Stihl Cash Back

Aster alpejski - odmiany, uprawa, sadzenie

Aster alpejski to niewielka bylina popularna ze względu na wczesną porę kwitnienia, niewielkie wymagania oraz kępiasty pokrój. Ta wieloletnia roślina dobrze radzi sobie nawet na kamienistym podłożu i zimuje bez osłon. Dowiedz się jak wygląda uprawa astra alpejskiego w ogrodzie, kiedy jest najlepszy czas na jego rozmnażanie oraz poznaj najładniejsze ogrodowe odmiany astra alpejskiego.

aster alpejski
Aster alpejski - Aster alpinus
Fot. depositphotos

Jak wygląda aster alpejski

Aster alpejski (Aster alpinus) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae) do której zaliczamy ponad 500 gatunków rosnących w Europie, Afryce Północnej, Ameryce Środkowej i Ameryce Północnej. W naturze aster ten występuje na górskich łąkach Europy, Kaukazu i Zachodniej Syberii.

Aster alpejski to bylina o wysokości 30-50 cm. Lancetowate liście astra tworzą rozetę odziomkową, a wzniesione pędy zakończone są koszyczkowatym, pojedynczym kwiatostanem, przypominającym stokrotkę. Miododajne kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, o średnicy do 5 cm. Odmiany astra alpejskiego najczęściej występują w różnych odcieniach różu i fioletu, ale spotkać możemy także astry białe oraz purpurowe.

Na tle innych gatunków aster alpejski wyróżnia się wyjątkowo wczesnym kwitnieniem przypadającym już na maj. Barwne kwiaty utrzymują się do czerwca. W sprzyjających warunkach rośliny mogą zakwitnąć ponownie późnym latem lub wczesną jesienią.

aster alpejski
Aster alpejski - Aster alpinus
Fot. depositphotos

Aster alpejski - odmiany i zastosowanie

Aster alpejski cieszy się popularnością ze względu na kompaktowe rozmiary oraz obfite kwitnienie. Ta pięknie kwitnąca bylina dobrze prezentuje się w ogrodach skalnych, preriowych i alpinariach.

Astry doskonale wyglądają sadzone w grupach, sprawdzają się także jako rośliny na obwódki wieloletnie.

Gatunek ten można także uprawiać w pojemnikach samodzielnie lub w towarzystwie roślin o podobnych wymaganiach takich jak: gęsiówka, smagliczka nadmorska czy diaskia.

aster alpejski Christina
Aster alpejski 'Christina'
Fot. B.E.Z., forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Na rabatach aster alpejski dobrze komponuje się z kwitnącymi bylinami, takimi jak np.: żagwin ogrodowy, krwawnik ogrodowy, goździk pierzasty czy bodziszek.

Odmiany astra alpejskiego najczęściej polecane do sadzenia w ogrodach przedstawiamy w tabeli poniżej.

aster alpejski odmiany

Aster alpejski - uprawa i wymagania

Aster alpejski wymaga stanowisk dobrze nasłonecznionych. Wymagania glebowe tej rośliny nie są natomiast wygórowane. W swoim naturalnym środowisku aster alpejski rośnie na glebach kamienistych, średnio żyznych i przepuszczalnych. Żeby dobrze czuł się w naszym ogrodzie, warto zapewnić mu podobne warunki.

Aster alpejski - sadzenie

Astry możemy sadzić do gruntu wiosną, gdy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Równie dobrym terminem sadzenia astrów jest też jesień. Do czasu przeniesienia sadzonek na miejsce stałe powinny one wytworzyć co najmniej 5-6 prawdziwych liści. Odległości pomiędzy roślinami należy dostosować do ich rozmiarów:

  • niższe odmiany astra alpejskiego sadzimy w rozstawie 20-30x20-30 cm,
  • wysokie odmiany astra alpejskiego sadzimy w rozstawie 40x40 cm.

Aster alpejski - podlewanie

Młode rośliny przez pierwsze dwa lata powinny być regularnie i obficie podlewane średnio raz w tygodniu. Należy pamiętać, żeby nie przelewać astrów, które tego nie lubią. Gdy już się dobrze ukorzenią i rozrosną, astry bez problemu wytrzymają nawet długotrwałe susze.

aster alpejski
Aster alpejski - Aster alpinus
Fot. pixabay

Aster alpejski - nawożenie

Aster alpejski nie potrzebuje częstego nawożenia, wystarczy przed kwitnieniem zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny do roślin kwitnących.

Aster alpejski - przycinanie

Regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów wydłuży kwitnienie astrów oraz poprawi ich kondycję i zapobiegnie samosiewom. Natomiast pod zakończeniu wegetacji ścinamy nisko nad ziemią uschnięte rośliny, by nie stały się pożywką dla chorób i szkodników.

Zapamiętaj!
Astry alpejskie, choć są mrozoodporne, mają tendencję do wyrastania przed zimą ponad powierzchnię gleby. Obniża to ich mrozoodporność, zwłaszcza podczas mroźnych i bezśnieżnych zim. Dlatego jesienią dobrze jest ściółkować astry dojrzałym kompostem, który zabezpieczy rośliny przed mrozem oraz poprawi strukturę gleby.

Aster alpejski - rozmnażanie

Wraz z rozwojem oraz zwiększającą się masą korzeniową byliny tracą ładny pokrój oraz słabiej kwitną. Dlatego wskazane jest co 3-4 lata odmłodzić astry poprzez podział dojrzałych kęp (czerwiec-lipiec). Odmładzając astra alpejskiego możemy jednocześnie pozyskać nowe sadzonki.

Innym sposobem na rozmnażanie astra alpejskiego jest pobranie sadzonek pędowych z piętką (zdrewniały fragment pędu) w terminie jesiennym (wrzesień-październik).

Nasiona astra alpejskiego szybko i łatwo kiełkują, więc możemy wysiać je w lutym lub marcu w ogrzewany pomieszczeniu.

Zapamiętaj!
Nasiona astra alpejskiego kiełkują w świetle, więc nie przykrywaj ich po wysianiu.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002 s. 154;
2. U. Puczel, Nie tylko marcinki w Działkowiec 10/2013, s. 9-11;
3. P. Czuchaj, Aster alpejski w Rośliny Ozdobne 5/2017.