Stihl Cash Back

Malwa ogrodowa - odmiany, uprawa, choroby

Malwa ogrodowa (Alcea rosea), określana też jako malwa różowa lub prawoślaz, to dwuletnia roślina od dawna kojarzona z wiejskim krajobrazem. Ta wysoka roślina o efektownych kwiatach występuje w wielu ciekawych odmianach, co pozwala dopasować malwy do różnorodnych nasadzeń. Podpowiadamy jak wygląda uprawa malwy w ogrodzie, jakie są wymagania tej rośliny i jakie choroby malwy mogą się przytrafić. Przedstawiamy też najciekawsze odmiany malwy polecane do ogrodów.

malwa ogrodowa
Malwa ogrodowa - Alcea rosea
Fot. pixabay

Malwa ogrodowa - opis

Malwa ogrodowa pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Już starożytny Grecy i Rzymianie zdobili swoje ogrody malwami, ceniąc zarówno ich walory dekoracyjne jak i właściwości zdrowotne.

Malwa ogrodowa jest krótkotrwała byliną, która może przeżyć do 4 lat. Ze względu na obfite kwitnienie w drugim roku uprawy traktowana jest jako roślina dwuletnia. W pierwszym roku malwa tworzy duże, dłoniaste, szorstkie liście. W drugim roku pomiędzy nimi wyrasta wysoka łodyga, a w jej górnej części w czerwcu pojawiają się dekoracyjne kwiaty malwy osadzone na krótkich szypułkach.

Malwa ogrodowa - odmiany

Dzięki pracom hodowców na rynku dostępne są odmiany malwy ogrodowej o różnorodnych kwiatach (prostych lub pełnych) oraz fantastycznych barwach np. łososiowych, bordowych, fioletowych czy czarnych. Ze względu na budowę kwiatów malwy ogrodowe dzieli się na następujące grupy:

  1. Fimbriata flore pleno - grupa malw o kwiatach pełnych lub półpełnych i płatkach karbowanych. Kwiaty są rzadko osadzone na łodydze.
  2. Malwy szkockie - rośliny osiągają około 200 cm wysokości. Kwiaty są półkuliste, o płatkach jednakowej długości.
  3. Malwa wielka pełna - osiąga nawet 300 cm wysokości. Kwiaty w zewnętrznym okółku są dłuższe niż wewnętrzne.
  4. Malwa Chaters - dorasta do około 180 cm wysokości. Odznacza się pełnymi, pomponowymi kwiatami tworzącymi zwarty i gęsty kwiatostan.

malwa ogrodowa
Malwa ogrodowa - Alcea rosea
Fot. depositphotos

Wśród każdej z tych grup dostęnych jest wiele ciekawych odmian malw. Poniżej przedstawiamy odmiany malwy ogrodowej szczególnie dobrze sprawadzające się w ogrodach przydomowych i na działkach.

Malwa ogrodowa Double Apricot - dekoracyjna odmiana dorastająca do 200 cm wysokości. Od lipca do września zakwita pełnymi, brzoskwiniowymi kwiatami.

Malwa ogrodowa Double Purple- Tworzy duże zielone liście, spośród których wyłania się pęd kwiatowy u szczytu, którego od lipca do września rozwijają się pełne, purpurowe kwiaty.

Malwa ogrodowa Black Berry - osiąga 120-150 cm wysokości. Wytwarza pełne, bordowe kwiaty. Wspaniale wygląda w towarzystwie roślin kwitnących na biało.

Malwa ogrodowa Creme de Casis - dorasta do 200 cm. Kwiaty tej wyjątkowej odmiany są pełne i dwubarwne - biało-różowe.

Malwa ogrodowa Chater's Chestnut - jak nazwa wskazuje, odmiana ta należy do grupy Chaters, wydaje półpełne, czekoladowe kwiaty pojawiające się od czerwca do września. Najefektowniej wygląda sadzona w grupach. Dorasta do 180 cm.

Malwa ogrodowa - zastosowanie

Malwy kojarzone są z sielskim, rustykalnym klimatem i zobaczyć je można zarówno w ogrodach wiejskich, naturalistycznych, jak i romantycznych. Najczęściej sadzone bywają pojedynczo lub w grupach przy ścianach budynków lub ogrodzeniach, gdzie stanowią piękny zielony parawan.

Również na rabatach prezentują się okazale, sadzone z tyłu, by nie zasłaniać niższych roślin, takich jak: liliowce, słoneczniki, astry, dzwonki, floksy, tojad, kosmos, łubin, ostróżka, lawenda, rudbekia, krwawnik, naparstnica, dzielżan czy jeżówki.

malwa ogrodowa
Malwa ogrodowa - Alcea rosea
Fot. pixabay

Malwa ogrodowa - uprawa

Stanowisko uprawy malwy ogrodowej powinno być zaciszne i słoneczne. Malwa poradzi sobie także w lekkim półcieniu, ale jej kwitnienie nie będzie takie spektakularne. Malwy są w pełni mrozoodporne, jednak młode rośliny w pierwszym roku uprawy warto zabezpieczyć przed zimnymi i wysuszającymi wiatrami, osłaniając je agrowłókniną, ściętymi gałązkami iglaków lub suchymi liśćmi.

Malwy nie mają dużych wymagań co do stanowiska i urosną prawie wszędzie. Preferują gleby przepuszczalne, próchnicze, żyzne, o odczynie pH 6-7. Najlepszym podłożem dla malwy będzie ziemia piaszczysto-gliniasta, która zatrzymuje odpowiednio dużo wilgoci. Na glebach zbyt ciężkich i wilgotnych malwy słabo kwitną.

malwa ogrodowa
Malwa ogrodowa - Alcea rosea
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Na rabaty malwy sadzimy jesienią (od września do października) lub wiosną (w kwietniu). Malwy sadzi się w rozstawie co 50 cm. Malwa ogrodowa zakwita w kolejnym roku lub po dwóch latach od wysiewu nasion. Na tym samym stanowisku może rosnąć 3-4 lata ale z każdym rokiem coraz słabiej kwitnie. Możemy zebrać jej nasiona i wysiać w nowym miejscu, jednak malwy często się między sobą krzyżują i mogą nie powtarzać cech roślin matecznych.

malwa ogrodowa
Malwa ogrodowa - Alcea rosea
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Regularne podlewanie malwy ogrodowej jest konieczne tylko w przypadku młodych roślin. Starsze egzemplarze podlewamy dopiero, gdy ziemia wyraźnie zaczyna przesychać (okresy suszy, upałów). Należy pamiętać, aby roślin nie przelać oraz by podczas podlewania nie moczyć liści. Malwy najlepiej podlewać bezpośrednio na ziemię, uważając aby woda nie rozpryskiwała się na łodygi i liście. Zraszanie liści sprawia, że malwy łatwo zapadają na choroby grzybowe.

Nawożenie malwy ogrodowej powinno być umiarkowane. Przed sadzeniem warto wymieszać ziemię z kompostem, gdyż rośliny dobrze reagują na nawożenie organiczne. W czasie wegetacji wystarczy 2-3 krotnie w ciągu sezonu zasilić je wieloskładnikowym uniwersalnym nawozem mineralnym.

Malwy wyrastające do 2-3 m wysokości wymagają podparcia. Jeśli nie posadziliśmy ich obok ścian budynków lub ogrodzeń, powinniśmy podwiązać rośliny do podpór w postaci tyczek.

rdza malwy
Rdza malwy - objawy na górnej i dolnej stronie liścia
Fot. Annagsp18, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Malwa ogrodowa - choroby i szkodniki

Rdza malwy - choroba malwy wywoływana przez grzyb Puccinia malvacearum. Początkowo na górnej stronie liści, na ogonkach liściowych i łodygach powstają niewielkie, okrągłe, żółte plamki, które stopniowo powiększają się. Silnie porażone liście brunatnieją i zamierają. Na dolnej stronie liści tworzą się zarodniki grzybni w postaci czerwonobrązowych grudek i narośli.

Ta choroba malwy jest bardzo trudna do zwalczenia. Chore liście usuwamy, a następnie wykonujemy oprysk preparatem grzybobójczym Scorpion 325 SC. Należy dokładnie opryskać całą roślinę, wykonując 2-3 opryski w odstępach, co 2 tygodnie. Opryski można wykonywać naprzemiennie z naturalnym preparatem Limocide.

Pchełki ślazowe - te szkodniki malwy ogrodowej to małe chrząszcze wygryzające w liściach otwory. Najskuteczniejszym sposobem walki z tymi szkodnikami jest osłonięcie roślin agrowłókniną lub gęstą siatką. Można również zastosować tablice lepowe pokryte substancją, do której przyklejają się chrząszcze. Dobrym naturalnym sposobem na pchełki jest także opylanie roślin mączką bazaltową.

Mączka bazaltowa w sklepie poradnika

Powszelaczek malwowiec i warcabnik ślazowiec - gąsienice tych motyli żerują na malwach, żywią się przede wszystkim młodymi liśćmi lub kwiatowymi pąkami. Gdy tylko zauważmy gąsienice na malwach, możemy zastosować do ich zwalczenia środki naturalne, przygotowując samodzielnie wywar z bylicy piołunu lub wrotyczu. Oprysk wykonujemy, co tydzień, aż do skutku. Jeśli gąsienic jest bardzo dużo, trzeba sięgnąć po środki ochrony roślin, takie jak: Karate Zeon 050 CS, Karate Gold lub Deltam.

Karate Gold

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Monder M., Gwiazdy dwóch sezonów w Działkowiec 3/2013 s. 4;
2. Puczel U., Staropolskie bóstwa w Działkowiec 7/2012 s. 9-10;
3. Puczel U., Rustykalnie w Działkowiec 6/2013 s. 20;
4. Malwy - kwiaty pełni lata w Mój Piękny Ogród 8/2019 s. 7-11.