Stihl Cash Back

Peperomia - odmiany, pielęgnacja, uprawa

Peperomia, inaczej określana też jako pieprzówka, to popularna roślina doniczkowa. Jest chętnie uprawiana w mieszkaniach, choć dość często sprawia problemy. Zobacz jakie odmiany peperomii są najczęściej uprawiane w naszych domach, jak wygląda uprawa i pielęgnacja peperomii w doniczce oraz dlaczego tak ważne jest odpowiednie podlewanie peperomii.

Peperomia kędzierzawa - Peperomia caperata
Peperomia kędzierzawa - Peperomia caperata

Peperomia - odmiany

Do rodzaju peperomia należy ok. 600 gatunków, występujących głównie na obszarach tropikalnych. W Polsce gatunki i odmiany peperomii najbardziej popularne w uprawie doniczkowej to:

Peperomia kędzierzawa (Peperomia caperata) - jest byliną osiągającą do 15 cm wysokości, głównym walorem ozdobnym tej peperomii są jej ciemnozielone, mięsiste, mocno pomarszczone liście. Warte uwagi są też jej białe kwiaty wyrastające na grubych łodyżkach, tzw. głąbikach. Przypominają one wąsy, często też są określane jako mysie ogonki. Ciekawe są odmiany peperomii kędzierzawej o pstrych lub fioletowych liściach, jak np. peperomia 'Rosso'.

Peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia) - jest rośliną nieco większą od w/w, osiągającą do 30 cm wysokości. Jej głównym walorem ozdobnych również są liście, u tego gatunku jasnozielone, szerokoowalne błyszczące. W uprawie spotykane są ciekawe odmiany peperomii tępolistnej o liściach z jaśniejszymi zabarwieniami lub lub jasno obrzeżonymi, jak np. u odmiany 'Variegata'.

Peperomia srebrzysta, określana też jako peperomia Sandersa (Peperomia argyreia, syn. p. sandersii) - jest byliną osiągającą do 20 cm wysokości. Jej liście są mięsiste, szerokoowalne z ostrymi zakończeniami. Liście są zielone ze srebrzystymi paskami, co bardzo efektownie kontrastuje z czerwonymi ogonkami liściowymi tej peperomii. Istnieją też ciekawe odmiany peperomii srebrzystej o nieco inaczej zabarwionych liściach. Wszystkie są bardzo ładne.

Peperomia magnoliolistna (Peperomia magnoliifolia) - roślina często mylona z peperomią tępolistną, ma od niej jednak więcej liści i bardziej wyprostowany pokrój. Liście gładkie, woskowate i lekko mięsiste, ułożone na łodygach naprzemianlegle. U starszych roślin wyprostowane łodygi zaczynają wyginać się do dołu. W uprawie doniczkowej najczęściej spotykane są odmiany peperomii magnoliolistnej o barwnych liściach, takie jak: peperomia magnoliolistna 'Variegata' (liście kremowo-zielone) oraz peperomia magnoliolistna 'Green and Gold' (liście z jasnozielonymi środkami, w środku kremowozłote, zaś od brzegu ciemnozielone z pierzastym wzorem na blaszce liściowej).

Peperomia magnoliolistna
Peperomia magnoliolistna - Peperomia magnoliifolia
Fot. haliso, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Peperomia - pielęgnacja, uprawa

Ile światła potrzebuje peperomia?

Niestety uprawa peperomii w doniczce może sprawiać nieco problemów, gdyż roślina ta jest dość kapryśna. Przede wszystkim ważne jest jasne stanowisko uprawy peperomii, jednak nie zbyt silnie, bezpośrednio nasłonecznione. Światło w miejscu uprawy peperomii powinno być rozproszone, dlatego lepiej nie ustawiać rośliny bezpośrednio na parapecie. Gdy peperomia ma zbyt ciemno, międzywęźla stają się nienaturalnie wydłużone, pędy wiotkie, a liście drobne. Wówczas pomoże przestawienie rośliny w miejsce lepiej oświetlone.

Jak podlewać peperomię?

Wiele problemów sprawia podlewanie peperomii, gdyż u rośliny tej bardzo łatwo dochodzi do gnicia korzeni i podstawy pędów. Dlatego peperomie podlewa się dość rzadko - latem co tydzień, zimą raz na 2-3 tygodnie. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami wierzchnia warstwa ziemi w doniczce powinna przeschnąć. Woda do podlewania peperomii musi być koniecznie bezwapienna, najlepiej odstała przez co najmniej 1 dzień w temperaturze pokojowej. Wodę zawsze wlewamy na podstawkę pod doniczką aby nie moczyć liści i łodyg peperomii. Gdy ziemia namoknie, nadmiar wody odlewamy z podstawki.

Raz na 2 tygodnie w okresie ow wiosny do końca lata do wody dodajemy nawóz płynny dla roślin doniczkowych.

Wilgotność i temperatura powietrza w uprawie peperomii

Peperomia wymaga też wilgotnego powietrza, z tego względu często najlepiej rośnie w kuchni. Nigdy zaś nie stawiajmy jej w pobliżu kaloryfera. Jeśli powietrze jest zbyt suche, pomogą podstawki lub płytkie korytka z wodą ustawione obok rośliny. Odparowująca woda będzie nawilżać powietrze wokół peperomii. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest ustawienie doniczki z peperomią na szerokiej podstawce wypełnionej kamykami lub keramzytem. Wlewa się do podstawki tyle wody aby kamyki były cały czas wilgotne ale żeby nie przesiąkała ona do stojącej na kamykach doniczki. Dzięki kamykom zwiększa się powierzchnia parowania wody.

Peperomii nie należy natomiast spryskiwać wodą, gdyż wówczas jej liście łatwo są atakowane przez choroby grzybowe. Musimy zatem polegać jedynie na wodzie odparowującej z podstawek.

Optymalna temperatura uprawy peperomii w okresie wzrostu (od wiosny do jesieni) wynosi 18-22°C, a zatem jest to typowa temperatura jaką mamy w mieszkaniach. Zimą peperomia lubi mieć nieco chłodniej ale nie poniżej 10°C, a niektóre peperomie nie znoszą nawet temp. niższej niż 16°C. Do takich ciepłolubnych gatunków należy np. peperomia Sandersa (Peperomia argyreia).

Peperomia kędzierzawa Rosso
Peperomia kędzierzawa 'Rosso'
Fot. pixabay

Peperomia - rozmnażanie

Jeżeli chcemy aby peperomie zawsze były ładne, warto co dwa lata przygotować nowe młode sadzonki w pędów wierzchołkowych, a zatem przeprowadzić rozmnażanie peperomii. Ścinamy wtedy pędy długości ok. 5 cm, obrywamy dolne liście, wsadzamy w ukorzeniacz, a następnie do doniczek. Po upływie ok. trzech tygodni młode roślinki już mają korzenie.

Sadzenie peperomii wykonujemy do doniczek wypełnionych lekkim podłożem, zasobnym w składniki odżywcze, lekko kwaśnym, najlepiej o odczynie pH 5,7-6,8. Idealną ziemią dla peperomii jest mieszanka ziemi kompostowej ze zwykłą ziemią ogrodową i torfem w stosunku 4:2:1. W praktyce jednak najczęściej peperomie sadzi się do zwykłej ziemi do kwiatów doniczkowych. Pamiętajmy aby na dno doniczki zawsze dać warstwę drenażową z drobnych kamyków. Można też wykorzystać keramzyt.

Peperomia - choroby i szkodniki

Wyciągające się wiotkie łodygi i drobne liście peperomii są skutkiem zbyt małej ilości światła docierającej do rośliny. Objawy te występują najczęściej w okresie jesienno-zimowym, gdy dzień jest krótki. Pomoże ustawienie rośliny bliżej okna, najlepiej południowego.

Zgnilizna korzeni i podstawy pędu peperomii powoduje utratę naturalnej barwy i połysku liści oraz zahamowanie wzrostu rośliny. Pojedyncze pędy lub całe rośliny zamierają. Gdy zauważymy takie objawy chorobowe na peperomii, warto roślinę wyjąć z doniczki i przyjrzeć się jej korzeniom, czy nie ma na nich gnilnych zmian.

W takiej sytuacji roślinę należy przesadzić do świeżego, lżejszego podłoża. Ziemie można rozluźnić dodając piasek lub perlit. Pamiętajmy o wsypaniu kamyków lub keramzytu na dno doniczki, co ułatwi odpływ nadmiaru wody. Po przesadzeniu peperomię rzadziej podlewamy i dbamy aby temperatura w pomieszczeniu nie spadała zbyt nisko. Nie ustawiajmy też peperomii bezpośrednio na zimnej podłodze.

Brązowe plamy na liściach peperomii, które początkowo są wodniste, a z czasem mogą zasychać wskazują na porażenie chorobą grzybową, taką jak plamistość liści. Istnieje kilka rodzajów plamistości liści peperomii ale wszystkie leczy się podobnie. Porażone liście lub całe łodyżki trzeba wycinać i usuwać. Całą roślinę opryskać biopreparatem Biosept Active, który bezpiecznie można używać w domu. Jeżeli okaże się to niewystarczające, konieczne okaże się użycie środka grzybobójczego, np. Topsin M 500 SC. Pamiętajmy jednak, że oprysków preparatami chemicznymi nie powinno się wykonywać w mieszkaniu.

Szkodniki na peperomii pojawiają się dość rzadko. Najczęściej może być to misecznik cytrusowiec, którego larwy (przypominające owalne czerwonawe tarczki) najchętniej żerują wzdłuż nerwów od spodu liści, powodując charakterystyczne skorkowacenia blaszki liściowej. W przypadku stwierdzenia obecności miseczników warto umieścić w ziemi pałeczki owadobójcze Sanium PIN. Pomocny będzie też oprysk naturalnym preparatem Emulpar Spray lub chemicznym Polysect Hobby. Oba wymienione preparaty dostępne są w formie gotowej do oprysku, w pojemnikach z rozpylaczem. A zatem bardzo wygodne do użycia w domu.

Wymienione preparaty można zamówić w sklepie naszego poradnika. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej.

Przeczytaj również:

Peperomia prostrata - uprawa, pielęgnacja, rozmnażaniePeperomia prostrata - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
Peperomia prostrata to niezwykle dekoracyjna roślina doniczkowa. Zwisające pędy tej peperomii są pokryte okrągłymi liśćmi o ciekawym rysunku przypominającym skorupę żółwia. Więcej...

kliwia pomarańczowaKliwia pomarańczowa - uprawa, pielęgnacja, choroby, odmiany
Kliwia pomarańczowa to egzotyczna roślina pokojowa. Jej główną ozdobą są piękne baldachy kwiatów oraz ciemnozielone i długie liście. Dowiedz się jak wygląda pielęgnacja i uprawa kliwii w doniczce. Przeczytaj na jakie choroby może zapadać oraz które odmiany kliwii warto wybrać do uprawy. Odpowiadamy też na pytanie: dlaczego kliwia nie kwitnie? Więcej...

skrzydłokwiat wallisaSkrzydłokwiat wallisa - uprawa, wymagania, choroby
Skrzydłokwiat Wallisa jest zawsze zieloną rośliną zielną, osiągającą do 0,5 m wysokości. Żyje długie lata, obficie kwitnąc każdego roku. Poza białymi kwiatami w kształcie pochew roślinę zdobią też intensywnie zielone liście. Zobacz jakie są wymagania skrzydłokwiatu co do uprawy oraz jakie choroby atakują skrzydłokwiat. Oto wszystko co trzeba wiedzieć aby skrzydłokwiat cieszył nas swoim pięknem przez wiele lat. Więcej...