Nawozy jesienne

Nawozy jesienne coraz częściej pojawiają się na półkach sklepów ogrodniczych, uzupełniając dostępną ofertę nawozów mineralnych wieloskładnikowych. Dostępne są nawozy jesienne uniwersalne, jak i przeznaczone dla konkretnych grup roślin, np. nawozy jesienne do iglaków, trawy czy drzew owocowych. Zobacz co wyróżnia nawozy jesienne, jaki jest ich skład, które nawozy jesienne na działkę są najlepsze i jaki jest właściwy termin stosowania nawozów jesiennych.

nawozy jesienne
Nawozy jesienne Target - do iglaków, trawnika i uniwersalny

Jak stosować nawozy jesienne?

Stosowanie nawozów jesienią zmniejsza ryzyko wypalenia roślin, do którego może dojść w wyniku zbyt intensywnego użycia nawozu wiosną. W okresie zimowym składniki nawozu będą miały szansę ulec korzystnym przemianom i dobrze przenikną do gleby. Mogą okazać się bardzo potrzebne wczesną wiosną, gdy rośliny zaczną ruszać z wegetacją, a zastosowanie nawozów nie będzie jeszcze możliwe ze względu na zamarznięte podłoże.

Do nawożenia roślin jesienią należy jednak stosować specjalne nawozy jesienne, których skład dostosowany jest do potrzeb roślin o tej porze roku.

Prawidłowo zastosowany nawóz jesienny przynosi następujące korzyści:

  • lepsze przygotowanie roślin do zimy
  • zwiększenie mrozoodporności
  • lepszy start na wiosnę, obfitsze kwitnienie i plonowanie

Szczególnie dobre efekty przynoszą nawozy jesienne do iglaków, które zapobiegają przemarzaniu i brązowieniu pędów w czasie zimy. W podobny sposób za pomocą nawozów jesiennych do trawników możemy zabezpieczyć naszą darń.

Nawozy jesienne uniwersalne warto stosować do drzew i krzewów owocowych oraz roślin kwitnących, zawiązujących pąki kwiatowe już na jesieni. U tych roślin składniki nawozu jesiennego wspomagają zawiązywanie pąków kwiatowych, a w efekcie przyczyniają się do obfitszego kwitnienia i plonowania w roku następnym.

Uwaga! Zalecany termin stosowania nawozów jesiennych nie do końca pokrywa się z kalendarzowym terminem tej pory roku. Nazwę "nawóz jesienny" należy interpretować jako "zabezpieczający rośliny na jesień i zimę". Natomiast termin zastosowania nawozu to koniec lata. Choć niektóre nawozy jesienne można podawać jeszcze w październiku, to jednak najczęściej robi się to w sierpniu lub wrześniu.

W podstawowym składzie nawozy jesienne zawierają makroelementy - fosfor i potas oraz mikroelementy - miedź, bor, żelazo i mangan. Składniki te nie ulegają wypłukaniu z gleby i okażą się przydatne wczesną wiosną. Jesienne podanie potasu pozwala też wielu roślinom lepiej przygotować się do zimy i przetrwania mrozów.

Nawozy jesienne wieloskładnikowe nie powinny natomiast zawierać azotu (lub zawierać go bardzo mało). Azot i tak podczas zimy ulega wypłukaniu z gleby. Przede wszystkim jednak, jesienne podanie tego składnika, pobudziłoby rośliny do dalszego wzrostu i opóźniło przejście w stan spoczynku. W efekcie tego rośliny byłyby bardzo narażone na przemarznięcie. Dlatego nawozy zawierające azot po raz ostatni podajemy z reguły w lipcu, zaś przeznaczone do stosowania w późniejszym terminie nawozy jesienne nie zawierają azotu w ogóle lub zawierają go bardzo mało.

nawozy jesienne
Nawozy jesienne Vila - uniwersalny i do trawnika

Nawozy jesienne uniwersalne oraz przeznaczone do poszczególnych grup roślin można zamówić w naszym sklepie. Gwarantujemy najwyższą jakość, niską cenę i wysyłkę. Aby przejść do sklepu, naciśnij przycisk poniżej.

Przeczytaj również:

Pielęgnacja ogrodu jesienią
Właściwa pielęgnacja ogrodu jesienią ma decydujące znaczenie dla przygotowania się roślin do nadchodzącej zimy i ich właściwego przezimowania do następnej wiosny. Zobacz jak przycinać rośliny jesienią i zabezpieczać je na zimę. Czy o tej porze roku stosuje się nawozy i jak powinno wyglądać prawidłowe nawożenie roślin jesienią? Więcej...

Nawożenie drzew owocowych jesieniąNawożenie drzew owocowych jesienią
Nawożenie drzew owocowych jesienią jest bardzo ważnym zabiegiem wykonywanych w ogrodach działkowych i przydomowych sadach po zakończeniu zbioru owoców. Gwarantuje dokładne rozpuszczenie nawozu i równomierne rozprowadzenie go w glebie. Nie zawsze jednak ten zabieg jest polecany. Zobacz kiedy warto wykonać nawożenie drzew owocowych jesienią oraz jakie nawozy są najlepsze do nawożenia jesiennego drzew owocowych.

liście jesieniąLiście jesienią
Lato się skończyło, zielone liście zmieniły kolory i od kilku już tygodni dają nam piękny pokaz barw. Jednak krótko po tym zaczynają opadać. Gromadzą się pod drzewami, na trawnikach, ścieżkach, oczkach wodnych, krótko mówiąc zaśmiecają nasze otoczenie. Pozostawione na trawniku powodują choroby grzybowe trawy. Oczywiście należy je usunąć, tylko co dalej? Więcej...

Opracowano na podstawie: Z. Jarosz, Nawozy jesienne, Działkowiec, Nr 9/2009, s. 79, J. Czaplarski, Jesienne nawożenie drzew i krzewów, Informacje Rolnicze TVP oraz witryny internetowe producentów nawozów.