Stihl Cash Back

Pikowanie pomidorów. Jak i kiedy pikować pomidory?

Pikowanie pomidorów jest ważnym zabiegiem, dzięki któremu system korzeniowy młodych siewek lepiej się rozbudowuje. Pomidory po pikowaniu mogą pobierać z ziemi więcej składników pokarmowych i stają się mocniejsze. Bez pikowania siewki pomidora byłyby słabe a ich łodygi wyciągnięte. Z tego artykułu dowiesz się na czym polega pikowanie pomidorów i jak prawidłowo wykonać ten zabieg. Wyjaśniamy kiedy i ile razy pikować pomidory aby wyszło im to na dobre!

pikowanie pomidorów
Pikowanie pomidorów
Fot. depositphotos

Pikowanie pomidorów - co to znaczy

Pikowanie pomidorów polega na rozdzielaniu młodych siewek, które dotychczas rosły (zwykle gęsto) w jednym pojemniku i przesadzeniu ich do oddzielnych doniczek. Podczas pikowania wybieramy spośród nich zdrowe i najsilniejsze okazy. W nowym miejscu ze świeżym podłożem siewki będą miały więcej składników odżywczych, niezbędnych do dalszego wzrostu.

Warto wiedzieć, że są rośliny, dla których pikowanie jest bardzo korzystne (oprócz pomidorów, są to np. kalafior, kapusta, papryka, sałata) oraz takie, które pikowania nie lubią. Te drugie (np. ogórki, dynie czy cukinie) należy od razu wysiewać do pojedynczych doniczek.

Po co pikuje się pomidory

Pikowanie stymuluje rozwój systemu korzeniowego rośliny. Wiotką łodyżkę młodych siewek pomidora w nowej doniczce umieszcza się głębiej, aż po same liścienie. Dzięki pikowaniu, system korzeniowy będzie lepiej rozbudowany, korzenie wytworzą się na całej długości zagłębionej łodygi, a sadzonka będzie silniejsza i bardziej stabilna.

pikowanie pomidorów
Siewki pomidora wymagające przepikowania
Fot. depositphotos

Kiedy pikować pomidory

Pikowanie przeprowadza się, gdy siewki pomidorów nieco podrosną, zazwyczaj następuje to 2-3 tygodnie po wysiewie nasion. W tym czasie nad liścieniami czyli wąskimi listkami, które pojawiły się jako pierwsze, wyrastają liście właściwe mające typowy, charakterystyczny dla pomidora, powcinany kształt.

Pikowanie pomidorów najlepiej przeprowadzić, gdy siewki mają po 2-3 liście właściwe. Trzeba zapewnić im światło i umiarkowaną, stałą wilgotność podłoża. Optymalna temperatura w tym czasie to 19-20°C, jednak w domowych warunkach, w pokojowej, nieco wyższej temperaturze także będą rosły.

Ile razy pikować pomidory

Podczas amatorskiej uprawy zwykle wystarcza jedno pikowanie pomidorów ale czasami warto tę czynność wykonać ponownie. Tym bardziej, że pomidory dobrze na nią reagują.

pikowanie pomidorów
Pikowanie pomidorów
Fot. depositphotos

Jeśli, z powodu pogody, nie możemy wysadzić pomidorów na zewnątrz i planujemy dłużej przetrzymywać je w domowych warunkach, powtórne pikowanie także będzie dobrym rozwiązaniem.

„Wyciągniętą” rozsadę przesadzamy do nowej doniczki w ten sposób, by pęd pomidora ułożyć na podłożu prawie poziomo, nie zaginając korzeni w górę i maksymalnie wykorzystując miejsce w pojemniku. Na całej długości łodygi za jakiś czas pojawią się nowe korzenie.

Starsze rośliny wymagające pikowania sadzi się do ziemi uniwersalnej, którą można wzbogacić w perlit lub węgiel aktywny działający odkażająco i ograniczający porażanie młodych roślin przez zgorzel siewek.

pikowanie pomidorów
Pomidory po przepikowaniu
Fot. depositphotos

Jak pikować pomidory krok po kroku

Oto instrukcja jak pikować pomidory krok po kroku:

  1. Zanim przystąpimy do pikowania, przygotowujemy doniczki, podłoże oraz znaczniki lub karteczki z opisem odmian. Najlepszym podłożem dla młodych siewek jest specjalna ziemia do siewu i pikowania. Jest przepuszczalna, ma drobną strukturę, idealną dla młodych korzeni, zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i dobrze utrzymuje wilgoć. Jeśli używamy podłoża własnej produkcji, warto je odkazić, ograniczając tym sposobem ryzyko pojawienia się groźnej dla siewek choroby grzybowej – zgorzeli siewek. Używamy w tym celu gotowych preparatów grzybobójczych, np. Magnicur Energy lub Proplant 722 SL lub środka sporządzonego z nadmanganianu potasu i wody (5 g/10 L wody).
  2. Młode siewki pomidorów są bardzo delikatne i łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Wyjmujemy je ze wspólnego pojemnika, w którym do tej pory rosły, podważając pikownikiem lub innym narzędziem (np. widelcem), po czym ostrożnie rozdzielamy. Siewki najlepiej chwytać za liście, nie za łodygę.
  3. Na tym etapie przeprowadzamy selekcję i wybieramy najsilniejsze rośliny.
  4. W ziemi nasypanej do doniczek robimy otwory i umieszczamy w nich pionowo siewki, aż po liścienie. Korzenie nie powinny się zawijać ku górze.
  5. Siewki obsypujemy ziemią, którą bardzo delikatnie ugniatamy w pobliżu wiotkiej łodyżki, tak, by jej nie uszkodzić.
  6. Od razu opisujemy doniczki nazwami odmian. Jeśli jest ich dużo i pominiemy ten etap, łatwo będzie o pomyłkę.
  7. Po pikowaniu podlewamy pomidory odstałą wodą o temperaturze pokojowej, bez moczenia liści.
  8. Rozsadę przetrzymujemy w miejscu jasnym i ciepłym. Na parapecie można co jakiś czas przekręcać doniczki, by dostęp do światła był równomierny.
  9. Rozsada będzie gotowa do przeniesienia na miejsce stałe po ok. 3-4 tygodniach. Przed wyniesieniem na zewnątrz (zwykle po połowie maja) warto ją zahartować czyli stopniowo przyzwyczajać do nowych warunków i niższej temperatury.

    Czy podlewać pomidory po pikowaniu

    Po pikowaniu utrzymujemy stałą wilgotność podłoża. Pomidory podlewamy co 2 dni, odstałą wodą o temperaturze pokojowej, nie mocząc przy tym liści.

    Poznaj wszystkie sekrety uprawy pomidorów!

    Jeśli czytasz ten artykuł, zapewne interesuje Cię uprawa pomidora lub szukasz rozwiązania problemów, które się w tej uprawie pojawiają.

    Dla osób takich jak Ty przygotowaliśmy specjalnego e-booka poświęconego w całości uprawie pomidorów. Ten e-book to:

    1. Proste instrukcje co i jak robić krok po kroku;
    2. Wszystkie etapy uprawy od siewu nasion do zbioru soczystych owoców;
    3. Naturalne, sprytne domowe sposoby na zdrowe pomidory;
    4. Praktyczne rady i własne doświadczenia Autorki;
    5. Kilkadziesiąt pomocnych zdjęć i ilustracji

    Czytając tego e-booka oszczędzisz czas potrzebny na poszukiwanie rozwiązań różnych problemów z uprawą oraz poznasz sprawdzone sposoby na zdrowe i smaczne pomidory z własnego ogrodu. Poznaj sekrety i podpowiedzi doświadczonego hodowcy pomidorów!

    Przeczytaj również: