Stihl Cash Back

Obornik - granulowany, suszony, stosowanie, nawożenie obornikiem

Obornik jest nawozem organicznym powstającym na bazie odchodów zwierząt gospodarskich i ściółki, od lat wykorzystywanym w rolnictwie. Obecnie coraz częściej pojawia się też w uprawach amatorskich na działce, szczególnie w postaci wygodnych w użyciu i pozbawionych przykrego zapachu form, takich jak obornik suszony czy obornik granulowany. Zobacz jak wygląda nawożenie obornikiem roślin ogrodowych, poznaj dawki i terminy stosowania obornika.

obornik granulowany
Obornik granulowany

Obecnie nawozy naturalne, takie jak obornik i kompost, odgrywają coraz większą rolę nie tylko w uprawach amatorskich ale też w rolnictwie ekologicznym i rolnictwie integrowanym. Powoli wracają do łask także w rolnictwie naturalnym. Wydaje się, że zachłyśnięcie się zaletami sztucznych nawozów mineralnych (na szczęście!) powoli mija. Obornik jest doskonałym nawozem pochodzenia naturalnego, chętnie stosowanym w amatorskiej uprawie roślin w ogrodzie. Stosującym ten nawóz działkowcom trudno się dziwić, gdyż obornik jest bogaty w potrzebne roślinom mineralne składniki odżywcze, substancję organiczną i korzystną dla gleby mikroflorę bakteryjną.

Obornik to nawóz organiczny, składający się z odchodów (kału i moczu) zwierząt gospodarskich oraz ściółki. Poszczególne rodzaje obornika mogą różnić się składem w zależności od tego, od jakich zwierząt pochodzą, a także od stopnia ich przefermentowania, czy sposobu w jaki odbywa się kompostowanie.

Jakie korzyści przynosi stosowanie obornika

Obornik stosowany na działce dostarcza glebie najważniejszych składników mineralnych, takich jak azot (N), fosfor (P) i potas (K). Poza tym podstawowym składem NPK, obornik jest bogaty w szereg innych ważnych składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, bor i żelazo. Jest to bardzo ważne, gdyż obornik zastosowany na działce, pozwala uzupełnić brak tych składników w glebie, na której stosowano sztuczne nawozy o podstawowym składzie NPK.

Ale składniki mineralne zawarte w oborniku to jeszcze nie wszystko. Obornik zawiera również sporą dawkę masy organicznej, z której w procesie przemian w glebie powstaje próchnica. Wzrost ilości próchnicy w glebie oznacza poprawę żyzności, urodzajności i struktury gleby. Wraz z obornikiem do gleby wprowadzamy również szeroką gamę mikroorganizmów przyczyniających się do poprawy biologicznej aktywności gleby i rozwoju odpowiedniej mikroflory glebowej. Jest to szalenie przydatne podczas nawożenia gleb zniszczonych w wyniku nieumiejętnej uprawy, z wyniszczoną naturalną florą bakteryjną.

Oczywiście, podobnie jak inne nawozy naturalne, obornik wykazuje liczne korzyści, o ile stosujemy go w odpowiednich dawkach i we właściwy sposób. Nieodpowiednie zastosowanie i przenawożenie mogą przynieść nie tylko straty w uprawach ale też np. zanieczyścić wody gruntowe. A zatem obornik stosujmy z rozwagą i umiarem.

Nawożenie obornikiem upraw na działce

Wybór właściwego terminu nawożenia obornikiem, zależy od wymagań nawozowych uprawianych roślin, a także od tego, jaki rodzaj obornika stosujemy. Ogólnie przyjęte jest, że najlepszym momentem na zastosowanie obornika jest wczesna wiosna lub późna jesień (po zebraniu plonów). Zaraz po rozłożeniu nawozu na rabatach lub zagonach należy go od razu płytko przekopać z glebą, aby zapobiec stratom składników pokarmowych. Jeżeli tego nie zrobimy, ubędzie przede wszystkim azotu, który jest najważniejszym dla upraw ogrodowych składnikiem obornika.

Obornik dobrze przekompostowany można stosować wczesną wiosną, podczas przygotowywania gleby do upraw. Nie stosujemy go natomiast jesienią, gdyż w czasie zimy zostanie z niego wypłukana spora część azotu. W terminie jesiennym stosuje się natomiast obornik świeży, którego nie można stosować bezpośrednio przed sadzeniem czy siewem. Do wiosny, przez parę miesięcy będzie w glebie ulegał powolnemu rozkładowi. Taki obornik, po rozłożeniu na zagonie, przykrywamy znacznie cieńszą warstwą ziemi niż obornik przekompostowany. Zapewni to lepszy dostęp tlenu potrzebnego do szybkiego rozłożenia się nawozu. Pamiętajmy też, że nie wolno obornika stosować na glebę zamarzniętą i pokrytą śniegiem ze względu na możliwość zanieczyszczenia wód gruntowych.

Nawożenie roślin jesieniąNawożenie roślin jesienią
Późną jesienią z działek znikają letnie i wczesnojesienne plony. Warto rozpocząć przygotowywanie się do następnego sezonu wegetacyjnego i pomyśleć o nawożeniu roślin jesienią. Zobacz jakie korzyści przynosi nawożenie roślin jesienią, kiedy najlepiej zastosować nawozy jesienne, jak dawkować nawozy jesienią oraz które nawozy są najlepsze do nawożenia roślin jesienią. Więcej...

Problem stosowania obornika świeżego od razu na polu, bądź też jego kompostowania, dotyczy głównie gospodarstw rolniczych, które pozyskują ten obornik z własnej hodowli bydła, trzody chlewnej czy ptactwa. Dla potrzeb amatorskiej uprawy na działce, bądź w ogrodzie przydomowym, kupuje się w sklepach ogrodniczych znacznie łatwiejszy do zastosowania, gotowy do użycia, dobrze przekompostowany obornik suszony lub obornik granulowany. Taki obornik stosujemy wczesną wiosną do nawożenia przedwegetacyjnego oraz do pogłównego zasilania roślin w czasie trwania sezonu wegetacyjnego.

Obornik suszony - stosowanie, dawki, terminy

Suszone oborniki zwykle pochodzą z wielkotowarowych hodowli, a ich skład może się różnić w zależności od materiału wyjściowego. Przed wysuszeniem, obornik taki jest poddawany kompostowaniu, co pozwala uzyskać jednolitą postać gotowego nawozu. Jego niekwestionowaną zaletą w uprawie na działce, czy przydomowym ogródku, jest brak nieprzyjemnego zapachu i w miarę estetyczny wygląd.

Przy nawożeniu wczesnowiosennym, przedwegetacyjnym, obornik suszony wprowadzamy do gleby na głębokość około 10 cm (ewentualnie po posadzeniu roślin można rozrzucić cienką warstwą na wierzchu gleby i polać wodą, aby uniknąć przesuszenia). Suszonym obornikiem można nawozić wszelkie rośliny ozdobne, trawy, drzewa i krzewy owocowe, oraz warzywa. W zależności od wymagań pokarmowych poszczególnych roślin, stosuje się od 0,5 do 1 litra nawozu na 1m² powierzchni gleby.

Obornik granulowany - stosowanie, dawki, terminy

Jeszcze wygodniejszy do zastosowania, a także posiadający bardzo długi okres przydatności do użycia, jest obornik granulowany. Forma suchego granulatu ułatwia wysiew i przechowywanie (nawóz nie zbryla się, a magazynowany w zacienionym i chłodnym miejscu, zachowuje pełnię swoich właściwości przez 3 lata). Obornik granulowany jest pewnego rodzaju koncentratem (przy zachowaniu wszystkich pozytywnych cech tradycyjnego surowego obornika, obornik granulowany posiada czterokrotnie mniejszy ciężar i objętość).

Można go stosować do rozmaitych rodzajów roślin (nawet do roślin doniczkowych) od wiosny do końca sezonu wegetacyjnego. Stosujemy go punktowo, posypowo lub rozpuszczamy w wodzie. Aby przygotować roztwór w wodzie, obornik granulowany zalewamy zimną wodą i pozostawiamy na około 14 dni. Przed użyciem dokładnie mieszamy i taką zawiesiną możemy już podlewać rośliny. Jak widać zatem nawożenie obornikiem granulowanym jest bardzo łatwe i wygodne, może być stosowane w ogrodzie zamiast kompostu, a także w uprawie roślin na balkonach czy tarasach.

Warto wiedzieć!
W szczególności polecamy obornik granulowany Target, który w wyniku fermentacji i obróbki termicznej został pozbawiony nasion chwastów i szkodliwych patogenów. Jednocześnie, w celu pobudzania życia biologicznego - zaszczepiony pożytecznymi mikroorganizmami glebowymi. Nie zawiera żadnych chemicznych dodatków, barwników czy konserwantów. Dzięki temu jest 100% bezpieczny i naturalny.

Inne zastosowania obornika

Obornik koński, który wytwarza szczególnie dużo ciepła, jest przydatny do inspektów i upraw pod osłonami. Powinni z niego korzystać działkowcy, przygotowujący samodzielnie rozsady warzyw i kwiatów. W inspekcie przygotowujemy podłoże złożone z 3 warstw o grubości 20 do 30 cm. Najniższą warstwę tworzy właśnie obornik koński, który rozkładając się, wytworzy sporo ciepła i ogrzeje glebę podczas kiełkowania nasion. Na warstwie obornika układamy suche liście lub sieczkę słomianą. Całość dobrze ubijamy, a na wierzch sypiemy warstwę żyznej ziemi, do której wysiewamy nasiona.

Obornik na działce może być też pomocy przy zwalczaniu często występującego szkodnika, jakim jest turkuć podjadek. Aby wyłapać turkucie, we wrześniu zakopujemy do ziemi większą ilość obornika (najlepiej końskiego) na głębokość do 1m. Będą one ochoczo lgnęły do takiego żyznego miejsca. Co 2 tygodnie, aż do zmarznięcia ziemi, a potem na wiosnę, odkopujemy obornik i wybieramy turkucie.

Przeczytaj również:

biohumusBiohumus - co to jest, jak stosować
Stosowanie nazwy biohumus w nazwach nawozów wszelkiego rodzaju stało się zmorą naszego rynku. Można na nim spotkać BIOHUMUSY będące nawozami mineralnymi (nie mające z biohumusem nic wspólnego), albo też nawozy organiczno - mineralne zawierające wyciągi z substancji organicznych, które jednak biohumusami nie są. Czym zatem jest biohumus i jak go rozpoznać, aby nie dać się nabić w przysłowiową butelkę? Więcej...

Nawozy zielone - kiedy siać, jakie rośliny na zielony nawóz
Nawozy zielone pełnią ważną rolę w rolnictwie ekologicznym, a amatorsko powinniśmy je stosować głównie w uprawie warzyw na działce. Wysiewając rośliny na zielony nawóz w naturalny sposób poprawiamy strukturę i żyzność gleby w ogrodzie. Zobacz kiedy wysiewać nawozy zielone, jakie są najlepsze rośliny na zielony nawóz oraz kiedy je ścinać i przekopywać z glebą. Więcej...

Jak poprawić żyzność glebyJak poprawić żyzność gleby?
Rozpoczęła się wiosna. Zanim zabierzemy się za sypanie nawozów, warto najpierw sprawdzić jaka jest kondycja gleby w naszym ogrodzie. Poprawiając stan gleby możemy ułatwić życie naszym roślinom i sprawić, że wykorzystają dostarczane składniki mineralne do jeszcze lepszego wzrostu i rozwoju. Zobacz jak poprawić żyzność gleby w swoim ogrodzie. Więcej...

Opracowano na podstawie: mgr K. Pitura, Nawożenie organiczne inaczej, Działkowiec nr 9/08, s. 62, oraz dr A. Kocoń, Obornik - bezcenny nawóz, Wiadomości Rolnicze Polska, nr 26 (10/2006), str. 10.