Stihl Cash Back

Miodunka pstra - właściwości, zastosowanie, odmiany, uprawa

Miodunka pstra to atrakcyjna bylina, której ozdobą są nakrapiane liście oraz drobne kwiaty pojawiające się wiosną. Dzięki jasnym plamkom na zielonych liściach roślina ta potrafi rozświetlić cieniste i półcieniste zakątki ogrodu. Z tego artykułu dowiesz się jak wygląda uprawa miodunki pstrej w ogrodzie oraz jakie ma ona wymagania. Poznaj ciekawe odmiany miodunki pstrej oraz sprawdź, gdzie najlepiej ją posadzić, by w ogrodzie pokazała pełnię swojej urody.

miodunka pstra
Miodunka pstra - Pulmonaria saccharata
Fot. depositphotos

Miodunka pstra - właściwości i zastosowanie

Miodunka pstra (Pulmonaria saccharata) to bylina z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Ma bardzo dekoracyjne, pokryte jasnymi plamami, wydłużone, jajowate liście. U czystego gatunku lejkowate kwiaty zebrane w kwiatostany są czerwone. W miarę przekwitania stają się fioletowe. Miodunka pstra kwitnie od kwietnia do maja a jej kwiaty są miododajne.

Warto wiedzieć!
Na jednym kwiatostanie miodunki mogą pojawić się kwiaty o różnych barwach. Ich kolorystyka zależy od fazy rozwoju kwiatu.

Miodunka tworzy gęste kępy liści, dzięki czemu sprawdza się jako bylina zadarniająca. Najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu, dlatego można ją sadzić pod drzewami i krzewami w założeniach naturalistycznych lub na rabatach z roślinami o podobnych wymaganiach.

Miodunka pstra dobrze komponuje się z roślinami, takimi jak: żurawka, funkia, fiołek wonny, brunera, kopytnik, barwinek, runianka czy rodgersja. Miodunka może rosnąć także w pojemnikach z żyzną ziemią na półcienistych tarasach. Jej barwne liście ładnie będą kontrastowały z ciemniejszymi nawierzchniami.

W ziołolecznictwie różne gatunki miodunek miały zastosowanie jako lek w chorobach układu oddechowego.

miodunka pstra
Miodunka pstra - Pulmonaria saccharata
Fot. Wouter Hagens, Public domain, Wikimedia Commons

Miodunka pstra - odmiany

Odmiany miodunki pstrej różnią się między sobą przede wszystkim barwą liści i kwiatów. Ich pokrój i wysokość są podobne, zwykle dorastają do ok. 30 cm wysokości.

Oto najciekawsze odmiany miodunki pstrej:

Miodunka pstra 'Leopard' - dzwonkowate różowe kwiaty pojawiają się w maju. Lancetowate, ciemnozielone liście mają jasne plamki.

Miodunka pstra 'Mrs. Moon' - odmiana o fioletowych kwiatach i zielonych liściach z jaśniejszym spodem. Są bardziej plamiste niż u czystego gatunku. Dość wyraźne plamy nie zlewają się.

Miodunka pstra 'Trevi Fountain' - długie liście posiadają srebrzyste plamy. Kwiaty o barwie kobaltowo-niebieskiej zdobią roślinę w kwietniu i maju.

Miodunka pstra 'Samurai' - kwitnie od kwietnia do maja a kwiaty mają barwę fioletowo-różową. Liście są zielone, nakrapiane.

Miodunka pstra 'Majeste' - różowo-niebieskie kwiaty zakwitają w maju, liście mają barwę prawie srebrną, są głęboko nakrapiane.

Miodunka pstra 'Dora Bielefeld' - ma różowe kwiaty pojawiające się w kwietniu i maju oraz zielone, nakrapiane liście.

miodunka pstra
Miodunka pstra - Pulmonaria saccharata
Fot. Wouter Hagens, Public domain, Wikimedia Commons

Miodunka pstra - uprawa i wymagania

Miodunka pstra nie jest rośliną wymagającą ale żeby bujnie się rozrastała należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Najlepiej czuje się w miejscu półcienistym lub cienistym, nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Ta doskonała bylina do cienia i półcienia posadzona na słońcu będzie traciła kolor liści i usychała. Miodunka dobrze rośnie na glebie żyznej, umiarkowanie, stale wilgotnej, gliniastej z dodatkiem próchnicy.

Na wiosnę korzystne dla miodunki pstrej będzie podsypanie kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Służy jej także ściółka z kory, która zatrzyma w ziemi wilgoć.

Jeśli nie chcemy by roślina wysiewała się sama, przekwitnięte kwiaty miodunki warto usuwać w czerwcu. Czasami zakwita powtórnie ale słabiej. Późną jesienią część nadziemną ścinamy.

Miodunka pstra jest wystarczająco mrozoodporna, jednak młode egzemplarze po posadzeniu jesienią warto okryć stroiszem.

Ważne!
Roślina bywa porażana przez mączniaka prawdziwego lub szarą pleśń, dlatego przy podlewaniu wodę należy lać bezpośrednio na ziemię, nie moczyć liści.

Miodunkę najlepiej sadzić w miejscu przewiewnym, z dala od roślin podatnych na choroby grzybowe. Oprysk preparatem Biosept Active uodporni roślinę.

Biosept Active sklep ogrodniczy

Miodunka pstra - rozmnażanie

Aby zapobiec drobnieniu liści miodunkę co kilka lat powinno się przesadzać. To dobry moment na pozyskanie nowych egzemplarzy.

Miodunkę najłatwiej rozmnaża się przez podział kęp. Wiosną, po przekwitnięciu kwiatów lub we wrześniu rozrośniętą kępę dzielimy na mniejsze części, najlepiej z 2-3 oczkami na kłączach. Sadzonki rozmieszczamy w rozstawie 30x30 cm, sadzimy do żyznej ziemi i regularnie podlewamy.

Nowe sadzonki miodunki uzyskamy również z wysiewu nasion bezpośrednio do gruntu lub donicy. Ta metoda jest jednak rzadziej stosowana a młode sadzonki nie zawsze dziedziczą cechy rośliny matecznej.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Katalog ozdobnych roślin ogrodowych, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2018, s. 248;
2. Katalog bylin - kwiaty, trawy, paprocie polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Praca Zbiorowa, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2005, s. 136-137;
3. L. Hattatt, 1000 roślin ogrodowych od A-Z, Wydawnictwo Parragon, UK 2008, s. 202.