Mączka bazaltowa - zastosowanie w ogrodnictwie

Mączka bazaltowa jest produktem naturalnym, powstałym poprzez zmielenie skały bazaltowej. Tradycyjnie jest stosowana jako nawóz pod różne rodzaje upraw, zarówno pod rośliny ozdobne, owocowe i warzywne. Nie każdy jednak wie, że mączka bazaltowa jest też świetnym ekologicznym środkiem do zwalczania chorób i szkodników roślin. Poznaj 3 ciekawe zastosowania mączki bazaltowej, o których powinien wiedzieć każdy ogrodnik!

Mączka bazaltowa
Mączka bazaltowa

1. Mączka bazaltowa jako nawóz

Mączka bazaltowa powstaje poprzez zmielenie skały bazaltowej, która w swoim składzie zawiera szereg niezbędnych makro- i mikroelementów potrzebnych roślinom do życia, w tym dużo cennej krzemionki. Zastosowanie mączki bazaltowej jako nawozu jest bardzo uniwersalne. Nadaje się ona zarówno do nawożenia roślin ozdobnych, drzew i krzewów owocowych, jak i warzyw. Może być stosowana na polach, w ogrodzie, w uprawach szklarniowych, a także do nawożenia roślin doniczkowych.

Mączka bazaltowa jako nawóz pochodzenia naturalnego jest polecana szczególnie w uprawach ekologicznych. Doskonale uzupełnia nawozy organiczne, takie jak: biohumus, obornik czy kompost, współdziałając z pożytecznymi mikroorganizmami występującymi w tych nawozach.

Uwaga!
Mączki bazaltowe, w zależności od źródła pochodzenia, mogą różnić się składem. Dlatego upewnij się jaki jest skład kupowanej przez Ciebie mączki, a w szczególności czy nie zawiera zbyt dużo metali ciężkich. Dobrze jest, jeżeli producent mączki przedstawia wyniki badań, potwierdzające niską zawartość metali ciężkich.

Zalecane dawkowanie mączki bazaltowej zależy od jakości gleby i rodzaju uprawy.

Przy pierwszym zastosowaniu, szczególnie do na glebach mało urodzajnych, zaleca się dawkowanie mączki bazaltowej w ilości 1,5 - 3 kg na 10m². Miesza się ją z wierzchnią warstwą gleby przed posadzeniem roślin. W takiej samej ilości warto zastosować mączkę bazaltową przed założeniem trawnika.

Przy sadzeniu drzew i krzewów owocowych, mączką bazaltową można zaprawiać dołki pod sadzone rośliny sadownicze. W tym celu ziemię wykopaną z dołka mieszamy z mączką bazaltową i taką mieszanką zasypujemy dołek z posadzoną rośliną.

Na glebach żyznych lub corocznie nawożonych mączką bazaltową, ilość stosowanej mączki można zmniejszyć do zaledwie 2-3 kg na 100m². Jeżeli stosujemy mączkę bazaltową do nawożenia rosnących już roślin, należy ją rozsypać na ziemię pomiędzy roślinami i zagrabić w celu płytkiego wymieszania z glebą. Niektóre rośliny, jak np. truskawki, można w całości oprószać mączką bazaltową.

W przypadku sadzenia roślin doniczkowych, na średniej wielkości doniczkę można wsypać jedną czubatą łyżkę mączki bazaltowej i wymieszać to z ziemią. Tak wzbogacone podłoże świetnie sprawdzi się w uprawie kwiatów balkonowych!

Warto wiedzieć!
1. Minerały z mączek skalnych uwalniają się bardzo wolno. Dlatego podczas stosowania mączki bazaltowej nie istnieje ryzyko przenawożenia.
2. Mączka bazaltowa nie zawiera w swym składzie azotu. Za to doskonale wzbogaca ziemię w krzemionkę, wapń, żelazo, magnez, fosfor i potas. Brak azotu sprawia, że rośliny nie są pobudzane do wzrostu, a obecność m. in. fosforu i potasu, wspomaga przygotowanie roślin do zimy i wzmacnia ich mrozoodporność. Z tego względu mączka bazaltowa to doskonały nawóz jesienny naturalnego pochodzenia.

2. Mączka bazaltowa do zwalczania szkodników

Zastosowanie mączki bazaltowej jako nawozu jest najbardziej znane i powszechnie praktykowane. Warto jednak wiedzieć, że mączka bazaltowa pomaga też w zwalczaniu szkodników roślin!

Tutaj dochodzimy do informacji, która zainspirowała mnie do napisania całego artykułu poświęconego mączce bazaltowej. Otóż jedna z czytelniczek naszego poradnika, Pani Agata, napisała do mnie e-mail, w którym podała taki sposób na mszyce:

"Wierzchołki roślin obsypuję delikatnie mączką bazaltową. Mszyce duszą się i opadają. Mączka ponadto zawiera krzem, który wzmacnia rośliny. Polecam ten sposób pozbywania się szkodników!"

I rzeczywiście - mączka bazaltowa to doskonały sposób na mszyce, a przy tym nietoksyczny dla roślin i bezpieczny dla ludzi. Pył pochodzący z mączki zatyka kanaliki powietrzne na skórze owadów i sprawia, że się duszą. W przypadku roślin doniczkowych i balkonowych, wystarczy delikatnie je obsypywać. W przypadku upraw w ogrodzie, rośliny opyla się mączką bazaltową w ilości 1-2 kg mączki na 100m² uprawy.

W okresie dużego zagrożenia ze strony szkodników i prawdopodobieństwa kolejnych nalotów mszyc, opylanie mączką bazaltową można powtarzać raz na tydzień.

Warto wiedzieć! Rośliny najlepiej opylać mączką bazaltową rankiem, gdy są wilgotne od rosy (wówczas mączka lepiej przylega do liści). Należy natomiast unikać dni wietrznych oraz opadów deszczu, które szybko zmyją mączkę z roślin. Na czas opylania koniecznie załóż maseczkę przeciwpyłową.

Choć opylanie roślin mączką bazaltową przeciwko szkodnikom jest uważane za sposób ekologiczny, ma jednak jedną wadę - od mączki mogą ginąć też owady pożyteczne. Dlatego zabieg ten przeprowadzajmy ostrożnie i tylko w okresach, gdy na roślinach nie ma pszczół.

Poza zwalczaniem mszyc, warto też wykorzystać mączkę bazaltową w ochronie przed ślimakami. W tym celu grządki obsypuje się mączką dookoła, tworząc barierę, którą ślimakom trudno pokonać. Niestety jest to skuteczne tylko do najbliższych opadów deszczu.

3. Mączka bazaltowa w ochronie roślin przed chorobami

Podobnie jak w walce ze szkodnikami, mączka bazaltowa pomaga ograniczać rozwój chorób roślin. Przeciwko chorobom grzybowym wykonuje się opylanie roślin mączką bazaltową w identyczny sposób jak przeciwko szkodnikom. Zawarta w mączce krzemionka uodparnia rośliny, pomagając zwalczać takie choroby jak: zaraza ziemniaczana, szara pleśń, mączniak prawdziwy i rzekomy i wiele innych chorób o podłożu grzybowym.

Mączką bazaltową można też zaprawiać nasiona, cebulki i korzenie przesadzanych roślin dwuletnich i wieloletnich (przydatne np. podczas wysadzania rozsady). Nasiona obtacza się w mączce na kilka dni przed wysiewem.

Wysokiej jakości mączkę bazaltową, która pozwoli w pełni korzystać z jej dobrodziejstw, można zamówić w sklepie naszego poradnika. Gwarantujemy atrakcyjną cenę i szybką wysyłkę :-)

Mączka bazaltowa w sklepie poradnika

Przeczytaj również:

3 naturalne nawozy do warzyw, które każdy ogrodnik powinien stosować!3 naturalne nawozy do warzyw, które każdy ogrodnik powinien stosować!
Naturalne nawozy do warzyw wpływają w wysokim stopniu na wartość odżywczą warzyw i pozwalają uzyskać żywność wolną od chemicznych zanieczyszczeń. Poznaj 3 naturalne nawozy do warzyw, które każdy ogrodnik powinien stosować. Podpowiemy Ci też doskonałe zamienniki dostępne w sklepach. Używając tych nawozów wyhodujesz warzywa ekologiczne, smaczne i zdrowe! Więcej...

ekologiczne opryski na mszyce3 ekologiczne opryski na mszyce. Proste przepisy na zwalczanie mszyc bez chemii!
Mszyce, żerujące na wierzchołkach pędów, liściach i pąkach, czynią wielkie szkody na roślinach. Konieczność ciągłej walki z tymi szkodnikami, zmusza nas do poszukiwania skutecznych sposobów zwalczania mszyc bez użycia szkodliwych dla środowiska środków chemicznych. Oto 3 ekologiczne opryski na mszyce, dzięki którym szybko pozbędziesz się tych szkodników z ogrodu. Poznaj najlepsze przepisy na zwalczanie mszyc bez chemii! Więcej...

Emulpar 940 EC - niewiarygodnie skuteczny, naturalny środek na szkodnikiEmulpar 940 EC - niewiarygodnie skuteczny, naturalny środek na szkodniki, który musisz mieć w ogrodzie!
W sklepach pojawił się nowy, wysoce skuteczny i 100% naturalny preparat owadobójczy, który może na zawsze odmienić losy Twojej walki z ogrodowymi szkodnikami. Ten naturalny preparat jest tak skuteczny, że producenci ogrodowej chemii aż drżą o swój dalszy los, a szkodniki uciekają z ogrodu jak szalone! Zobacz jak stosować Emulpar 940 EC w swoim ogrodzie, aby aby szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwych mszyc, przędziorków i innych szkodników roślin. Więcej...