Stihl Cash Back

Biohumus - co to jest, jak stosować. Sekrety nawożenia biohumusem!

Biohumus, inaczej określany jako wermikompost, to bardzo ceniony nawóz ogrodniczy pochodzenia naturalnego. Można go stosować w różnych rodzajach upraw w ogrodach ozdobnych i działkowych. Do jego produkcji przyczynia się poczciwa dżdżownica kalifornijska, zwana też dżdżownicą kompostową. Zobacz jak stosować biohumus oraz na co zwrócić uwagę przy jego zakupie, jeśli chcesz mieć produkt w 100% naturalny. Oto wszystkie sekrety nawożenia roślin biohumusem!

biohumus
Biohumus uzyskuje się z odchodów dżdżownic kalifornijskich

Biohumus - co to jest

Biohumus to nawóz powstający w wyniku przetrawienia substancji organicznej - jak obornik, torf, kompost, odpady spożywcze czy osady ściekowe - przez dżdżownice kalifornijskie. Trawiąc podłoże, dżdżownice nasycają je mikroorganizmami namnażanymi w ich przewodach pokarmowych, a mikroorganizmy te mają pozytywny wpływ na rozwój roślin, które traktują jak swojego gospodarza - dbają aby roślina miała się dobrze.

Biohumus, podobnie jak kompost, możemy uzyskiwać z własnej hodowli dżdżownicy kalifornijskiej, choćby właśnie w kompostowniku. Nawóz ten jednak polecam przede wszystkim osobom, które kompostownika na działce nie mają lub otrzymywana ilość kompostu nie zaspokaja potrzeb nawozowych w ich ogrodzie. Wówczas możemy kupić biohumus już gotowy w sklepach ogrodniczych i stosować go zamiast kompostu.

Biohumus posiada wysoką wartość nawozową i jest dobrze wchłaniany przez rośliny. Nie grozi też przenawożeniem, bowiem związki mineralne i odżywcze skumulowane są w mikroorganizmach i uwalnianie wraz z ich stopniowym obumieraniem, a więc nie zbyt szybko. Liczne źródła naukowe podają, że w porównaniu z kompostem produkowanym tradycyjnymi metodami, stosowanie biohumusu korzystniej wpływa na plonotwórcze właściwości gleby i na jej zdolność do samooczyszczania się od skażeń chemicznych. W uprawach ogrodniczych łagodzi stresy przy przesadzaniu roślin, przeciwdziała szkodom powodowanym przez choroby i szkodniki oraz poprawia jakość plonów.

Uprawiając na działce warzywa i rośliny sadownicze, chcemy otrzymać żywność zdrową, wolną od skażeń występujących w sprzedawanych w sklepach owocach i warzywach, pryskanych i nawożonych chemią. Dlatego tak istotne jest, że rośliny uprawiane na biohumusie zawierają mniej metali ciężkich i azotanów, a więcej wapnia i magnezu, co daje bardziej korzystny dla człowieka skład chemiczny oraz zdecydowanie lepsze walory smakowe otrzymanych warzyw i owoców.

Reasumując biohumus to nawóz żywy, bogaty w substancje odżywcze oraz mikroorganizmy, który doskonale wpływa na wielkość i jakość plonu z działki i ogrodu przydmowego. Ważną jego zaletą jest bioregulacja, co oznacza że biohumusu nie można go przedawkować.

Warto wiedzieć!
Jeżeli decydujemy się na zakup biohumusu, zwróćmy baczną uwagę na skład danego produktu. Niestety niektórzy producenci nawozów umieszczają na opakowaniach duże napisy z nazwą biohumus, co sugeruje, że jest to czysty biohumus bez żadnych dodatków. Dopiero gdy wnikliwiej przyjrzymy się etykietom, doczytamy, że biohumus jest tylko jednym ze składników takiego nawozu. Takie mieszanki nawozowe organiczno-mineralne z dodatkiem biohumusu burzą istotę działania biohumusu, którą jest obecność w nawozie życia biologicznego (pozytywnych mikroorganizmów). Jeżeli biohumus miesza się z nawozami mineralnymi, obecna w biohumusie mikroflora bakteryjna jest uśmiercana i nie będzie pozytywnie oddziaływać na glebę i rośliny w naszym ogrodzie. Nie dajmy się zatem nabrać i kupujmy tylko czysty biohumus.

biohumus
Biohumus MAX firmy Target to świetny przykład 100% prawdziwego, naturalnego biohumusu!

Jak stosować biohumus

Prawdziwy biohumus nie zawiera dodatków mineralnych i jest nawozem bezpiecznym w użyciu, nieprzedawkowalym i bardzo wygodnym w stosowaniu, bo sam się dawkuje docierając do roślin w sposób optymalny. Fenomen tego nawozu jest doceniany przez rolników, działkowców i hodowców roślin. Biohumus można stosować do ogólnego zasilania roślin ogrodowych i doniczkowych, zarówno roślin ozdobnych, owocowych i warzyw, przez cały sezon wegetacyjny. Zazwyczaj rozcieńcza się go z wodą do podlewania.

W uprawie roślin ogrodowych biohumus dawkuje się w rozcieńczeniu 1:10 i mniejszym, nawet 1:1, zależności od stanu gleby i potrzeb roślin. Rośliny doniczkowe i balkonowe podlewamy biohumusem bez rozcieńczenia, rozprowadzając nawóz wokół roślin w ilości 80-150 ml na roślinę, w zależności od jej wielkości, rodzaju i wieku.

Wysokiej jakości, w pełni naturalny biohumus w niskiej cenie można zamówić w naszym sklepie. Gorąco zapraszamy!

Przeczytaj również:

nawozy naturalne i sztuczneNawozy naturalne i sztuczne - przykłady, zastosowanie
Czym różnią się nawozy naturalne i sztuczne? Jakie mają zastosowanie w ogrodzie? Kiedy lepsze są nawozy naturalne, a kiedy lepiej użyć nawozy sztuczne? Oto najlepsze przykłady nawozów naturalnych i sztucznych, porównanie ich zalet i wad oraz wskazówki jakie nawozy stosować w określonych sytuacjach, w zależności od kondycji naszych roślin i jakości gleby w ogrodzie. Więcej...

Nawozy organiczne - rodzaje, zastosowanie
Nawozy organiczne, czyli nawozy naturalne uzyskane z substancji organicznej, powinny stanowić podstawę nawożenia w ogrodach przydomowych i działkowych. Najpopularniejszymi tego typu nawozami są kompost oraz obornik, jednak w sklepach pojawia się coraz większy wybór nawozów organicznych. Jakie są wady i zalety tych nawozów, które z nich warto wybrać i jak stosować nawozy organiczne? Więcej...

ekologia w ogrodzieEkologia w ogrodzie
Metody powszechnie stosowane przez rolnictwo towarowe działają na niekorzyść natury. Stosowanie substancji chemicznych, np. pestycydów i nawozów sztucznych, powoduje niepożądane skutki, takie jak obniżenie jakości lub zniszczenie warstwy humusu, zubożenie gleby oraz uodparnianie się szkodników. Uprawiając rośliny we własnym ogrodzie warto postępować inaczej. Więcej...