Stihl Cash Back

Odętka wirginijska - uprawa, sadzenie, rozmnażanie

Odętka wirginijska to długo i obficie kwitnąca bylina na miejsca słoneczne i półcieniste. Ta wytrzymała i mało wymagająca roślina szybko się rozrasta na przepuszczalnej i wilgotnej glebie. Czytając ten artykuł dowiesz się jak wygląda uprawa odętki wirginijskiej w ogrodzie i jak wykonać jej sadzenie. Omawiamy wymagania, sposoby na zimowanie oraz rozmnażanie odętki wirginijskiej.

odętka wirginijska
Odętka wirginijska - Physostegia virginiana
Fot. depositphotos

Odętka wirginijska - opis

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) to długo kwitnąca bylina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), która w naturze porasta bagniste obszary Ameryki Północnej.

Odętka to roślina zielna o wysokości 80-120 cm. Z podziemnych rozłogów wyrastają mocne, sztywne, wzniesione i słabo rozgałęzione łodygi. Liście odętki wirginijskiej są podłużne, lancetowate, nieregularnie i ostro ząbkowane.

Odętka wirginijska kwitnie od lipca do września. Wargowe, rozdęte kwiaty odętki są zebrane w rozgałęzione szczytowe grona przypominające kłosy. Kwiaty tej rośliny miododajnej występują w kolorach: białym, fioletowym, lawendowym, różowym. Odętka może być uprawiana na kwiat cięty. Jest ceniona przez florystów i wykorzystywana do tworzenia kwiatowych kompozycji i bukietów.

odętka wirginijska
Odętka wirginijska - Physostegia virginiana
Fot. pixabay

Odętka wirginijska - uprawa i wymagania

Najlepsze dla odętki jest stanowisko pełne słonecznego światła z glebą lekko wilgotną, piaszczysto - gliniastą. Roślina poradzi sobie także półcieniu, choć nie będzie już tak bujnie kwitła.

Odętka wirginijska - uprawa z nasion

Nasiona odętki wirginijskiej, po uprzedniej 3-4 tygodniowej stratyfikacji (przemrożeniu), możemy wysiewać w pomieszczeniach od grudnia do kwietnia. Jeśli wysiewaliśmy je do skrzynek, to po wypuszczeniu przez siewki liści należy rośliny przerzedzić i pozostawić w odległości co 7-10 cm. Tak wyhodowane odętki sadzimy w ogrodzie na przełomie maja i czerwca. Zalecana rozstawa sadzenia odętki wynosi 30-50x30-50 cm.

W kwietniu nasiona odętki można wysiewać także na rozsadniku, a gotową rozsadę sadzić w docelowym miejscu w sierpniu lub wrześniu.

Byliny wieloletnie długo kwitnące
Odętka wirginijska - Physostegia virginiana
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Odętka wirginijska - sadzenie

Odętka wirginijska jest rośliną ekspansywną i szybko się rozrasta zwłaszcza na glebach żyznych i wilgotnych. Żeby więc ograniczyć jej rozprzestrzenianie warto wkopać wokół roślin barierę korzeniową. Można także uprawiać odętkę wirginijską w dużych donicach bez dna zadołowanych na rabacie. W drugim przypadku wystarczy co 2-3 lata wykopać donicę, a roślinę podzielić i odmłodzić.

Za pomocą silnych rozłogów odętka wirginijska szybko się rozrasta pokrywając rozległe obszary. Dlatego jest polecana wyłącznie na duże rabaty, gdzie dobrze rośnie w sąsiedztwie roślin takich jak: serduszka okazała, dzielżan, sadziec, floks wiechowaty, pysznogłówka czy liatra kłosowa. Można ją także sadzić na brzegach zbiorników wodnych oraz pod wysokimi krzewami.

odętka wirginijska
Odętka wirginijska - Physostegia virginiana
Fot. Хомелка, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Odętka wirginijska - podlewanie i nawożenie

Odętka wirginijska wymaga gleby o dość dużej pojemności wodnej, łatwo zatrzymującej wilgoć. Gdy jest zbyt sucho, roślina traci dolne liście i staje się mniej dekoracyjna. Podlewanie odętki wirginijskiej powinno być systematyczne, zwłaszcza jeśli rośnie ona w pełnym słońcu, a pogoda jest upalna. Korzystnymi zabiegami są także odchwaszczanie i spulchnianie gleby. Jeśli chcemy ułatwić sobie pracę, wyściółkujmy rośliny korą ogrodową lub ścięta trawą. Ściółkowanie pomoże dłużej utrzymać wodę w glebie i stłumi chwasty.

W uprawie odętki wirginijskiej lepiej nie stosować do ściółkowania kompostu, gdyż nadmiar składników odżywczych sprawia, że odętka staje się bardziej ekspansywna. Z tego powodu najlepiej w ogóle nie nawozić roślin, chyba że wykazują one objawy niedoborów składników mineralnych.

odętka wirginijska
Odętka wirginijska - Physostegia virginiana
Fot. Iga51, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Odętka wirginijska - przycinanie

Odętka nie wymaga przycinania, żeby bujniej się krzewić i kwitnąć. Wystarczy późną jesienią ściąć nadziemne części roślin i uprzątnąć rabatę z organicznych resztek.

Żeby ograniczyć samosiew odętki, można na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany. Usuwanie nowych rozłogów także jest skutecznym sposobem na utrzymanie roślin w ryzach.

Odętka wirginijska - zimowanie

Mrozoodporna odętka wirginijska na rabacie nie wymaga osłaniania na zimę - wytrzymuje spadki temperatur do -34°C.

Odętka wirginijska - rozmnażanie

Ekspansywność odętki ma woje zalety - bardzo łatwo można ją rozmnożyć. Od kwietnia do czerwca wykopujemy rośliny i dzielimy na części, które od razu powinniśmy posadzić w wybranym miejscu. Nie musimy przejmować się jakością sadzonek - odętka wirginijska odrasta nawet z niewielkiego fragmentu korzenia!

W tym samym okresie możemy pobrać sadzonki wierzchołkowe odętki, które sadzimy na miejsce stałe po uprzednim ukorzenieniu w pojemnikach lub doniczkach.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002 s. 333;
2. P. Czuchaj, Odętka wirginijska w Rośliny Ozdobne 10/2016;
3. B. Grabowska, T. Kubala, Encyklopedia bylin, Zysk i S-ka, Poznań 2011, s. 686.