Stihl Cash Back

Aster nowobelgijski - odmiany, uprawa, zastosowanie

Aster nowobelgijski to łatwa w uprawie, mało wymagająca i obficie kwitnąca bylina. Dzięki wysokiej mrozoodporności tej rośliny, możemy cieszyć się widokiem barwnych kwiatów astra aż do jesieni. Poznaj najciekawsze odmiany astra nowobelgijskiego i zobacz jakie warunki należy im zapewnić by zdrowo rosły. Podpowiadamy jak wygląda uprawa astra nowobelgijskiego i gdzie warto sadzić tę roślinę.

aster nowobelgijski
Aster nowobelgijski - Aster novi-belgii
Fot. depositphotos

Jak wygląda aster nowobelgijski

Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii, syn. Symphotrichum novi-belgii) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae) i pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. Zaliczany jest do grupy astrów jesiennych wielkokwiatowych, podobnie jak aster krzaczasty i aster nowoangielski.

W zależności od odmiany aster nowobelgijski tworzy mocno rozgałęzione krzewy o wysokości od 40 cm do 130 cm. Wzniesione pędy porośnięte są przez proste, lancetowate i całobrzegie liście. Na wierzchołkach pędów rozwijają się niewielkie (2-3 cm średnicy) kwiaty astra nowobelgijskiego, przypominające stokrotki. Zebrane w gęste wiechy koszyczki mają zazwyczaj żółty środek oraz płatki w odcieniach różu, błękitu, czerwieni, fioletu lub bieli. W zależności od odmiany, astry nowobelgijskie zakwitają w sierpniu, a ich kwitnienie trwa, aż do listopada.

Aster nowobelgijski - odmiany

Aster nowobelgijski doczekał się bardzo wielu odmian, które ze względu na osiąganą wysokość można podzielić na 2 grupy:

  • karłowe odmiany astra nowobelgijskiego o wysokości 40-50 cm,
  • wysokie odmiany astra nowobelgijskiego dorastające do 150 cm.

W zależności od odmiany, koszyczki kwiatowe o średnicy 2-3 cm, mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, w różnych odcieniach bieli, różu, niebieskiego, czerwieni i fioletu. Polecane odmiany astrów nowobelgijskich przedstawiamy w tabeli poniżej.

aster nowobelgijski

Zestawienie odmian astra nowobelgijskiego w wersji do wydrukowania:

Aster nowobelgijski - zastosowanie

Astry są roślinami bardzo wszechstronnymi. Wysokie odmiany sadzi się w grupach na rabatach, w towarzystwie gatunków efektownie kwitnących takich jak: dalia, nagietek, cynia i chryzantemy. Astry nowobelgijskie doskonale łączą się też z trawami ozdobnymi, które ciekawie kontrastują z astrami pokrojem i fakturą.

Odmiany kompaktowe astrów, tworzące kuliste krzewy, można wykorzystać jako rośliny na obwódki i obrzeża trawników. Astry nowobelgijskie bywają też wykorzystywane jako żywopłoty, a także ogrodowe rzeźby - topiary.

Odmiany karłowe astra nowobelgijskiego są zwykle sadzone w doniczkach i wykorzystywane do ozdabiania balkonów i tarasów.

Aster nowobelgijski - uprawa

Od prawidłowego wyboru stanowiska zależy zarówno kwitnienie, jak i dekoracyjny wygląd roślin. Aster nowobelgijski potrzebuje jasnego, słonecznego miejsca chronionego przez silnym wiatrem. W przeciwnym razie przestanie kwitnąć, łodygi wyciągną się, a roślina straci gęsty i zwarty pokrój. Ze względu na wysokie wymagania pokarmowe ziemia dla astrów powinna być żyzna, przepuszczalna i zasobna w próchnicę.

aster nowobelgijski
Aster nowobelgijski - Aster novi-belgii
Fot. depositphotos

Aster nowobelgijski - sadzenie

Astry najlepiej sadzić wiosną, gdy ziemia już całkowicie odmarznie. Do sadzenia należy się przygotować jesienią poprzedniego roku, odchwaszczając i zasilając ziemię kompostem lub granulowanym obornikiem.

Sadząc astry należy zwrócić szczególną uwagę na odległość między roślinami, biorąc pod uwagę ich silne krzewienie. Rozstawa sadzenia astrów nowobelgijkich powinna wynosić:

  • w przypadku odmian niskich 20x30 cm,
  • w przypadku odmian średnich - 30x50 cm,
  • w przypadku odmian wysokich - wysokich 50x80 cm.

ster nowobelgijski - podlewanie i nawożenie

Aster nowobelgijski ma duże potrzeby wodne. Karpa korzeniowa szybko przesycha, co odbija się na jakości i długości kwitnienia. Podlewając rośliny najlepiej kierować strumień wody bezpośrednio na glebę, żeby nie moczyć liści. Wilgoć sprzyja pojawieniu się chorób grzybowych, które często porażają ten gatunek.

Dodając do wody nawóz dla roślin kwitnących poprawimy kondycję i kwitnienie roślin. W czasie sezonu wegetacyjnego nawozimy astry trzykrotnie: 2 tygodnie po posadzeniu, podczas formowania pąków i w początkowej fazie kwitnienia.

W uprawie astrów nowobelgijskich korzystnie jest ściółkować ziemię (najlepiej jesienią) wykorzystując w tym celu obornik lub dojrzały kompost. Nawozy organiczne, oddając stopniowo składniki pokarmowe, poprawią także strukturę gleby.

Aster nowobelgijski - przycinanie

Gdy rośliny zakończą wegetację należy ściąć część nadziemną astrów tuż nad powierzchnią podłoża. Wiosną pojawią się młode pędy, a rośliny będą miały zwarty pokrój.

Warto wiedzieć!
Przekwitłe kwiatostany astrów warto usuwać. Dzięki usuwaniu przekwitłych kwiatów astry zawiązują więcej pąków kwiatowych oraz dłużej kwitną.

Aster nowobelgijski - inne zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja astrów nowobelgijskich to także regularne odchwaszczanie i spulchnianie gleby, dające roślinom lepszy dostęp powietrza oraz wody.

Dbając o to, by rośliny obficie kwitły i były ładnie zagęszczone, co 3-4 lata musimy je odmłodzić dzieląc wyrośnięte kępy. W ten sposób nie tylko poprawiamy kondycję roślin, ale także mamy możliwość pozyskania sadzonek.

Aster nowobelgijski - rozmnażanie

Rozmnażanie astrów przez podział - najprostszą metodą pozyskania nowych roślin jest podział, najlepiej w okresie wiosennym (kwiecień i maj). W tym celu, wykopaną kępę dzielimy na kilka części, tak by każda z nich miała silny system korzeniowy oraz 2-3 pędy. Sadzonki sadzimy niezwłocznie na docelowym miejscu. Słabsze, mniej wyrośnięte sadzonki, możemy umieścić w inspekcie. Gdy się dobrze ukorzenią przesadzamy je w lipcu na rabatę.

Rozmnażanie astrów przez sadzonki - w tym samym, wiosennym terminie (kwiecień i maj), możemy także przygotować sadzonki wierzchołkowe. Sadzonki powinny mieć 10-15 cm długości oraz 2-3 liście. Sadzonki ukorzeniają się pod osłonami w ciągu 20-25 dni.

Opracowano na podstawie:
1. K. Oszkinis, Kwiaty od A do Z, PWRiL, Warszawa 1979, s. 96;
2. Rośliny ozdobne, Skrypt dla studentów wydziałów ogrodniczych akademii rolniczych, PWN, Warszawa 1987, s. 386;
3. J. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2020, s. 157.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Oto nasze zestawienie - 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które ozdobią rabaty w Twoim ogrodzie od maja do października! Więcej...

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Więcej...

Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesieniąByliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oto zestawienie 20 najciekawszych bylin kwitnących całe lato i jesienią! Więcej...