Wrzosowisko w ogrodzie - jak założyć, co posadzić, jak dbać

Wrzosowisko w ogrodzie może być jednym z najbardziej uroczych zakątków ogrodu, szczególnie jesienią, kiedy kwitną wrzosy. Jednak aby cieszyć się niezwykłymi barwami wrzosowiska, rosnącym tu roślinom należy zapewnić odpowiednie warunki. Zobacz jak założyć wrzosowisko w ogrodzie, co posadzić na wrzosowisku aby stanowiło ono ozdobę nie tylko jesienią ale przez cały rok, a także jak dbać o ogrodowe wrzosowisko aby stanowiło ono ozdobę przez wiele lat.

wrzosowisko w ogrodzie
Wrzosowisko w ogrodzie

Co posadzić na wrzosowisko

Bez wątpienia najważniejsze miejsce na wrzosowisku zajmują wrzosy i wrzośce. Są one roślinami dość łatwymi w uprawie. Rosną szybko i nadają się do zadarniania dość dużych powierzchni. Kwitną bardzo długo, a w okresie kiedy nie ma na nich kwiatów, mogą zdobić swoimi liśćmi, które zależnie od odmiany, mogą być ciemno lub jasnozielone, szare, cytrynowe lub żółte. Zastosowanie tych roślin może być wielorakie: można je umieszczać w sąsiedztwie grupy innych krzewów, mogą służyć do obsadzania różnego rodzaju pojemników. Najpiękniej jednak wyglądają duże płaszczyzny tych roślin. Polany porośnięte wrzosami kwitnącymi fioletowo należą do najpiękniejszych leśnych widoków.

Liczne zalety tych roślin powodują, iż warto założyć wrzosowisko w swoim ogrodzie. Ta część ogrodu powinna mieć charakter naturalny. Aby to osiągnąć konieczne jest dobranie odpowiednich roślin, które będą wrzosom towarzyszyły na naszym wrzosowisku - muszą nie tylko ładnie się komponować, ale także mieć podobne wymagania środowiskowe.

Wrzosy i wrzośce - różnice
Zarówno wrzosy jak i wrzośce to zimozielone krzewinki o wysokości 20-40 cm. Bywają one często mylone ze sobą, chociaż dla osoby posiadającej minimum wiedzy na temat tych roślin, ich rozróżnienie nie powinno sprawiać problemu. Podstawową różnicą pomiędzy tymi krzewinkami jest okres kwitnienia - wrzosy kwitną od lipca do października, natomiast wrzośce od końca lutego do kwietnia. Kwiaty wrzosów są kielichowate. Kwiaty wrzośców mają natomiast kształt dzbanuszków i są nieco mniejsze. Kolejną różnicą jest układ listków na pędach. Wrzosy mają małe łuskowate listki, ustawione pod kątem. Natomiast listki wrzośców są igiełkowate i ustawione prostopadle do pędu.

wrzosowisko w ogrodzie
Polecane wrzosy i wrzośce na wrzosowisko

Jak założyć wrzosowisko w ogrodzie

Najlepsze do założenia wrzosowej rabaty są stanowiska słoneczne. Stanowisko takie musimy odpowiednio przygotować. Rośliny posadzone w zwykłej ogrodowej, ciężkiej ziemi przestają rosnąć i zamierają. Dlatego tam, gdzie planujemy wrzosowisko rozkładamy kwaśny torf ogrodniczy, piasek, kompostowaną korę i przekopujemy na głębokość szpadla. Gleba powinna być lekka i przepuszczalna, próchniczna, oraz kwaśna (pH 3,5 do 5,0). Kwaśnej gleby wymagają szczególnie wrzosy. Wrzośce są nieco bardziej tolerancyjne.

Wrzosy i wrzośce najczęściej są sprzedawane w plastykowych pojemnikach. Można je wysadzać do ogrodu cały sezon wegetacyjny, ale najlepiej robić to wiosną lub we wrześniu. Na 2 godziny przed wysadzeniem, sadzonkę wraz z doniczką zanurzamy na kilka minut w wodzie. Sadząc rośliny musimy pamiętać, by w ziemi znalazł się cały system korzeniowy. Zapewnienie dobrych warunków rozwoju wymaga od nas pozostawienie wszelkich pędów nadziemnych nie przysypanymi. Jeżeli sadzimy roślinę zakupioną w pojemniku, to wystarczy pamiętać, by powierzchnia podłoża z pojemnika była zrównana z powierzchnia podłoża ogrodu.

wrzosowisko w ogrodzie
Wrzosowisko w ogrodzie

Zakładając wrzosowisko w ogrodzie, warto zwrócić uwagę, iż utrzymanie odpowiednio kwaśnej gleby może przyspożyć nieco trudności. Dlatego też warto wykorzystać zjawisko mikoryzy. Co to jest? Mikoryza to wzajemnie korzystne współżycie roślin i specyficznych grzybów symbiotycznych, nawiązujących bezpośredni kontakt z korzeniami rośliny. Mikoryzę możesz wprowadzić poprzez zastosowanie specjalnych szczepionek mikoryzowych dla roślin wrzosowatych.

Właśnie w przypadku roślin kwasolubnych, jakimi są wrzosy, szczepionki te przynoszą rewelacyjne efekty. W zupełności wystarczają aby przygotować odpowiednie podłoże dla wrzosów, różaneczników, magnolii czy borówek. Glebę można wprawdzie zakwasić tradycyjną metodą, mieszając ją po prostu z torfem. Ale uzyskane w ten sposób zakwaszenie będzie krótkotrwałe. Tymczasem dzięki zastosowaniu szczepionki mikoryzowej, efekty będą się utrzymywać przez wiele lat, a Twoje wrzosy będą piękne nawet przy niekorzystnym pH gleby.

Mikoryza w ogrodzie. Jak stosować szczepionki mikoryzowe?Mikoryza w ogrodzie. Jak stosować szczepionki mikoryzowe?
Mikoryza w ogrodzie przynosi szereg korzyści, a jej zastosowanie w uprawach ogrodniczych umożliwiają coraz łatwiej dostępne szczepionki mikoryzowe dla różnych grup roślin. Zobacz co to jest mikoryza, poznaj najciekawsze przykłady na istnienie mikoryzy oraz poznaj korzyści jakie przynosi stosowanie mikoryzy w uprawach ogrodowych. Więcej...

Sadzenie roślin na wrzosowisko
Dla uzyskania dobrego efektu wrzosy i wrzośce sadzimy w dużych grupach na znacznej przestrzeni. Odległość między roślinami powinna wynosić od 30 do 40 cm. Pojedyncze rośliny wepchnięte między inne krzewy wyglądają nienaturalnie. Po posadzeniu glebę na rabacie ściółkujemy kilkucentymetrową warstwą kory sosnowej. Ściółkowanie gleby zapobiegnie przesychaniu gleby i wzrostowi chwastów. Jest to szczególnie ważne, gdyż wrzosy i wrzośce są dość wrażliwe na przesuszenie. Mają bowiem płytko rozmieszczony system korzeniowy o delikatnej budowie. Dodatkowo kora sosnowa ma właściwości zakwaszające i pomaga utrzymać niskie pH gleby na wrzosowisku.

Jak dbać o wrzosowisko

Oprócz ściółkowania gleby, nie należy zapominać o systematycznym podlewaniu. Wrzosową rabatę podlewamy często, ale małymi dawkami. W czasie sezonu wegetacyjnego rośliny wymagają też umiarkowanego zasilania wolno działającymi nawozami np. Osmocote.

Kolejny konieczny zabieg to cięcie krzewinek na wrzosowisku, które zapewni obfitość kwitnienia oraz zwarty i gęsty pokrój tych roślin. Przy tym zabiegu usuwamy przekwitnięte kwiatostany u ich nasady. Wrzośce kwitnące wiosną strzyżemy po przekwitnięciu - w kwietniu lub maju. Wrzosy kwitnące jesienią tniemy natomiast dopiero wczesną wiosną następnego roku, ponieważ przekwitnięte kwiatostany i nie przycięte pędy stanowią dla roślin dobre zabezpieczenie przed mrozem.

kiedy przycinać wrzosy i wrzośceKiedy przycinać wrzosy i wrzośce
Kiedy przycinać wrzosy i wrzośce aby uzyskać gęste i obsypane kwiatami kępki tych krzewinek? Dlaczego jedne tnie się zaraz po kwitnieniu, a inne dopiero wiosną następnego roku? W jaki sposób i jakimi narzędziami skracać pędy wrzosów i wrzośców oraz co brać pod uwagę, wybierając najlepszy termin przycinania wrzosów i wrzośców? Więcej...

Rośliny na wrzosowisku trzeba także dodatkowo zabezpieczyć na okres zimowy. W tym celu po pierwszych przymrozkach rośliny okrywamy gałęziami świerkowymi lub włókniną. Unikajmy natomiast okrywania wrzosów i wrzośców słomą lub liśćmi, ponieważ materiały te ograniczają dostęp powietrza, co spowoduje gnicie krzewów na wrzosowej rabacie.

rośliny wrzosowateRośliny wrzosowate - ciekawe i mało znane gatunki
Wrzosowate to rodzina roślin licząca ponad 4 tysiące gatunków. W ogrodach najczęściej sadzone rośliny wrzosowate to małe krzewinki - wrzosy i wrzośce, atrakcyjnie wyglądające gdy rosną w dużych grupach, a także krzewy, takie jak azalie i różaneczniki. Aby Twoje wrzosowisko nie było monotonne, poznaj inne, mniej popularne ale za to bardzo ciekawe rośliny wrzosowate, które mogą upiększyć Twój ogród. Więcej...

Wrzosowisko w ogrodzie piękne przez cały rok

Aby wrzosowisko w ogrodzie nie było monotonne i wyglądało bardziej naturalnie, warto wzbogacić je o inne rośliny, które dobrze komponują się z wrzosami i wrzoścami. Do wyboru mamy szereg roślin, które podobnie jak wrzosy i wrzośce preferują kwaśne gleby. Najczęściej na wrzosowych rabatach spotykane są drzewa i krzewy iglaste. Z krzewów liściastych warto wybrać zimozielone kalmie i różaneczniki, czy też pieris japoński. Naturalny i nieco dziki charakter wrzosowiska podkreślą także trawy ozdobne, takie jak Trzcinnik (Calamagrotis acutifolia) czy też Trzęślica (Molina). Ciekawe kompozycje można także stworzyć włączając do wrzosowej kompozycji byliny (np. astry czy też goździki) oraz roślin cebulowych. W zacienionych miejscach wrzosowej rabaty możemy posadzić krzewy jagodowe, które poza dekoracją, obdarzą nas smacznymi owocami. Będzie to przypominało naturalne wrzosowiska leśne, gdzie można znaleźć wiele roślin z jadalnymi owocami - od niskich okrywowych borówek czerwonych po duże drzewa jarzębiny.

Przeczytaj również:

Wrzos pospolity - 3 sekrety uprawy
Wrzos pospolity to wdzięczna, zimozielona krzewinka, zdobiąca ogrody jesienią. Wrzosy można sadzić na rabatach, w grupach i jako pojedyncze okazy. Doskonale prezentują się na skalniakach i jako rośliny okrywowe. Można nimi obsadzać całe połacie ogrodu, tworząc wrzosowiska naśladujące leśne polany. Jakie warunki uprawy zapewnić wrzosom aby pięknie zdobiły nasz ogród? Poznaj 3 najważniejsze sekrety uprawy wrzosów, o których mało kto mówi! Więcej...

rośliny na wrzosowisko - byliny i kwiaty cebuloweRośliny na wrzosowisko - byliny i kwiaty cebulowe
Wrzosy i wrzośce to podstawowe rośliny na wrzosowisko. Jednak rabaty obsadzone wrzosami oraz wrzoścami, chociaż kolorowe jesienią i wczesną wiosną, pozostają smutne przez resztę sezonu wegetacyjnego. By przełamać ten efekt warto dosadzić inne rośliny, urozmaicając wrzosowisko odpowiednio dobranymi gatunkami bylin oraz roślin cebulowych, które znoszą specyficzne warunki uprawy wymagane przez wrzośce oraz wrzosy. Więcej...

Borówka brusznica - uprawa w ogrodzie
Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea), określana też jako borówka czerwona, to niewysoka zimozielona krzewinka, osiągająca wys. 20 do 30 cm. W ogrodach może mieć zastosowanie jako zadarniająca roślina ozdobna, a także być źródłem owoców, wykorzystywanych na przetwory. Dzięki licznym zaletom, warto ją posadzić w ogrodzie. Zobacz jak wygląda ogrodowa uprawa borówki brusznicy. Więcej...

Opracowano na podstawie: Mój Ogród, Delta W-Z, Warszawa 1993, s. 40 -41; D. Węgłowska, Zakladamy wrzosowisko, Dolnośląski Informator Rolniczy, nr 9/2001; Wrzosowisko w ogrodzie, Mój Piękny Ogród, nr 9/99, s. 6 - 9.