Stihl Cash Back

Podlewanie pomidorów. Jak, kiedy i czym podlewać pomidory?

Podlewanie pomidorów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie tych warzyw. Razem z wodą rozprowadzane są substancje pokarmowe niezbędne do prawidłowego rozwoju pomidorów. Z tego artykułu dowiesz się jak i kiedy podlewać pomidory. Wyjaśnimy też czy podlewanie pomidorów deszczówką to dobry pomysł oraz podpowiemy czym jeszcze podlewać pomidory aby zdrowo rosły i obficie plonowały!

podlewanie pomidorów
Podlewanie pomidorów
Fot. pixabay

Jak często podlewać pomidory?

Na różnych etapach rozwoju pomidory potrzebują mniejszej lub większej ilości wody. Na niedobór wilgoci wrażliwa jest rozsada pomidorów. Po posadzeniu młodych roślin na miejsce stałe, należy je obficie podlać. Następnie najlepiej podlewać je umiarkowanie, co kilka dni, co wzmocni ich system korzeniowy.

Kolejnym okresem, kiedy zapotrzebowanie pomidorów na wodę wzrasta, jest czas kwitnienia oraz zawiązywania i dojrzewania owoców. W tym czasie pomidory potrzebują umiarkowanego i regularnego podlewania 2-3 razy w tygodniu. Podczas upalnych okresów z wysoką temperaturą pomidory powinny być podlewane częściej. Warto wiedzieć, że w czasie wysokich temperatur, pobrana przez rośliny woda wyparowuje, schładzając powierzchnię liści.

Uwaga!
Pomidory nie znoszą zalewania korzeni. Nie pozostawiaj wody na podstawkach roślin uprawianych w pojemnikach, ponieważ ich korzenie mogą gnić.

Pomidory źle znoszą duże wahania poziomu wilgotności w glebie. Nadmierne podlewanie może być powodem więdnięcia, gnicia korzeni a nawet obumarcia rośliny. Zbyt duża ilość wody przełoży się także na pogorszenie smaku pomidorów. Przy zbyt skąpym podlewaniu i suchej glebie owoce drobnieją a transport składników odżywczych z gleby do rośliny jest utrudniony.

Gdy w efekcie tego zaburzona zostaje gospodarka wapniem, może pojawić się sucha zgnilizna wierzchołkowa owoców pomidora. Naprzemienne przesuszanie i zalewanie podłoża może spowodować pękanie pomidorów na krzaku.

Praktyczna rada!
Po posadzeniu rozsady pomidorów, warto wokół łodygi każdej posadzonej rośliny ukształtować w podłożu zagłębienie na kształt misy. Po podlaniu konewką woda nie będzie rozpływała się po większej powierzchni, a zostanie zatrzymana pod rośliną.

pomidory
Nieregularne podlewanie skutkuje pękaniem owoców
Fot. depositphotos

Kiedy podlewać pomidory - rano czy wieczorem?

Optymalnym czasem do podlewania pomidorów są godziny poranne. Nawet przypadkowo zmoczone podczas podlewania rośliny, zdążą w ciągu dnia obeschnąć. Jeśli jednak nie mamy rano czasu, można podlewać pomidory także późnym popołudniem lub wieczorem. Trzeba jednak uważać, by podczas podlewania nie moczyć liści. Zbyt często moczone liście są łatwo porażane przez choroby pomidorów.

Krzewy rosnące pod osłonami oraz w donicach, gdzie podłoże szybciej przesycha, w gorące dni mogą wymagać podlewania dwukrotnego - rano i wieczorem.

Uwaga!
Nie podlewaj pomidorów w czasie słonecznego, upalnego dnia. Woda nie będzie efektywnie wykorzystana przez roślinę, ponieważ szybko wyparuje a zmoczone liście mogą zostać poparzone.

Jaką wodą podlewać pomidory?

Do podlewania pomidorów najlepsza jest deszczówka lub odstana woda wodociągowa o temperaturze otoczenia. Podczas podlewania nie powinno się moczyć liści i łodyg, ponieważ pojawiają się wtedy sprzyjające warunki do rozwoju chorób grzybowych. Polewanie pomidorów w dni słoneczne może z kolei skutkować oparzeniami na liściach. Pozostawione krople wody zadziałają jak soczewka. Z tego względu w uprawie pomidorów lepiej nie korzystać ze zraszaczy. Woda powinna trafiać tylko na podłoże, prosto pod krzew. Dobrym rozwiązaniem będzie rozprowadzenie wśród roślin linii nawadniających, dostarczających wodę bezpośrednio pod roślinę.

podlewanie pomidorów
Podlewając pomidory staraj się nie moczyć liści
Fot. depositphotos

Podlewanie pomidorów przez butelkę

Jeżeli nie mamy systemu nawadniania kropelkowego na grządkach z pomidorami, warto spróbować podlewania pomidorów przez butelkę. Jak już wyżej pisaliśmy, pomidory są bardzo wrażliwe na wahania wilgotności ziemi. Jeżeli ziemia mocno wyschnie, a my zbyt intensywnie podlejemy pomidory, owoce mogą popękać. Najlepiej aby ziemia była cały czas lekko wilgotna.

Taką stałą wilgotność ziemi będzie łatwiej utrzymać jeśli skorzystamy z możliwości, jakie daje podlewanie pomidorów przez butelkę. Przy tym sposobie woda będzie wolno przesiąkać z butelki do ziemi, dzięki czemu unikniemy zbyt szybkiego, silnego nawodnienia roślin, a jednocześnie wilgoć po podlaniu utrzyma się dłużej. Przydaje się to bardzo, gdy dojeżdżamy na działkę z daleka i nie możemy być tam codziennie.

Do tego sposobu podlewania pomidorów najlepiej wykorzystać 1,5 litrowe butelki po wodzie mineralnej lub innych napojach. Wybraną butelkę obcinamy nożem mniej więcej w połowie jej wysokości. Przydatna będzie dla nas jej górna część z korkiem.

Podlewanie pomidorów przez butelkę
Przygotowanie butelki do podlewania pomidorów
Fot. depositphotos

Korek powinien zostać przykręcony aby butelka byłą szczelnie zamknięta. W miejscu, gdzie butelka zwęża się w kierunku korka, za pomocą szpilek rozgrzanych np. nad płomieniem zapalniczki, wykonujemy kilka otworów. Przez te dziurki woda będzie przesiąkać do ziemi.

Liczbę i wielkość wykonanych otworów trzeba niestety dobrać na podstawie wykonanych prób, gdyż czas przesiąkania wody zależy również od struktury i przepuszczalności ziemi, jaką mamy w ogrodzie. Najlepiej aby woda z butelki przesiąkała powoli przez kilka godzin.

Podlewanie pomidorów przez butelkę
Podlewanie pomidorów przez butelkę
Fot. depositphotos

Butelki wkopujemy w ziemię tuż obok krzaczków pomidorów. Najlepiej umieszczać je od razu podczas sadzenia rozsady. Wówczas będziemy mieć pewność, że nie uszkodzimy korzeni pomidora. Butelkę wsadza się do ziemi korkiem do dołu, w taki sposób aby wykonane w niej dziurki znalazły się pod powierzchnią ziemi.

Następnie nalewamy do butelki wodę i obserwujemy w jakim tempie przecieka ona do ziemi. Jeśli tempo jest zbyt wolne i np. następnego dnia część wody nadal pozostaje w butelce, trzeba wykonać więcej otworów lub te istniejące nieco powiększyć.

konewka 10l

Czym jeszcze podlewać pomidory?

Szukając informacji na temat podlewania pomidorów można natknąć się na pytania o podlewanie pomidorów drożdżami, pokrzywą, mlekiem czy sodą. Wszystkie wyżej wymienione produkty jak najbardziej przydadzą się podczas pielęgnacji pomidorów. Jednak w niektórych przypadkach najlepszym sposobem na wykorzystanie całej mocy w nich zawartej, będzie zastosowanie w formie oprysku, a nie podlewanie pomidorów.

Podlewanie pomidorów pokrzywą

Gnojówka z pokrzyw po rozcieńczeniu z wodą jest świetnym nawozem bogatym w azot. Tak dobrze wpływa na pomidory, że wiele osób twierdzi, iż to najlepszy sposób na nawożenie pomidorów, jaki można sobie wyobrazić. Można jej użyć także do oprysku wzmacniającego odporność roślin i działającego przeciw szkodnikom. W tym celu 1 kg świeżego ziela pokrzywy lub 200 g suszu zalewamy 10 l wody. Po ok. 3 tygodniach, po zakończonej fermentacji, stosujemy po rozcieńczeniu z woda w stosunku 1:10 - do podlewania i nawożenia pomidorów lub w rozcieńczeniu 1:20 - do oprysku przeciwko szkodnikom. Zabieg powtarzamy co 2 tygodnie.

Oprysk wywarem z pokrzywy przeciwko chorobom pomidorów - 1 kg świeżych pokrzyw lub 200 g suszu zalewamy 10 l wody i gotujemy przez 30 minut. Po ostudzeniu wywar przecedzamy i rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:5. Stosujemy co kilka dni, w miarę potrzeby.

Do podlewania i oprysku pomidorów można też wykorzystać gotowe preparaty z pokrzywy dostępne w sklepach ogrodniczych.

pokrzywa stymulator wzrostu target

Podlewanie pomidorów drożdżami

Drożdże piekarskie są często wykorzystywane w ogrodnictwie, a szczególnie popularny jest oprysk z drożdży na pomidory, wykazujący działanie przeciwko chorobom. W tym celu 100 g świeżych drożdży rozpuszczamy w 10 l wody, można także dodać szklankę mleka i kilka kropli płynu do mycia naczyń. Stosujemy raz na tydzień.

Ale to nie jedyny sposób na wykorzystanie drożdży w uprawie pomidorów. Drugim sposobem jest podlewanie pomidorów nawozem z drożdży. W tym celu kostkę drożdży zalewamy 10 l ciepłej wody a po godzinie podlewamy rośliny. Stosujemy co tydzień.

Do podlewania i oprysku pomidorów drożdżami można też wykorzystać przygotowany specjalnie dla ogrodników preparat Oprysk z drożdży. Stymulator wzrostu Stymuflor-D, który bardzo dobrze sprawdza się w ogrodach i na działkach.

oprysk i nawóz z drożdży niska cena szybka dostawa

Podlewanie pomidorów mlekiem

Niemniej popularne od drożdży są opryski pomidorów mlekiem. Aby przygotować oprysk z mleka chroniący rośliny przed infekcjami grzybowymi i wirusowymi, 1 szklankę mleka mieszamy z 5 szklankami wody i kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Stosujemy raz na tydzień. Mlekiem pomidory wyłącznie opryskujemy, a nie podlewamy.

oprysk pomidorów mlekiem
Oprysk pomidorów mlekiem
Fot. ©Katarzyna Żywot-Górecka

Podlewanie pomidorów sodą

W podobny sposób do ochrony roślin przed chorobami można wykorzystać sodę oczyszczoną. Jednak sodą pomidory również tylko opryskujemy, a nie podlewamy.

Aby przygotować oprysk z sody na choroby pomidorów rozpuszczamy pół łyżeczki sody w 1 l wody i dodajemy 5 g szarego mydła. Opryskujemy kilkukrotnie, co 10 dni.

Można przygotować również oprysk z sody na szkodniki pomidorów, takie jak: mszyce, przędziorki, mączlik szklarniowy. W tym celu rozpuszczamy 10-20 g sody w 1 l wody. Opryskujemy kilkukrotnie co 3-4 dni, do skutku.

Poznaj wszystkie sekrety uprawy pomidorów!

Jeśli czytasz ten artykuł, zapewne interesuje Cię uprawa pomidora lub szukasz rozwiązania problemów, które się w tej uprawie pojawiają.

Dla osób takich jak Ty przygotowaliśmy specjalnego e-booka poświęconego w całości uprawie pomidorów. Ten e-book to:

  1. Proste instrukcje co i jak robić krok po kroku;
  2. Wszystkie etapy uprawy od siewu nasion do zbioru soczystych owoców;
  3. Naturalne, sprytne domowe sposoby na zdrowe pomidory;
  4. Praktyczne rady i własne doświadczenia Autorki;
  5. Kilkadziesiąt pomocnych zdjęć i ilustracji

Czytając tego e-booka oszczędzisz czas potrzebny na poszukiwanie rozwiązań różnych problemów z uprawą oraz poznasz sprawdzone sposoby na zdrowe i smaczne pomidory z własnego ogrodu. Poznaj sekrety i podpowiedzi doświadczonego hodowcy pomidorów!

Opracowano na podstawie:
1. B. Dyki, Jak pielęgnować pomidory, Działkowiec nr 6/2022, s. 42-43;
2. T. Sabat, Zabiegi pod osłonami, Działkowiec nr 6/2019, s. 49;
3. T. Sabat, Pomidor i papryka - prowadzenie, Działkowiec nr 6/2019, s. 46-47.

Przeczytaj również: