Stihl Cash Back

Bylica piołun - właściwości, zastosowanie, uprawa w ogrodzie

Bylica piołun (Artemisia absinthium) zwana powszechnie piołunem, psią rutą lub absyntem, to bylina ceniona za właściwości lecznicze i posiadająca szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce. Z drugiej strony, bylica stosowana w nadmiarze, potrafi być niebezpieczna i silnie trująca. W ogrodach bywa sadzona na surowiec zielarski ale też i w celach ozdobnych. Zobacz jak wygląda uprawa bylicy piołun w ogrodzie oraz dowiedz się więcej o jej właściwościach i możliwości zastosowań.

bylica piołun - liście
Bylica piołun - liście
Fot. AnRo0002, CCO, Wikimedia Commons

Bylica piołun - właściwości

Bylica piołun to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych, podobnie jak nagietek lekarski i rumianek pospolity. Dorasta do 80 cm wysokości. Wzniesione, rozgałęzione pędy, w dolnej części drewnieją. Pierzastosieczne liście z wierzchu są szarozielone, a od spodu białawe, filcowato owłosione. Bylica piołun kwitnie od czerwca do października. Ma drobne, jasnożółte kwiaty zebrane w wiechowaty kwiatostan.

Bylica piołun spotykana jest na pustkowiach, drogach, przy murach. W stanie dzikim występuje niemal w całej Europie, północnej Afryce, w zachodniej części Azji oraz w Ameryce Północnej. Uprawiana jest głównie jako surowiec zielarski, zaś w ogrodach sadzona czasem z racji na właściwości ozdobne bylicy piołun - architektoniczny pokrój oraz piękne, srebrne ulistnienie. Bardzo często jednak bylica piołun jest też traktowana jako chwast, a czasem też mylona z bylicą boże drzewko (Artemisia abrotanum).

Od starożytności cenione są właściwości lecznicze bylicy piołun, która zawiera w swoich tkankach gorzkie glikozydy (m. in. absyntynę) związki kumarynowe oraz olejek lotny zawierający tujon. Ten skład sprawia, że bylica piołun ma działanie żółciopędne, moczopędne i przeciwpasożytnicze, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i przemianę materii, poprawia apetyt oraz rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Bylica piołun - zastosowanie

Bylica piołun posiada szerokie zastosowanie lecznicze. Warto jednak wiedzieć, że w zbyt dużych dawkach może być silnie trująca. Niewskazane jest też jej długotrwałe stosowanie. Dlatego po to zioło należy sięgać z dużą dozą ostrożności.

Jako surowiec zielarski z bylicy piołun zbiera się od lipca do września przyziemne liście odziomkowe lub słabo jeszcze kwitnące górne części pędów. Suszenie w sposób naturalny w przewiewnych i zacienionych miejscach.

bylica piołun - kwiatostan
Bylica piołun - kwiatostany
Fot. AnRo0002, CCO, Wikimedia Commons

Ziele bylicy piołun stosuje się w schorzeniach żołądka, jako środek pobudzający łaknienie i łagodzący dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Zastosowanie bylica piołun może mieć też jako środek wzmacniający dla rekonwalescentów, osób w wieku podeszłym i po ciężkich chorobach związanych z operacjami w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy. Zielarze stosują bylicę również w chorobach dróg żółciowych oraz zewnętrznie do zwalczania pasożytów skóry, takich jak wszy, świerzbowce (napar z bylicy piołun stosuje się w formie wcierań i obmywań) oraz owsicy i glistnicy (w postaci lewatywy).

Ale bylica może być stosowana nie tylko do zwalczania pasożytów u ludzi ale też i patogenów roślin, co powinno zainteresować ogrodników! Jako naturalne środki ochrony roślin stosuje się wyciąg i napar z bylicy piołun, które wykazują działanie zarówno przeciwko szkodnikom, jak i chorobom roślin.

Wyciąg z bylicy piołun ma zastosowanie w zwalczaniu mszyc, mrówek, bielinka kapustnika, przędziorków oraz rdzy wejmutkowo-porzeczkowej. Przygotowujemy go z 300g świeżego ziela bylicy piołunu lub 30g suszu, które należy zalać 10 litrami wody i moczyć przez 12 godzin, po czym przecedzić ale nie rozcieńczać. Otrzymanym płynem opryskuje się rośliny i polewa miejsca, w których wędrują mrówki.

Napar z bylicy piołun będzie natomiast przydatny w zwalczaniu połyśnicy marchwianki, śmietki cebulanki i owocówki jabłkóweczki. Aby go przygotować 300g świeżego ziela lub 30g suszu na zalewamy 10 litrami wody i gotujemy przez 30 minut. Po ostudzeniu nadaje się do opryskiwania roślin. Można stosować zarówno zapobiegawczo jak i po zauważeniu szkodników, w celu zahamowania ich inwazji.

Bylica piołun może być też stosowana do odstraszania moli i innych owadów. Na jej bazie produkuje się likiery i wódki (np. absynt), którym przypisuje się działanie halucynogenne.

Bylica piołun - uprawa

Bylicę piołun można uprawiać w ogrodzie w celach ozdobnych jak i na surowiec zielarski, choć z tym drugim przeznaczeniem znacznie częściej pozyskuje się ją z naturalnych stanowisk występowania. Stanowisko uprawy bylicy piołun powinno być słoneczne, otwarte, nieosłonięte od wiatru, zaś gleba może być lekka i sucha. Roślina ma małe wymagania glebowe i wilgotnościowe, warto natomiast grządkę z bylicą regularnie odchwaszczać. Nasiona wysiewa się jesienią w rozsadniku w rzędy co 20 cm. Piołun można też rozmnażać przez oddzielanie rozłogów. W naszym klimacie zimuje bardzo dobrze.

Przeczytaj również:

Rośliny lecznicze i prozdrowotne w Twoim ogrodzie!Rośliny lecznicze i prozdrowotne w Twoim ogrodzie!
Rośliny lecznicze i prozdrowotne są stosowane od setek, a nawet tysięcy lat. Współczesna nauka tylko potwierdziła to, o czym od dawna wiedzieli zielarze, znachorzy i szamani. Doniczka na balkonie albo grządka w ogródku może stać się Twoją własną domową apteką. Oto 5 roślin, które pomogą zadbać o Twoje zdrowie, kondycję i dobry wygląd! Więcej...

Estragon - uprawa, zastosowanie, przepisyEstragon - uprawa, zastosowanie, przepisy
Estragon jest wieloletnim ziołem, cenionym jako przyprawa kuchenna. Posiada liczne właściwości zdrowotne, a dodawany do potraw może zastępować sól. Z powodzeniem własny estragon możemy uprawiać na ogrodowej grządce lub choćby w domu w doniczce, a zbiory są możliwe przez cały sezon. Zobacz jak wygląda uprawa estragonu oraz jakie jest zastosowanie estragonu w kuchni i medycynie. Więcej.../span>

Mniszek lekarski - opis, zastosowanie, właściwości, przepisyMniszek lekarski - opis, zastosowanie, właściwości, przepisy
Mniszek lekarski to roślina przez wielu uważana za chwast. Tymczasem ma on wiele pożytecznych właściwości, które możemy wykorzystać w domu i w ogrodzie. Od lat mniszek lekarski ma szerokie zastosowanie w medycynie i ziołolecznictwie, a ogrodnicy na jego bazie przygotowują preparaty pomocne w ochronie roślin przed szkodnikami. Poznaj sekret jak wykorzystać tę roślinę, która tylko z pozoru jest chwastem! Więcej...