Krokusy jesienne - uprawa, sadzenie, odmiany

Krokusy zakwitające wczesną wiosną cieszą oczy w wielu ogrodach. Ale nie każdy wie, że kwiaty tych wspaniałych roślin cebulowych można podziwiać też jesienią. Krokusy jesienne, choć mniej popularne, są równie ciekawe jak gatunki wiosenne. Posadzone w sierpniu, zakwitną już we wrześniu i październiku. Zobacz kiedy sadzić krokusy jesienne, jak wygląda uprawa krokusów jesiennych oraz poznaj najciekawsze gatunki do uprawy w ogrodzie.

krokusy jesienne
Krokusy jesienne - Crocus speciosus 'Artabir'

Uprawa krokusów jesiennych

Cebule krokusów kwitnących jesienią sadzi się w sierpniu. Zakwitają one od września do października. Na zimę cebule pozostawiamy w gruncie. Wiosną wydadzą one jedynie rozetę wąskich zielonych liści, które do czerwca pożółkną i zaschną. Cebulki można wówczas wykopać ale nie jest to konieczne co roku. Pozostawione na rabacie lub ponownie posadzone w sierpniu, znów zakwitną na jesieni.

Wymagania krokusów jesiennych co do stanowiska uprawy i gleby są takie same jak w przypadku gatunków kwitnących wiosną. Sadzimy je zatem na stanowiskach słonecznych i glebach próchniczych, przepuszczalnych, łatwo nagrzewających się i wilgotnych. Cebulki umieszczamy na głębokości około 5 cm, pozostawiając między roślinami odstępy 5 do 10 cm. Krokusy jesienne świetnie sprawdzają się na przedzie słonecznych rabat i w ogrodach skalnych.

krokusy jesienne
Krokusy jesienne - Crocus sativus

Krokusy jesienne - gatunki i odmiany

Spośród krokusów kwitnących jesienią, w sklepach najczęściej można spotkać bulwki szafrana okazałego (Crocus speciosus) oraz szafrana uprawnego (Crocus sativus).

Szafran okazały (Crocus speciosus) kwitnie bujnie od września. Tworzy kwiaty barwy od niebieskopurpurowej do liliowoniebieskiej lub białej, z widoczną siateczką ciemniejszych żyłek. Liście pojawiają się po kwitnieniu. Osiąga wysokość 15 do 20 cm.

Szafran uprawny (Crocus sativus) zakwita nieco później - w październiku. Jego intensywnie purpurowe kwiaty z ciemniejszym żyłkowanie osiągają średnicę 5 do 7 cm. Wyraźne, szkarłatne znamiona słupków kwiatowych są źródłem krocyny (szafranu) - cennego barwnika, dla którego w przeszłości uprawiano tę roślinę. Liście pojawiają się wraz z kwiatami. Roślina osiąga wysokość do 10 cm. Sadząc tego krokusa warto pamiętać, iż jego cebulki umieszczamy głębiej niż cebule innych krokusów (najlepiej na głębokości 15 cm).

Krokus bladożółty (Crocus ochroleucus) tworzy kremowe, smukłe kwiaty o żółtych gardzielach, które mają jedynie po 2 cm długości. Liście ukazują się z reguły wraz z kwiatami lub tuż po nich. Jest to dość niski gatunek, osiągający nie więcej jak 7 cm wysokości.

krokusy jesienne
Krokusy jesienne - Crocus ochroleucus

Odrobinę wyższy od krokusa bladożółtego jest szafran średni (Crocus medius) osiągający 8-10 cm wysokości. Ten gatunek o pięknie wybarwionych, liliowopurpurowych płatkach i jaskrawych, pomarańczowych, a nawet czerwonych słupkach zakwita zazwyczaj w październiku.

Fot. Meneerke bloem, KENPEI oraz Gideon Pisanty, zdjęcia na licencji CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/), źródło: Wikimedia Commons.

Przeczytaj również:

Kwiaty cebulowe sadzone wiosnąKwiaty cebulowe sadzone jesienią
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią to grupa wspaniałych roślin ogrodowych, które swoimi kwiatami ubarwią nasz ogród już od wczesnej wiosny. Są wśród nich jednak wyjątki, które zakwitną już tej samej jesieni! Więcej...

zimowit jesiennyZimowit jesienny - uprawa, odmiany, rozmnażanie
Zimowit jesienny to jeden z najpóźniej kwitnących kwiatów cebulowych i z tego względu wart posadzenia na ogrodowej rabacie. Zakwitając we wrześniu przypomina o końcu lata i stanowi ozdobę ogrodu u progu jesieni. Warunki jego uprawy nieco różnią się od innych kwiatów cebulowych sadzonych jesienią, dlatego warto szczegółowo zapoznać się z wymaganiami tej rośliny. Więcej...

Kwiaty jesienne do ogrodu
Kwiaty jesienne w ogrodzie mogą znacznie poprawić nasz nastrój w chwilach gdy jest coraz mniej słońca, a dni są coraz chłodniejsze. Jeżeli dobrze zaplanujemy rabaty ze wspaniale kwitnącymi kwiatami jesiennymi w ogrodzie, będziemy mogli się jeszcze długo cieszyć ich pięknem. Więcej...