Stihl Cash Back

Kocanki ogrodowe, suchołuski - odmiany, uprawa, zastosowanie

Kocanki ogrodowe, zwane także nieśmiertelnikami lub suchołuskami, to niezawodne rośliny o wszechstronnym zastosowaniu. Te ciepłolubne, odporne na suszę rośliny jednoroczne są także cenione za urocze kwiaty w jaskrawych kolorach. Poznaj sekrety uprawy kocanek ogrodowych i ich wymagania. Przedstawiamy najciekawsze odmiany kocanek polecane do ogrodów, a także zasady prawidłowego zasusznia ich kwiatów oraz rozmnażania tych roślin.

Kocanki ogrodowe
Kocanki ogrodowe - Xerochrysum bracteatum
Fot. depositphotos

Kocanki ogrodowe, suchołuski - opis

Kocanki ogrodowe (Xerochrysum bracteatum) pochodzą z Australii. Rośliny te należą do rodziny astrowatych (Asteraceae). To jedne z najlepszych roślin na suche bukiety. W rejonach pochodzenia kocanki to rośliny wieloletnie, ale w naszych warunkach uprawiamy je jako jednoroczne.

W zależności od odmiany kocanki ogrodowe osiągają wysokość od 20 do nawet 100 cm. Suchołuski mają rozłożysty pokrój, a ich wzniesione pędy są często rozgałęzione. Liście są wąskie, lancetowate, bezogonkowe, błyszczące i ciemnozielone. Na szczytach pędów pojawiają się latem kwiaty zebrane w koszyczki. Drobne, rurkowate kwiaty tworzą tarczę, która otacza suche, łuskowate, kolorowe listki okrywy. Kocanki ogrodowe zakwitają w lipcu i kwitną aż do przymrozków. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej.

Kocanki ogrodowe, suchołuski - zastosowanie

Kocanki ogrodowe są nie tylko niezwykle dekoracyjne, ale także bardzo wszechstronne w zastosowaniu.

Niskie odmiany kocanek można umieszczać z przodu rabat i obwódek, w pojemnikach tarasowych, skrzynkach okiennych i wiszących donicach.

Wyższe odmiany kocanek stanowią ozdobę rabat, a w dużych pojemnikach mogą ciekawie komponować się z roślinami o podobnych wymaganiach. Wraz z gatunkami takimi jak: rudbekia, monarda, krwawnik czy cynie, kocanki tworzą typowo wiejskie rabaty.

Gatunki te mają jeszcze coś wspólnego. Ze względu na niskie zapotrzebowanie na wodę i pielęgnację, nadają się do xeriscapingu, czyli ekologicznego typu ogrodnictwa, który wymaga minimalnych zasobów do utrzymania. Reasumując - kocanki to świetne rośliny odporne na suszę i łatwe w uprawie, doskonałe do ogrodów wiejskich.

Kocanki ogrodowe, suchołuski - odmiany

Na hodowcę kocanek ogrodowych czeka mnogość odmian w odcieniach różów i fioletów, pomarańczy, żółci i śnieżnej bieli. Spotkać można także dwubarwne odmiany kocanek. W uprawie wykorzystuje się głównie formę wielkokwiatową Monstrosum, której pędy osiągają wysokość nawet 100 cm.

Z myślą o uprawie pojemnikowej hodowcy wyselekcjonowali karłowe odmiany kocanek o wysokości 20-50 cm oraz o przewieszających się pędach. Seria kocanek Basket Bon Bon charakteryzuje się zwartym pokrojem oraz przewieszającymi się pędami, tworzącymi malownicze kaskady.

Kocanka ogrodowa 'Copper Red' - to odmiana w ciemnym odcieniu czerwieni, który wspaniale kontrastuje z żółtym środkiem.

Kocanka ogrodowa 'Golden Yellow' - to odmiana o pomarańczowych, jaskrawożółtych kwiatach.

Kocanka ogrodowa 'Magenta Red' - ma intensywnie żółty środek i fioletowe listki okrywy. Jest odmianą karłową, osiąga wysokość do 40 cm. Świetnie sprawdza się w pojemnikach oraz jako roślina obwódkowa.

Kocanki ogrodowe
Kocanki ogrodowe - Xerochrysum bracteatum
Fot. depositphotos

Kocanka ogrodowa 'Swiss Giant' - ma śnieżnobiałe listki otaczające żółty, biało obrzeżony środek.

Kocanka ogrodowa 'Monster Rose' – to odmiana wysoka, dorastająca do 80-100 cm i mocno rozgałęziona. Jej duże efektowne kwiaty przybierają intensywne odcienie różu.

Kocanka ogrodowa 'Double White' – to odmiana wysoka - 60-80 cm. Pełne, białe kwiatostany z żółtym środkiem nadają się idealnie na kwiat cięty.

Kocanka ogrodowa 'Salmon Rose' – jest odmianą o pięknym, delikatnym łososiowym kolorze. Mocno rozkrzewione rośliny świetnie sprawdzają się jako obwódki.

Kocanka ogrodowa 'Totally Yellow' – z grupy Sundaze to odmiana idealna do uprawy pojemnikowej. Dorasta do 20-30 cm, a zarówno środek jak i listki okrywy mają intensywny odcień żółtego.

Kocanka włochata - właściwości, uprawa, rozmnażanieKocanka włochata - właściwości, uprawa, rozmnażanie
Kocanka włochata, ze względu na płożące pędy, pokryte filcowatymi liśćmi, doskonale sprawdza się jako roślina doniczkowa lub okrywowa. Łatwa w uprawie kocanka stanowi tło dla rozmaitych gatunków roślin, zwłaszcza ozdobnych z kwiatów lub liści. Więcej...

Kocanki ogrodowe, suchołuski - uprawa

Najlepszym stanowiskiem dla kocanek będzie miejsce ciepłe i słoneczne, gleba zaś żyzna, wilgotna i lekko kwaśna. Przygotowując stanowisko dla roślin warto zasilić ziemię kompostem. W okresie wegetacji, co 2 tygodnie rośliny należy nawozić wieloskładnikowym nawozem mineralnym (świetnie sprawdzi się specjalistyczny nawóz do roślin kwitnących) lub nawozem organicznym takim jak np. biohumus.

Kocanki nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Mają niewielkie potrzeby wodne, jednak w okresach długotrwałej suszy konieczne jest umiarkowane podlewanie. Uważajmy, aby roślin nie przelać, gdyż bardzo tego nie lubią i wówczas łatwo zapadają na choroby grzybowe.

Jeżeli zależy nam na rozkrzewieniu roślin, warto usunąć pąk główny. Wówczas suchołuska pięknie się rozgałęzi, a w rezultacie wytworzy więcej kwiatów.

Jak suszyć kocanki?

Kocanki do suszenia ścina się na początku kwitnienia. U odmian wysokich pęd środkowy najlepiej przycinać powyżej 5-6 liścia. Ścinając kwiaty do suszenia, należy to robić, gdy dolne 3-4 rzędy listków okrywy odeszły już od pąka, a górne jeszcze szczelnie okrywają środek kwiatostanu. Nie należy ciąć ich zbyt późno, gdyż pod koniec kwitnienia wytwarzają nasiona, które zmniejszają dekoracyjność kwiatostanów. Cięte kwiaty wiąże się w pęczki po 10-15 sztuk i suszy osłonięte od słońca, wieszając je do góry nogami.

Kocanki ogrodowe, suchołuski - rozmnażanie

Kocanki rozmnażamy przez nasiona. Wysiewamy je w marcu lub kwietniu pod osłonami. Nasiona kiełkują po 8-10 dniach. Gdy rośliny wytworzą 2-3 liście właściwe, pikujemy je do pojedynczych doniczek. Sadzonki sadzimy w gruncie w połowie maja w rozstawie 20-30x50 cm. Rośliny zakwitają w połowie lipca.

Nasiona niektórych odmian kocanek można wysiewać bezpośrednio do gruntu po 15 maja, gdy minie już ryzyko wystąpienia przymrozków. Po wykiełkowaniu siewki należy przerzedzić, zostawiając rośliny w rzędzie, co 15 - 20 cm. Ten sposób uprawy jest prostszy niż produkcja rozsady, ale rośliny zakwitają dopiero w drugiej połowie sierpnia.

Opracowano na podstawie:
1. Śmigielska M., Nieśmiertelne kocanki w Działkowiec 8/2010, s. 18-19;
2. Górka W., Balkonowo-rabatowe nowości zza oceanu w Hasło Ogrodnicze 8/2001;
3. Podymniak M., Rośliny rabatowe – niekoniecznie sezonowe w Hasło Ogrodnicze 2/2006;
4. Brookes J., Wielka księga kwiatów, Wydawnictwo Debit, Katowice 1994, s. 229.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Wystarczy je posiać lub posadzić i gotowe! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie niskieKwiaty ogrodowe wieloletnie niskie
Kwiaty ogrodowe wieloletnie stanowią w ogrodzie przysłowiową "kropkę nad i", bowiem dopełniają kompozycje na rabatach. Wśród ogromnej ilości ciekawych gatunków można znaleźć rośliny, które są niskie i świetnie będą prezentować się na brzegu rabaty lub na skalniaku. Więcej...

Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesieniąByliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oto zestawienie 20 najciekawszych wieloletnich bylin kwitnących całe lato i jesienią! Więcej...