Stihl Cash Back

Aster krzaczasty - odmiany, uprawa, przycinanie

Aster krzaczasty tworzy niewielkie, kuliste kępy gęsto obsypane kwiatami. W pełnym słońcu, na przepuszczalnym podłożu, aster ten szybko się krzewi i obficie kwitnie. Poznaj najciekawsze odmiany astrów krzaczastych i zobacz, jak możesz je wykorzystać w swoim ogrodzie. Podpowiadamy, jak wygląda uprawa astrów krzaczastych i jakie warunki należy zapewnić roślinom do prawidłowego wzrostu.

aster krzaczasty
Aster krzaczasty - Aster dumosus
Fot. pixabay

Jak wygląda aster krzaczasty?

Aster krzaczasty (Symphyotrichum dumosus, syn. Aster dumosus) jest niewielką byliną należącą do rodziny astrowatych (Asteraceae) pochodzącą ze wschodnich i centralnych regionów Ameryki Północnej oraz Kanady. Aster ten zaliczany jest do grupy astrów jesiennych wielkokwiatowych, podobnie jak aster nowobelgijski i aster nowoangielski.

Aster krzaczasty jest ceniony ze względu na kompaktowe rozmiary i ładny, kulisty pokrój. Wysokość roślin zależy od odmiany i mieści się w przedziale 20-90 cm. Nagie, wzniesione, lekko zdrewniałe pędy porośnięte są wąskimi, lancetowatymi liśćmi, najczęściej ciemnozielonymi. Na końcach pędów rozwijają się koszyczkowe kwiaty (2-9 cm średnicy) zebrane w luźne wiechy. Środek koszyczka jest zazwyczaj żółty lub pomarańczowy, a języczkowe płatki mają różne odcienie fioletu i różu, czerwieni oraz bieli. Kwiaty astra krzaczastego rozwijają się w sierpniu i utrzymują do października.

aster krzaczasty
Aster krzaczasty - Aster dumosus
Fot. pixabay

Aster krzaczasty - odmiany

W sprzedaży dostępne są rozmaite ogrodowe odmiany astra krzaczastego. Zazwyczaj są to mieszańce, zaś czysty gatunek bardzo trudno spotkać. Ogrodowe hybrydy oferują pożądane przez ogrodników cechy: zwarty pokrój, niewielkie rozmiary, pastelowe kolory i większe kwiaty.

aster krzaczasty odmiany

Aster krzaczasty - zastosowanie

Astry krzaczaste to doskonałe rośliny na obwódki oraz na skalniaki. Doskonale wyglądają sadzone na murkach ogrodowych i na skarpach. Na rabatach zaś astry krzaczaste tworzą ciekawe kompozycje z roślinami dekoracyjnymi późnym latem i jesienią, takimi jak: nawłoć, dzielżan, chryzantemy, rudbekia, przywrotnik, sadziec plamisty czy trawy ozdobne.

Niewielkie rozmiarowo astry krzaczaste dobrze prezentują się także w pojemnikach, zarówno solo, jak i w towarzystwie roślin o ozdobnych liściach, takich jak: szałwia błyszcząca, rozchodnik czy tojeść rozesłana.

aster krzaczasty
Aster krzaczasty - Aster dumosus
Fot. pixabay

Aster krzaczasty - uprawa

Aster krzaczasty to jeden z mniej wymagających gatunków astrów, łatwy w uprawie i bardzo wszechstronny. Rośliny wymagają pełnego słońca choć tolerują także nieco zacienione stanowiska. Gatunek ten nie ma dużych wymagań pokarmowych, może z powodzeniem rosnąć na niezbyt zasobnych, ale przepuszczalnych glebach. Luźne i lekko wilgotne podłoże powinno mieć odczyn zbliżony do obojętnego.

Aster krzaczasty - sadzenie

Astry krzaczaste możemy sadzić w dwóch terminach:

  • wiosennym - od marca do maja;
  • jesiennym - od września do listopada.

Przed sadzeniem astra krzaczastego należy przygotować stanowisko odchwaszczając, przekopując i zasilając glebę kompostem lub obornikiem.

Zapamiętaj!
Kluczem do sukcesu w uprawie astrów jest zachowanie takiej głębokości sadzenia, na jakiej rosły w doniczce.

Równie ważny jest dobór rozstawy sadzenia astra krzaczastego, żeby te mocno krzewiące się rośliny miały zapewnioną dobrą cyrkulację powietrza oraz dostęp słońca. Dzięki właściwym warunkom uprawy, podatne na choroby grzybowe astry zachowają dobrą kondycję zdrowotną.

W zależności od osiąganej wysokości astry krzaczaste sadzimy w rozstawie:

  • odmiany wysokie - 80x80 cm,
  • odmiany średnie - 50x50 cm,
  • odmiany karłowe - 20-30x20-30 cm.

Aster krzaczasty - podlewanie i nawożenie

Aster krzaczasty nie ma dużych wymagań wodnych oraz pokarmowych. Preferuje lekko wilgotne gleby, ale doskonale poradzi sobie z niedoborami wody. Podczas suchej, upalnej pogody wystarczy podlać rośliny raz w tygodniu. Wodę lejemy bezpośrednio na ziemię, starając się nie moczyć liści, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

W czasie sezonu wegetacyjnego dobrze jest zasilić astry nawozem mineralnym wieloskładnikowym o obniżonej zawartości azotu. Nawóz poprawi kwitnienie oraz krzewienie roślin. Optymalnym terminem nawożenia astrów krzaczastych jest okres zawiązywania się pąków kwiatowych.

Aster krzaczasty - przycinanie

Wczesnym latem skracamy pędy astra o 1/3 długości. Zabieg ten sprzyja rozkrzewieniu roślin oraz stymuluje zawiązywanie się pąków kwiatowych.

Późną jesienią, po ustaniu kwitnienia, ścinamy pędy rośliny tuż nad ziemią. W ten sposób usuniemy pozostałości roślin, które mogą stanowić siedlisko chorób oraz szkodników.

Po takim jesiennym przycięciu astrów krzaczastych nie musimy zabezpieczać ich przed mrozem, gdyż są wystarczająco odporne by przetrwać polską zimę bez osłaniania.

Aster krzaczasty - rozmnażanie

Rozmnażanie astrów przez sadzonki wierzchołkowe - w okresie od kwietnia do czerwca ścinamy wierzchołki pędów o długości 10-15 cm i umieszczamy ich końce w naczyniu z wodą. Po 2-3 tygodniach rośliny powinny się ukorzenić. Przygotowane sadzonki możemy także umieścić w doniczkach wypełnionych podłożem do ukorzeniania.

Rozmnażanie astrów przez podział - jeszcze łatwiej można rozmnożyć astra dzieląc wykopaną kępę na 2-3 części, tak by każda miała silne korzenie i 2-3 pąki. Optymalnym terminem dzielenia roślin jest, podobnie jak przy sadzonkowaniu, okres od kwietnia do czerwca.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002 s. 155;
2. K. Oszkinis, Kwiaty od A do Z, PWRiL, Warszawa 1979, s. 95;
3. Rośliny ozdobne, Skrypt dla studentów wydziałów ogrodniczych akademii rolniczych, PWN, Warszawa 1987, s. 385.