Stihl Cash Back

Kwiaty dwuletnie do ogrodu

Kwiaty dwuletnie do ogrodu kwitną dopiero w drugim roku uprawy. Kwitnienie jest za to obfite, efektowne i wczesne. Poznaj dwuletnie rośliny do ogrodu wspaniale kwitnące i dobrze sprawdzające się w naszym klimacie. Te kwiaty dwuletnie są niezawodne i co roku cieszą oczy ogrodników!

Kwiaty dwuletnie do ogrodu
Kwiaty dwuletnie do ogrodu - bratki, niezapominajka i stokrotka
Fot. pixabay

Bratek ogrodowy

Bratek ogrodowy to popularna nazwa fiołka ogrodowego (Viola wittrockiana). Jest to roślina niska, dorastająca do 25 cm wysokości. Mięsiste, wzniesione pędy bratka porastają lancetowate liście. Duże kwiaty są różnobarwne, często z charakterystyczną plamką na dolnym płatku. Te dwuletnie kwiaty do ogrodu kwitną przez całe lato, ale najobficiej od marca do czerwca.

Bratki ogrodowe są niezbyt wymagające co do gleby. Dobrze rosną zarówno w słońcu jak i w półcieniu oraz są odporne na przymrozki. Bratki ogrodowe są polecane do sadzenia w pojemnikach, na rabatach oraz do tworzenia dywanów kwiatowych i obwódek. Od czerwca do sierpnia siejemy nasiona bratków do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Rozsadę sadzimy na miejsce stałe we wrześniu.

Kwiaty dwuletnie do ogrodu bratek ogrodowy
Kwiaty dwuletnie do ogrodu - bratek ogrodowy
Fot. pixabay

Dziewanna pospolita

Dziewanna pospolita (Verbascum nigra) jest gatunkiem rodzimym występującym pospolicie na łąkach i nieużytkach. Żółte kwiaty zebrane w długie kłosy utrzymują się przez całe lato. Dziewanna dorasta do 150 cm wysokości i doskonale sprawdza się na rabatach podkreślając charakter ogrodu wiejskiego, angielskiego i naturalistycznego.

Kwiaty dwuletnie do ogrodu dziewanna pospolita
Kwiaty dwuletnie do ogrodu - dziewanna pospolita
Fot. pixabay

Dziewanna pospolita ma niewielkie wymagania uprawowe, dobrze rośnie w miejscu słonecznym o przepuszczalnej i niezbyt zasobnej glebie. Preferuje gleby wapienne. Nasiona dziewanny siejemy od czerwca do lipca na miejsce stałe - roślina nie lubi przesadzania.

Dzwonek ogrodowy

Dzwonek ogrodowy (Campanula medium) dorasta nawet do 100 cm wysokości i od maja do czerwca kwitnie dużymi, dzwonkowatymi kwiatami barwy białej, różowej, niebieskiej lub fioletowej.

Kwiaty dwuletnie do ogrodu dzwonek ogrodowy
Kwiaty dwuletnie do ogrodu - dzwonek ogrodowy
Fot. pixabay

Dzwonek preferuje słoneczne miejsca i żyzną, wilgotną glebę. Ta dwuletnia roślina do ogrodu sprawdza się na rabatach oraz jest polecana na kwiat cięty. Nasiona dzwonka siejemy od maja do czerwca do zimnego inspektu. Rozsadę sadzimy do gruntu we wrześniu.

Fiołek rogaty

Fiołek rogaty (Viola cornuta), zwany też czasem bratkiem rogatym, jest ciekawym kwiatem dwuletnim do ogrodu. Roślina dorasta do 35 cm wysokości i cale lato obficie kwitnie drobnymi, pachnącymi, różnobarwnymi kwiatami. Fiołek jest wykorzystywany do sadzenia na rabacie, w ogrodzie skalnym oraz do uprawy w pojemnikach.

Kwiaty dwuletnie do ogrodu fiołek rogaty
Kwiaty dwuletnie do ogrodu - fiołek rogaty
Fot. pixabay

Fiołek rogaty dobrze rośnie w słońcu i półcieniu na glebach żyznych, lekko wilgotnych i przepuszczalnych. Termin wysiewu nasion fiołka do zimnego inspektu lub na rozsadniku przypada na okres od maja do lipca. We wrześniu sadzimy rozsadę do gruntu.

Goździk brodaty

Goździk brodaty (Dianthus barbatus) tworzy kępy ciemnozielonych liści, spomiędzy których wyrastają wzniesione pędy zwieńczone pachnącymi kwiatami o ząbkowanych brzegach. Kwiaty są zebrane w zwarte, kuliste kwiatostany. Okres kwitnienia goździka brodatego trwa od połowy maja do sierpnia. Rośliny dobrze prezentują się na rabatach czy obwódkach, nadają się także na kwiat cięty.

Goździk brodaty
Kwiaty dwuletnie do ogrodu - goździk brodaty
Fot. pixabay

Do uprawy goździka brodatego wybieramy stanowisko słoneczne lub półcieniste oraz glebę umiarkowanie wilgotną, żyzną i przepuszczalną. Nasiona goździka wysiewamy od maja do czerwca do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Rozsadę wysadzamy od sierpnia do września.

Mak syberyjski

Mak syberyjski (Papaver nudicaule) ma kwiaty o jedwabistych płatkach w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Kwitnie od czerwca do września. Mak dobrze udaje się na żyznej glebie i słonecznym stanowisku. Ta dwuletnia roślina ozdobna dorasta do 50 cm wysokości i może być uprawiana na rabatach oraz wykorzystywana na kwiat cięty.

Kwiaty dwuletnie do ogrodu mak syberyjski
Kwiaty dwuletnie do ogrodu - mak syberyjski
Fot. pixabay

Nasiona wysiewamy w maju i czerwcu do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Rozsadę sadzimy na miejsce stałe od sierpnia do września.

Malwa ogrodowa

Malwa ogrodowa (Althaea rosea) zwana też prawoślazem to wysoka roślina uprawiana jako dwuletnia. Co ciekawe, ten gatunek kojarzący się nam z wiejskim ogrodem, przywędrował do nas z Azji. Bujnie rosnąca malwa tworzy rozetę dużych, klapowanych liści, szorstko omszonych. Latem rozwijają się kwiaty malwy - pełne i półpełne zebrane w okazałe kwiatostany o długości nawet do 100 cm.

malwa ogrodowa
Kwiaty dwuletnie do ogrodu - malwa ogrodowa
Fot. pixabay

Malwa ogrodowa najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i ciepłym. Preferuje gleby żyzne, wilgotne oraz przepuszczalne. Malwa ogrodowa dorasta nawet do 250 cm wysokości więc najlepiej sadzić ją pod murami, ogrodzeniami i w zacisznych miejscach. Nasiona malwy wysiewamy w maju i czerwcu do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Rozsadę sadzimy do gruntu we wrześniu.

Miesiącznica roczna

Miesiącznica (Lunaria annua), zwana tez judaszowymi srebrnikami, jest ciekawą rośliną dwuletnią do ogrodu. Kwitnie od maja do lipca kwiatami w kolorach: białym, liliowym lub purpurowym. Delikatne kwiaty miesiącznicy są zebrane w luźne grona. Gatunek ten wyróżnia się dużymi, eliptycznymi, srebrzystymi przegrodami łuszczyn nasiennych. Ze względu na dekoracyjne łuszczyny miesiącznica nadaje się na suche bukiety.

Kwiaty dwuletnie do ogrodu mak miesiącznica
Kwiaty dwuletnie do ogrodu - miesiącznica
Fot. pixabay

Ten kwiat dwuletni można także sadzić na rabatach, a kwitnące pędy wykorzystywać na kwiat cięty. Miesiącznica roczna preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste, a glebę wilgotną i przepuszczalną. Nasiona miesiącznicy wysiewamy w maju i czerwcu do gruntu - roślina nie znosi przesadzania.

Naparstnica purpurowa

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) to dekoracyjny gatunek naparstnicy występującej powszechnie w całej Europie, w tym także w Polsce. Wzniesione pędy tej dwuletniej rośliny dorastają do 130 cm wysokości. Kwiaty - dzwonkowate i dwuwargowe tworzą długie, jednostronne grono. Duże, purpurowe kwiaty są wewnątrz nakrapiane. Ta dwuletnia roślina kwitnie w czerwcu i lipcu.

naparstnica purpurowa
Kwiaty dwuletnie do ogrodu - naparstnica purpurowa
Fot. pixabay

Naparstnica preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste oraz gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne i lekko wilgotne. Najlepiej prezentuje się na rabatach i w jednogatunkowych grupach. Naparstnica purpurowa jest sadzona w ogrodach angielskich, naturalistycznych i wiejskich. Nasiona wysiewamy w maju i czerwcu do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Rozsadę sadzimy do gruntu od sierpnia do września.

Niezapominajka leśna

Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) ma delikatne kwiaty w kolorze niebieskim, białym lub różowym. Urocze, drobne kwiaty są zebrane w luźne wiechy i pojawiają się w maju i czerwcu. Liście są podłużnie jajowate, całobrzegie i szarozielone.

niezapominajka leśna
Kwiaty dwuletnie do ogrodu - niezapominajka leśna

Niezapominajka dobrze rośnie na każdej glebie, byle dostatecznie wilgotnej. Kwitnie obficie na stanowiskach zacienionych, chociaż poradzi sobie także w miejscach słonecznych. Niezapominajka leśna jest uprawiana w doniczkach oraz na rabatach. Nasiona niezapominajki wysiewamy w czerwcu i lipcu do inspektu, a rozsadę sadzimy do gruntu we wrześniu.

Stokrotka pospolita

Stokrotka pospolita (Bellis perennis) to urocza roślina dorastająca zaledwie do 15 cm wysokości. Liście ma łopatkowate, zebrane w rozetę. Języczkowe, duże kwiaty występują w bogatej palecie barw i utrzymują się od kwietnia do czerwca.

stokrotka pospolita
Kwiaty dwuletnie do ogrodu - stokrotka
Fot. pixabay

Stokrotki najlepiej rosną w miejscach słonecznych, na glebach średnio wilgotnych i piaszczysto-gliniastych. Gatunek ten jest z powodzeniem uprawiany w donicach i na rabatach. Nasiona stokrotki wysiewamy w czerwcu i lipcu do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Rozsadę sadzimy do gruntu we wrześniu.

Wieczornik damski

Wieczornik damski (Hesperis matronalis) tworzy luźne kępy dorastające do 60-100 cm wysokości. Liście wieczornika są zielone, lancetowate i delikatnie ząbkowane. Delikatne, fioletowe lub różowe kwiaty zebrane w grona pojawiają się w maju.

Kwiaty dwuletnie do ogrodu wieczornik damski
Kwiaty dwuletnie do ogrodu - wieczornik damski
Fot. pixabay

Ten dwuletni kwiat do ogrodu najlepiej rośnie w słońcu, na glebie przepuszczalne, wilgotnej i żyznej. Pięknie pachnące kwiaty wieczornika nadają się na kwiat cięty, roślina jest sadzona na rabatach. Nasiona wieczornika wysiewamy w maju na miejsce stałe.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. H. Chmiel (redakcja), Uprawa roślin ozdobnych, PWRiL, Warszawa 1980, s, 223, 150, 267;
2. M. Monder, Gwiazdy dwóch sezonów w Działkowiec 3/2013, s. 4-8;
3. U. Puczel, Rustykalnie w Działkowiec 6/2013, s. 20-21.