych, ale coraz chętniej uprawiane są rośliny o nietypowych kolorach kwiatów: łososiowym, purpurowym lub wielobarwne.

Kolejną z zalet szałwii błyszczącej jest termin i długość kwitnienia. Kwiaty pojawiają się w czerwcu i utrzymują, aż do pierwszych przymrozków, a zatem aż przez 5 miesięcy!

Ze względu na kompaktowy pokrój i intensywne kwitnienie szałwia błyszcząca to świetna roślina na obwódki. Może mieć też zastosowanie jako uzupełnienie rabat, wypełniając miejsca po przekwitających wcześniej gatunkach. Dlatego szałwię warto sadzić obok kwitnących wiosną kwiatów cebulowych. Gdy gatunki cebulowe przekwitną, szałwia wypełni puste miejsca aż do jesieni.

Dzięki intensywnym kolorom szałwia błyszcząca wspaniale ożywia trwałe kompozycje złożone z zielonych krzewów iglastych czy liściastych. Karłowe odmiany szałwii błyszczącej pięknie prezentują się w donicach i pojemnikach. Szałwię błyszcząca spotkać można na prawie każdym zieleńcu i skwerze - ożywia miejskie tereny, kwitnąc aż do późnej jesieni.

Szałwia błyszcząca
Szałwia błyszcząca - odmiana o kwiatach fioletowych
Fot. depositphotos

Szałwia błyszcząca - odmiany

Ciesząca się popularnością szałwia błyszcząca doczekała się całych serii odmian o różnych kolorach i wysokości. Do najpopularniejszych serii odmian szałwii błyszczącej należą:

Szałwia błyszcząca seria Reddy - to karłowe rośliny o zwartym pokroju i niskim wzroście. Świetnie sprawdzają się w uprawie pojemnikowej oraz tworzą fantastyczne kwiatowe kobierce.

Szałwia błyszcząca seria Firecracke - to kolejna odmiana karłowa o zwartym pokroju i odmianach o szerokiej palecie barw. Kolory kwiatów mogą być niebieskie, pomarańczowe, białe, różowe i dwukolorowe.

Szałwia błyszcząca seria Salsa - to rośliny zachowujące zwarty pokrój przez całe lato. Kwiaty w odcieniach czerwieni, fioletu, różu i bieli. Dostępne są również odmiany dwubarwne, o kwiatach czerwonych, różowych lub łososiowych z białymi końcówkami.

Szałwia błyszcząca seria Amore - to klasyczna szałwia ogrodowa, o bardzo dobrej wytrzymałości i obfitym kwitnieniu w kolorach białym, pomarańczowym, czerwonym, purpurowym, różowym.

Szałwia błyszcząca seria Sizzler - odznacza się duża różnorodnością odmian kwitnących w jasnych i pastelowych odcieniach różu, czerwieni, fioletu i bieli. Dostępna jest także odmiana dwubarwna - łososiowo-biała.

Szałwia błyszcząca
Szałwia błyszcząca - Salvia splendens
Fot. depositphotos

Poza seriami występują równie popularne odmiany szałwii błyszczącej o kwiatach:

  • pomarańczowych - Embers Wish, Salome, Phoenix Light Salmon
  • czerwonych - Czardasz, Ramona, Blaze of fire, Flare, Bonfire, Mojave Red, Sizzler Red, Vista Red
  • fioletowych - Amistad, Love and Wishes, Saucy Wine, Vista Purple
  • różowych - Vista Rose, Vista Lawender
  • wielobarwnych - Amore Scarlet Bicolor (biało-czerwone), Vista Salmon (różowo-łososiowe), Vista Red and White, (biało-czerwone).

Szałwia błyszcząca - uprawa i wymagania

Uprawa szałwii błyszczącej najlepiej udaje się w pełnym słońcu na żyznych, dość wilgotnych i lekko kwaśnych glebach. Szałwia toleruje też lekkie ocienienie i słabsze gleby, ale wtedy jej kwitnienie jest nieco słabsze. Warto zatem spełnić wymagania szałwii błyszczącej co do stanowiska uprawy aby rośliny zachwycały swoim wyglądem.

Szałwie sadzone w gruncie dobrze zniosą chwilowy niedobór wody, lecz te hodowane w pojemnikach już niekoniecznie. Podobnie ma się sytuacja z nawożeniem. Co 2-3 tygodnie szałwie powinny dostać dawkę nawozu do roślin kwitnących, która wzmocni ich wzrost i przedłuży kwitnienie. Zwłaszcza rośliny w donicach są wrażliwe na niedobór składników pokarmowych. Równie duży wpływ na kwitnienie szałwii ma regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Termin sadzenia szałwii błyszczącej na ogrodowe rabaty to druga połowa maja, gdy minie już ryzyko przymrozków. Zalecana rozstawa sadzenia szałwii to odległości od 25 do 40 cm między roślinami i 40 cm między rzędami.

Szałwia błyszcząca - rozmnażanie

Jeżeli chcemy samodzielnie przygotować rozsadę szałwii błyszczącej, nasiona trzeba wysiać w lutym lub marcu do skrzynek w ogrzewanym pomieszczeniu.

Nasiona szałwii błyszczącej najlepiej kiełkują w temperaturze około 18°C. Zazwyczaj siewki ukazują się w czasie 1-2 tygodni od wysiania nasion. Gdy siewki mają po 1-2 liście właściwe, pikuje się je do większych skrzynek lub doniczek. Aby rośliny lepiej się rozkrzewiły, uszczykuje się ich wierzchołki, gdy wykształcone są przynajmniej dwie pary liści.

Na zewnątrz szałwie uzyskane z wysiewu nasion można sadzić po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Pamiętajmy aby uprzednio zahartować rozsadę, czyli stopniowo przyzwyczaić rośliny do warunków panujących na zewnątrz.

Opracowano na podstawie:
1. Nowak A., Rośliny jednoroczne i dwuletnie w ogrodzie przydomowym, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z s. w Karniowicach, Karniowice 2020 s. 11-12;
2. Puczel U., Niezwodne jednoroczne w Działkowiec 5/2011 s. 4;
3. Cecot A., Rabatówka w deszczowym sezonie w Hasło Ogrodnicze 9/2001.

Przeczytaj również: