Stihl Cash Back

Aster nowoangielski - odmiany, uprawa, sadzenie

Aster nowoangielski króluje na jesiennych rabatach. Zachwyca bujnym kwitnieniem i szeroką gamą kolorów. Swoją popularność zawdzięcza odporności i łatwości w uprawie. Jeśli zapewnisz astrom żyzną glebę, słońce oraz osłonę przed wiatrem, będą obficie kwitły, aż do przymrozków. Poznaj najciekawsze odmiany astrów nowoangielskich i zobacz gdzie warto je sadzić. Podpowiadamy jak wygląda uprawa astrów nowoangielskich i jakie zastosowanie mogą mieć w Twoim ogrodzie!

aster nowoangielski
Aster nowoangielski - Aster novae-angliae
Fot. Cbaile19, CC0, Wikimedia Commons

Jak wygląda aster nowoangielski

Aster nowoangielski (Aster novae-angliae syn. Symphyotrichum novae-angliae) zwany również astrem amerykańskim oraz marcinkiem nowoangielskim to kwitnąca bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Ta bogata w nektar roślina miododajna pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie dziko na łąkach i poboczach dróg. Aster nowoangielski zaliczany jest do grupy astrów jesiennych wielkokwiatowych, podobnie jak aster krzaczasty i aster nowobelgijski.

Aster nowoangielski tworzy zwarte, krzaczaste kępy dorastające do 1,6 m wysokości. Silne łodygi i spód liści są pokryte delikatnymi włoskami. Późnym latem na szczytach pędów pojawiają się duże (2,5-4 cm średnicy), puszyste kwiaty przypominające stokrotki. Zebrane w wiechy kwiaty astra nowoangielskiego mają różowe, purpurowe, fioletowe lub białe płatki z pomarańczowo-żółtymi środkami. Kwiaty wytrzymują spadki temperatury nawet poniżej 0°C, dlatego możemy cieszyć się ich widokiem przez długie miesiące.

Warto wiedzieć!
Kwiaty astra nowoangielskiego są niezwykle wrażliwe. Zamykają się podczas deszczu, w nocy oraz gdy rośliny zostają ścięte. Dlatego, mimo swojej urody, aster nowoangielski nie nadaje się na kwiat cięty.

Aster nowoangielski - odmiany

Astry nowoangielskie doczekały się wielu odmian - wysokich, dorastających nawet do 2 m wysokości oraz karłowych, których wysokość nie przekracza 50 cm. Niezależnie od odmiany, astry silnie się krzewią i obficie zakwitają w odcieniach bieli, fioletu, różu oraz czerwieni. W tabeli poniżej przedstawiamy najciekawsze odmiany astra nowoangielskiego polecane do ogrodów.

aster nowoangielski odmiany

Pobierz tę tabelę w wersji do wydrukowania:

Aster nowoangielski - zastosowanie

Szeroka gama odmian astra nowoangielskiego pozwala na różnorodne zastosowania tej efektownej byliny. Ze względu na zasychanie dolnych liści najlepiej sadzić te astry jesienne w towarzystwie niższych gatunków, które zamaskują bezlistne nasady pędów.

Gdzie sadzić astry nowoangielskie:

  • niskie odmiany astra nowoangielskiego można sadzić w donicach, na skalniakach lub jako obwódki,
  • odmiany astrów o średniej wysokości polecane są na kolorowe rabaty wieloletnie,
  • wysokie odmiany astrów doskonale wyglądają na barwnych, jednogatunkowych klombach.

Co sadzić obok astrów?
Astry nowoangielskie dobrze komponują się z roślinami takimi jak: paprocie, dalie, nawłoć, rudbekia, krwawnik, krokosmia czy turzyce.

aster nowoangielski
Aster nowoangielski - Aster novae-angliae
Fot. Christian Grenier, CC0, Wikimedia Commons

Aster nowoangielski - uprawa

Astry nowoangielskie rosną w stanie dzikim zarówno na preriach, obrzeżach lasów, jak i na podmokłych, bagiennych stanowiskach. W odpowiednich warunkach z łatwością rozrosną się w ogrodzie tworząc gęsty, kwiatowy dywan. Miejsce osłonięte od wiatru uchroni wysokie rośliny przed połamaniem.

Jeśli wybierzesz dla astrów stanowisko pełne słońca, z żyzną, próchniczą, lekko kwaśną i wilgotną glebą, potrzeby pielęgnacyjne astrów będą minimalne.

Aster nowoangielski - sadzenie

Astry nowoangielskie najlepiej sadzić jesienią lub wiosną. Ponieważ gatunek ten preferuje zasobną, próchniczą glebę, przed sadzeniem można ją zasilić kompostem. Astry są bylinami, które mocno się rozrastają, dlatego między roślinami trzeba zachować odpowiednie odległości. Rozstawa sadzenia astrów nowoangielskich to 60x60 cm w przypadku odmian niższych oraz 80x80 cm w przypadku odmian wyższych.

aster nowoangielski September Ruby
Aster nowoangielski 'September Ruby'
Fot. Cephas, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Aster nowoangielski - podlewanie

Podczas bezdeszczowej aury astry nowoangielskie wymagają podlewania co 2-3 dni, ale nie nazbyt obficie. Rośliny nie lubią ani przesuszonego, ani przelanego podłoża. Najlepiej kierować strumień wody bezpośrednio na glebę, by uniknąć moczenia liści. Astry są wrażliwe na choroby grzybowe, którym sprzyja wysoka wilgotność otoczenia i właśnie moczenie liści.

Aster nowoangielski - ściółkowanie

Żeby zapobiec parowaniu wody z podłoża poleca się ściółkować glebę dojrzałym kompostem lub korą ogrodową. Dodatkowo rozkładająca się ściółka organiczna poprawi strukturę gleby oraz dostarczy roślinom składników pokarmowych.

aster nowoangielski
Aster nowoangielski - Aster novae-angliae
Fot. The Cosmonaut, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons

Aster nowoangielski - nawożenie

Do nawożenia astrów warto zastosować nawóz mineralny do roślin kwitnących (bogaty w fosfor i potas). W trosce o jakość kwitnienia wskazane jest usuwanie na bieżąco uschniętych kwiatów.

Aster nowoangielski - zimowanie

Kiedy astry całkowicie przekwitną przygotujmy je do przezimowania ścinając pędy nad samą ziemią. Astry nowoangielskie są mrozoodporne i poradzą sobie zimą na terenie całego kraju bez dodatkowych zabiegów. Tylko młode i wrażliwe rośliny przykrywamy na zimę grubą warstwą suchych liści i dojrzałego kompostu.

Zapamiętaj!
Astry nowoangielskie mają płytki system korzeniowy, który łatwo ulega uszkodzeniu podczas odchwaszczania lub spulchniania gleby. Dlatego zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać wyjątkowo ostrożnie.

Aster nowoangielski - rozmnażanie

Rozmnażanie astrów przez sadzonki - nowe rośliny możemy pozyskać przygotowując sadzonki wierzchołkowe, które pobiera się w kwietniu i maju. Sadzonki ukorzeniają się pod osłonami w ciągu 20-25 dni.

Rozmnażanie astrów przez podział - astry nowoangielskie wymagają odmłodzenia co 3-4 lata i zabieg ten często wykorzystuje się do rozmnożenia dojrzałych egzemplarzy. W tym celu wiosną, w kwietniu lub maju, wykopujemy okazałą kępę astrów i dzielimy na 3-4 części, z których każda powinna mieć 2-3 pędy. Od razu sadzimy je na docelowym miejscu.

Opracowano na podstawie:
1. K. Oszkinis, Kwiaty od A do Z, PWRiL, Warszawa 1979, s. 95-96;
2. Rośliny ozdobne, Skrypt dla studentów wydziałów ogrodniczych akademii rolniczych, PWN, Warszawa 1987, s. 386;
3. J. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002, s. 156.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Oto nasze zestawienie - 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które ozdobią rabaty w Twoim ogrodzie od maja do października! Więcej...

Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesieniąByliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oto zestawienie 20 najciekawszych bylin kwitnących całe lato i jesienią! Więcej...