Stihl Cash Back

Miechunka rozdęta - właściwości, uprawa, zastosowanie

Miechunka rozdęta, zwana także chińskim lampionem, to niezwykle dekoracyjna bylina, której intensywnie pomarańczowe kielichy dosłownie świecą na jesiennych rabatach. Łatwa w uprawie i wytrzymała miechunka może być sadzona zarówno w gruncie jak i w donicach. Ten drugi sposób jest zresztą bardziej polecany ze względu na jej ekspansywność. Poznaj bliżej właściwości miechunki rozdętej i zobacz jakie może mieć zastosowanie.

Miechunka rozdęta
Miechunka rozdęta - Physalis alkekengi
Fot. pixabay

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Rodzaj Physalis obejmuje około 100 gatunków występujących najliczniej w Ameryce. W naszym kraju tylko miechunka rozdęta występuje dziko. Porasta górskie łąki i obrzeża lasów.

Miechunka rozdęta - właściwości

Wzniesione, kanciaste, lekko owłosione łodygi dorastają do 60 cm wysokości. Liście miechunki rozdętej są naprzemianległe, klapowate i trójkątnie jajowate.

W lipcu pojawiają się drobne, mało dekoracyjne, białe kwiaty miechunki, które przekształcają się w niewielkie, jasnozielone strąki. Te z kolei powiększają się i we wrześniu stają się pomarańczowe. Dzwonkowaty, intensywnie pomarańczowy, rozdęty kielich zawiera niewielki, kulisty owoc przypominający wiśnię. Owoc miechunki rozdętej pozostaje ukryty, aż do momentu, gdy kielichy zaczynają się rozpadać wraz z nadejściem zimy.

Owoce miechunki rozdętej są bogatym źródłem witaminy C i posiadają właściwości lecznicze. Są jadalne ale dopiero w pełni dojrzałości. Ich smak jednak nie zachęca do spożycia.

Miechunka rozdęta
Owoc miechunki ukryty wewnątrz lampionowej osłony
Fot. pixabay

Miechunka rozdęta - zastosowanie

Miechunka przede wszystkim wykorzystywana jest na suche bukiety. Całe łodygi dodawane są do kompozycji z suszonych kwiatów, natomiast pojedyncze „latarenki” wyglądają fantastycznie jako ozdoby choinkowe. W tym celu miechunka powinna być ścinana przed nadejściem jesiennych deszczy. W przeciwnym razie pomarańczowe kielichy ciemnieją i tracą swój atrakcyjny wygląd. W celu wysuszenia zebrane pędy miechunki wieszamy w chłodnym i suchym miejscu. Po 2-3 tygodniach całkowicie wyschną i będą gotowe do wykorzystania.

Miechunka rozdęta
Pędy miechunki ścięte do zasuszenia
Fot. pixabay

Na rabacie pomarańczowe kielichy miechunki fantastycznie prezentują się w połączeniu z fioletowymi lub niebieskimi astrami nowoangielskimi, różową jeżówką purpurową i żółtą nawłocią ogrodową. Problemem w uprawie miechunki w gruncie jest to, że bardzo łatwo się rozprzestrzenia za pomocą podziemnych rozłogów. Zajmuje duże powierzchnie, wypierając inne rośliny. Z tego powodu ta ekspansywna roślina jest często uprawiana w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach lub razem z pojemnikami wkopywanych na rabatach.

Miechunka rozdęta
Miechunka obok astrów i żurawek
Fot. depositphotos

Dojrzałe owoce miechunki rozdętej znalazły zastosowanie w medycynie. Od dawna uznawane są za doskonały środek stosowany w leczeniu kamieni nerkowych i innych dolegliwości układu moczowego. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i zwalczają wolne rodniki, oraz regulują przemianę materii.

Miechunka rozdęta
Jesienny wieniec z miechunki
Fot. depositphotos

Czy miechunka rozdęta jest jadalna?

Liście i młode, niedojrzałe owoce miechunki rozdętej są trujące dla ludzi oraz zwierząt. Zawierają solaninę, alkaloid tropanowy o właściwościach toksycznych podobnych do atropiny. Objawami zatrucia miechunką są najczęściej spowolnienie akcji serca, wstrząs, a nawet śpiączka.

Owoce miechunki rozdętej można spożywać w fazie pełnej dojrzałości. Jednak w przeciwieństwie do miechunki pomidorowej czy miechunki peruwiańskiej, smak owoców miechunki rozdętej nie zachęca do jedzenia.

Miechunka rozdęta
Miechunki rozdęte w doniczkach
Fot. pixabay

Miechunka rozdęta - uprawa

Miechunka jest gatunkiem łatwym w uprawie i mrozoodpornym (strefa mrozoodporności roślin 5). Może rosnąć w półcieniu, ale dopiero w pełnym słońcu najobficiej owocuje i najładniej się wybarwia.

Jeśli chodzi o glebę, chiński lampion preferuje gleby żyzne, próchnicze, dobrze zdrenowane, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Źle reaguje na stojąca wodę, więc unikajmy sadzenia roślin na terenach podmokłych.

Miechunka rozdęta
Miechunka rozdęta obok wrzosów i bluszczu
Fot. depositphotos

Stanowisko uprawy miechunki musi być wybrane z rozwagą, ponieważ bylina silnie się krzewi i może być ekspansywna. Młode rośliny należy regularnie podlewać i po posadzeniu wyściółkować, zabezpieczając przed mrozem. Starsze okazy zimują już bez okrywania i wymagają podlewania tylko podczas długotrwałej suszy.

Podlewanie miechunki rozdętej warto połączyć ze spulchnianiem i odchwaszczaniem gleby.

Miechunka rozdęta
Miechunka posadzona obok tui i żurawek
Fot. depositphotos

Nawożenie miechunki wykonujemy na wiosnę stosując nawóz mineralny wieloskładnikowy. Drugą dawkę nawozu stosujemy, gdy roślina zakończy kwitnienie.

Miechunki dobrze reagują na nawożenie organiczne. Wiosną, podczas najsilniejszego wzrostu oraz w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców warto zasilić miechunkę humusem lub dojrzałym kompostem.

Miechunka nie wymaga odmładzania, wystarczy latem przyciąć końcówki pędów, żeby roślina obficie kwitła. Pod koniec sezonu wegetacyjnego przycinamy pędy prawie przy samej ziemi przygotowując rośliny do zimy.

Miechunka rozdęta
Miechunka rozdęta posadzona donicy
Fot. depositphotos

Jak rozmnażać miechunkę rozdętą?

Istnieją 2 popularne metody rozmnażania miechunki rozdętej, tj. przez podział i przez sadzonki rozłogowe.

Rozmnażanie miechunki przez podział - najskuteczniejszą metodą rozmnażania miechunki rozdętej jest podział roślin wiosną - w marcu i kwietniu. Dojrzałą roślinę wykopujemy i dzielimy na kilka części, tak by każda z nich miała 2-3 pąki. Każdej nowej sadzonce skracamy korzenie i od razu sadzimy na miejsce stałe.

Miechunka rozdęta
Miechunka rosnąca przy płocie
Fot. depositphotos

Rozmnażanie miechunki przez sadzonki rozłogowe - dzięki silnym rozłogom młode rośliny szybko przystosowują się do nowych miejsc i bardzo dobrze znoszą przesadzanie. Roślinę mateczną w terminie od grudnia do kwietnia wykopujemy i odcinamy zdrowe i silne rozłogi. Przetrzymujemy je w wilgotnych trocinach lub od razu dzielimy na sadzonki długości 5-6 cm. Sadzonki umieszczamy w podłożu w skrzynkach lub doniczkach i umieszczamy w nieogrzewanej szklarni lub inspekcie. Młode rośliny pojawiają się wiosną - w kwietniu lub maju.

Opracowano na podstawie:
1. Narkiewicz M., Lampki z wisienką w Magnolia 10/2015 s. 18-19
2. Marcinkowski J., Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002, s.v332
3. Grabowska B., Kubala T., Encyklopedia bylin t. II, Zysk i S-ka, Poznań 2011, s. 685-686

Przeczytaj również:

Miechunka peruwiańska - właściwości i uprawa
Miechunka peruwiańska, której inne nazwy to: rodzynek brazylijski lub jagoda Inków, jest jadalnym gatunkiem miechunki. W naszym klimacie można ją uprawiać z rozsady, jako roślinę jednoroczną. Poznaj zdrowotne właściwości miechunki peruwiańskiej oraz zobacz jak wygląda uprawa miechunki w ogrodzie. Więcej...

Pepino, psianka melonowa. Uprawa i zastosowaniePepino, psianka melonowa. Uprawa i zastosowanie
Pepino, psianka melonowa, gruszka melonowa to różne spotykane nazwy niezwykle ciekawej, egzotycznej rośliny z rodziny psiankowatych. Niezwykły wygląd i wszechstronne zastosowanie psianki melonowej sprawiły, że pepino coraz częściej pojawia się w naszych domach i ogrodach. Więcej...

Psianka koralowa - odmiany, uprawa, rozmnażaniePsianka koralowa - odmiany, uprawa, rozmnażanie
Psianka koralowa to urocza roślina doniczkowa tworząca w okresie jesienno-zimowym atrakcyjne owoce w postaci niedużych czerwonych lub pomarańczowych kuleczek. Trzeba jednak uważać, bo owoce psianki są trujące! Zobacz jak wygląda domowa uprawa psianki w doniczce. Więcej...