Stihl Cash Back

Aster wrzosolistny - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Aster wrzosolistny to wytrzymała i odporna bylina, która jesienią obsypuje się masą drobnych, miododajnych kwiatów. Niewielkie wymagania tego astra oraz późny okres kwitnienia czynią go wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Podpowiadamy, które odmiany astra wrzosolistnego warto mieć w swoim ogrodzie oraz jak wygląda uprawa i rozmnażanie tej rośliny. Zobacz co robić, aby Twoje astry bujnie kwitły do późnej jesieni!

aster wrzosolistny
Aster wrzosolistny - Aster ericoides
Fot. depositphotos

Jak wygląda aster wrzosolistny?

Aster wrzosolistny (Aster ericoides, syn. Symphyotrichum ericoides) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae) i pochodzi z centralnych i wschodnich regionów Ameryki Północnej i Kanady, gdzie często można go spotkać na nieużytkach, łąkach oraz poboczach dróg. Jest to aster bylinowy, który w naszym ogrodzie może rosnąć przez wiele lat.

Aster wrzosolistny dorasta do 120 cm wysokości, a jego długie, silnie rozgałęzione łodygi tworzą zwarte, nieregularne kępy. Pędy astra gęsto pokrywają drobne, sztywne liście, podobne do liści wrzosów. Od późnego lata aż do późnej jesieni roślina jest pokryta drobnymi, białymi, fioletowymi lub różowymi, koszyczkowatymi kwiatostanami tworzącymi gęste wiechy. Podobnie jak inne astry jesienne wieloletnie, potrafi kwitnąć aż do pierwszych przymrozków.

Warto wiedzieć!
Miododajne kwiaty astra wrzosolistnego są odwiedzane przez ćmy, motyle i inne zapylacze, a ptaki i ssaki chętnie zjadają nasiona i liście tej atrakcyjnej byliny.

Aster wrzosolistny - odmiany

Niskie odmiany astra wrzosolistnego mogą być sadzone w ogrodach skalnych oraz jako obwódki. Odmiany płożące są polecane do zadarniania skarp i murków. Wyższe odmiany dobrze prezentują się na rabatach, mogą być także wykorzystywane na kwiat cięty.

aster wrzosolistny
Aster wrzosolistny - Aster ericoides
Fot. Patrick Alexander from Las Cruces, NM, CC0, Wikimedia Commons

Aster wrzosolistny 'Alaska' - to odmiana o białych kwiatach, która kwitnie od sierpnia do października. Roślina osiąga do 60 cm wysokości i sprawdza się na rabatach oraz na kwiat cięty.

Aster wrzosolistny 'Blue Star' - wyróżnia się efektownymi kwiatami w odcieniu lawendy utrzymującymi się od września do października. Roślina dorasta do około 70-100 cm wysokości.

Aster wrzosolistny 'Lovely' - tworzy kępy osiągające wysokość 60 cm. Bylina zakwita dopiero w październiku masą drobnych kwiatów w kolorze różowym.

Aster wrzosolistny 'Pink Star' - zakwita we wrześniu różowymi kwiatami zebranymi w gęste wiechy. Bylina dorasta do 120 cm wysokości, nadaje się zarówno na rabaty, jak i na kwiat cięty.

aster wrzosolistny
Aster wrzosolistny - Aster ericoides
Fot. Patrick Alexander from Las Cruces, NM, CC0, Wikimedia Commons

Aster wrzosolistny 'Snow Flurry' - to niezwykle dekoracyjna odmiana o płożących pędach dorastająca do 15 cm wysokości oraz 50-60 cm szerokości. Roślina obficie kwitnie od września do października drobnymi kwiatami w kolorze białym i doskonale prezentuje się na skarpach, murkach, w ogrodach skalnych oraz alpejskim.

Aster wrzosolistny - uprawa

Aster wrzosolistny preferuje słoneczne stanowiska i glebę przepuszczalną, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Bylina wykazuje wyjątkową tolerancję na suche, skaliste i gliniaste podłoże - w takich warunkach rośnie w naturalnym środowisku.

Warto wiedzieć!
Aster wrzosolistny jest całkowicie mrozoodporny (strefa mrozoodporności roślin 4), a jego kwiaty wytrzymują spadki temperatury do -5°C. Dzięki temu jesienią kwitnie bardzo długo.

Aster wrzosolistny - podlewanie

Bylina ta jest wyjątkowo odporna na suszę, ale młode rośliny należy w pierwszym roku uprawy podlewać regularnie, lecz nie nazbyt obficie. Dorosłe, ukorzenione okazy doskonale radzą sobie już same, podlewamy je tylko o okresach ekstremalnej suszy.

Aster wrzosolistny - nawożenie

Żeby astry długo i spektakularnie zakwitły należy co 2 tygodnie zasilać je nawozem dla roślin kwitnących o zwiększonej zawartości fosforu i potasu. Nawożenie kończymy w sierpniu, żeby rośliny zdążyły się przygotować do zimy.

aster wrzosolistny
Aster wrzosolistny - Aster ericoides
Fot. Environmental Protection Agency, Public domain, Wikimedia Commons

Aster wrzosolistny - zimowanie

Pod koniec sezonu wegetacyjnego, po przekwitnieniu astrów, warto ściąć ich łodygi tuż nad ziemią, aby uniknąć wystąpienia chorób grzybowych rozwijających się na rozkładających roślinnych resztkach. W rejonach kraju o ostrzejszym klimacie można rośliny wyściółkować grubą warstwą dojrzałego kompostu lub kory drzew liściastych, żeby osłonić korzenie astrów przed mrozem.

Aster wrzosolistny - rozmnażanie

Astry wrzosolistne rozmnażamy wiosną z sadzonek pędowych. Sadzonki szybko ukorzeniają się w ciągu 2-3 tygodni, gdy zapewnimy im temperaturę 20-22°C. Sadzonki wysadzamy do gruntu od marca do maja.

Jeszcze łatwiejszym sposobem na pozyskanie nowych roślin jest podział kępy astra zimą - od grudnia do stycznia. W tym celu po kwitnieniu wykopujemy dojrzałą kępę astrów i przechowujemy w wilgotnym piasku lub trocinach w nieogrzewanym inspekcie, garażu lub piwnicy. Przed podziałem ostrożnie oczyszczamy korzenie i skracamy je na długość 15-20 cm. Następnie dzielimy kępę na 2-3 części, tak by każda miała silne korzenie i 1-2 pąki. Sadzonki umieszczamy w doniczkach z podłożem do ukorzeniania, podlewamy i umieszczamy w widnym miejscu. Wiosną będzie można je wysadzić do ogrodu.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. J. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002 s. 155-156;
2. Rośliny ozdobne, Skrypt dla studentów wydziałów ogrodniczych akademii rolniczych, PWN, Warszawa 1987, s. 385.