Stihl Cash Back

Smagliczka nadmorska - odmiany, uprawa, choroby

Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) to delikatna roślina jednoroczna o drobnych kwiatach, wyróżniająca się pięknym miodowym zapachem. Świetnie sprawdza się zarówno jako roślina doniczkowa jak i sadzona na ogrodowych rabatach. Poznaj tajniki uprawy smagliczki oraz najładniejsze odmiany tej uroczej rośliny. Podpowiadamy też jakie choroby mogą atakować smagliczkę nadmorską.

smagliczka nadmorska
Smagliczka nadmorska - Lobularia maritima
Fot. depositphotos

Smagliczka nadmorska - opis i zastosowanie

Smagliczka nadmorska osiąga niewielkie rozmiary. Dorasta zaledwie do 20-30 cm wysokości. Jej drobne, gwiazdkowate, czteropłatkowe, zebrane w grona kwiaty, pojawiają się latem i wczesną jesienią. Jest rośliną miododajną przyciągającą pszczoły oraz motyle. Ma delikatne łodygi porośnięte drobnymi, lancetowatymi liśćmi mającymi tendencje do płożenia. Roślina szybko się rozrasta tworząc kobierce lub kępy.

Smagliczka nadmorska kwitnie nieprzerwanie od maja do jesieni, a jej barwne kępy przyciągają wzrok zwłaszcza jesienią, kiedy inne byliny zazwyczaj zakończyły już kwitnienie. Dobrze komponuje się więc z innymi roślinami. Smagliczka sadzona na rabatach i skalniakach szybko wypełnia wolne przestrzenie pozostałe po kwiatach wiosennych. Sprawdza się na obwódkach, tworzy pachnące dywany kwiatowe, można ją sadzić w skrzynkach balkonowych i donicach. Dekoracyjnie smagliczka nadmorska wygląda na tle takich roślin jak: aksamitka, niezapominajka, werbena, gęsiówka czy niskie floksy, celozja, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański i porcelanka plamista.

smagliczka nadmorska
Smagliczka nadmorska - Lobularia maritima
Fot. depositphotos

Smagliczka nadmorska ma wiele odmian o formie zwisającej, świetnie sprawdzających się zarówno w skalnym ogrodzie, jak w doniczkach na balkonie czy tarasie. Odmiany te mają charakterystyczne, przewieszone pędy, które można przycinać i formować. Smagliczka sadzona w skrzynkach balkonowych stanowi niebanalną alternatywę dla surfinii czy pelargonii, które widzimy na każdym kroku.

Smagliczka nadmorska - odmiany

Smagliczka nadmorska 'Snow Princess' - to jedna z najbardziej popularnych odmian balkonowych. Jest chętnie nagradzana na wystawach kwiaciarskich. Maleńkie, białe kwiatuszki pachnące miodem zdobią ją przez całe lato. Jest odporna na choroby i ma piękny, obfity pokrój.

Smagliczka nadmorska 'Aphrodite' - odznacza się unikalną paletą barw: morelową, łososiową, cytrynową i czerwoną, a także bardziej standardowo fioletową i białą. Wcześnie zakwita.

Smagliczka nadmorska 'Clear Crystals' - to odmiana z bardzo dużymi, pachnącymi kwiatami koloru lawendy, fioletu i bieli.

Smagliczka nadmorska 'Easter Bonnet' - jest wcześnie kwitnącą odmianą o kwiatach w pastelowych odcieniach bieli, fioletu, róży i lawendy. Świetnie sprawdza się do uprawy w pojemnikach.

Smagliczka nadmorska 'Pastel Carpet' - to odmiana obejmująca rośliny barwy różu, lawendy i kremową. Tworzy piękne, zwarte kobierce.

Smagliczka nadmorska 'Rosie O’Day' - jest piękną odmianą w kolorze różowym. Tworzy jednolite, gęste kobierce; dobrze sprawdza się na skalniakach znakomicie komponując się z kamieniami.

Smagliczka nadmorska 'Royal Carpet' ma fioletowe kwiaty, które blakną do odcieniu lawendy. Tworzy piękne, pachnąca kobierce.

smagliczka nadmorska
Smagliczka nadmorska - Lobularia maritima
Fot. depositphotos

Smagliczka nadmorska - uprawa

Lobularia maritima w naszym klimacie jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Preferuje stanowiska żyzne, gleby dość wilgotne, ale nie podmokłe. Jeśli zapewni jej się odpowiednie nawodnienie może rosnąć również na glebach niezbyt żyznych i piaszczystych. Dobrze znosi suszę, więc może być sadzona na skalniakach. Uprawiana w doniczce smagliczka zwisająca powinna mieć usuwany nadmiar wody z podstawki.

Smagliczka nadmorska najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Obficie kwitnie wyłącznie w pełnym słońcu, zaś w półcieniu kwiatów jest mniej. Po pierwszym kwitnieniu trzeba smagliczkę przyciąć, zasilić i podlewać, a wtedy zakwitnie ponownie w sierpniu-wrześniu. Za pomocą cięcia można skorygować kształt rośliny i nie dopuścić do nadmiernego rozrostu.

Smagliczki są mało wymagającymi roślinami, więc na co dzień nie trzeba ich nawozić. Warto jednak zastosować w niewielkiej dawce nawóz do roślin kwitnących tuż po przekwitnięciu i usunięciu starszych kwiatostanów, by roślina pięknie zakwitła po raz kolejny. Można również zastosować nawozy ze zwiększoną zawartością potasu, aby roślina bujniej kwitła oraz szybciej się rozrastała.

smagliczka nadmorska
Smagliczka nadmorska - Lobularia maritima
Fot. alokazja7, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Smagliczka nadmorska - wysiew nasion

Smagliczka nadmorska jest wrażliwa na chłody. W cieplejszych rejonach kraju jej nasiona możemy wysiewać w kwietniu od razu na miejsce stałe, ale wtedy rośliny mogą nie zdążyć zakwitnąć ponownie jesienią. Najlepiej wysiać ją w rzędy odległe co 15 cm, a po wzejściu roślin, przerwać, pozostawiając rośliny w odstępach 5 centymetrowych. Nasiona smagliczki nadmorskiej kiełkują po około tygodniu, a rośliny zakwitają po około 2 miesiącach od siewu.

Korzystnej jednak przygotować rozsadę smagliczki wysiewając nasiona w marcu do zimnego inspektu w rozstawie 15 x 10 cm. Sadzonki w kwietniu wysadza się na stałe miejsce najlepiej w grupach po 2-3 rośliny w odległości co 30 cm. Przestrzeń między nimi szybko może się zagęścić, bo smagliczki błyskawicznie się rozprzestrzeniają.

Smagliczka nadmorska - choroby

Kluczem do uniknięcia chorób smagliczki nadmorskiej jest niedopuszczanie do nadmiernej wilgotności podłoża, gdyż w przypadku przelania roślina jest często atakowana przez zgniliznę korzeni, mączniaka prawdziwego, mozaikę wirusową, rdzę i żółtaczkę astra. W przypadku wystąpienia mączniaka na liściach smagliczki widać plamy pokryte mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Chorobie sprzyja wilgotna i ciepła pogoda oraz nadmierne zagęszczenie roślin. W walce z tymi chorobami, jak również dla profilaktyki, należy stosować preparaty takie jak Topsin M 500 SC czy Signum 33 WG. Jeżeli wolimy stosować preparaty naturalne i ekologiczne, można się wspomóc preparatem Biosept Active (wyciąg z grejpfruta) oraz preparatem Skrzyp Ekstrakt ProBio Ogród (wytwarzany na bazie skrzypu polnego).

Opracowano na podstawie:
1. Brickell C., Wielka encyklopedia roślin, Świat Książki, Warszawa 1996, s. 533;
2. Encyklopedia ogrodnictwa, Agencja Elipsa, Warszawa 1995, s. 336;
3. Czerska H., Mały atlas kwiatów ogrodowych, Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita S.A., Warszawa s. 27.

Przeczytaj również:

Kwiaty na skalniak długo kwitnąceKwiaty na skalniak długo kwitnące
Chcesz aby Twój skalniak był atrakcyjny cały sezon, od wiosny do jesieni? Oto warte polecenia kwiaty na skalniak długo kwitnące, które zachwycają swą urodą przez wiele miesięcy. Te 10 roślin sprawi, że twój skalniak będzie cały obsypany kwiatami! Więcej...

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Wystarczy je posiać lub posadzić i gotowe! Więcej...

Gipsówka, łyszczec - odmiany i uprawa
Gipsówki to całkowicie lub częściowo mrozoodporne rośliny jednoroczne i byliny, sadzone na ogrodowych rabatach i w ogrodach skalnych. Wśród nich są też gatunki zadarniające, na skalniaki oraz stosowane na kwiat cięty. Zdobią je drobne, pięciopłatkowe kwiaty w kształcie miseczki lub czarki, w różnych odcieniach bieli, różu i jasnej purpury.Więcej...