kiedy zakada trawnik z siewu?

Peperomia - odmiany, pielęgnacja, uprawa

Peperomia, inaczej określana też jako pieprzówka, to popularna roślina doniczkowa. Jest chętnie uprawiana w mieszkaniach, choć dość często sprawia problemy. Zobacz jakie odmiany peperomii są najczęściej uprawiane w naszych domach, jak wygląda uprawa i pielęgnacja peperomii w doniczce oraz dlaczego tak ważne jest odpowiednie podlewanie peperomii.

Peperomia kędzierzawa - Peperomia caperata
Peperomia kędzierzawa - Peperomia caperata

Peperomia - odmiany

Do rodzaju peperomia należy ok. 600 gatunków, występujących głównie na obszarach tropikalnych. W Polsce gatunki i odmiany peperomii najbardziej popularne w uprawie doniczkowej to:

Peperomia kędzierzawa (Peperomia caperata) - jest byliną osiągającą do 15 cm wysokości, głównym walorem ozdobnym tej peperomii są jej ciemnozielone, mięsiste, mocno pomarszczone liście. Warte uwagi są też jej białe kwiaty wyrastające na grubych łodyżkach, tzw. głąbikach. Przypominają one wąsy, często też są określane jako mysie ogonki. Ciekawe są odmiany peperomii kędzierzawej o pstrych lub fioletowych liściach, jak np. peperomia 'Rosso'.

Peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia) - jest rośliną nieco większą od w/w, osiągającą do 30 cm wysokości. Jej głównym walorem ozdobnych również są liście, u tego gatunku jasnozielone, szerokoowalne błyszczące. W uprawie spotykane są ciekawe odmiany peperomii tępolistnej o liściach z jaśniejszymi zabarwieniami lub lub jasno obrzeżonymi, jak np. u odmiany 'Variegata'.

Peperomia srebrzysta, określana też jako peperomia Sandersa (Peperomia argyreia, syn. p. sandersii) - jest byliną osiągającą do 20 cm wysokości. Jej liście są mięsiste, szerokoowalne z ostrymi zakończeniami. Liście są zielone ze srebrzystymi paskami, co bardzo efektownie kontrastuje z czerwonymi ogonkami liściowymi tej peperomii. Istnieją też ciekawe odmiany peperomii srebrzystej o nieco inaczej zabarwionych liściach. Wszystkie są bardzo ładne.

Peperomia - pielęgnacja, uprawa

Niestety uprawa peperomii w doniczce może sprawiać nieco problemów, gdyż roślina ta jest dość kapryśna. Przede wszystkim ważne jest jasne stanowisko uprawy peperomii, jednak nie zbyt silnie, bezpośrednio nasłonecznione. Światło powinno być rozproszone, dlatego lepiej nie ustawiać peperomii bezpośrednio na parapecie. Gdy peperomia ma zbyt ciemno, międzywęźla stają się nienaturalnie wydłużone, pędy wiotkie, a liście drobne. Wówczas pomoże przestawienie rośliny w miejsce lepiej oświetlone.

Wiele problemów sprawia podlewanie peperomii, gdyż u rośliny tej bardzo łatwo dochodzi do gnicia korzeni i podstawy pędów. Dlatego peperomie podlewa się raczej rzadko - latem co tydzień, zimą raz na 2-3 tygodnie. Woda musi być koniecznie bezwapienna, najlepiej odstała, zawsze wlewana na podstawkę pod doniczką aby nie moczyć liści i łodyg.

Peperomia wymaga też wilgotnego powietrza, z tego względu często najlepiej rośnie w kuchni. Nigdy zaś nie stawiajmy jej w pobliżu kaloryfera. Optymalna temperatura uprawy peperomii w okresie wzrostu (od wiosny do jesieni) wynosi 18-22°C, a zatem jest to typowa temperatura jaką mamy w mieszkaniach. Zimą peperomia lubi mieć nieco chłodniej ale nie poniżej 10°C, a niektóre peperomie nie znoszą nawet temp. niższej niż 16°C.

Jeżeli chcemy aby peperomie zawsze były ładne, warto co dwa lata przygotować nowe młode sadzonki w pędów wierzchołkowych, a zatem przeprowadzić rozmnażanie peperomii. Ścinamy wtedy pędy długości ok. 5 cm, obrywamy dolne liście, wsadzamy w ukorzeniacz, a następnie do doniczek. Po upływie ok. trzech tygodni młode roślinki już mają korzenie.

Sadzenie peperomii wykonujemy do doniczek wypełnionych lekkim podłożem, zasobnym w składniki odżywcze, lekko kwaśnym, najlepiej o odczynie pH 5,7-6,8. Idealną ziemią dla peperomii jest mieszanka ziemi kompostowej ze zwykłą ziemią ogrodową i torfem w stosunku 4:2:1. W praktyce jednak najczęściej peperomie sadzi się do zwykłej ziemi do kwiatów doniczkowych. Pamiętajmy aby na dno doniczki zawsze dać warstwę drenażową z drobnych kamyków. Można też wykorzystać keramzyt.

Szkodniki na peperomii pojawiają się dość rzadko. Najczęściej może być to misecznik cytrusowiec, którego larwy (przypominająće owalne czerwonawe tarczki) najchętniej żerują wzdłuż nerwów od spodu liści, powodując charakterystyczne skorkowacenia blaszki liściowej. W przypadku stwierdzenia obecności misecznika wykonuje się oprysk preparatem Provado Plus AE i powtarza go po 2 tygodniach.

Przeczytaj również:

cyklamen perski, fiołek alpejskiCyklamen perski, fiołek alpejski - uprawa i pielęgnacja
Cyklamen perski, którego bardziej znana nazwa to fiołek alpejski, kwitnie w okresie zimowym, stanowiąc wspaniałą dekorację mieszkań. Bywa jednak kapryśny, a pielęgnacja cyklamena wymaga sporo troski. Jakich zatem warunków uprawy wymaga cyklamen perski, czy zimowa pora kwitnienia to dobry czas aby kupić tę roślinę, co robić gdy cyklamen więdnie lub nie kwitnie i czy popularnie używana nazwa fiołek alpejski jest poprawna dla tej rośliny? Więcej...

kliwia pomarańczowaKliwia pomarańczowa - uprawa, pielęgnacja, choroby, odmiany
Kliwia pomarańczowa to egzotyczna roślina pokojowa. Jej główną ozdobą są piękne baldachy kwiatów oraz ciemnozielone i długie liście. Dowiedz się jak wygląda pielęgnacja i uprawa kliwii w doniczce. Przeczytaj na jakie choroby może zapadać oraz które odmiany kliwii warto wybrać do uprawy. Odpowiadamy też na pytanie: dlaczego kliwia nie kwitnie? Więcej...

skrzydłokwiat wallisaSkrzydłokwiat wallisa - uprawa, wymagania, choroby
Skrzydłokwiat Wallisa jest zawsze zieloną rośliną zielną, osiągającą do 0,5 m wysokości. Żyje długie lata, obficie kwitnąc każdego roku. Poza białymi kwiatami w kształcie pochew roślinę zdobią też intensywnie zielone liście. Zobacz jakie są wymagania skrzydłokwiatu co do uprawy oraz jakie choroby atakują skrzydłokwiat. Oto wszystko co trzeba wiedzieć aby skrzydłokwiat cieszył nas swoim pięknem przez wiele lat. Więcej...