Stihl Cash Back

Storczyki - odmiany, pielęgnacja, uprawa w domu

Storczyki to jedne z najpiękniej kwitnących roślin i bardzo modne jako kwiaty doniczkowe. Choć tak piękne, to jednak wymagające i wcale nie łatwe do utrzymania w warunkach domowych. Dlatego warto dowiedzieć się jak wygląda prawidłowa pielęgnacja storczyków oraz wybrać odpowiednie odmiany storczyków, z którymi będziemy potrafili sobie poradzić. Oto sekrety uprawy storczyków w domu, dzięki którym Twoje storczyki będą zdrowo rosły i przepięknie kwitły!

storczyk
Storczyk
Fot. pixabay

Storczyki - odmiany doniczkowe

Storczyki rosną na obu półkulach, zarówno w strefach o klimacie umiarkowanym, jak i równikowym. Są bylinami. Zalicza się do nich ponad 30 tys. gatunków. Te ze strefy umiarkowanej korzenią się w ziemi i mogą być uprawiane jako storczyki ogrodowe, jak choćby obuwik (Cypripedium). Natomiast te ze strefy równikowej są epifitami i zdobią nasze mieszkania.

W sprzedaży spotykanych jest wiele rodzajów storczyków, ale największą popularność zdobyło kilka z nich. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze.

Storczyk falenopsis

Storczyk falenopsis (Phalaenopsis), czasem też określany jako ćmówka, to najczęściej spotykany w sprzedaży rodzaj z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Charakteryzuje się długim kwitnieniem, a jego kwiaty są bardzo okazałe.

Pędy storczyka Phalaenopsis mogą mieć długość od około 60 do nawet 150 cm. Zazwyczaj wznoszą się łukowato i wymagają zamontowania podpór aby roślina się nie przewróciła. Kwiaty większości gatunków falenopsisa mają średnicę od 2 do 8 cm, ale zdarzają się i okazy o średnicy kwiatów wynoszącej 12 cm. Liście są dość szerokie, podługowate do szerokoeliptycznych, o długości od 5 do aż 65 cm.

Korzenie powietrzne storczyka falenopsis wyrastają z kątów dolnych liści i są niestety dość łamliwe. W przypadku uprawy doniczkowej wymagają bardzo luźnego, przewiewnego podłoża oraz przezroczystej doniczki (konieczny jest dostęp światła do korzeni).

storczyk phalaenopsis
Storczyk Phalaenopsis
Fot. pixabay

Storczyk dendrobium

Storczyk dendrobium (Dendrobium) ma wzniesiony pokrój i przeważnie osiąga wysokość 30-50 cm. Dzwonkowate wielokolorowe kwiaty o średnicy 2,5-3 cm umieszczone są na długim pędzie kwiatostanowym. Kwiaty utrzymują się zaledwie przez około tydzień, ale nie wyrastają równocześnie i okres kwitnienia całej rośliny może trwać nawet kilka miesięcy. Korzenie Dendrobium są delikatniejsze i bardziej zagęszczone niż u storczyków Phalaenopsis, przez co rośliny te są bardziej wrażliwe na suszę. Storczyki Dendrobium są najbardziej zróżnicowaną grupą i ich wygląd, jak i wymagania, mogą się znacząco od siebie różnić. Dlatego przy zakupie rośliny warto się upewnić, jaki konkretnie gatunek Dendrobium kupujemy.

Storczyk Dendrobium
Storczyk Dendrobium
Fot. depositphotos

Storczyk cymbidium

Storczyk cymbidium (Cymbidium) - ten rodzaj storczyków obejmuje ponad 50 gatunków. Pędy Cymbidium są wzniesione i osiągają wysokość do 60 cm. Wyrastają z pseudobulw otoczonych wąskimi, ostrymi, skórzastymi liśćmi. Na jednym pędzie kwiatostanowym może znajdować się 15-20 kwiatów. Cymbidium kwitnie raz w roku, a kwiaty zachowują swoje piękno i świeżość nawet przez 3 miesiące.

storczyk cymbidium
Storczyk Cymbidium
Fot. pixabay

Storczyki katleja

Storczyki katleja (Cattleya) to rośliny wytwarzające duże barwne kwiaty, które mogą mierzyć nawet 25 cm średnicy (choć trzeba przyznać, że poszczególne gatunki z tego rodzaju są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości kwiatostanów). Okres kwitnienia może trwać od 1 do nawet 10 tygodni. Kwiaty wielu gatunków Katlei bardzo ładnie pachną.

storczyk katleja
Storczyk Cattleya
Fot. pixabay

Storczyk sabotek

Storczyk sabotek to pochodząca z południowo-wschodniej Azji roślina o dość dużych kwiatach z charakterystyczną warżką, kształtem przypominającą pantofelek. Za sprawą tych niezwykłych kwiatów roślina czasem jest też określana jako panieński bucik lub pantofelek Wenus. Do rodzaju sabotek (Paphiopedilum) należy około 80 gatunków storczyków, a w uprawie doniczkowej spotykane są liczne hybrydy (odmiany mieszańcowe) sabotków.

Kwiaty storczyków z rodzaju sabotek mogą być białe, żółte, różowe, brązowe, bordowe, zielonkawe i przyozdobione plamkami i paskami. Czasem spiralnie się skręcają. Sabotki najczęściej kwitną w ziemie, a ich kwitnienie może trwać do kilku miesięcy.

storczyk sabotek
Storczyk sabotek - Paphiopedilum
Fot. depositphotos

Kluczem do sukcesu w uprawie sabotków jest właściwe podlewanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury otoczenia. O ile przy podlewaniu wystarczy trzymać się zasady, aby sabotki podlewać rzadko ale obficie, pozwalając aby między każdym podlewaniem ziemia lekko podeschła, to utrzymanie właściwej temperatury sprawia więcej problemów. Dzieje się tak, ponieważ wśród sabotków są zarówno gatunki ciepłolubne, dla których zalecana jest temperatura wynosi 21-27°C w dzień i od 15-18°C w nocy (występuje więc spora różnica między temperaturami dnia i nocy), jak i gatunki zimnolubne, dla których zalecana temperatura w dzień wynosi 18-21°C, zaś w nocy 13-17°C. Przy zakupie storczyka sabotka warto się zatem upewnić jaką odmianę kupujemy i jakie dokładnie są jej wymagania.

Storczyk Vanda

Storczyk Vanda ceniony jest za efektowne, pachnące i jedne z największych kwiatów spośród wszystkich orchidei. Kwiaty storczyków z rodzaju Vanda mają bardzo intensywne kolory, w tym również - rzadko spotykane nawet wśród wśród storczyków - odcienie niebieskiego. Niestety Vandy to bardzo wymagające storczyki. Osobom skuszonym niezwykłą urodą tych roślin nie zawsze udaje się utrzymać kwiaty przez dłuższy czas.

storczyk Vanda
Storczyk Vanda
Fot. pixabay

Jak kupować storczyki?

Obecnie w centrach ogrodniczych, marketach, bądź w innych sklepach można nabyć storczyki w promocyjnych cenach. Często ulegając urokowi kwiatów i przystępnej cenie decydujemy się na zakup storczyka. Chciałabym przestrzec Cię przed taką nieprzemyślaną decyzją. Zanim dokonasz zakupu, szczególnie pierwszego w Twoim życiu storczyka, zorientuj się jakie gatunki i odmiany storczyków będą czuły się dobrze w Twoich warunkach mieszkaniowych i takich gatunków poszukuj. W przeciwnym razie uprawa storczyka w domu może zakończyć się niepowodzeniem.

Jeśli uda Ci się spotkać upragnionego storczyka, zamiast zachwycać się jego kwiatem, zwróć uwagę na system korzeniowy. Nigdy nie kupuj storczyków z uschniętymi lub zgniłymi korzeniami. Pewna ilość przeschniętych korzeni np. u Phalaenopsis nie stanowi problemu, jednak dokonanie prawidłowej oceny, co do ilości zdrowych korzeni nie zawsze jest w sklepie możliwe. Dlatego staraj się wybierać takie storczyki, których system korzeniowy nie pozostawia wątpliwości. Zdrowy system korzeniowy, to podstawa powodzenia w uprawie storczyków!

storczyk
Kupując storczyka sprawdź stan jego korzeni
Fot. pixabay

Oglądając storczyki w sklepie, sprawdź, czy wybrany storczyk jest stabilny w doniczce. Obejrzyj także jego liście. Te powinny być twarde, bez przebarwień i uszkodzeń mechanicznych. Jeśli kupowany storczyk jest w trakcie kwitnienia, to przyjrzyj się czy kwiaty nie mają przebarwień. Upewnij się, że np. w przypadku Phalaenopsis, roślina posiada wyrastające ze środka młode liście oraz, że serce nie zostało zalane i nie gnije. Kupuj tylko rośliny dobrze oznaczone etykietą.

Dlaczego tak istotne jest oznaczenie odmiany storczyka? Ponieważ każdy rodzaj storczyka, a w niektórych przypadkach gatunek w obrębie rodzaju, może wymagać odmiennych warunków uprawy by zakwitnąć. Bez wiedzy jaki konkretnie storczyk posiadasz, ciężko będzie zapewnić mu odpowiednie warunki uprawy.

Storczyki - pielęgnacja i uprawa

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie storczyków nalezą: podlewanie, oświetlenie, temperaturę, nawożenie i przesadzanie. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady pielęgnacji storczyków w domu, których przestrzeganie pozwolą cieszyć się dobrą kondycją i obfitym kwitnieniem tych roślin.

Podlewanie storczyków

Podlewanie to bardzo ważny zabieg w pielęgnacji storczyków. Do podlewania storczyków używamy letniej wody, najlepiej wcześniej przegotowanej i odstanej. Można również stosować wodę z filtra o odwróconej osmozie. Taka woda nie szkodzi storczykom. Nie wolno natomiast zmiękczać wody chemicznie. Sód zmiękczający wodę jest toksyczny dla orchidei. Jeśli ktoś do podlewania storczyków kupuje butelkowaną wodę, powinien najpierw zorientować się, w jaki sposób została ona zmiękczona. Można również używać deszczówki.

Zapamiętaj!
Storczyków nie wolno podlewać zimną wodą wodociągową pobraną bezpośrednio z kranu. Woda powinna być co najmniej odstana przez 1 dzień i ogrzana do temperatury pokojowej.

Zarówno podlewanie, jak i zraszanie storczyków najlepiej przeprowadzać rano, by do wieczora zdążyły obeschnąć. W ten sposób unikniemy wielu chorób atakujących storczyki.

Wygodniejsze i bezpieczniejsze od podlewania z góry jest wstawienie doniczki ze storczykiem do miski z wodą, aby ta podsiąknęła od dołu. Do tego celu przeznaczamy miskę, w której zmieści się kilka doniczek z roślinami, nalewamy wodę i wstawiamy storczyki na ok. 15 min, po czym wyjmujemy na podstawkę, a po kilku minutach nadmiar wody z podstawki wylewamy.

storczyk podlewanie
Prawidłowe podlewanie storczyka - umieszczenie doniczki w misce z wodą
Fot. depositphotos

Najczęstsze niepowodzenia w uprawie storczyków spowodowane są błędami podczas podlewania. Dlatego warto poznać zasady objaśniające jak podlewać storczyka. Podajemy kilka ogólnych zasad, jednak pamiętaj, że poszczególne gatunki storczyków mogą mieć różne zapotrzebowanie na wodę i dobrze jest poznać potrzeby swojej rośliny. Skupmy się jednak na razie na tych ogólnych zasadach, które będą odpowiadały większości storczyków w naszych mieszkaniach.

Storczyki podlewamy częściej, gdy:

  • rosną w koszach bez podłoża (w ten sposób bywają uprawiane np. Vandy,
  • wilgotność wokół storczyków wynosi zaledwie 40% (np. w okresie grzewczym),
  • temperatura powietrza wynosi 20°C i więcej, a storczyki narażone są na bezpośrednie działanie promieni słonecznych,
  • wokół storczyków panuje zwiększony przepływ (cyrkulacja) powietrza,
  • orchidee mają cienkie i wiotkie liście oraz pędy.

Storczyki podlewamy rzadziej, gdy:

  • przez trzy kolejne dni lub dłużej jest pochmurno, a storczyki są oddalone od bezpośredniego padania dziennego światła,
  • w ciągu dnia temperatura w mieszkaniu spada poniżej 20°C
  • storczyki rosną w plastikowych doniczkach,
  • wokół storczyków jest niewielka cyrkulacja powietrza
  • wokół storczyków wilgotność powietrza wynosi 70% lub więcej

Ważne!
Nie podlewamy storczyków dopóki podłoże po poprzednim podlaniu nie wyschnie.

Ile światła potrzebuje storczyk?

Prawidłowa pielęgnacja storczyków wymaga zapewnienia im odpowiedniej ilości światła dziennego. Poszczególne rodzaje storczyków mają różne zapotrzebowanie na światło, uwarunkowane ich pochodzeniem i warunkami, w jakich żyją w naturze. Niektóre z nich narażone są na jasne tropikalne promienie słoneczne, inne zaś rosną w głębokich zacienionych lasach. Dlatego warto upewnić się jaką odmianę storczyka mamy i postarać się zagwarantować mu podobny poziom oświetlenia, jaki ma w naturze.

Jak poznać, że storczyk ma za mało światła?

Np. po tym, że ciemno zielone liście robią się matowe. Każdy nowy przyrost liścia jest mniejszy niż ten z poprzedniego przyrostu. Storczyk nie kwitnie lub ma bardzo mało kwiatów oraz staje się wiotki. Gdy zaistniał któryś z podanych objawów, najlepiej przenieść storczyka bliżej źródła światła, np. na parapet okienny, czasem wystarczy pozbyć się gęstych firan, rozsunąć rolety, usunąć przedmioty zacieniające storczyki. A czasem drastyczniej, pozbyć się roślin na zewnątrz, które zacieniają okna.

Przenoszenie storczyka w bardziej widne miejsce musimy przeprowadzić ostrożnie, by zbyt duża dawka promieni słonecznych nie spaliła nam rośliny. Dlatego storczyki przenosimy stopniowo bliżej źródła światła w ciągu kilku dni. Do doświetlania storczyków można zastosować też specjale lampy do doświetlania roślin, które w miesiącach jesienno zimowych, kiedy jest niskie natężenie światła naturalnego, powinny świecić ok. 14-16 godzin na dobę.

storczyk
Odpowiednie oświetlenie ma wpływ na kwitnienie storczyka
Fot. pixabay

Jak rozpoznać, że nasz storczyk ma za dużo światła?

Przy zbyt dużym operowaniu promieni słonecznych, liście storczyków mogą ulegać poparzeniom. Liście stają się szorstkie i w dotyku są ciepłe, podczas gdy powinny być chłodne. U niektórych storczyków liście się wybielają u innych nabierają czerwonawego koloru. Stożek wzrostu karłowacieje, a kolejne liście stają się żółte. Oczywiście jest kilka gatunków orchidei, u których czerwone przebarwienia są naturalne w przypadku dużej ilości światła, ale są to storczyki alpejskie, które w naturze przy dużym oświetleniu mają zimne środowisko. Natomiast w warunkach domowych, czerwone przebarwienia powinny nas zaniepokoić.

Jeśli u storczyka widać któryś z wcześniej wymienionych objawów, warto przenieść storczyk w miejsce nienarażone bezpośrednio na działanie słońca, np. ustawić rośliny na parapetach, których okna wychodzą na wschód. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wystarczy oddzielić kwiaty od okna np. gęstą firaną, czy zastosować rolety.

Temperatura uprawy storczyków

Również zapotrzebowanie cieplne jest różne u poszczególnych odmian storczyków. Każdy rodzaj i gatunek storczyków ma swoje własne zapotrzebowanie na ciepło. Wiele gatunków storczyków takich jak np. Phalaenopsis, Paphiopedilum, czy Dendrobium nie wytworzy kwiatów, jeśli nie przejdą okresu spoczynku w chłodniejszym pomieszczeniu. Długość okresu spoczynku jest uzależniona od gatunku storczyka, w każdym razie minimalny czas to od 2 do 3 tygodni.

Często temperaturę w nocy trzeba obniżyć do 14-16°C. Ja taką temperaturę uzyskuję stawiając storczyki na zimnym parapecie blisko szyby, gdzie temperatura jest dużo niższa niż w całym pomieszczeniu. Dodatkowo można zrobić specjalny ekran oddzielający parapet od reszty pomieszczenia. Ten sposób też się świetnie sprawdza, szczególnie, gdy pod parapetem znajduje się grzejnik. Pamiętać należy jednak by storczyk nie dotykał szyby okiennej. Dzięki tej metodzie nie musimy wydzielać specjalnego pomieszczenia dla storczyków. Najważniejsze to poznać potrzeby naszych storczyków, bo np. temperatura w nocy poniżej 13°C dla Phalaenopsis uprawianych chętnie w domach jest za niska i może poważnie zaszkodzić roślinie. Nie powinniśmy ustawiać storczyków przy uchylonym w zimie oknie.

storczyk żółte liście
Zbyt wysoka temperatura prowadzi do żółknięcia liści storczyków
Fot. depositphotos

Jak rozpoznać, że storczyk przemarzł?

W przypadku przechłodzenia storczyka liście przybierają ciemny kolor oraz stają się wodniste i miękkie. Takie objawy mogą mieć liście storczyków, które dotykają zbyt zimnej szyby.

Również przegrzanie rośliny może być szkodliwe. Zbyt wysoką temperaturę poznamy po tym, że liście storczyków żółkną lub końcówki liści stają się brązowe. Liście opadają do dołu, a roślina przestaje rosnąć. Po zaobserwowaniu takich objawów dobrze jest obniżyć temperaturę otoczenia - zimą poprzez przykręcenie kaloryferów, a latem można wynieść storczyki do ogrodu i ustawić je w cieniu drzew. Czasem wystarczy ograniczyć bezpośredni dostęp światła, które jest również źródłem ciepła.

Gatunki storczyków preferujące niższą temperaturę to: Cymbidium, Masdevallia, Miltonia, Ondontoglossum, Oncidium, Paphiopedilum. Maksymalna temperatura dla tych gatunków w dzień to 27°C, minimalna w nocy to 10°C.

W średniej temperaturze dobrze czują się: Oncidium, Cattleya, Dendrobium, Laelia, Paphiopedilum o mozaikowych liściach. Temperatura maksymalna dla tych gatunków w dzień nie może przekroczyć 30°C, a w nocy nie powinna spaść poniżej 13°C.

Temperatury wyższe, dochodzące w dzień maksymalnie do 32°C i niespadające w nocy poniżej 15°C, preferują: Phalaenopsis i Vanda.

Są to jedynie przykłady, bo i tu występują odstępstwa od ogólnie przyjętych reguł i np. mieszańce pochodzące z krzyżówek różnych rodzajów mogą dobrze rosnąć w każdym zakresie temperatur.

Nawożenie storczyków

Nawożenie storczyków powinno być wykonywane regularnie w okresie wzrostu tych roślin. Znawcy storczyków wyznają zasadę "słabo, co tydzień". Skąd się ona wzięła? Otóż większość storczyków rośnie w naturze na drzewach, otrzymując substancje odżywcze bardzo rozcieńczone wraz z deszczem. Stąd lepiej w okresie silnego wzrostu roślin stosować mocno rozcieńczony nawóz jeden raz w tygodniu.

Na rynku można spotkać wiele rodzajów nawozów do storczyków, ich dawkowanie jest różne: od 1/4 do 1/2 łyżeczki na litr wody. Ważne by przestrzegać wskazówek zalecanych przez producenta. Pamiętaj - lepiej mniej, niż więcej. Ja osobiście stosuję nawóz do storczyków raz na dwa tygodnie. Ważne jest to, by zapoznać się z potrzebami naszych orchidei, ponieważ w danym momencie jedne potrzebują okresu spoczynku, gdy inne wymagają nawożenia.

biohumus do storczyków

Wilgotność powietrza i zraszanie storczyków

W zależności od gatunku storczyki preferują wilgotność powietrza od 40% do 70%. Nie trzeba utrzymywać wilgotności na stałym poziomie, a nawet dla zachowania dobrej kondycji naszych orchidei dobrze jest czasem obniżyć wilgotność nawet do 40%. Nic też nie stanie się, jeśli przez krótki czas wilgotność powietrza będzie się wahać w granicach 90%. Jednak dłuższe utrzymywanie się wilgotności na takim poziomie, szczególnie przy spadku temperatury, może prowadzić do nadmiernego skraplania się pary i osiadania na liściach storczyków, co może powodować zgniliznę i powstawanie pleśni. Dla prawidłowego określenia poziomu wilgotności można posłużyć się wilgotnościomierzem. Wystarczy choćby zwykły termometr z higrometrem przeznaczony do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych.

zraszanie storczyka
Zraszanie storczyka
Fot. depositphotos

Jeśli mamy w pomieszczeniu, w którym stoją storczyki zbyt suche powietrze, możemy się zaopatrzyć w jeden z dostępnych na rynku nawilżaczy powietrza. W sklepach można spotkać różne typy nawilżaczy i w zróżnicowanej cenie. Jeśli jednak posiadasz zaledwie kilka storczyków, lub nie chcesz dodatkowo narażać się na koszty, możesz zastosować proste domowe sposoby na nawilżanie powietrza wokół storczyków. Jednym z nich jest np. rozwieszenie mokrych ręczników na kaloryferze. Bardziej efektywny sposób: na tacę rozsypać keramzyt i zalać wodą lekko poniżej powierzchni keramzytu. Na tak przygotowanej tacy ustawiamy doniczki ze storczykami. Ważne: korzenie nie mogą dotykać wody.

Przy zbyt niskiej wilgotności powietrza korzystne może okazać się również zraszanie storczyków miękką wodą (odstałą lub przefiltrowaną). Mgiełkę najlepiej rozpylać z odległości 20-30 cm. Ważne, aby nie zmoczyć kwiatów. Mgiełkę kieruj zatem na spodnią część liści oraz korzenie. Po zakończeniu tej czynności przetrzyj miękką szmatką miejsca wyjątkowo narażone na gnicie, np. nasadę liści.

Problem nadmiernej wilgotności w domach raczej nie występuje, ale pamiętajmy, że przy niskiej temperaturze powietrza, warto zaprzestać czynności związanych z dodatkowym nawilżaniem powietrza wokół storczyków.

Storczyki wymagają czystego powietrza

Storczyki, podobnie jak ludzie, potrzebują świeżego powietrza. Nie znoszą dymu nikotynowego, źle reagują na zawartość etylenu w powietrzu, dlatego unikajmy ustawiania w pobliżu storczyków koszy czy pater z owocami, szczególnie jabłkami. Również gotowanie na kuchni gazowej, używanie sprajów, wydzielanie się związków z farb, paneli podłogowych i tworzyw sztucznych może być szkodliwe dla storczyków. Dlatego dobrze jest regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym uprawiane są storczyki. Uważajmy jednak by podczas wietrzenia, zbyt silny strumień zimnego powietrza nie owiał orchidei, ponieważ może to doprowadzić do zrzucenia pąków kwiatowych. Jeśli wietrzenie nie jest możliwe, dla poprawienia cyrkulacji powietrza można użyć wentylatora.

Przesadzanie storczyków

Storczyki nie lubią zbyt częstego przesadzania. Wystarczy to robić co 2-3 lata. A już na pewno nie lubią zbyt dużych doniczek, w których bryła korzeniowa zbyt wolno wysycha. W tym przypadku też występują wyjątki i tak np. niektóre Paphiopedilum czy Miltonie lubią być przesadzane co roku, ale i tu, podobnie jak w poprzednich przypadkach, trzeba dokładniej poznać potrzeby posiadanych roślin. Jednak w większości przypadków czekamy aż nowe przyrosty wyrosną daleko poza brzeg doniczki lub gdy podłoże, w którym rosną storczyki, zostanie rozłożone i stanie się jednolite i miękkie, co powoduje utrudnienie cyrkulacji powietrza wokół korzeni.

Przesadzanie storczyków powinno być wykonane również, gdy podłoże jest nadmiernie zasolone i nawet przepłukiwanie pod bieżącą wodą nie daje rezultatu.

Do przesadzania najlepiej stosować specjalne podłoża dla storczyków, oparte najczęściej na korze drzewnej. Dobrej jakości ziemia do storczyków jest dostępna w większości sklepów ogrodniczych lub kwiaciarni.

Termin przesadzania storczyków powinien być dostosowany do potrzeb roślin z danej grupy. I tak np. Paphiopedilum najlepiej przesadzać w zimie, gdy zakończy kwitnienie, a Miltonia i Odontioda wolą przesadzanie jesienne.

Przy tej okazji wspomnę o storczykach uprawianych bez podłoża w koszyczkach. Panuje opinia, że takie rośliny nie mogą rosnąć w podłożu, bo to im szkodzi. Nic bardziej mylnego. Storczyki typu Vanda również możemy uprawiać w podłożu.

Możemy sami łatwo takie podłoże przygotować stosując mieszankę przygotowaną w równych proporcjach z łupin po orzechach laskowych (nie wolno stosować łupin z orzecha włoskiego, gdyż zawierają szkodliwy dla storczyków garbnik), łupin po fistaszkach, styropianu i węgla drzewnego. W tak przygotowane podłoże sadzimy Vandy opukując doniczkę dla lepszego rozłożenia podłoża i ustabilizowania rośliny. Nigdy nie ugniatamy podłoża. Przed sadzeniem trzeba usunąć wszystkie uszkodzone korzenie i spryskać środkiem grzybobójczym. Po posadzeniu nie podlewamy rośliny przez około 14 dni, by dać jej czas na zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach.

Przeczytaj również: