Stihl Cash Back

Sadzenie papryki. Jak i kiedy sadzić paprykę?

Papryka jest warzywem ciepłolubnym i w naszych warunkach klimatycznych uprawiamy ją wyłącznie z rozsady. Rozsadę papryki możemy bez problemu przygotować w domu na słonecznym parapecie. Tak uzyskane sadzonki papryki możemy sadzić do gruntu, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Wcześniejsze sadzenie jest możliwe pod osłonami - w szklarni lub tunelu. Dowiedz się gdzie, jak i kiedy sadzić paprykę żeby uzyskać zdrowe i obfite plony. Oto wszystko o sadzeniu papryki!

sadzenie papryki
Sadzenie papryki
Fot. pixabay

Sadzenie papryki w gruncie

Miejsce sadzenia papryki w gruncie powinno być słoneczne i zaciszne. Narażone na przeciągi rośliny możemy osłonić sadząc w sąsiedztwie kukurydzę, słonecznik lub fasolę tyczną. Gleba powinna być ciepła, żyzna i przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym (pH 6,0-6,8).

Termin sadzenia papryki do gruntu przypada na okres od końca maja do początku czerwca, gdy zrobi się już dostatecznie ciepło i minie ryzyko występowania przymrozków.

Rozstawa sadzenia papryki do gruntu, czyli odległości jakie należy zachować między roślinami, wynosi: 50-60 cm między rzędami i 30-40 cm między roślinami w rzędzie. Wskazane jest osłonięcie roślin cienką, białą agrowłókniną, która w początkowym okresie zabezpieczy paprykę przed niskimi temperaturami.

Uwaga!
Na 14 dni przed sadzeniem papryki do gruntu należy rozpocząć hartowanie rozsady polegające na wynoszeniu doniczek na zewnątrz każdego dnia i wydłużaniu stopnowo czasu pozostawania roślin poza pomieszczeniem. Hartowanie rozpoczynamy od 15-20 min dziennie. Zahartowane rośliny wyjmujemy z doniczek i sadzimy wraz z ziemią na taką głębokość na jakiej rosły dotychczas.

Ciepłolubna papryka źle znosi zmiany temperatury gleby. Dlatego w uprawie papryki zaleca się ściółkowanie gleby wokół roślin. Ściółka nie tylko utrzyma stałą temperaturę, ale także wilgotność gleby oraz ograniczy wyrastanie chwastów. Kora ogrodowa, trociny, słoma, czarna agrowłóknina lub folia polietylenowa doskonale nadadzą się do ściółkowania krzaczków papryki.

sadzenie papryki
Papryka ściółkowana słomą
Fot. pixabay

Sadzenie papryki w tunelu

Termin sadzenia papryki w tunelu zależy od tego, czy mamy tunel ogrzewany, czy też zwykły – nieogrzewany. Już w marcu możemy sadzić paprykę w tunelu ogrzewanym, natomiast w nieogrzewanym - dopiero na początku maja. W zależności od odmiany tego warzywa stosujemy rozstawę sadzenia papryki w tunelu 30-50 cm między roślinami i 60-80 cm między rzędami.

Uprawa papryki w szklarni
Rozsada papryki gotowa do sadzenia
Fot. depositphotos

W uprawie papryki w tunelu foliowym ważna jest temperatura gleby - nie powinna być ona niższa niż 12-15°C. Równie istotna co temperatura jest wilgotność gleby, która w początkowej fazie wzrostu roślin powinna wynosić około 60%, natomiast w fazie owocowania papryki 70-80%. Ściółkowanie gleby czarną włókniną polipropylenową lub czarną folią polietylenową pozwala na utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności gleby oraz ogranicza zachwaszczenie.

Sadzenie papryki w szklarni

Paprykę często uprawiamy w nieogrzewanej szklarni sadząc rozsadę w pierwszej połowie maja w ilości 5-8 roślin na 1 m². Podobnie jak w uprawie gruntowej, wskazane jest ściółkowanie gleby czarną folią lub agrowłókniną.

sadzenie papryki
Papryka posadzona w szklarni
Fot. pixabay

Do uprawy szklarniowej najlepiej nadają się karłowe, samokończące odmiany papryki, które nie wymagają podwiązywania. Wysokie odmiany najlepiej jest prowadzić przy sznurkach, którymi oplatamy roślinę. Następnie sznurek przywiązujemy do drutów rozciągniętych wzdłuż szklarni.

Można także opierać pędy papryki o sznurki rozciągnięte poziomo na różnej wysokości i przywiązane do palików wbitych po obu stronach papryki.

Jako rośliny towarzyszące w szklarni warto posadzić obok papryki pomidory, ponieważ te rośliny mają korzystny wpływ na siebie nawzajem. Dobrym sąsiedztwem zarówno dla papryki, jak i pomidorówbazylia i oregano, które odstraszają niektóre szkodniki pomidorów i papryki, a także poprawiają smak owoców.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. A. Biesiada, E. Kołota, M. Orłowski, Warzywnictwo, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wrocław 2007, s. 503–510;
2. R. Rosa, Paprykowy sukces w Działkowiec 6/2011, s. 55-56;
3. T. Sabat, Pomidory i papryka - prowadzanie w Działkowiec 6/2019, s. 46.