Stihl Cash Back

Agawa ogrodowa - uprawa w Polsce, zimowanie

Agawa w ogrodzie budzi zazwyczaj podziw i zainteresowanie. Często rośliny te rosną w donicach i na zimę są chowane do pomieszczeń. Jak się jednak okazuje możliwa jest gruntowa uprawa agawy w Polsce, a roślina może przezimować na rabacie, o ile posadzimy odpowiedni gatunek agawy i we właściwy sposób o nią zadbamy. Przedstawiamy najlepsze mrozoodporne gatunki agaw, wyjaśniamy jak wygląda uprawa agawy ogrodowej i zdradzamy sposób na zimowanie agawy w ogrodzie!

agawa ogrodowa
Agawa ogrodowa
Fot. pixabay

Agawy mrozoodporna

Do uprawy w gruncie w Polsce nadają się mrozoodporne gatunki agawy. Do najłatwiej dostępnych w Polsce należą:

Agawa Havarda (Agave havardiana) - najpopularniejszy i najbardziej efektowny gatunek agawy. Rozeta osiąga 70 cm średnicy. Liście długie (70 cm), zielono-niebieskie, na marginesach haczykowate, czarne ciernie. Na szczycie każdego liścia długi czarny kolec.

Agawa meksykańska (Agave neomexicana) - rozeta osiąga 45-60 cm średnicy. Liście szaro-zielone, od połowy porośnięte na marginesach brązowymi cierniami, na szczytach liści 2,5-3 cm czerwonobrązowy kolec.

Agawa z Utah, ang. Utah agave (Agave utahensis) - agawa niewielkich rozmiarów o 30 cm średnicy. Liście niebiesko-zielone, wąskie (5 cm szerokości) i długie (50 cm), lekko wklęsłe przy wierzchołki i wypukłe od spodu. Wzdłuż marginesów liści szare ciernie, na szczycie długi szary kolec szczytowy.

Agawa górska (Agave montana) - osiąga 180 cm wysokości i 150 cm szerokości. Liście szerozielone, błyszczące, z grubymi czerwonymi kolcami na brzegach i czerwonym, ostrym kolcem szczytowym. Liście mają charakterystyczny wzór na blaszcze liściowej, który odciskają kolce następnego liścia.

Agawa wielorybi język, ang. Whale?s tongue agave (Agave ovatifolia) - rozeta osiąga 80-120 cm średnicy. Liście niebiesko-szare, duże i szerokie, w kształcie języka wieloryba. Wzdłuż marginesów liści haczykowate, czarne kolce, a na końcu każdego liścia dł. na 2,5 cm kolec szczytowy.

Agawa parryi, ang. Parry's agave (Agave parryi) - osiąga 60 cm średnicy. Liście szaro-zielone, owalne lub lancetowate. Na brzegach haczykowate ciernie, na spodziej stronie liścia odcisają się ciernie poprzedniego liścia. Ostra końcówka liścia ma charakterystyczne ciemnobrązowe, brązowe lub czarne przebarwienie, wyraźnie kontrastujące z resztą blaszki liściowej.

Agawa ogrodowa - uprawa w gruncie

Stanowisko uprawy agawy ogrodowej musi być słoneczne, najlepiej w pełnym słońcu przez cały dzień. Lekki półcień toleruje Agave ovatifolia, jednak nawet w tym przypadku lepiej, aby przez większość dnia docierało do niej pełne słońce.

agawa ogrodowa
Agawa ogrodowa
Fot. pixabay

W uprawie ogrodowej agawy bardzo ważny jest odpowiedni dobór podłoża. Agawa ogrodowa wymaga lekkiego i przepuszczalnego podłoża, które zapewni jej suszę w ciągu całego roku, a szczególnie zimą. Agawę ogrodową najlepiej sadzić na samym piasku z dodatkiem keramzytu, grubego żwiru lub kamieni. Jeżeli mamy w ogrodzie glebę ciężką, wówczas na głębokości około 50-70 cm glebę wymieniamy na lżejsze, porowate podłoże.

Agawę ogrodową sadzimy w dole o średnicy 40 cm i głębokości ok. 50 cm. Po posadzeniu agawę podlewamy tylko 1 raz i nigdy więcej! Agawa jest sukulentem i potrafi sama pobierać wodę z mgły i opadów. Agawę ogrodową najlepiej sadzić na lekkim podwyższeniu, aby woda opadowa swobodnie spływała ze skarpy i nie zalegała w strefie korzeniowej. Po posadzeniu agawy podłoże ściółkujemy drobnymi kamieniami lub ozdobnym żwirkiem.

Warto wiedzieć!
W naszym klimacie agawy ogrodowe rosną bardzo powoli. Aby nieco przyspieszyć ich wzrost po miesiącu od posadzenia w ogrodzie zasilamy je wiosną i latem, co 2-3 tygodnie nawozem dla kaktusów i sukulentów.

Agawa ogrodowa - zimowanie

W odpowiednich warunkach niektóre ogrodowe agawy mogą przetrwać mrozy nawet do -29°C (Agave parryi). Niestety częste w naszym kraju deszczowe i bezśnieżne zimy znacznie obniżają mroozoodporność uprawianych w gruncie agaw i zwykle temperatura poniżej -15°C jest już dla nich niebezpieczna. Dlatego dla dobrego przezimowania agawy niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie. Gdy temperatura zacznie spadać poniżej -15°C, agawę należy zabezpieczyć przed mrozem. W tym celu obsypuje się jej dolną część igliwiem sosnowym, a następnie całość otula agrowłókniną.

Aby agawa ogrodowa przetrwała zimę w ogrodzie, bardzo ważne jest utrzymanie niemal całkowicie suchego podłoża w okresie jesienno-zimowym. W przeciwnym razie agawa będzie gniła. Aby ochronić agawę przed wilgocią, należy przygotować dla niej odpowiednie zadaszenie. Takie zadaszenie możemy zbudować samodzielnie w prosty sposób. Wystarczy zmontować konstrukcję z desek, metalowych rurek lub elementów PCV, na której rozciągamy płachtę z plandeki, folię lub inny nieprzemakalny materiał. Konstrukcję wkopujemy w ziemię i obciążamy tak, aby nie przewrócił jej wiatr. Zadaszenie agawy montujemy już w drugiej połowie września, aby podłoże w okolicy korzeni agawy zdążyło wyschnąć przed pierwszymi przymrozkami.



Przeczytaj również: