Stihl Cash Back

Zimowa lustracja w sadzie. Właśnie teraz wypatrzysz choroby i szkodniki!

Okres od stycznia do początku marca to idealny czas na dłuższe spacery po działce połączone z przeglądem zdrowotności uprawianych drzew i krzewów owocowych. Objawy występujących chorób, a także oznaki żerowania szkodników w okresie wegetacyjnym pozostają ukryte pod parasolem liści. Zimą, gdy nie ma liści, można dostrzec całą masę śladów świadczących o bytowaniu chorób i szkodników roślin. Zobacz na co zwrócić uwagę podczas zimowego przeglądu drzew i krzewów owocowych!

zimowa lustracja w sadzie
Na te objawy zwróć uwagę podczas zimowego przeglądu sadu
Fot. depositphotos/PoradnikOgrodniczy.pl

Uwaga na uszkodzenia mrozowe drzew

Podczas zimowego przeglądu roślin w sadzie warto zwrócić uwagę czy na korze drzewek owocowych nie pojawiły się pęknięcia. Jest to konieczne szczególnie, jeśli nie wykonaliśmy jeszcze bielenia pni drzew owocowych. Jeżeli zauważyliśmy pęknięcia mrozowe na korze drzew, należy je zabezpieczyć maścią ogrodniczą aby do rany nie wdawały się infekcje.

W wyjątkowych wypadkach może być konieczne wycięcie uszkodzonej gałęzi lub jej fragmentu. Szczególnie jeśli widać wyraźne pęknięcia kory i drewna. Takie cięcia wykonujemy w dni bezmroźne i suche. Miejsce cięcia należy od razu zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

zimowa lustracja w sadzie
Wycinamy uszkodzone gałęzie
Fot. depositphotos

Zimowe objawy chorób

Styczeń i luty w ogrodzie to znakomity okres na podjęcie działań prewencyjnych, które mają za zadanie zapobiec występowaniu w sezonie najbardziej rozpowszechnionych i często najtrudniejszych do zwalczenia chorób roślin sadowniczych. Mam tutaj na myśli kędzierzawość liści brzoskwini i nektaryny oraz coraz częściej spotykaną w ogrodach i na działkach torbiel śliwy, powodującą wydłużenie i deformacje owoców. Próby walki z grzybami - sprawcami tych chorób, w czasie kiedy objawy są już dobrze widoczne na roślinach (maj - czerwiec), są nieskuteczne, a więc i bezcelowe.

By zapobiec pojawieniu się tych chorób w nadchodzącym sezonie wystarczy opryskać drzewa brzoskwiń, nektaryn i śliw zanim rozwiną się pierwsze liście jednym z takich preparatów jak: Syllit 65 WP, Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC lub Pomarsol Forte 80 WG. Oprysk, dużą ilością cieczy, należy przeprowadzić kiedy temperatura powietrza wynosi powyżej 6°C (zazwyczaj jest to koniec lutego lub początek marca) i równocześnie należy dokładnie rozpylić preparat na krzewy i drzewa owocowe rosnące w sąsiedztwie, ponieważ grzyby wywołujące choroby mogą zimować także na nich.

zimowa lustracja w sadzie
Pęknięcia kory i wycieki będące objawem raka bakteryjnego
Fot. © PoradnikOgrodniczy.pl

Walka z najgroźniejszymi chorobami drzew owocowych, jakimi są: rak bakteryjny drzew owocowych oraz rak wywoływany przez grzyby, w tym okresie polega na usuwaniu gałęzi i konarów z silnie rozwiniętymi objawami choroby w postaci nekroz drewna pierścieniami tkanki. Mniejsze rany wystarczy wyciąć aż do zdrowego drewna i zasmarować maścią ogrodniczą.

Wystąpieniu tak powszechnych chorób jak brunatna zgnilizna drzew pestkowych (atakująca śliwy oraz brzoskwinie) i brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych (porażająca głównie jabłonie, czasem też grusze) łatwo możemy zapobiec poprzez dokładny przegląd korony drzewa i usuwanie z niej zaschniętych owoców, które są źródłem wymienionych chorób w nowym sezonie wegetacyjnym. Bardzo ważne jest tutaj także usunięcie wszystkich opadłych owoców spod koron drzew i zniszczenie potencjalnego źródła infekcji przez ich spalenie lub głębokie zakopanie.

zimowa lustracja w sadzie
Usuwaj z drzew zaschnięte owoce aby nie stanowiły źródła choroby w kolejnym roku
Fot. depositphotos

Również cięcie drzew owocowych, prześwietlające ich korony, odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu chorobom rozpowszechnionym w większości ogrodów. Zmniejszenie liczby gałęzi sprzyja lepszemu dostępowi światła do wnętrza korony, a także poprawia przewiewność, co w efekcie sprawia, że liście i pędy szybciej obsychają po opadach deszczu oraz nocnej rosie. Ma to duże znaczenie w przypadku sprawców takich chorób jak parch jabłoni, brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych i ziarnkowych, a także drobnej plamistości liści - atakujących w warunkach podwyższonej wilgotności.

Szkodniki zimujące na roślinach

Podczas usuwania starszych i zaschniętych pędów porzeczki należy zwrócić uwagę na wygląd pąków. Jeśli są one nienaturalnie nabrzmiałe to w ich wnętrzu z całą pewnością rozwija się roztocz - wielkopąkowiec porzeczkowy. Jeśli tylko pojedyncze pąki są nabrzmiałe, po prostu je obrywam i palę, a w przypadku gdy większość pączków przybrała taki wygląd - wycinam cały pęd.

wielkopąkowiec porzeczkowy
Uszkodzone pąki porzeczek trzeba usunąć. W ich wnętrzu ukrywa się szkodnik wielkopąkowiec porzeczkowy

Koniec zimy i przedwiośnie to także doskonały czas aby wykonać opryski preparatami olejowymi, takimi jak Emulapr 940 EC lub Treol 770 EC. Ich zadaniem jest zniszczenie jaj i innych form szkodników zimujących na roślinach. Pryskamy zresztą nie tylko drzewa i krzewy owocowe ale też rośliny ozdobne. W ten sposób zniszczymy jaja przędziorka owocowca i wylęgające się z nich larwy misecznika śliwowego czy ochojniki skrywające się na iglakach.

przędziorek owocowiec - jaja
Jaja przędziorka owocowca - skupiska drobnych czerwonych kulek na gałęziach drzewa
Fot. Aro, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Jeśli na działce jest dużo gryzoni, luty to dobry czas na zmniejszenie ich liczebności. W tym okresie zapasy ziarna zmagazynowane, w podziemnych kryjówkach, przez nornice i norniki bardzo się skurczyły. Jeśli wyłożymy zatrute ziarno w zakopanych częściowo w ziemi rurkach drenarskich istnieje duża szansa, że gryzonie się nim zainteresują. Przy wykładaniu trutek należy mieć na uwadze, że ogród odwiedzają także ptaki i miejsca z rozłożoną trucizną trzeba koniecznie przed nimi zabezpieczyć. Jeśli gryzonie są bardzo uciążliwe i nie możemy sobie pozwolić na ich dłuższą obecność na działce, można do ich zwalczania wykorzystać świece dymne, a także gotowe preparaty granulowane.

Po wymienione w artykule środki ochrony przeciwko chorobom i szkodnikom roślin zapraszamy do sklepu naszego poradnika. Gwarantujemy duży wybór preparatów, szybką wysyłkę i atrakcyjne ceny. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej :-)



Przeczytaj również: