Stihl Cash Back

Misecznik cytrusowiec - szkodliwość, objawy, zwalczanie

Misecznik cytrusowiec to szkodnik często występujący na roślinach doniczkowych w domach oraz w szklarniach. Żółte plamki na liściach, wypukłe, twarde zgrubienia na pędach oraz lepka rosa miodowa to objawy występowania miseczników na roślinach. Zobacz, jak wygląda misecznik cytrusowiec i jakie są objawy żerowania. Podpowiadamy sprawdzone sposoby na zwalczanie misecznika cytrusowca.

misecznik cytrusowiec
Misecznik cytrusowiec - Coccus hesperidum
Fot. depositphotos

Jak wygląda misecznik cytrusowiec

Misecznik cytrusowiec (Coccus hesperidum) należy nadrodziny czerwców i występuje na wielu gatunkach w domach oraz szklarniach. Najczęściej spotkać go można na roślinach takich jak: cytrusy, agawa, storczyki, anturium, peperomia, cyklamen perski, figowiec benjamina i bluszcz doniczkowy. Pomylić z nim można inne miseczniki występujące na roślinach doniczkowych. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż wszystkie miseczniki zwalcza się tymi samymi sposobami :-)

Samce misecznika cytrusowca są wyposażone w skrzydła i mają około 2 mm długości. Są na tyle małe, że nie zauważymy ich gołym okiem.

Łatwiej natomiast dostrzec samice miseczników, których ciało osiąga długość do 3-4 mm. Wiosną samica misecznika cytrusowca przytwierdza się do górnej strony liścia lub młodego pędu i tworzy wokół siebie półkolistą tarczkę zabarwioną na żółto, zielono lub jasnobrązowo w ciemniejsze plamki. Pod tarczką samica składa jaja a następnie ginie. Z jaj w czerwcu i lipcu wylęgają się larwy, które żerują na liściach wzdłuż nerwów.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że na roślinach doniczkowych uprawianych w mieszkaniach szkodniki mogą się pojawić w zasadzie o każdej porze roku. Ich atakowi sprzyja ciepłe i suche powietrze występujące w mieszkaniach zimą, w okresie grzewczym.

Misecznik cytrusowiec - szkodliwość

Misecznik cytrusowiec żywi się wysysając z rośliny soki, które po odfiltrowaniu białka wydala w postaci miodowej rosy. Lepka substancja ogranicza asymilację, a jako że jest bogata w węglowodany, często staje się pożywką dla grzybów sadzakowych. Miseczniki wysysając soki z komórek roślinnych, osłabiają kondycję roślin i doprowadzają do zamierania porażonych organów roślinnych.

misecznik cytrusowiec
Objawy żerowania misecznika cytrusowca
Fot. depositphotos

Misecznik cytrusowiec - objawy

Miseczniki żerują na najmłodszych liściach i pędach. O ich obecności świadczą odbarwienia tkanki oraz niewielkie tarczki. Na wydzielanej przez szkodniki rosie miodowej rozwijają się grzyby sadzakowe przypominające czarny, pylisty nalot.

Misecznik cytrusowiec - zwalczanie

Zwalczanie miseczników najlepiej rozpocząć od mechanicznego usunięcia szkodników. W tym celu najpierw osłaniamy podłoże w doniczce (aby przypadkowo szkodniki nie spadły do ziemi), a następnie za pomocą miękkiej szczoteczki zdrapujemy owady z zajętej powierzchni (można użyć tzw. patyczka do uszu nasączonego denaturatem lub spirytusem). Pojedyncze tarczki można także podważać wykałaczką, ale tak żeby nie uszkodzić tkanek rośliny.

Następnie opryskujemy rośliny preparatami przeznaczonymi do zwalczania miseczników, takimi jak: Agrocover Spray, Polysect Długo Działający Hobby oraz Spruzit Spray na szkodniki AL. Wymienione preparaty oparte są na substancjach naturalnych i bezpieczne do użycia w domowej uprawie roślin.

Spruzit Spray

Do zwalczania miseczników polecane są także pałeczki doglebowe Sanium PIN, które wystarczy wcisnąć w podłoże a następnie podlać roślinę. Pałeczki przez dłuższy czas nawożą roślinę i wydzielają substancję owadobóczą. Przez korzenie środek owadobójczy dostaje się do rośliny i krąży wraz z jej sokami, docierając do wszystkich pędów i liści. Dzięki temu szkodniki są zwalczane a roślina przez kilka tygodni zabezpieczona przed nawrotem szkodników. Efekty działania pałeczek widać jednak dopiero po 1-2 tygodniach od ich umieszczenia w ziemi, dlatego warto je stosować łącznie z opryskami.

Misecznik cytrusowiec - domowe sposoby

Jako domowe sposoby na miseczniki możemy wykorzystać środki tanie i łatwo dostępne w gospodarstwie domowym. Najpierw szczoteczką usuwamy szkodniki z powierzchni rośliny a następnie przecieramy te miejsca wacikiem nasączonym denaturatem.

Skuteczne jest także mydło potasowe. Stosuje się je w stężeniu 1-3%, przy czym stężenie: 1% to 10 ml mydła na 1 litr wody lub 100 ml mydła na 10 litrów wody. Dla wzmocnienia efektu do roztworu można dodać denaturatu w proporcji 10 ml denaturatu na 1 litr roztworu. Tak przygotowanym roztworem opryskujemy rośliny.

mydło potasowe ogrodnicze zamów teraz

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. H. Legutowska, Szkodniki doniczkowych w Działkowiec 12/2013, s. 60-61;
2. G. Łabanowski, L. Orlikowski, A. Wojdyła, Jak pielęgnować rośliny doniczkowe, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2011, s. 9;
3. G. Łabanowski, Najważniejsze szkodniki roślin doniczkowych w Działkowiec 1/2007, s. 60-61.