Stihl Cash Back

Zatrwian wrębny. Uprawa i zastosowanie w ogrodzie

Zatrwian wrębny jest cenioną rośliną na suche bukiety. Jego barwne kwiatostany po wyschnięciu zachowują swój kształt i jaskrawy kolor. Dekoracyjny i mało wymagający zatrwian może być także z powodzeniem uprawiany na ogrodowych rabatach i tarasach. Zobacz jak wygląda uprawa zatrwianu wrębnego w ogrodzie i jakie może być zastosowanie tej rośliny. Podpowiadamy również jak suszyć kwiaty zatrwianu.

Zatrwian wrębny
Zatrwian wrębny - Limonium sinuatum
Fot. pixabay

Jak wygląda zatrwian wrębny

Zatrwian wrębny (Limonium sinuatum) należy do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). Ojczyzną tego gatunku są kraje Basenu Morza Śródziemnego oraz Azja Mniejsza. Choć w naturze jest wieloletni, w naszych warunkach klimatycznych zatrwian wrębny jest rośliną jednoroczną uprawianą z rozsady. Dzieje się tak, ponieważ zatrwian nie posiada wystarczającej mrozoodporności aby zimować w gruncie.

Popularny zatrwian dorasta do 50-80 cm wysokości. Wzniesione pędy rośliny, rozgałęzione w szczytowej części, są zwieńczone drobnymi kwiatami zebranymi w jednostronne kłosy. Niewielkie kwiaty występują najczęściej w kolorach: niebieskim, fioletowym, biały i żółtym. Pierzaste lub lirowate liście odziomkowe tworzą niewielką rozetę. Zatrwian ma długi okres kwitnienia, bo od końca czerwca aż do jesiennych przymrozków.

Zatrwian wrębny
Zatrwian wrębny - Limonium sinuatum
Fot. pixabay

Zatrwian wrębny - zastosowanie

Zatrwian wrębny jest jedną z cenniejszych roślin uprawianych na suche bukiety. Żeby dobrze przygotować zatrwian do suszenia przede wszystkim należy go zebrać we właściwym momencie.

Kiedy ścinać zatrwian do suszenia? Pędy ścinamy, gdy wszystkie kwiaty są w pełni rozwinięte, ale nie zaczęły jeszcze blaknąć pod wpływem promieni słonecznych. Ścięte rośliny najlepiej związać gumką po kilka sztuk i powiesić kwiatostanami w dół w suchym, przewiewnym i ciepłym miejscu. Suszony zatrwian może zachwycać intensywnymi kolorami nawet przez kilkanaście miesięcy.

Zatrwian wrębny może być uprawiany w ogrodzie. Wysokie odmiany, osiągające 60-80 cm wysokości, doskonale nadają się na kwiaty cięte. Zatrwian w wazonie nie tylko wygląda bardzo dekoracyjnie, ale też długo utrzymuje świeżość.

Zatrwian wrębny
Zatrwian wrębny - Limonium sinuatum
Fot. pixabay

Niższe odmiany zatrwianu, dorastające do 30 cm wysokości, pięknie prezentują się na rabatach kwiatowych oraz w kompozycjach z gatunkami takimi jak: liliowce, szarłat, krwawnik ogrodowy, goździk pierzasty, starzec srebrzysty oraz len nowozelandzki.

Niskie odmiany zatrwianu nie wymagają podwiązywania i nadają się nie tylko do sadzenia na rabatach czy obwódkach, ale także do uprawy w pojemnikach. Miododajne kwiaty zatrwianu przyciągają do ogrodu zapylacze, w tym pszczoły i motyle.

Zatrwian wrębny - uprawa

Zatrwian wrębny jest gatunkiem światłolubnym, który nie toleruje nawet najmniejszego zacienienia. Niedostatek słońca wpływa na kwiatostany, które stają się luźne i słabo wybarwione.

Zatrwian nie ma dużych wymagań glebowych, ale najlepiej udaje się na lekkich, piaszczystych, przepuszczalnych i niezbyt żyznych podłożach. Odczyn pH gleby powinien być zbliżony do obojętnego.

Warto wiedzieć
Jedną z zalet zatrwianu wrębnego jest fakt, że roślina ta bardzo dobrze rozwija się na glebach zasolonych.

Zatrwian wrębny - podlewanie

Po posadzeniu roślin na rabacie wystarczy od czasu do czasu je podlewać, odchwaszczać i spulchniać wokół nich glebę. Podlewanie zatrwianu wrębnego jest konieczne dopiero wtedy, gdy blaszki liściowe stracą turgor. W deszczowe lato można całkowicie zapomnieć o podlewaniu roślin, które poradzą sobie doskonale bez naszej interwencji.

Zatrwian wrębny - nawożenie

Niewielkie wymagania pokarmowe sprawiają, że nawożenie zatrwianu wrębnego przeprowadzamy tylko wtedy, gdy jest on uprawiany na bardzo ubogiej glebie. W takim przypadku nawozimy rośliny po raz pierwszy po tygodniu od ich posadzenia na rabacie. Kolejne dawki nawozów stosujemy w co 15-30 dni. Zatrwian dobrze reaguje na wieloskładnikowe nawozy mineralne dla roślin kwitnących (bogate w fosfor i potas, z mniejszą zawartością azotu).

Zatrwian wrębny
Zatrwian wrębny - Limonium sinuatum
Fot. pixabay

Zatrwian wrębny - podwiązywanie łodyg

Jeśli w ogrodzie uprawiamy wysokie odmiany zatrwianu wrębnego pamiętajmy, że wymagają one podwiązywania - ich smukłe łodygi mogą nie wytrzymywać ciężaru obfitych kwiatostanów. Wysokie rośliny warto sadzić w miejscach osłoniętych, przy murach lub ogrodzeniach.

Zatrwian wrębny - rozmnażanie

Ciepłolubny zatrwian jest uprawiany z rozsady. Nasiona zatrwianu wysiewamy w marcu na rozsadniku, pamiętając, że kiełkują przy udziale światła. Pojemniki z nasionami ustawiamy w słonecznym miejscu i przykrywamy szkłem lub folią by uzyskać temperaturę w przedziale 20-24°C.

Nasiona zatrwianu wrębnego kiełkują w ciągu 2-3 tygodni. Gdy siewki wytworzą 3-4 liście właściwe pikujemy je do pojedynczych doniczek. Zatrwian źle znosi przesadzanie, dlatego najlepiej wykorzystać doniczki torfowe, z którymi rośliny są sadzone na miejsce stałe.

Sadzonki sadzi się w otwartym terenie od połowy maja. Zalecana rozstawa sadzenia zatrwianu wrębnego wynosi 30-40 cm.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. J. Brookes, Wielka księga kwiatów. Sztuka kompozycji i pielęgnowania, Wydawnictwo Debit, Katowice 1994, s. 96-98;
2. H. Chmiel (redakcja), Uprawa roślin ozdobnych, PWRiL, Warszawa 1980, s. 239;
3. K. Oszkinis, Kwiaty od A do Z, PWRiL, Warszawa 1979, s. 176.