Stihl Cash Back

Psianka koralowa - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) to urocza roślina doniczkowa tworząca w okresie jesienno-zimowym atrakcyjne owoce w postaci niedużych czerwonych lub pomarańczowych kuleczek. Trzeba jednak uważać, bo owoce psianki są trujące, a roślina ma jedynie zastosowanie ozdobne. Polecamy najciekawsze odmiany psianki do uprawy doniczkowej, wyjaśniamy jak wygląda domowa uprawa psianki w doniczce, a także podpowiadamy jak wykonać rozmnażanie tej ciekawej rośliny.

psianka koralowa
Psianka koralowa - (Solanum pseudocapsicum)
Fot. shutterstock.com

Jak wygląda psianka koralowa?

Te rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach to niewielkie krzewinki osiągające od 30 do 50 cm wysokości. Tworzą rozgałęzione, gałązkowate rośliny o zielonych pędach i ciemnozielonych, lancetowatych liściach z lekko pofalowanymi brzegami. Liście psianki są niewielkie, a ich długość nie przekracza 8 cm. Latem psianka tworzy białe gwiazdkowate kwiaty ze sterczącymi pręcikami. Średnica kwiatów psianki wynosi około 1,5 cm.

Owoce psianki koralowej pojawiają się w okresie jesiennym i przy sprzyjających warunkach utrzymują się na roślinie przez całą zimę. Są to okrągłe jagody o średnicy do 2 cm. Początkowo są zielone, później jaśnieją, aż w końcu stają się pomarańczowoczerwone.

Bardzo podobna do psianki koralowej jest psianka paprykowa (Solanum capsicastrum) i rośliny te często są ze sobą mylone. Psianka paprykowa jest zazwyczaj nieco niższa, a jej jagody są mniejsze (około 1 cm średnicy). Pomylenie tych roślin nie bywa jednak kłopotliwe, gdyż uprawia je się identycznie.

psianka koralowa
Kwiaty psianki koralowej
Fot. shutterstock.com

Czy psianka koralowa jest trująca?

Psianki koralowa i paprykowa to trujące rośliny doniczkowe. Trujący glikozyd o nazwie solanina znajdziemy we wszystkich częściach tych roślin. Szczególnie niebezpieczne są jednak owoce psianki, które z racji na atrakcyjny wygląd, przypominający miniaturowe pomidorki, mogą zainteresować dzieci. Zjedzenie owoców psianki może się zakończyć problemami żołądkowo-jelitowymi i poważnym zatruciem, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.

Psianka po spożyciu jest trująca dla ludzi ale i zwierząt domowych, takich jak pies, kot czy ptaki. Jeżeli jednak uprawiamy psiankę jako roślinę ozdobną i nie mamy małych dzieci lub zwierząt domowych, nie musimy się tej rośliny obawiać. Nie wydziela ona do powietrza żadnych trujących substancji i nie może nam zagrozić. Wystarczy jedynie pamiętać, iż psianka jest niejadalna.

Psianka koralowa - odmiany

W kwiaciarniach spotykane są najczęściej karłowe odmiany psianki, które charakteryzują się niższym wzrostem i lepszym zagęszczeniem pędów. Głównie są to:

  • psianka 'New Patterson' o owocach pomarańczowoczerwonych,
  • psianka 'Goldball' o owocach nieco większych, barwy żółtej.

Psianka koralowa - uprawa

Psianka koralowa wymaga stanowiska słonecznego, najlepiej blisko okna. Ziemia w doniczce z psianką powinna być stale wilgotna. W okresie kwitnienia i owocowania psianki co 2 tygodnie do wody do podlewania dodajemy płynny nawóz dla roślin kwitnących.

psianka koralowa
Owocujące psianki w doniczkach
Fot. depositphotos

Psianka wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Z tego względu często zdarza się, że po kupieniu rośliny i przyniesieniu do domu owoce psianki opadają i tracą swoją jędrność. Przyczyną jest zbyt mała wilgotność powietrza w naszym mieszkaniu i zbyt wysoka temperatura. Dlatego doniczkę z psianką warto ustawić na podstawce ze żwirkiem, który będzie stale zwilżany. Woda parująca z podstawki nawilży powietrze wokół psianki. Podczas kwitnienia roślinę warto też często zraszać. Aby owoce na psiance utrzymały się jak najdłużej, roślina powinna przebywać w temperaturze niższej niż typowa temperatura pokojowa. Najlepiej aby było to 16°C.

Gdy owoce psianki przejrzeją i opadną, ogranicza się podlewanie i przycina się łodygi rośliny o połowę. Takie przycinanie psianki koralowej wykonujemy co roku. Jeśli doniczka jest już zbyt mała, po przycięciu można psiankę przesadzić do większej doniczki i świeżej ziemi. Najlepsze dla psianki jest podłoże torfowe.

Mimo spełnienia powyższych warunków, bardzo częstym problemem jest brak owoców na psiance. Dlatego w celu zapewnienia obfitego kwitnienia i owocowania tej rośliny, warto ją na lato wystawić na zewnątrz, na balkon lub taras. Możemy to zrobić od drugiej połowy maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Ponownie do mieszkania psianka powinna wrócić jesienią, przed nadejściem pierwszych przymrozków.

Psianka - rozmnażanie

Czasami w sklepach ogrodniczych dostępne są nasiona psianki koralowej lub paprykowej. Nasiona te można wysiewać na wiosnę, najlepiej w marcu. Nasiona psianki można też pozyskać samodzielnie z owoców.

Możliwe jest też rozmnażanie psianki przez sadzonki półzdrewniałe, które pobiera się latem. Rozmnażanie z sadzonek daje nam gwarancję, że otrzymane rośliny będą identyczne jak roślina mateczna. W przypadku hodowlanych odmian ozdobnych, siewki otrzymane z nasion bardzo często nie powtarzają cech rośliny matecznej.

Opracowano na podstawie:
1. J. Courtier, G. Clarke, Kwiaty w domu, Reader’s Digets, Warszawa 1998, s. 137;
2. Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 622.

Przeczytaj również:

Papryczka chili - właściwości i uprawa w doniczcePapryczka chili - właściwości i uprawa w doniczce
Papryczka chili, znana głównie z bardzo ostrego smaku, posiada także cenne właściwości odżywcze. Przy tym jest łatwa w uprawie i można ją wysiewać do doniczek w mieszkaniu. Poznaj sekrety uprawy papryczki chili w doniczce i zbierz własne papryczki z parapetu! Więcej...

Drzewko truskawkowe - wysiew nasion i uprawa w domuDrzewko truskawkowe - wysiew nasion i uprawa w domu
Drzewko truskawkowe, poziomkowiec lub drzewo poziomkowe, to zwyczajowe nazwy chruściny jagodnej (Arbutus unedo). Dowiedz się więcej o tej ciekawej roślinie, która zachwyca niezwykłymi owocami. Zobacz jak wyhodować drzewko truskawkowe z nasion oraz jak wygląda uprawa drzewka truskawkowego w domu. Więcej...

cytrusy - uprawa w domu w doniczceCytrusy - uprawa w domu w doniczce
Cytrusy to rośliny bardzo chętnie uprawiane w domu, w doniczce. Najlepiej udają się formy miniaturowe, przystosowane właśnie do uprawy doniczkowej. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków uprawy rośliny mogą ozdobić drobne kwiaty oraz okrągłe, żółte lub pomarańczowe owoce. Oto jak powinna wyglądać uprawa cytrusów w domu oraz jakie gatunki cytrusów najlepiej wybrać do uprawy w doniczce. Więcej...