kiedy zakada trawnik z siewu?

Rośliny ozdobne jesienią - ogród malowany złotem i czerwienią

Niezwykłe, jaskrawe barwy jesieni mogą znaleźć odzwierciedlenie w naszych ogrodach, jeżeli tylko zdecydujemy się posadzić rośliny ozdobne jesienią. Jesienny ogród, malowany złotem i czerwienią, może być tak kolorowy, jak o żadnej innej porze roku. Uroku dodadzą mu liście drzew i krzewów atrakcyjnie przebarwiające się jesienią, ale także pojawiające się na nich owoce oraz kwiaty rozwijające się o tej nietypowej porze roku. Oto najciekawsze rośliny ozdobne jesienią.

Rośliny ozdobne jesienią
Rośliny ozdobne jesienią

Nic tak nie ozdobi jesiennego ogrodu jak kwitnące w ostatnich promieniach słońca rudbekie, astry jesienne i dostojne rozchodniki olbrzymie w asyście kęp wysokich traw. Drzewa i krzewy o żółtych liściach pozwolą zatrzymać kawałek słońca w ogrodzie, a wspomnienie przebarwiających się na karminowo i czerwono liści, pomoże przetrwać do następnej wiosny.

Zimozielone rośliny prezentują się pięknie przez cały rok, a owoce utrzymujące się na gałązkach niektórych gatunków drzew i krzewów, takich jak: dzika róża, berberys, rokitnik zwyczajny, jarzębina czy dławisz okrągłolistny, zdobią ogród aż do wiosny. Wybierając do ogrodu rośliny ozdobne jesienią, warto się kierować nie tylko ich urodą , ale również przydatnością dla dzikich ptaków i zwierząt. Mając chociaż jedną roślinę, której owoce chętnie jadają ptaki, zapraszamy skrzydlatych gości na ucztę do swojego ogrodu, a tym samym przyczyniamy się do harmonijnego współistnienia człowieka, zwierząt i roślin na Ziemi.

Zmienność wyglądu i ubarwienia roślin warto wykorzystać i uwzględnić podczas tworzenia ogrodu. Mahonia pospolita wiosną kwitnie na żółto, latem lśni zielenią, jesienią owocuje na niebiesko i przebarwia się na czerwono. Ognik szkarłatny wiosną pokrywa się białym kwieciem, latem zdobi zielonymi liśćmi, a jesienią wydaje żółte lub pąsowe owoce. Dereń biały ma niewielkie białe owoce opalizujące na błękitno i czerwone pędy, szczególnie dekoracyjne zimą.

Zimozielony bluszcz pospolity jest dekoracyjny przez cały rok. Elegancka, ciemna zieleń bluszczu podkreśla urok romantycznych, cienistych zakątków. Symbolizuje życie i nieśmiertelność. W Grecji jest znakiem miłości i płodności, dlatego po dziś dzień daje się go młodej parze w dniu ślubu. We wszystkich niemal kulturach jest symbolem kobiecości. Bluszcz pospolity jest pod ochroną, ale tylko na stanowiskach naturalnych. Należy do roślin długowiecznych, doskonale czuje się w miejscach półcienistych.

Rośliny ozdobne jesienią
Rośliny ozdobne jesienią - winobluszcz trójlistkowy

Natomiast w miejscach nasłonecznionych, blisko domu lub ogrodzenia, jako roślina ozdbna jesienią doskonale się sprawdza winobluszcz pięciolistkowy, który czepia się murów, wspina się owijając pędami lub przytrzymuje ścian przylgami. Jego zielone liście z nadejściem jesieni przebarwiają się na kolor szkarłatny.

W różnych miejscach ogrodu możemy sadzić trzmieliny. Warto jest mieć ich kilka, ponieważ są wszechstronne, zadziwiająco różnorodne i nadspodziewanie łatwe w uprawie. Znajdziemy wśród nich pięknie przebarwiające się krzewy o dekoracyjnych owocach, żółtych i zielonych liściach. Trzmieliny rosną dobrze w słońcu i w półcieniu. Zimozielona trzmielina Fortune'a świetnie rozwija się nawet w głębokim cieniu. Wybierajmy odmiany o barwnych liściach, szczególnie te ze złocistą obwódką jak "Emerald'n Gold", ale warto sięgnąć też po "Sunspot" - niską roślinę, tworzącą kobierce o wys. 20 do 30 cm. Ma ładne, lśniące, zielone liście z żółtozłocistym paskiem wzdłuż osi. Złociste i srebrzyste trzmieliny to świetne rośliny ozdobne jesienią - ożywiają ciemne zakątki ogrodu, ładnie się komponują z iglakami.

Trzmielina oskrzydlona - uprawa, rozmnażanie, cena sadzonkiTrzmielina oskrzydlona - uprawa, rozmnażanie, cena sadzonki
Trzmielina oskrzydlona, potocznie zwana płonącym krzewem, przebarwia się jesienią i przybiera ognistych barw. Zimą dekorację stanowią oskrzydlone, korkowate pędy tej rośliny. Uprawa trzmieliny oskrzydlonej jest możliwa zarówno w ogrodzie, jak i w donicy na tarasie. Poznaj bliżej jej wymagania, sposób na rozmnażanie trzmieliny oskrzydlonej oraz dowiedz się, gdzie kupić sadzonki w najlepszej cenie. Więcej...

Na ciemnym tle ziemi i bezlistnych roślin znakomicie wyglądają wiotkie kształty traw ozdobnych, które jeszcze do niedawna traktowane jako chwasty, dziś rosną na najwspanialszych rabatach i pysznią się bogactwem form i kolorów. Zadziwiają swoimi delikatnymi barwami, niektóre z nich mają ozdobne różowe kłosy inne kłosy białe jeszcze inne różowoczerwone liście. W większości trawy akceptują przeciętne warunki glebowe, choć najlepiej rosną w pełnym słońcu. Doskonale nadają się na rabaty ziołowe. Dobrze będą wyglądały w towarzystwie lawendy, mięty, macierzanki. Trwałe kłosy ozdobnych traw będą również wspaniałym ozdobnikiem ogrodu późną jesienią i zimą.

Przeczytaj również:

ogród czerwonyCzerwony ogród - rośliny o czerwonych liściach, czerwone kwiaty i owoce
Ogród, w którym dominuje czerwień, stworzymy wykorzystując rośliny o czerwonych liściach, a także dających czerwone kwiaty i ozdobne czerwone owoce. Nie brakuje też roślin o czerwonych pędach, a ciekawym dodatkiem mogą być elementy architektury z czerwonej cegły. Zobacz jak stworzyć ogród czerwony i jakich zasad się trzymać. Więcej...

Żółty ogród - rośliny kwitnące na żółto, żółte liście i owoceŻółty ogród - rośliny kwitnące na żółto, żółte liście i owoce
Projektujesz i zakładasz swój ogród marzeń i zastanawiasz się jak go urządzić aby był pełen ciepłych kolorów i budził skojarzenia z promieniami słońca? Oto recepta - urządź żółty ogród, w którym posadzisz rośliny kwitnące na żółto. Ich uzupełnieniem będą drzewa i krzewy, które wydają żółte owoce lub mają żółte liście, i to nie tylko jesienią! Więcej...

Darmowe programy do projektowania ogrodów po polskuDarmowe programy do projektowania ogrodów po polsku
Darmowe programy do projektowania ogrodów pozwalają samodzielnie wykonać projekt ogrodu, bez konieczności zatrudniania profesjonalnego projektanta czy zakupu specjalnego oprogramowania. Przedstawiamy 3 najciekawsze programy do projektowania ogrodów po polsku. Zobacz jakie dają możliwości, jak mogą Ci pomóc podczas projektowania ogrodu i który jest najlepszy! Więcej...

Opracowano na podstawie: Ogrody, nr 11/2007, nr 9/2006, nr 12/2002.