Stihl Cash Back

Wielkopąkowiec porzeczkowy - objawy, zdjęcia, zwalczanie

Wielkopąkowiec porzeczkowy jest szpecielem uszkadzającym pąki kwiatowe i liściowe. Uważany jest za jednego z najgroźniejszych szkodników porzeczki czarnej, gdyż łatwo się rozprzestrzenia, trudno go zwalczyć i dodatkowo przenosi groźną chorobę wirusową - rewersję porzeczki. Zobacz jak rozpoznać objawy żerowania wielkopąkowca porzeczkowego, w czym pomogą zdjęcia uszkodzonych pąków, a także poznaj sposoby na zwalczanie wielkopąkowca na porzeczkach. Sekretem jest wykonanie oprysku w odpowiednim terminie!

wielkopąkowiec porzeczkowy
Uszkodzone pąki porzeczek

Objawy żerowania wielkopąkowca

Szpeciel wielkopąkowiec porzeczkowy (Cecidophyopsis ribis) to gatunek roztocza żerujący głównie na porzeczce czarnej ale sporadycznie może atakować też inne porzeczki. Te szkodniki porzeczek są bardzo małe. Ich ciało może osiągać maksymalnie do 0,25 mm. Trudno więc dostrzec je gołym okiem. Łatwo natomiast zauważyć uszkodzenia powodowane przez wielkopąkowca porzeczkowego.

Larwy wielkopąkowca żerują w pąkach porzeczek, powodując ich nienaturalne zaokrąglenie oraz powiększenie rozmiarów. Zmiany te widać szczególnie dobrze w okresie bezlistnym, gdy na ogołoconych z liści pędach wyraźnie widoczne są pąki. Wiosną pąki nabrzmiewają ale nie rozwijają się z nich liście ani kwiaty. Uszkodzone pąki zasychają. A jeśli nawet rozwiną się z nich liście lub kwiaty, to są one znacznie zdeformowane.

Niestety uszkodzenia powodowane przez wielkopąkowca porzeczkowego przyczyniają się też do osłabienia całych krzewów, a także obniżeja jakości i wielkości plonu (owoce porzeczek są mniejsze i kwaśne).

Jeżeli zauważymy, iż duża liczba pąków jest zaatakowana przez szkodnika, konieczne jest zwalczanie go opryskami. Nie warto z oprysków rezygnować, gdyż wielkopąkowiec łatwo przenosi się na kolejne krzewy i szybko namnaża. A przenosić może się z wiatrem, kroplami deszczu oraz na ciałach innych owadów.

wielkopąkowiec porzeczkowy
Objawy żerowania wielkopąkowca

Zwalczanie wielkopąkowca porzeczkowego

Wielkopąkowca ciężko jest zwalczać w okresie, gdy jest ukryty w pąkach (jesień - zima). Zalecana jest lustracja krzewów w okresie bezlistnym i usuwanie nadmiernie powiększonych, kulistych pąków, wycinanie pędów z największą liczbą uszkodzonych pąków, a w razie konieczności usuwanie całych krzewów.

Opryski na wielkopąkowca porzeczkowego mogą być skuteczne w okresie, kiedy szkodnik opuszcza pąki i wychodzi żerować na spodniej stronie liści porzeczek. Ma to miejsce w maju, w okresie kwitnienia porzeczki. Na liściach szkodniki mogą żerować do lipca, a nawet do początku sierpnia.

Z tego względu najlepszy termin oprysków na wielkopąkowca porzeczkowego to okres od początku do pełni kwitnienia porzeczki. W tym terminie możemy stosować preparat Ortus 05 SC, który na chwilę obecną jest jedynym środkiem ochrony zarejestrowanym do zwalczania wielkopąkowca na krzewach porzeczek.

Ortus 05 SC dawkujemy w ilości 15 ml środka na 5-10 litrów wody. Zalecane jest opryskiwanie drobnokropliste w okresie. Zgodnie z rejestracją można wykonać tylko 1 oprysk w sezonie.

Ortus 05 EC sklep ogrodniczy

Jeśli nie chcemy wprowadzać ochrony chemicznej lub chcemy wykonać więcej oprysków niż tylko jeden, warto dodatkowo posiłkować się naturalnym preparatem Silatc EC. W przypadku walki z wielkopąkowcem porzeczkowym na porzeczce Siltac EC stosuje się w okresie od początku ruszenia wegetacji do fazy bezpośrednio po kwitnieniu. Należy wykonać 2-3 opryski w odstępach 7-10 dni. Zalecane dawkowanie preparatu Siltac EC w okresie przed kwitnieniem porzeczki i zaraz po kwitnieniu to 6-7,5 ml rozpuszczone w 5 litrach wody, co wystarcza na oprysk do 100m² upraw. Ze względu na możliwość uszkodzenia płatków kwiatowych, w okresie kwitnienia porzeczki dawkę należy zmniejszyć do 5 ml środka na 5 litrów wody.

Siltac EC sklep ogrodniczy

Innym naturalnym preparatem do zwalczania wielkopąkowca porzeczkowego jest Emulpar 940 EC. Preparat ten zawiera naturalny olej rydzowy, który oblepia ciała szkodników, powodując ich uduszenie. Stosowanie Emulparu ma zatem sens głównie w okresie, kiedy osobniki wielkopąkowca porzeczkowego opuszczają pąki i wychodzą żerować na liście (maj-lipiec). W tym okresie warto wykonać kilka oprysków Emulparem zwalczających wielkopąkowca porzeczkowego. Preparat ten jest też skuteczny przeciwko innym roztoczom, w tym także na przędziorka chmielowca często atakującego porzeczki oraz wspomaga zwalczanie mszyc na porzeczce.

Emulpar 940 EC

Odmiany porzeczek odporne na wielkopąkowca

Jeżeli w okolicy naszego ogrodu porzeczki są masowo uszkadzane przez wielkopąkowca, do nowych nasadzeń warto wybierać odmiany odporne na tego szkodnika. Odmiany porzeczki czarnej odporne na wielkopąkowca to: 'Ceres', 'Foxendown' i 'Farliegh', zaś mało podatne na tego szkodnika to: 'Ores', 'Tisel', 'Ben Gairn'.

Porzeczki czerwone i białe są stosunkowo rzadko atakowane przez wielkopąkowca, więc tutaj dobór odmiany odpornej na tego szkodnika nie ma tak dużego znaczenia.

Wyżej wymienione opryski do zwalczania wielkopąkowca porzeczkowego można zamówić w sklepie naszego poradnika. Gwarantujemy atrakcyjne ceny, wysoką jakość preparatów oraz szybką wysyłkę. Aby zobaczyć, naciśnij przycisk poniżej.

Przeczytaj również:

choroby agrestu i porzeczekChoroby agrestu i porzeczek
Choroby agrestu i porzeczek co roku stwarzają ogromne problemy w uprawach tych krzewów. Wszystkie krzewy porzeczki mogą być atakowane przez kilka różnych chorób liści, a dla porzeczki czarnej i agrestu zagrożenie stanowi też mączniak amerykański. Zobacz opisy i zdjęcia jak rozpoznawać choroby agrestu i porzeczek oraz poznaj sposoby na ich zwalczanie. Więcej...

Wiosenne opryski porzeczek. Czym pryskać porzeczki na wiosnęWiosenne opryski porzeczek. Czym pryskać porzeczki na wiosnę?
Czym pryskać porzeczki na wiosnę aby krzewy rosły zdrowo i dawały duży plon. Przygotowaliśmy terminarz oprysków porzeczek przed, w czasie i po kwitnieniu, uwzględniając opryski ekologiczne. Pobierz za darmo program ochrony porzeczek w ogrodach i na działkach! Więcej...

Czerwone wypukłe plamy i bąble na liściach porzeczkiCzerwone wypukłe plamy i bąble na liściach porzeczki
Czerwone wypukłe plamy na liściach porzeczki, przypominające bąble to efekt żerowania mszycy porzeczkowo-czyściecowej. Zobacz jak wygląda zwalczanie mszycy na porzeczce i jak zapobiec pojawianiu się czerwonych wypukłych plam na liściach porzeczki! Więcej...